دریا نیوزکمبود نیروی انسانی،مشکل نظام سلامت

دریانیوز: کمبود نیرو مشکل همیشگی نظام سلامت است

، 09:05   /   کد خبر: 35981   /   تعداد بازدید: 152


قسمت دوم

دریانیوز: روزنامه دریا در ادامه ی سلسله گزارشات بررسی مشکلات پرستاران گزارش می دهد: کمبود نیرو مشکل همیشگی نظام سلامت است که سیستم بهداشت ودرمان به فکر سلامتی همه ی جامعه هست، غیر از کارکنان خودش؛ غافل از اینکه اگر پرستاران سالم نباشند، خانواده ی سالمی هم ندارند و متعاقبش جامعه ی سالمی نخواهیم داشت.پرستار بیمارستانی که همسرش نیز پرستار است، می گوید: همه ی ما به نوعی درگیر زندگی پرستاری و شیفتی هستیم و کسانی که با یک پرستار زندگی می کنند هم قطعا بی نصیب از ترکش های ظالمانه طرح تحول نظام سلامت نیستند. انتظار داریم صحبت های ما را بشوید و رسانه ای کنید، هر چند که تجربه سالهای اخیر نشان داده است، آنچه البته به جایی نرسد فریاد است.وی می گوید: طبق استاندارد جهانی به ازای هر دو تخت باید یک پرستار حاضر در شیفت باشد.ما در بیمارستان حتی بخش هایی داریم که یک پرستار حتی تا ۲۰مریض را همزمان تیمار می کند! یعنی بار کاری ۱۰برابر.طبق طرح تحول نظام سلامت بعد از هر شب کاری باید دو آف وتعطیلی در برنامه کاری مان لحاظ شود، اما به دلیل کمبود نیروی پرستار بایستی به عنوان اضافه کار اجباری شیفت بیایم و با تفاوت تقریبا هشت ماه ،کارانه و اضافه کار یکجا دریافت کنیم که طبق هیچ فرمولی به نتیجه نمی رسیم که این مبلغ ناچیز، چه مقدار اضافه کار و چه مقدار کارانه ی ما بوده و هیچ مرجعی هم پاسخگو نیست.اعتراضاتی هم که صورت گرفته فورا در نطفه خفه شده و بقیه هم برای از دست ندادن همین آب باریکه حقوق در این شرایط نامساعد مالی ترجیح می دهند اعتراضی نکنند.

نمی دانم کجای دنیا غیر از بیمارستان ما اضافه کار اجباری هست؟هیچ کدام از ما دوست نداریم شیفت های دو طبقه صبح شب، صبح عصر، شب عصر و... بیاییم. این پرستار می گوید: برای ما پرستاران مواردی عادی و روتین شده که شاید در خانواده های دیگه فاجعه محسوب شود. افرادی که یکی از همسران پرستار باشند، بطور حتم بارها شاهد این موارد در خانه شان بوده و برایشان قابل لمس هست. پرستاران بعد از شیفت های سنگین، مجبورند شبها آشپزی کنند برای روز بعد ،بچه را در راه پله خانه ،در حالی که عجله داریم به شیفت برسیم تحویل بدهیم و تحویل بگیریم و بیشتر اوقات حتی فرصت سلام کردن و احوالپرسی با همسرمان نداریم.همه ی ما آخرین نفر به مهمانی ها می رسیم.همه ی ما نمی توانیم از پاس شیر و هر پاس ساعتی که حقمان هست به نحو درست استفاده کنیم.همه ی ما بعد از شب کاری شیفت شب شلوغ و پرکار، مجبوریم شیفت خانه و کودک داری را شروع کنیم و حتی تا ۴۸ساعت بیداری بکشیم و به نظر شما چه نتیجه ای در دراز مدت جز زوال مغز و کمبود انگیزه و...برای ما پرستاران دارد؟بدتر از این زمانی هست که متقابلا کار همسرمان هم شیفتی هست.در اینصورت شاید چند روز اصلا همدیگر را نبینیم و در این زمان است که مشکلات شروع می شود.ما پرستاران که تا بحال نتوانستیم مشکل کمبود نیرو را حل کنیم، ولی برای خوب کردن حال خودمان به یک نتیجه مهم رسیدیم و آن اینکه کیفیت رابطه را در زمانهای کوتاه با هم بودن حفظ کنیم.عمر کوتاه است و این شعار نیست.همه ما علاوه بر اینکه عاشق شغلمان هستیم، زندگی مان را هم دوست داریم.

زمان های با هم بودنمان را عاشقانه تر زندگی کنیم.ما پرستارها مطمئنیم اگر فقط شیفت های موظفی مان را بیاییم(بدون شیفت اضافه اجباری) هیچ همسری توانگر تر از همسر پرستار نیست.پرستاری باسابقه 12سال شغل پرستاری هم می گوید: اول اینکه برنامه شیفت های پرستاری یک ماهه و چند روز قبل از ماه جدید بسته و به پرستاران ابلاغ می شود. این موضوع باعث می شود که ما اگر می خواهیم از مرخصی استحقاقی خودمان هم استفاده کنیم بایستی از ماه قبل درخواست دهیم ودرماه جاری نمی توانیم درخواست دهیم. از طرفی دیگر به دلیل کمبود نیروی پرستاری، به راحتی با مرخصی ها و به تعداد روزهای مورد تقاضا موافقت نمی شود. اگر در طول ماه هم مشکلی پیش بیاید، پرستار مانند سایر کارمندان نمی تواند مرخصی بگیرد ویا به سرکار نرود وبه همکارش بگوید برایش مرخصی بزند. اگر هم که بیمار شویم، مجبوریم شیفت مان را برویم تا به همکارمان فشار نیاید و مرخصی داده نمی شود؛ مگر اینکه بیماری مان خیلی حاد وبقول معروف برانکاردی شویم و پزشک استراحت یا استراحت مطلق تجویز کند که دیگر نتوانیم شیفت باشیم که اگر این اتفاق پیش آید، همکار دیگر مجبور است به جای مان بیاید و فشار کاری بر همکار دیگر بیشتر شود. حال با این شرایط سخت بطور حتم بر مراقبت مان از بیماران اثرگذار است. موضوع دیگر پایین بودن درآمد پرستاری است وبه همین دلیل برخی پرستاران بخصوص پرستاران مرد مجبورند در یکی دو بیمارستان دیگر شیفت بروند و کمتر می توانند بخوابند واستراحت کنند که بایستی دولت برای این چالش هم تصمیم بهتری بگیرد و در حال حاضر با بحران کرونا این مشکلات چندین برابر شده است .
ادامه دارد...

علی زارعی/ دریا

لینک قسمت اول

http://daryanews.ir/news.php?id=35940