دریا نیوزکرونا نبض اقتصاد هرمزگان را گرفت

، 10:52   /   کد خبر: 36008   /   تعداد بازدید: 90


دریانیوز: این روزها کرونا، موضوع مهمی است که دغدغه کل مردم دنیا شده و نقطه ای از جهان نیست که از این ویروس در امان باشد. این میهمان ناشناخته که اکنون از شیوع آن ماه‌ها گذشته است و هنوز درمانی برای آن پیدا نشده است، با در هم پیچیدن مرزهای پزشکی، فرهنگی و سلامت، اقتصاد های محلی و جهانی را نیز درگیر خود کرده است. البته میزان اثرگذاری شیوع ویروس کرونا بر اقتصادهای مختلف یکسان نبود و شیوع این ویروس می تواند بر اقتصادهای متکی بر درآمد ناشی از گردشگری،کاسبان بازار، لباس فروشان، دست فروشان، لوازم الکترونیک، شرکت های خدماتی، کارگران ساختمانی و تقریبا تمام شغل هایی که درآمدی غیر صنعتی و تولیدی دارند و بر اساس اعتبار، چرخ اقتصادی خود را می‌گردانند، تأثیر قابل ملاحظه ای داشته باشد.در این میان هم بسیاری از افراد از آب گل آلود ماهی گرفتند و اجناس و خدمات خود را به مردم چند برابر قیمت قبل عرضه کردند و آسیب های جدی به بخش های مختلف اقتصادی جامعه وارد شده است و بر اقتصاد خرد و کلان تاثیر گذاشته است. همچنین با شیوع ویروس کرونا و نگرانی مردم از ورود به اماکن عمومی نظیر فروشگاه‌ها، مراکز خدماتی و… بسیاری از مشاغل و کسب و کارها با کاهش تقاضا و فروش کالاها و خدمات خود مواجه شدند.به نظر می‌رسد بیشترین آسیب را بخش خدمات و زیر مجموعه های آن در مقایسه با سایر بخش ها؛ در اقتصاد متحمل خواهند شد. معمولابیشتر شغل های کوچک سرمایه ذخیره شده ای نداشته و نمی توانند داشته باشند زیرا فعالیت آنها سود چندانی ندارد تا بتوانند سرمایه‌ای ذخیره کنند و با سرمایه درحال گردش و خرید و فروش روزانه کسب درآمد کنند. برای مثال در این چرخه، خریدها از عمده فروشان، اجاره بهای مغازه ها یا واحد های تجاری، فروش ها و دیگر موارد به صورت اعتباری یا چک انجام می شود. بعد از حدود۴۰ روز تعطیلی، بازاریان شروع به کار کرده اند و با مشکلات جدیدی روبرو شده اند. بازاریان که چشم آنها به فروش شب عید بود اما با وجود ویروس کرونا از فروش انبوه شب عید خبری نبود، اکنون بعد از بازگشایی بازار حال با قیمت های سر سام آور روبرو هستند. پس از بازگشایی بازار به دلیل فروش کم و کسر ساعت بازار در کوتاه مدت باید منتظر انبوهی از چک های برگشتی، بدهی های اجاره بهای واحد های تجاری، حتی تعویق اجاره خانه های رهنی، بی اعتباری در کسب و کار، ورشکستگی کسبه و موارد دیگر باشیم.

