دریا نیوزاهداکننده مستمر باشید

دریانیوز: آیا شما هم فکر می‌کنید اهدای خون یک کار مردانه است؟

، 11:45   /   کد خبر: 35953   /   تعداد بازدید: 203


دریانیوز: آیا شما هم فکر می‌کنید اهدای خون یک کار مردانه است؟ می‌دانستید فقط 4% از خون های اهدایی کشور توسط بانوان تأمین می شود؟ این در حالی است شرایط عمومی اهدای خون برای آقایان و خانم‌ها یکسان است اما خیلی ها این موضوع را نمی‌دانند. تنها تفاوت در این است که آقایان 4 بار و خانم ها 3 بار در سال می توانند خون اهدا کنند. به علاوه خانم ها با اهدای مستمر خون می‌توانند در ترویج فرهنگ اهدای خون در خانواده و جامعه نقش مؤثرتری از مردان داشته باشند. با این وجود شرایط خاصی وجود دارد که خانم ها نباید خون اهدا کنند مانند: دوران بارداری و 6 ماه بعد از زایمان، تا یک سال پس از سقط جنین، قاعدگی دردناک، دوران شیر دهی.به واسطه ی این گزارش شما بانوان عزیز همچنین آقایان را به پویش اهدای خون دعوت می کنیم.

ترس از کرونا اهدای خون را از یادمان نبرد

خون یک ماده حیاتی و ضروری برای تمام افراد و به ویژه بیماران محسوب می شود که در این میان مصدومان حوادث ترافیکی و بیماران تالاسمی و هموفیلی و سرطانی نیاز بیشتری به خون و فرآورده‌های خونی دارند.امسال با شیوع ویروس کرونا در سه ماهه اخیر، این نگرانی برای سازمان انتقال خون ایجاد شد که دیگر کسی برای اهدای خون به این سازمان مراجعه نکند. همینطور هم شد و آمار اهدا کنندگان کاهش چشمگیری داشت. این موضوع در برخی استان ها که مصرف کننده خون بیشتری دارند محسوس تر بود، که دلیل آن ترس مردم از عدم رعایت بهداشت در این مراکز، ابتلا به بیماری کرونا از طریق انتقال خون و تأکید بر قرنطینه بودن نیز بوده است.اما تاکنون هیچ مستندی مبنی بر انتقال ویروس کرونا از طریق خون ارائه نشده است. در نتیجه این ویروس از طریق خون منتقل نمی شود و نکته ی دیگری که افرد اهدا کننده باید مورد توجه قرار دهند این است که در کیت‌های تشخیص کرونا از ترشحات و بزاق بینی فرد مشکوک استفاده می شود وآن هم به این دلیل که کیت تشخیصی ربطی به خون ندارد.سازمان انتقال خون ایران بر اساس آخرین استانداردهای سازمان بهداشت جهانی و سازمان‌های انتقال خون جهان، تمام نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت می کند و تمام مراکز انتقال و اهدای خون و تمام تجهیزات این مراکز درکشور همیشه، ضدعفونی و استریل می شوند و اهدا کنندگان می توانند با اطمینان خاطر خون اهدا کنند.

کاهش اهدای خون در ماه مبارک رمضان

ایمان زارعی، مدیرکل اداره کل انتقال خون استان هرمزگان در خصوص کاهش استقبال از اهدای خون در مصاحبه اختصاصی با دریا گفت: در حالی وارد ماه رمضان شدیم که مسأله ی کرونا هم وجود داشت.ترس از کرونا باعث شد در این اوضاع مراجعه مردم برای اهدای خون کم تر شود. پایگاه های اهدا خون یک مرکز درمانی یا کلینیک و یا درمانگاه نیست و قطعا شخص بیمار برای اهدای خون مراجعه نمی کند، پس مردم ترس از مبتلا شدن به بیماری را نداشته باشند.خیلی از افراد ترس از کم خونی دارند و فکر می کنند با اهدای خون دچار کم خونی می شوند اما باید به اطلاع برسانیم که در پایگاه های انتقال خون پزشک هایی مستقر هستند که تمام افراد مراجعه کننده را از نظر کم خونی و بیماری های دیگر معاینه می کنند. هر اهدا کننده جان 3 نفر را نجات می دهد و هر کیسه خون در فرآورده گیری به سه بخش مختلف خون که پلاسما،پلاکت و گلبول قرمز هستند تبدیل می شود.

