دریا نیوزایجاد خانه های بوم گردی در بندرخمیر و تاثیر آن بر گردشگری

، 10:25   /   کد خبر: 36021   /   تعداد بازدید: 69


دریانیوز: بندر خمیر از بنادر تاریخی خلیج فارس می باشد که جذابیت های خاصی برای گردشگران دارد. گردشگری طبیعی به همراه گردشگری فرهنگی در این شهر تاریخی مکمل همدیگر خواهند بود. وجود تالاب خور خوران به عنوان گردشگری طبیعی در کنار آثار تاریخی نظیر قلعه خمیر، دیوار سدار و بافت تاریخی بندر خمیر سبب گردیده است تا این بندر آینده خوبی در زمینه گردشگری داشته باشد. اما گردشگران نیاز به محل اقامت دارند و در بسیاری از موارد شاید توان اقامت در هتل های با قیمت بالا نداشته باشند و یا هتل برای آن ها جذابیت آن چنانی نداشته باشند. و به عبارتی گردشگران متمایل باشند تا در کنار مردم بومی بندر خمیر زندگی کرده و از آداب و رسوم و غذاهای محلی آن ها آگاهی هایی به دست آورند و از سوی دیگر در واقع افراد محلی برای مهمانان توریست و گردشگر خود مکانی جذاب را به شیوه زندگی خودشان آماده کرده و نه تنها خاطراتی خوش را برای مهمانان خود فراهم می آورند بلکه منبع درآمدی نیز برای خود فراهم می کنند. هر اقامتگاه بومگردی بر اساس امکاناتی که به شما ارائه می دهد درجه بندی شده و خدمات مورد نیاز شما را از جمله محلی برای استراحت و خواب شبانه، سرویس های بهداشتی و حمام، پذیرایی و سرو غذا یا وجود امکانات کامل آشپزی و … را برای مهمانانش فراهم می نماید. امروزه در هر استان و منطقه ای از ایران اقامتگاه های بوم گردی متعددی را خواهید یافت که میزبان شما بوده و حضور امن و راحت شما را در روستاها، طبیعت و مناطق مختلف ایران فراهم می کنند. این نوشتار که با حمایت های فرهنگی شورای اسلامی شهر بندر خمیر و شهردار فرهنگ دوست و پرتلاش این شهر جناب آقای مهندس جواد محمودی به رشته تحریر در می آید، در نظر دارد به ایجاد و نقش خانه های بومگردی در گردشگری بندر خمیر بپردازد.خانه های بوگردی در سراسر جهان و مکان های گردشگرپذیر همواره مورد توجه بوده و هستند. در کشور ما نیز این رویه بعد از سال‌ها مورد توجه قرار گرفته و با ایجاد بستر های مناسب، گردشگری به یکی از مسائل مهم کشور در جهت ایجاد اشتغال و امرار معاش تبدیل شده است. با توجه به تقاضای زیاد مردم برای سفر‌های خارجی و بالطبع افزایش خروج ارز از کشور که در آینده ای نزدیک به شدت به اقتصاد کشور ضرر خواهد رساند این روز‌ها امکانات بسیاری برای متقاضیان سفر در داخل کشور ایجاد شده است.از مهمترین این امکانات می‌توان به ایجاد انواع اقامتگاه ها برای سکونت مسافران اشاره کرد که در مدل های گوناگون آماده ارائه خدمات به مسافران هستند. منظور از انواع اقامتگاه‌ها تنوع بالای آن‌ها در مسائلی از قبیل هزینه، طراحی، کاربری، موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی است.

