دریا نیوزخشونت علیه زنان و ازدواج اجباری

، 10:47   /   کد خبر: 36007   /   تعداد بازدید: 138


قسمت اول:
دریانیوز: در ایران خشونت های اجتماعی زیادی علیه زنان صورت می گیرد که ازدواج یا نکاح اجباری نمونه ی بارز آن است.ازدواج اجباری نمونه ای از تضییع و خشونت جنسی محسوب می‌شود. دختران جامعه ی ما قربانیان اصلی این نوع نکاح هستند.گاه برخی از خانواده ها به ازدواج فرزندشان مانند یك معامله پرسود می نگرند و به همین دلیل فرزندشان را وادار به ازدواج با فرد مورد نظرشان می نمایند و گاه والدین گمان می كنند كه فرزندانشان به دلیل سن كم و نداشتن تجربه نمی توانند خوب را از بد تشخیص دهند به همین دلیل آنها را مجبور می كنند كه با فلان فرد كه برایش تعیین كرده اند ازدواج كند به این گمان كه ازدواجشان به خوشبختی خواهد انجامید.این شکل از ازدواج منحصر به محدوده خاصی از جهان نیست به عنوان مثال در انگلیس سالانه هزاران دختر و زن جوان مجبور به ازدواج اجباری می شوند که بیشتر آنها از کشور های جنوب آسیا مانند پاکستان و هند آمده اند، از این رو از تاریخ 16 ژوئن 2014 قانونی در انگلستان و ولز به اجرا در آمد با این محتوا: والدینی که فرزندانشان را مجبور به ازدواج اجباری کنند مجرم شناخته می‌شوند. بار ها در رسانه ها و فضای مجازی شاهد ازدواج اجباری دختران بوده ایم که از دلایل آن می توان به تقویت پیوندهای خانوادگی و قبیله‌ای، پیروی و محافظت از تکالیف و هنجار‌های فرهنگی و مذهبی، حفظ و نگه داشتن ثروت در خانواده‌های بزرگ، فقر خانواده‌ها و به دست آوردن ضمانت برای آینده اشاره کرد.این نوع ازدواج ها پیامد هایی نیز دارد که زندگی را برای افراد زجرآور می کند.برای مثال:

فرار از منزل: در بسیاری از موارد فرد از خانه پدری یا از خانه شوهر خود فرار می‌کنند، درحالی که آسیب‌های شدیدتری در انتظار او است.

ایجاد نسلی از فرزندان بیمار: فرزندانی که حاصل ازدواج‌های اجباری هستند توسط خانواده‌ای آسیب دیده و بدون محبت بزرگ خواهند شد و در معرض خشونت و تنبیه والدین قرار خواهند گرفت. با مشاهده درگیری‌ها و پرخاشگری والدین، بستر خشونت‌های بعدی در فرزندان آماده شده و درگیر شدن آن‌ها با آسیب‌های اجتماعی و بزهکاری‌ها در آینده بسیار محتمل است.

مورد ضرب و شتم قرار گرفتن: در صورت مخالفت کردن با ازدواج اجباری، ممکن است فرد شدیدا مورد خشونت و ضرب و شتم خانواده قرار گیرد. این نوع ازدواج‌ها بدون هیچ عشق و احساسی است؛ در نتیجه فرد در خانه همسر نیز مورد تحقیر، پرخاش، تجاوز و آسیب‌های بدنی قرار خواهد گرفت.


اینجا، روی صحبت مان با خانواده هاست. متاسفانه گاهی خانواده‌ها گمان می كنند كه تنها كسانی هستند كه می دانند خوشبختی و سعادت فرزندشان در گرو چه چیزهایی می باشد و برای اینكه فرزندشان را در دنیای خوشبختی ببینند از هر راهی برای وادار كردن آنها به ازدواج استفاده می نمایند.ارتباط نزدیکی بین ازدواج اجباری و کودک همسری وجود دارد که در گزارش بعدی به آن می پردازیم...
ادامه دارد...

فاطمه هوشنگی/ دریا