دریا نیوزدریا دغدغه های نایبندی ها را منعکس می کند: همسایگان خور شیلات خواب به چشم شان نمی آید

دریانیوز: برخی اهالی هم گلایه مندند که رسانه ها چندمرتبه مشکلات شان را منعکس کرده اند، اما اقدامی نشده است

، 09:42   /   کد خبر: 35989   /   تعداد بازدید: 201


دریانیوز: باران که شدیدتر ببارد، همسایگان خور شیلات در محله قدیمی نایبند، شب ها باید تا صبح بیدار باشند تا اگر خور طغیان کرد و وارد خانه های شان شد، غافلگیر نشوند.در بارندگی آب باران که از خور وارد خانه مان می شود را باید با موتور پمپ تخلیه کنیم فقط به ساکنان ضرر وارد می شود وهیچکس هم پاسخگو نیست. برخی از جوانان محله هم گلایه مندند و می گویند در سمت شرق زمین، تا یک دهه قبل زمین ورزشی بودکه تیم های مختلف حتی از شهرهای دیگر هم به اینجا می آمدند و با تیم حدید محله مسابقه می دادند که این زمین ورزشی را از ما گرفتند  و دیگر جایی نداریم ورزش کنیم. الان در آن زمین نخاله ریخته اند باران که شدیدتر ببارد، همسایگان خور شیلات در محله قدیمی نایبند، شب ها باید تا صبح بیدار باشند تا اگر خور طغیان کرد و وارد خانه های شان شد، غافلگیر نشوند.این محله قدیمی که زمانی نه چندان دور منبع تامین آب شهر هم بوده و چاه های آبش نشان از قدمت این محله دارد، خور قدیمی را که عریض بوده، بسیار کم عرض ترش کردند و در این سال ها بدلیل اجرای طرح های غیرکارشناسی، فقط بیت المال هدر رفت از طرفی دیواره هایی در وسط خور احداث شد و مسیر عبور آب را مسدود کرده بود ، باعث شد آب خور شیلات را به بیرون خور هدایت کرده و در هربارندگی، آب وارد خانه ها، انبارها و... همسایگان این خور می شود که در این سال ها بارها گزارش هایی از خسارات وارده به اهالی منتشر و پخش شد.

در حال حاضر هم خور به نیزار و جلبک سرا تبدیل شده است و اگرچه سال گذشته با پیگیری های چندساله، بخشی از سکوهای وسط خور تخریب شد تا آب در مسیر ورود به دریا، وارد محله نشود؛ اما نایبندی های همسایه خور باز هم نگرانی دارند که اگر میزان بارش زیاد باشد و نیم ساعت تا یک ساعت باران با شدت ببارد و آب باران بخواهد ازسمت شمال شهر به جنوب شهر و دریا سرازیر شود، در طول مسیر و در نایبند دوباره وارد محله و خانه های اهالی شود و باری دیگر به آنها خسارت وارد شود ونیاز است این نگرانی بطور کامل توسط مسئولان برطرف شود. طرح ساماندهی و زیباسازی خور شیلات بندرعباس که در سال 91 آغاز و در هفته دولت سال 95 با هدف توسعه گردشگری و احداث پیست اسکیت و... در این شهر مهم ساحلی کشور با بیش از 14 میلیارد تومان اجرا شد؛ بدلیل طغیان این خور در زمان بارندگی و ورود آب باران به داخل خانه های ساکنان نایبند شمالی و اعتراض چندباره آنها و تجمع اعتراض آمیزشان جلوی برخی نهادها، سال گذشته برخی از دیواره های وسط خور تخریب شد تا جلوی طغیان آب را بگیرد ومسیر آب باز شود که این موضوع باعث شد آب کمتری وارد محله شود. اما وضعیت این خور که لایروبی نشده وبه نیزار تبدیل شده است، همچنان موجب نگرانی ساکنان نایبند شده است. برخی از ساکنان نایبند می گویند: از یک طرف آب این خور وارد خانه های مان می شود ودر شب هایی که باران می بارد، تا صبح بیداریم تا حواس مان باشد اگر آب وارد خانه مان شد، زن و بچه های مان را نجات دهیم واز طرفی سقف بیشتر خانه های مان چوبی است و اجازه تعمیر سقف خانه را نمی دهند و می گویند خیابان ضلع شرقی خور شیلات 50 متری است و خانه های تان در این خیابان قرار دارد که بایستی پس از تملک املاک احداث شود.