با توجه به شرایط آب و هوایی و شرایط اقتصادی در چهارم و پنجم خرداد ماه که به مناسبت عید فطر وچهاردهم و پانزدهم که به دلیل رحلت امام (ره) تعطیل رسمی است دولت باید فکری کند و با همکاری بازاریان، بازار در این مناسبات تعطیل شود و از ورود افراد غیر بومی به استان جلوگیری شود، در غیراین‌صورت با سیلی از مسافران که از استان های همجوار به هرمزگان سفر می کنند روبرو خواهیم شد و زنجیره شیوع گسترش پیدا می کند. از جمله اثرات جهانی شیوع ویروس کرونا عبارتند از افزایش بیکاری در جهان، بروز ناهنجاری های اجتماعی، مانند خشونت دزدی و... تحمیل شوک های سنگین به اقتصاد دنیا،‌ لطمه سنگین به تجارت خارجی اکثر کشورهای درگیر کرونا.در میان اولویت گذاشتن بین سلامت و اقتصاد مسلما سلامت در درجه اول قرار دارد . اما مسائل اقتصادی هم مهم است. راه حلی را باید انتخاب کرد که تمام حوزه‌های اقتصاد، سلامت، اجتماع، سیاست و امنیت را پوشش دهد. این ویروس که کل کشور را درگیر کرده است باید با همکاری دو طرفه دولت و مردم از بین برود تا شرایط اقتصادی به حالت عادی بازگردد؛ برای مثال گروه نام و ترغيب مشارکت شهروندان جهت ضدعفونی شهر بندرعباس اقدام بسیار مفید و شايسته اي در مقابله با شيوع اين بيماري بود. گروه " نام" که یک گروه مردمی است در واقع اتحاد مردم شهر و مدیریت بحران است. این حرکت فنی و سنجیده آنچنان مفید واقع شد که این روش بعنوان الگو در سایر شهرهای کشور نیز انجام شد و شکی نیست که با مدیریت سازمان آتش نشانی گامی موفق را در مقابله با این بحران برداشته ایم تا حداقل 6 یا 7 ماه آینده مشکلی در حوزه امنیتی، اجتماعی و اقتصادی نداشته باشیم.بسیاری از کارشناسان حوزه اقتصادی در شرایط بحران کرونا که در جهان به خصوص در کشور ما بوجود آمده است، معتقد هستند اگر در ایران اقشار ضعیف و حاشیه نشین های شهری در طرح تکریم مورد حمایت قرار نگیرند جامعه با مشکلات جدی همراه خواهد شد، این مشکلات با پرداخت وام حل نمی شود. حتی بسیاری از مردم نتوانستند وام یک میلیون تومانی دولت را دریافت کنند چه بسا سر پرست های خانواری که سیم کارت نداشتند و با کهولت سن در صف های طولانی سیم کارت ایستادن تا در این شرایط سخت با یک میلیون، گره ای از مشکلاتشان را باز کنند، در روزهایی که اکثر شغل ها به تعطیلی اجباری دچار شده اند عواقب بدی برای قشر کم در آمد جامعه دارد.از این روی شهروندان مشکلاتی را که در این مدت با آن روبرو شده اند وگلایه ها ودل نگرانی‌های خود از شرایط به وجود آمده را با روزنامه مردمی دریا در میان گذاشتند تا به اطلاع مسوولین برسانیم، شاید که از این طریق گره ای از کار کسی باز شود.

بیکاری کارگران ساختمانی


کارگر ساختمانی در خصوص بیکاری ناشی از کرونا به خبرنگار دریا گفت: کارگر فصلی هستم که متاسفانه به دلیل شیوع بیماری کرونا هنوز بیکارم؛ تا حالا از طرف دولت نه کمکی به ما شده و نه حتی وام یک میلیونی برایمان واریز شده است، حالا تکلیف خانواده ی ما چیست؟ دیگر نان خشک هم نداریم.

در صف انتظار داروخانه

شهروند دیگری که در صف انتظار داروخانه ایستاده است، می گوید: دخترم كسالت داشت كه بردمش درمانگاه و دارو برایش نوشتند، براي گرفتن داروها به داروخانه شبانه روزي رفتیم، که روي چندين نقطه ي شيشه ي پذيرش نوشته بود از دريافت پول نقد معذوريم و فقط كارت می پذیریم.هر 4نفری که جلوي من بودند در ازاي دارو پول نقد به پرسنل داروخانه پرداخت نمودند كه پرسنل نه تنها اعتراضي نداشتند بلكه بی وقفه به كار خودشان ادامه مي دادند. نوبتم كه رسيد خيلي محترمانه گفتم سلام خسته نباشيد آيا فكر نمي كنيد الان پول نقد را می گیرید و دوباره با همان دست داروهاي ما را توي نايلون مي گذاريد، به چرخه ي كرونا كمك مي كنيد؟ لااقل پول نقد مي گيريد اسپري یا الكل بگذاريد كنار دستتان و دستتان را ضدعفوني كنيد با اعتراض گفت (شما داروهاتو ببر با الكل ضدعفوني كن)، تا چنین چیزهایی هست كرونا همچنان ادامه دارد و مردم بيگناه بايد تاوان پس بدهند.

درخواست دانش آموزان کلاس دوازدهم

یک دانش آموز کلاس دوازدهمی با اشاره به مقطع تحصیلی حساسش به خبرنگار دریا گفت: به دلیل شیوع کرونا مدارس تعطیل شده و استرس توأمان کرونا، امتحان نهایی و کنکور مانع از تمرکز بر روی درسمان می شود و خواستار تدبیری از طرف مسئولین برای رفع این مشکل شد.