به طور مثال این روزها در بسیاری از شهرهای ایران شما هم امکان رزرو یک هتل چند ستاره را دارید و هم اقامت در یک خانه روستایی و هم اقامت در یک بوم گردی را خواهید داشت. منظور ما از هتل‌ها و خانه های روستایی تا حد زیادی روشن است. اما در این نوشتار بیشتر تاکید بر بوم گردی ها و مسایل مربوط به آن می باشد.( تخفیفان، 10 اسفند 1398) اقامتگاه بوم گردی به معنای محل اقامت مسافر است ولی منطبق بر فرهنگ و جغرافیای آن منطقه. به طور مثال هتل‌ها و مهمان سراها در کل ویژگی‌های مشترک زیادی با همدیگر دارند و فرق چندانی بین یک هتل در بندر خمیر با هتل دیگری در بندرعباس نیست. این دقیقا نقطه مقابل هتل و مهمان سرا ها با اقامتگاه‌های بومگردی است. اقامتگاه‌های بوم گردی اکثرا تشابه کمی با همدیگر دارند حتی اگر در یک منطقه جغرافیایی واقع شده باشند. چرا که قاعده خاصی برای ساخت چنین اقامت گاه هایی وجود ندارد. بومیان هر منطقه جغرافیایی بر اساس شرایط ساخت و ساز و مهم تر از آن فرهنگ منطقه خودشان دست به ساخت چنین اقامتگاه هایی می‌زنند. بنابراین بسیاری خانه های قدیمی در بندر خمیر که هم معماری سنتی بندر خمیر و جنوب ایران در آن ها هویدا است و هم اصول اولیه برم گردی در آن ها رعایت شده است، می توانند تبدیل به بومگردی شوند.مسئله مهمی که در این اقامتگاه ها همیشه وجود دارد شیوه زندگی در آن هاست. مالکان اقامت اصرار به داشتن یک سبک سنتی در اقامتگاه ها دارند چرا که این نکته مهمترین تمایز آن ها با هتل های چند ستاره است و گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند.( همان، همانجا) یکی دیگر از مهمترین دستاوردهای بومگردی نوع تاثیرشان بر محیط زیست است. از آن جایی که بومگردها منطبق بر معماری سنتی منطقه ساخته می‌شوند با داشتن کمترین تاثیر مخرب زیست محیطی کاملا در راستای رابطه صحیح با طبیعت ساخته می‌شوند.و به نوعی بخشی از بافت طبیعی منطقه به حساب می‌آیند. معمولا بومگردها با توجه به پنانسیل‌های موجود در اطرافشان خدمات دیگری به جز اسکان نیز به مسافران ارائه می‌کنند. یکی از این خدمات نوع غذایی است که سرو می‌کنند. در این اقامتگاه‌ها اصولا خبری از بشقاب های رنگین انواع کباب ها و غذاهای بین المللی نیست و انواع غذاهای سنتی و قدیمی توسط چند تن از بومیان که اکثرا از بانوان آن سرزمین هستند برای مسافرها سرو می‌شود.

با توسعه گردشگری پایدار و سفر در ایران، نیاز به محل هایی برای اسکان در گوشه و نقاط کشورمان و از جمله بندر خمیر احساس شد. با گسترش روند گردشگری در طی این سال ها، اقامتگاه های بوم گردی متعددی در اقصی نقاط ایران تاسیس شد. تمام این اقامتگاه ها با هدف حفظ و پاسداشت فرهنگ بومی و سنتی هر منطقه و افزایش ورود گردشگران به آن نواحی ساخته شده است. تمام این اقامتگاه ها زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده و ملزم به رعایت یک سری ضوابط و مقررات برای راحتی و آسایش شما گردشگران هستند. اقامتگاه های بومگردی، اقامتگاه هایی هستند که در محیط های طبیعی و بومی با رعایت بالاترین سطح ممکن ضوابط زیست محیطی و به شکلی سازگار با معماری بومی، بافت تاریخی و سیمای طبیعی منطقه تاسیس شده و ضمن حداکثر تعامل با جامعه محلی و توجه به اقلیم، زمینه حضور گردشگران را با کیفیتی قابل قبول و تعریف شده فراهم می نمایند. تا قبل از پا گرفتن اقامتگاه‌ های بومگردی ایران، سفر شکل دیگری داشت. اگر کسی دغدغه‌های مالی هم نداشت نمی‌توانست با شهر مقصد طوری منطبق شود که مردم محلی آن شهر با آن می‌شوند. اما با آمدن اقامتگاه‌های بومگردی حالا می‌شود هم ارزان سفر کرد و هم با فرهنگ و سبک زندگی شهر مقصد آشنا شد. بندر خمیر در سال های اخیر به همت شهردار فرهیخته و فرهنگ دوست این شهر جناب مهندس جواد محمودی، شورای اسلامی و معتمدین بندر خمیر برای گردشگری بندر خمیر گام های مستحکمی برداشته شد. و از جمله اقداماتی که صورت گرفته و در حال انجام است، ایجاد بومگردی ها در بندر خمیر می باشد.مجتمع سنچه که با اهداف نمایشگاهی، نشان دادن آداب و سنن بندرخمیر و گردشگری با تعمیر و احیای یک خانه قدیمی در بندر خمیر صورت گرفت، گام مناسب و مثبتی در راستای مرمت خانه های تاریخی و سپردن آن به بخش خصوصی بوده است. در این خانه تاریخی در حال حاضر نمایشگاه های متعدد برگزار شده و یک اتاق آن به فروش صنایع دستی بندر خمیر تعلق گرفته است.نگارنده از این خانه تاریخی بازدید نموده و با توجه به قرار داشتن آن در مکان مناسب شهر، هر ساله گردشگران زیادی به آنجا آمده و با موسیقی محلی بندر خمیر نیز آشنا می گردند. مجموعه سنچه نشان دهنده معماری سنتی بندر خمیر نیز می باشد و بادگیر به عنوان سازه ایرانی بر بالای یکی از اتاق های آن قرار دارد. فضای بیرونی بنا نیز در نوع خود جالب توجه است و این بنای تاریخی دارای اتاق های متعدد می باشد، اما کاربرد اقامتگاهی ندارد.

