دریا نیوزترکیب جمعیتی جناح و نقش جمعیت پذیری در پیشرفت شهر

دریانیوز: ترکیب جمعیتی شهرهای جنوبی ایران همواره تغییرات زیادی را در بستر زمان داشته است

، 08:51   /   کد خبر: 36032   /   تعداد بازدید: 63


دریانیوز: ترکیب جمعیتی شهرهای جنوبی ایران همواره تغییرات زیادی را در بستر زمان داشته است.با توجه به مهاجر پذیر بودن و مهاجر فرست بودن این شهرها، گاها یک طایفه یا قبیله بزرگ از مناطق دور و نزدیک وارد یک شهر می شدند و یا از یک شهر خارج می گردیدند.مهاجرت ها از یک شهر به شهر دیگر دلایل متعدد داشت که خشکسالی، اختلافات قبیله ای، اختلافات سیاسی و مسایل اقتصادی از مهم ترین دلایل مهاجرت مردم یک شهر به شهر دیگر بوده است. شهر جناح که یک شهر تجاری در پسکرانه های خلیج فارس است و در دورانی از تاریخ خود کمترین فاصله را از طریق راه خور با دریا داشته است و یکی از مهاجر پذیرترین و مهاجر فرست ترین شهرهای جنوب ایران بوده است. تجار زیادی از شهرهای استان فارس وارد جناح گردیدند. اما پیش از این نیز مهاجرت هایی از دوره صفویه به بعد از برخی مناطق استان فارس نظیر هرم و کاریان مهاجرت های بزرگی به ناحیه جهانگیریه و از جمله شهر جناح داشتند. برای نمونه خاندان کارگر در جناح در دوره صفویه از هرم به مناطقی نظیر انوه، بحرین، جناح و غیره نقل مکان نمودند. این خاندان در جناح در ابتدا به صنعت ساخت کفش های محلی پرداخته و بعدها در فنون متعدد دارای تخصص گردیدند.( محمد کارگر، مصاحبه، 1390) خاندان دیگر نظیر شرفایی ها هم از اوز به جناح نقل مکان نمودند.خاندان بهاء الدینی نیز از از شیب کوه و دهنو مراغ به جناح آمده و در حال حاضر یکی از خاندان بهاء الدینی به نام علی بهاء الدینی از اعضای شورای اسلامی شهر جناح می باشد. شیوخ جناح نیز از اجداد شیخ احمد مدنی می باشند که در جناح مسکون شده اند و خاندان های دیگری نیز از مناطق متعدد استان فارس نظیر کهنویه، اهل و غیره وارد شهر جناح شده اند. این نوشتار که با حمایت های فرهنگی شورای اسلامی شهر جناح و شهردار پر تلاش و فرهنگ دوست این شهر جناب آقای مهندس محمد جلالی به رشته تحریر در می آید در نظر دارد علاوه بر بررسی ترکیب جمعیتی شهر جناح به نقش جمعیت پذیری در آبادانی شهر جناح نیز بپردازد و نشان دهد که مولفه جمعیت هم همواره می تواند عامل پیشرفت شهرهای جنوبی ایران باشد. البته هر نوع جمعیتی نمی تواند باعث شکوفایی یک شهر گردد و ممکن است معضلاتی را هم برای یک شهر ایجاد نماید. اما گروه های جمعیتی که در بستر تاریخ وارد شهر جناح گردیدند، همواره در بستر تاریخ عامل پیشرفت این شهر شدند.