 

درب را برنگرداندند

یکی از ساکنان که خانه شان بین کوچه اخلاص 6و8 قرار دارد وخانه شان درب کوچکی دارد، می گوید: می خواستم درب بزرگ بجای درب کوچک بگذاریم تا پرایدم را داخل حیاط ببرم تا از سرقت و... درامان بماند که شهرداری درب بزرگ را برد و اجازه نداد درب بگذارم و درب را هم برنگرداند. الان سه مرتبه سارقان درب خودروام را بازکرده اند و وسایل و زاپاس و... خودروام را برده اند ودرب پراید را خراب کرده اند. به چه کسی این دردمان را بگوییم که از حق مان دفاع کند؟ همسرش نیز سقف چوبی خانه شان و کف اتاق که بدلیل ورود چندباره آب به داخل خانه شان از خور شیلات، شوره زار شده است وباعث شده انواع حشرات و مورچه ها در خانه شان باشد، نشان می دهد و ناراحت از شرایط موجود می گوید: این وضعیت تمامی ندارد و خسته شده ایم. حتی اجازه بازسازی خانه مان را هم نمی دهند. در زمان بارندگی ترس و هراس مان بیشتر می شود وتا صبح بیداریم. خانه مان 50 سال پیش ساخته شده و درحال حاضر فرسوده شده واحتمال ریزش دارد.

 

 

محوطه های خاکی و جنگلی ناامن

محوطه های خاکی زیادی در این خیابان که کوچه هایش با نام اخلاص نامگذاری شده است، وجود دارد و در بخشی از آنها درختان کرت دریایی روییده اند و در برخی نخاله های ساختمانی و گل و لای خورشیلات است که سال ها قبل پس از لایروبی خور، آنجا ریخته شده است و بدلیل کمبود سطل زباله، زباله های زیادی در کنار این گل و لای خشک شده تپه مانند، دیوارها و... دیده می شود. اهالی می گویند: از ساعت 8شب به بعد بر تعداد سگ ها، معتادان، سارقان در این محوطه های تاریک و درختان، نخاله ها و... بیشتر می شود وامنیت نداریم. بارها زورگیری، سرقت، قتل و... بخاطر همین وضعیت و بخاطر وجود درختان و کرت های دریایی در محله رخ داده است. یکی از اهالی که پیگیر امورات محله است، می گوید: یک سال و 11ماه قبل سطل های زباله را به بهانه تعمیر چرخ های شان شبانه بردند و با پیگیری های زیاد و با سفارش یکی از آشنایان فقط یک سطل را برگرداندند. کف برخی سطل ها هم در محله کاملا سوراخ است و بوی تعفن در نقاط مختلف محله به مشام می رسد. وی می گوید اینقدر پیگیر امورات محله بودم که یکی از مدیران که پیگیر امورات محله بودم، شماره ام را در لیست سیاه قرار داد تا نتوانم تماس بگیرم وپیام دهم ومن با شماره دیگری تماس گرفتم. این محله قدیمی به حال خود رها شده است وکسی پاسخگوی ساکنان نیست.

 

 

آسفالت قبل از انتخابات

یکی از اهالی می گوید: سمت شمالی کوچه اخلاص5 قبل از انتخابات آسفالت کرده اند و بقیه کوچه ها آسفالت نشدند. داخل کوچه اخلاص 6 زباله و علوفه و... است و نظافت نمی شود که سگ ها هم در آنجا می روند وگاهی هم معتادان آنجا را پاتوق می کنند. پیگیری ها برای پاکسازی کوچه هم اثرگذار نبوده است. قرار بود قبل از عید تعداد هشت سطل زباله به محله بدهند که ندادند. هزینه زیادی برای رفت وآمد کرده ایم و بی نتیجه بوده است. برخی از اهالی گلایه مندند که به آنها می گویند اینجا بافت فرسوده است و نمی توانند سطل زباله بگذارند وسطل ها به سرقت می رود. برخی هم می گویند قرار است خیابانی باعرض 50 متر در ضلع شرقی خور احداث شود که پیگیریم خیابان تبدیل به 20 متر شود. برخی خانه ها سند ندارند و می ترسیم آواره شویم و اگر خانه یا زمین معوض دهند که خانه دار شویم که مشکلی نداریم. کسانی هم که خانه شان سنددار است، باقیمت روز باید محاسبه شود. برخی اهالی هم گلایه مندند که رسانه ها چندمرتبه مشکلات شان را منعکس کرده اند، اما اقدامی نشده است. یکی از اهالی هم می گوید مشکلات مان را سانسور نکنید وهمه را منعکس کنید.

تخلیه آب باران از خانه با موتور پمپ

یکی از ساکنان هم می گوید: در بارندگی آب باران که از خور وارد خانه مان می شود را باید با موتور پمپ تخلیه کنیم. فقط به ساکنان ضرر وارد می شود وهیچکس هم پاسخگو نیست. یکی از اهالی هم از کارگران یکی از کشورها می گوید که برای کار به این محله در کارگاهی آورده بودند و آنها از ترس کرونا به پلیس اطلاع داده اند.