در راستای ایجاد خانه های بوم گردی جناب آقای علی ساحلی زادگان که از فرهنگ دوستان بندر خمیر بوده و همکاری های فرهنگی زیادی با شهرداری بندر خمیر و برنامه های فرهنگی شهرداری دارد، اقدام به ایجاد اقامتگاه بوم گردی نموده که این اقامتگاه از دو بخش تشکیل گردیده است و بخش نخست آن مورد بهره برداری قرار گرفته و در حال حاضر جهت اسکان گردشگر در حال سرویس دادن هست و بخش دوم اقامت گاه در بوم گردی نیز مراحل پایانی خود را دارد پشت سر می گذارد.( علی ساحلی زادگان، مصاحبه، 1399) با اتمام بخش دوم این اقامت گاه بوم گردی می توان شاهد اقامت بیشتر گردشگران در بندرخمیر بود. اقامتگاه های بوم گردی در بندرخمیر در کنار هتل کسری این شهر نقش مهمی در جذب و اقامت گردشگران خواهند داشت و به عبارتی در خانه های بوم گردی بندر خمیر می توان غذاهای محلی بندر خمیر که برخی از آن ها در رستوران سنتی گارگوپ هم تهیه می شود در اختیار گردشگران قرار داد و گردشگران طبیعی و فرهنگی در خانه های بوم گردی بیشتر با سبک معماری بندر خمیر، خوراک و فرهنگ خوراکی بندر خمیر، انواع نان ها و شیرینی های بندر خمیر، صنایع دستی بندر خمیر و غیره آشنا می گردند. البته ایجاد خانه های بوم گردی در بندرکنگ که در فاصله یک ساعتی نسبت به بندر خمیر قرار دارد تا حدودی در جذب و اقامت گردشگر جواب داده است و در ایام نوروز این خانه ها فضای خالی برای پذیرش مسافر ندارند و مسافران نوروزی و گردشگران، ماه ها پیش اتاق برای خودشان در خانه های بوم گردی رزرو می کنند. بندرخمیر نیز می تواند با ایجاد خانه های بوم گردی نقش بیشتری در جذب گردشگر ایفا نماید. به ویژه این که شهرستان بندر خمیر در مجاورت جزیره باستانی و تاریخی قشم می باشد و هر ساله گردشگران زیادی از بندر پل که فاصله اندکی با بندر خمیر دارد، با ماشین های شخصی وارد جزیره قشم می شوند و در بسیاری از موارد نیز از شهر بندر خمیر عبور کرده و وارد بندر پل می شوند. لذا ممکن است در شهر بندر خمیر در بسیاری از موارد اقامت داشته باشند و اگر خانه های بوم گردی با قیمت مناسب در بندر خمیر باشد به یقین در این بندر اقامت داشته و از آثار تاریخی و تالاب خور خوران هم بازدید می کنند. زیرا بندر خمیر مکان خوبی برای اقامت آن ها خواهد بود و فاصله اش از جزیره قشم هم اندک هست. بنابراین ایجادخانه های متعدد بوم گردی در بندر خمیر صرفه اقتصادی دارد و در جذب گردشگر تاثیر وافری خواهد داشت که در نوشتارهای آتی بیشتر به آن پرداخته می شود.

 

محمد حسن نیا/ دریا