چون بیشتر جمعیت جذب شده در شهر جناح از تجار معروف مناطق متعدد بودند که از مناطق متعدد استان فارس و استان هرمزگان کنونی وارد این شهر گردیدند. برخی از مهاجرت ها به جناح هم از دوره صفویه به بعد بوده است که بسیاری از طوایف و افراد باسواد و اهل دانش از استان فارس با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر جناح و به جهت اینکه می توانستند از طریق راه خور جناح وارد سواحل خلیج فارس گردند، به جناح مهاجرت نمودند.چون در شهر جناح اصناف و حرف بسیار فعال بودند، بسیاری از جمعیت های جذب شده در شهر جناح اقدام به یاد گرفتن حرف در این شهر نمودند و در این شهر ماندگار شدند. اگر به لهجه اچمی که در شهر جناح صحبت می شود دقت گردد، به خوبی تنوع قومی در شهر جناح مشخص می گردد و نشان داده می شود که مردم هر محله از شهر جناح از کدام نقطه به جناح مهاجرت نموده اند. جذب جمعیت مناطق اطراف به شهر جناح در بستر زمان ادامه داشته است. شهر جناح هم پذیرای این جمعیت با تنوع فرهنگی متعدد بوده است. زیرا هم اشتغال در این شهر نسبت به سایر شهرها بیشتر بوده است و هم امکان مهاجرت از شهر جناح به مناطق دیگر با توجه به مسیرهای نزدیک به دریا وجود داشته است.اکنون شهر جناح دومین شهر پرجمعیت شهرستان بستک، بعد از شهر بستک می باشد. جمعیت زیاد در شهر شدن و در ادامه بخش شدن این شهر تاثیر گذار بوده است. قیمت املاک در شهر جناح نسبت به بسیاری از شهرهای جنوب ایران تقریبا گران می باشد. اما باز هر روز از مناطق اطراف شهر جناح در این شهر اقدام به خرید زمین و ساخت خانه می نمایند. افتتاح راه خور جناح در آینده نزدیک تاثیر وافری بر قیمت زمین و املاک در شهر جناح داشته است. وجود امکانات در شهر جناح نسبت به مناطق اطراف و قرار داشتن مرکز بهداشت و درمان، دانشگاه، توانبخشی، معادن و ساختار شهری منظم باعث گردیده است تا جذب جمعیت به این شهر بیشتر صورت گیرد. مراکز متعدد خرید در شهر جناح، وجود مصالح فروشی های متعدد، کارگاه های تعمیر ماشین و امکانات شهری باعث گردیده است تا جمعیت روز و شب جناح کاملا متفاوت باشد و بسیاری از افرادی که از مناطق اطراف به شهر جناح در رفت و آمد هستند، وقتی که وجود امکانات مناسب در شهر جناح را می بینند، به تدریج در شهر جناح ساکن می گردند.جمعیت پذیری شهر جناح در سال های اخیر بسیار خوب بوده است و توسعه شهرسازی و شهرنشینی هم به کمک شهر جناح آمده است.

نگارنده پیشنهاد ایجاد شهرک اندیشه و جذب اساتید و افراد دارای مدارج بالای علمی جهت سکونت در شهر جناح را به شهردار و اعضای شورای اسلامی این شهر داده است و پیشنهاد بدین صورت بوده است که به افرادی که دارای مدرک دکتری هستند، به شرط سکونت و ساخت مسکن در جناح، زمین به صورت مجانی یا با هزینه کمتر داده شود که این پیشنهاد در حال بررسی است و اگر بنیاد مسکن کمک نماید، می توان شاهد ایجاد شهرک های اندیشه در شهر جناح بود. جمعیت مولفه خوبی برای پیشرفت یک شهر می باشد و می تواند ایجاد بسیاری از اماکن اقتصادی و تجاری را در یک شهر مقرون به صرفه نماید. چون ایجاد فروشگاه ها و مراکز خرید نیاز به جمعیتی دارد که کالا را خریداری نماید و جمعیتی وجود داشته باشد که از توان خرید خوبی هم برخوردار باشد. در شهر جناح این مولفه وجود دارد.فرهنگ مردم جناح سازگاری خوبی با جمعیت جذب شده در جناح داشته و دارد و اگر به بافت محلات قدیمی و تازه تاسیس جناح دقت گردد به خوبی مشخص است که مردمانی از روستاهای متعدد اطراف جناح در یک محله اقدام به خرید زمین و ساخت خانه نموده و ساکن هستند. ولی کاملا همگرا با مردم شهر جناح بوده و به عنوان شهروند جناحی تعلق خاطر خوبی نسبت به جناح دارند. و وقتی در جناح ساکن شدند در پیشرفت این شهر نیز تلاش وافری دارند. اقوام این افراد نیز وقتی به نزد آن ها در شهر جناح می آیند. هم کارهای درمانی خود را انجام می دهند و هم اقدام به خرید از فروشگاه های متعدد شهر جناح می کنند و به تدریج آن ها هم ممکن است در شهر جناح ساکن گردند.حسن سلوک مسئولین شهر، تجار و مردم جناح با شهرها و روستاهای اطراف باعث گردیده است که مردم زیادی از فرامرزان، خلوص، هرنگ، کهتویه و حتی استان های دیگر در شهر جناح ساکن گردند. ازدواج هایی که بین جناحی ها و مردم شهرها و روستاهای دیگر صورت گرفته، باعث مهاجرت های زیادی به شهر جناح گردیده است.ساختار شهری پیشرفته و در حال پیشرفت شهر جناح باعث گردیده است که همواره مردم مناطق اطراف، شهر جناح را به عنوان شهری پیشرفته و در حال رشد ببینند و تلاش نمایند یک زمین مسکونی و یا خانه ای در شهر جناح داشته باشند. وجود شهرک های مسکونی متعدد نظیر شهرک مروارید و غیره نیز باعث جذب جمعیت زیادی به شهر جناح گردیده است.