 

 

اخلاص 8

روبروی کوچه اخلاص 8 محوطه بازی است که خانه ای وجود دارد که تعدادی از درب و پنجره هایش به سرقت رفته وبه گفته اهالی این خانه به پاتوق معتادان و... تبدیل شده است. پشت خانه هم درختان کرت زیادی ونخاله های ساختمانی به چشم می خورد. محوطه بزرگی در ضلع شرقی این خانه وجود دارد که به برخی گفته اند این اراضی دولتی است و به برخی هم گفته شده که متعلق به شخص است. برخی از جوانان محله هم گلایه مندند ومی گویند در سمت شرق زمین، تا یک دهه قبل زمین ورزشی بود که تیم های مختلف حتی از شهرهای دیگر هم به اینجا می آمدند وبا تیم حدید محله مسابقه می دادند که این زمین ورزشی را از ما گرفتند و دیگر جایی نداریم ورزش کنیم. الان در آن زمین نخاله ریخته اند و گیاهان و درختان خودرو روییده اند. برخی از ساکنان این محله که سقف خانه شان چوبی است و چوب های قدیمی شان شکسته است هم نشان مان دادند و می گویند به آنها اجازه تعمیر وساخت وساز داده نشده است و برخی خانه ها هم فاقد سند مانده اند.

قتل فرزند

زارعی یکی دیگر از ساکنان محله می گوید: پسر12 ساله ام در همین درختانی که در این محوطه روییده است، توسط پسر 15 ساله ای به قتل رسید. سال ها بعد از قصاص گذشتم وبجایش خانواده اش مدرسه نواب زارعی را در میناب ساختند تا باعث شادی روح پسرم شود. اگر این جنگل ودرختان و... در اینجا نبود، شاید این اتفاق نمی افتاد. وضعیت محله در این سال ها بهبود نیافته است. کسی هم برای رفع مشکلات محله اقدامی نمی کند. ایل زاده 74 ساله هم می گوید: خانه اش کنار همین زمین است و زمانی که برای اخذ سند خانه اش مراجعه کرده است، به وی می گویند که بایستی از این اراضی دولتی عقب نشینی کند تا سند بدهند که این اصلاح را در خانه اش انجام می دهد. وی به مشکلات از جمله خوری که در این سالها محله را تهدید می کند وسیلاب وارد خانه های اهالی می شود و بی تفاوتی مسئولان نسبت به این مشکل وسایر مشکلات محله گلایه مند است و می گوید از استاندار و فرماندار می خواهیم به مشکلات محله رسیدگی کنند.

 

 

بدون زمین ورزشی و فضای سبز

برخی از اهالی نیز از وعده احداث زمین ورزشی و فضای سبز در محله توسط مسئولان می گویند که تاکنون عملی نشده است و زمین ورزشی در محوطه روبروی کوچه اخلاص 8 را هم تخریب کردند و امکان ورزش کردن را از آنها گرفته اند.یکی از ساکنان هم که لباس اتفاقات یکی از دستگاه های خدمات رسان را بر تن داشت و می گفت روز پنجشنبه عیدی شان را داده اند وهنوز حقوق اسفند و فروردین شان را هم نداده اند. وی نیز از وضعیت محله و اجحاف هایی که در حق شان شده و زمانی که اعتراض کرده اند، تهدید شده اند می گوید. یکی از معتمدین محله هم که پیگیر روشنایی محله بود و با پیگیری های زیاد بالاخره موفق شده 18 لامپ کوچه ها را روشن کنند تا اهالی بتوانند شب ها به مراسمات سنتی مذهبی در حسینیه و منبر قدیمی محله بروند و جلوی شان را ببینند. کنار خور ودر هلالی هایی که درست شده قلیان فروشان و معتادان پاتوق کرده بودند که با شیوع کرونا کمتر شده اند و برخی هم که آمده اند، اهالی تهدید می کنند که اگر نروید، با پلیس تماس می گیریم وآنها بساط شان را جمع می کنند. برخی از ساکنان که عادت به پیاده روی دارند، بخاطر این قلیان فروشان نمی توانستند در اینجا پیاده روی کنند. چند شب پیش هم که از کنار مدرسه صنعتی محله رد می شدند، دیده اند که زباله ها تلنبار شده اند وزمان برگشت دیده اند که زباله ها به آتش کشیده شده اند. دستکش مخصوص همسایه هم عنوانی است که یکی از ساکنان برای دستکشی گذاشته که برخی از ساکنان زباله های شان را در کوچه رها می کنند و وی زباله ها را جمع آوری می کند ودر سطل زباله محله یا سایرمحلاتمی ریزد و می گوید نمی توانم ببینیم کیسه زباله روی زمین گذاشته شده است وباید آنرا را ببرم در یک سطل زباله بیندازم. کارتنخواب هایی هم که اخیرا در ضلع غربی خور شیلات می خوابند و می نشینند و...؛ یکی از دغدغه های نایبندی هاست و از مسئولان می خواهند که آنها را جمع آوری کنند.و گیاهان و درختان خودرو روییده اند.

 

علی زارعی/ دریا