زارعی گفت: هرمزگان با یک هزار و ۵۰۰ بیمار تالاسمی که سه برابر متوسط سایر استان ها است، رتبه دوم کشور را در این زمینه دارد. خون های اهدایی در استان هرمزگان جهت درمان سه هزار و ۵۰۰ بیماران سخت درمان، عمل‌های جراحی و مصدومان تصادف‌های جاده ای مصرف می شود که از این میزان 50 % خونی که تهیه می شود صرف بیماران خاص مثل تالاسمی می شود که هر 20 روز بین 2 تا 3 کیسه خون نیاز دارند چون بدن آنها به صورت طبیعی خون تولید نمی کند.بیماران سرطانی پلاکت مصرف می کنند و عمر پلاکت‌ها بین 3 تا 5 روز است و عمر گلبول های قرمز هم بین 35 تا 42 روز است در نتیجه نیازمند اهداکنند گان مستمر هستیم.هرمزگان به واسطه وجود بیماران خاص در زمینه‌های مختلف به طور متوسط روزانه نیازمند ۲۰۰ تا ۲۵۰ واحد خون است. بیماران دیالیزی و بیماران دارای اختلال انعقادی خون نیز از دریافت کنندگان دائمی فرآورده‌های خونی هستند.

هرمزگان دارای ۴۰۰ بیمار دیالیزی و ۱۶۰ بیمار دارای اختلال انعقادی است. در نتیجه استان هرمزگان همیشه نیازمند اهدای خون است.در چنین شرایطی باتوجه به شیوع بیماری کرونا و کاهش مراجعه افراد به پایگاه های انتقال خون، ذخایر خونی کاهش یافته، بنابراین سازمان انتقال خون هرمزگان طی بیانیه ای از داوطلبان دعوت نمود تا بدون هیچ گونه نگرانی از مبتلا شدن به هر نوع بیماری به پایگاه های انتقال خون مراجعه و این سازمان را در تامین خون بویژه برای بیماران خاص یاری کنند. چراکه همه ی نکات بهداشتی بر اساس دستورالعمل ها در مراکز خون گیری رعایت می شود.در خواستی که از مردم داریم این است که اهدای خون را به مناسبت های خاص موکول نکنند.هر سال با آغاز ماه مبارک رمضان آمار اهدای خون در کشور با کاهش 20 درصدی روبه رو است بنابراین اهدای خون در ماه مبارک رمضان نباید فراموش شود.

آمارها حاکی از آن است که دلیل کاهش اهدای خون، در ماه مبارک رمضان، طولانی بودن فاصله سحر تا افطار و ترس از اختلال در روند روزه داری است.پایگاه‌های انتقال خون استان هرساله با شروع ماه مبارک رمضان برای رفاه حال شهروندان و روزه‌داران ساعت فعالیت خود را به‌ویژه بعد از افطار افزایش می‌دهند.پایگاه مرکزی انتقال خون بندرعباس حدفاصل چهارراه مرادی و فلکه برق صبح‌ها از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۳:۳۰ و عصرها از ساعت ۱۶:۳۰ و تا ۲۲ شب به خون‌گیری اقدام‌ می‌کند. برای اهدای خون، همراه داشتن کارت ملی الزامی است و سن داوطلبان باید ۱۸ تا ۶۰ سال و وزن حد اقل 50 کیلوگرم باشد.مراجعه کنندگان می توانند از طریق سایتnobatdehi.ibto.ir به صورت غیر حضوری نوبت بگیرند و بدون معطلی مبادرت به اهدای خون کنند.


حرف آخر
اثر انگشت ما از قلب هایی که لمس شان کرده ایم هرگز پاک نمی شود، این پیام مادر یک بیمار دریافت کننده خون به اهدا کنندگان است: پسر من سالی چند بار این خون هارا دریافت می کند و به زبان ساده از این طریق زنده است،کاش می شد دست اهدا کنندگان را ببوسم. از خدا می خواهم هرچه می خواهند به آن ها بدهد و ثواب اش را در همین دنیا با تن و دل سالم لمس کنند.

 

فاطمه هوشنگی/ دریا