امکانات شهری در شهر جناح خوب است و اکثر بانک ها در این شهر شعبه دارند، داروخانه شبانه روزی جناب آقای دکتر درخشنده و مرکز بهداشتی این شهر و خدمات دهی آن باعث ذهنیت خوب مردم نسبت به سکونت در شهر جناح گردیده است.وجود خیر بزرگواری نظیر حاج منصور عباسی و کمکهای ایشان به مردم اطراف شهر جناح، منطقه فرامرزان و شهرستان بستک و جنوب ایران و ایجاد مراکز ورزشی، فرهنگی، کمک به ایجاد تاسیسات سکونتگاهی، بلوار کشی و غیره باعث گردید تا مردمی که به جناح مهاجرت می کنند، در جناح احساس غربت نکنند و حس همگرایی بیشتری بین مردم جناح و مناطق اطراف به وجود آید. بلوارهای ورودی جناح از سوی بستک و خلوص به جناح و از فرامرزان به این شهر باعث گردیده است تا به مبلمان شهری جناح زیبندگی خاصی را بدهد. اتحادی که بین اعضای شورای اسلامی شهر جناح، خیرین این شهر و شهردار جناح وجود دارد، باعث نگاه های مثبت زیادی در شهر جناح گردیده است و همین عامل در جذب جمعیت در شهر جناح تاثیرگذار می باشد. زیرا مهاجرین به خوبی می دانند که در صورت اقامت در شهر جناح، امکانات شهری خوبی در اختیار آن ها قرار می گیرد. در حال حاضر سرمایه گذارانی از مناطق اطراف وارد شهر جناح شده و در جناح به کارهای اقتصادی مشغول می باشند. شهر کنونی جناح در حال توسعه همه جانبه می باشد و آثار توسعه در تمامی ارکان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهر مشهود می باشد. در این صورت جذب جمعیت خوب می تواند به کمک جناح آمده و در توسعه این شهر تاثیرات وافری داشته باشد. خیزی که شهر جناح برای پیشرفت برداشته است بر پیشرفت جنوب ایران تاثیر گذار خواهد بود. با افتتاح راه خور جناح به یقین می توان گفت که جمعیت جناح افزایش پیدا خواهد کرد و ساختمان ها و شهرک های جدیدتری در شهر جناح ساخته می شود. از ویژگی های طبیعی شهر جناح این است که امکان گسترش فیزیکی شهر و شهرسازی برای همیشه وجود دارد و پدیده های طبیعی نظیر سیل کمتر بافت مسکونی شهر جناح را مورد تهدید قرار می دهد و همین امر باعث گردیده است که مردم مناطق اطراف شهر جناح، این شهر را برای سکونت انتخاب نمایند. به تدریج نیز تعداد ساختمان های دو طبقه و چند طبقه در جناح رو به فزونی خواهد نمود و جمعیت بیشتری می توانند در این شهر زندگی نمایند.

 

محمد حسن نیا/ دریا