پرستاری با سابقه بیماری

خانم پرستاری با اشاره به بیماری دیابت و فشارخونش به خبرنگار دریا گفت: پرستاری هستم با سابقه بیماری و از جمله افراد پر خطر محسوب می شوم.از مسوولین دانشگاه علوم پزشکی درخواست دارم که فکری به حال ما که واقعا در معرض خطر هستیم بکنند، هر آمار فوتی که داده می شود، بیشتر آن هایی هستند که یا دچار دیابت هستند و یا بیماری های قلبی؛ که واقعا سیستم ایمنی بدن‌شان ضعیف است.

سگ های بلاصاحب و خطر انتشار کرونا

شهروند دیگری با اشاره به اینکه سگهای ولگرد خود می توانند عامل انتشار ویروس کرونا باشند به خبرنگار ما گفت: به گوش مسوولین برسانید که سگ ها در محله چهارراه پگاه وکوی نواب و خیابان کوشا خیلی روزها و شب ها امان مردم را بریده اند و درسطل های زباله پرسه می زنند وآلودگی را انتشار می دهند، باید چاره ای اندیشیده شود.

گلایه اهالی نایبند شمالی

اهالی نایبند شمالی گلایه خود را از بستري بیماران کرونایی در درمانگاه محله شان با خبرنگار دریا درمیان گذاشتند و گفتند: چند روزی هست كه بيماران كرونايي را جهت تست و بستري به درمانگاه شماره ٨ محله نايبند شمالي مي آورند که تنش بسيار زيادي را در محله بوجود آورده است و این مسئله باعث رعب و وحشت ساكنين شده است، مگر بيمارستان شهيد محمدي مركز مخصوص كرونا ندارد كه بيمارن را به اين مراكز مي آورند و باعث نگراني و وحشت مي شوند ؟؟؟

گلایه ساکنین محله کوچه فرهنگ

ساکنین محله کوچه فرهنگ، ضمن تشکر از نیروهای شهرداری،از وضعیت تنظیف این محله گله کرده اند و به خبرنگار دریا گفتند: از اوایل اسفندماه سال گذشته حدود دو ماهی می شود که وضعیت جمع کردن آشغال‌های محدوده ی کوچه فرهنگ باتوجه به اینکه بارها با شهرداری تماس گرفته ایم و اعتراض کرده ایم؛ مورد رضایت نیست و متاسفانه تاکنون هیچ جوابی نگرفتیم.آنها می گویند: در روزهای بارندگی این آشغال ها جلو عبور آب را گرفته و باعث آبگرفتگی شده بود. هرروز تعدادی معتاد دوره گرد با جستجو در آشغال ها بدنبال ضایعات می باشند. با توجه به پراکندگی ویروس کرونا این خود تهدیدی برای عموم مردم است.از شواهد معلوم تعداد کم ماشین آلات و نیروهای پیمانکار و صرفه جویی بیش از اندازه پیمانکار یکی از این عوامل می باشد.

ناراحتی عمده فروشان از اوضاع کساد بازار

کاسب عمده فروشی به وضع بد اقتصاد دستفروشان با توجه به شرایط کنونی اشاره کرد و به خبرنگار دریا گفت: من عمده فروش هستم خیلی ازدستفروشان بدهکار من هستند با این وضع شب بازار چطوربدهی شان را پرداخت کنند؟!! از طرفی من نیز چکی خرید کرده ام و باید برای وصول آنها پول در حساب خود داشته باشم.

اعتراض مردم از شلوغی فروشگاه ها و همه‌گیر بودن کرونا

شهروندی از شلوغی فروشگاه ها که خود موجب تسریع در شیوع کرونا می شوداعتراض کرد و گفت: اعلام شد که فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای در استان بصورت 24ساعته کار می کنند که متاسفانه اینگونه نشد.هرموقع به این فروشگاه ها مراجعه می کنیم، بسیار شلوغ است و نمی توان فاصله اجتماعی را رعایت کرد که اگر ساعات کاری افزایش می یافت، مردم در ساعت‌های مختلف به فروشگاه ها می رفتند و این مشکل برطرف می شد. برخی از فروشگاه ها هم گفته اند 20 نفر20 نفر وارد شوند و بقیه بیرون در گرما و در کنار همدیگر ساعات زیادی را منتظر می مانند که با تدبیر مسوولان این مشکلات برطرف می شود که متاسفانه گویا این عزم در استان وجود ندارد.از آقای استاندار می خواهیم دستور دهند این مشکل برطرف شود و خودشان بصورت نامحسوس از این فروشگاه ها در ساعات مختلف بازدید داشته باشند و به گزارش های مدیران چندان اطمینان نکنند. همین تجمع ها در فروشگاه‌های بزرگ مانند بازار ماهی فروشان باعث همه گیری کرونا شد. لطفا تا قبل از فاجعه ای دیگر، اقدام نمایید.

 

بهاره محمد حسینی زاده/ دریا