دریا نیوزدر سيستم پزشک محور و پزشک سالار وزارت بهداشت: مشکلات پرستاران، خارج از گود است

دریانیوز: رفع مشکلات پرستاران، در حد وعده باقی می ماند و هرساله همزمان باگرامیداشت روز پرستار این وعده ها به صورت کلامی تمدید می شوند

، 10:30   /   کد خبر: 35940   /   تعداد بازدید: 179


قسمت اول


دریانیوز: رفع مشکلات پرستاران، در حد وعده باقی می ماند و هرساله همزمان باگرامیداشت روز پرستار این وعده ها به صورت کلامی تمدید می شوند.هرساله فقط همزمان با زادروز حضرت زینب کبری(س) که به عنوان روز پرستار نامگذاری شده است، از این قشر گفته می شود و وعده‌هایی برای رفع مشکلات وتامین خواسته های پرستاران، استخدام پرستار جهت برطرف شدن کمبودنیروی پرستاری، اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری و... گفته می شود و پس از این ایام، این سپیدپوشان فرشته گون در مشکلات شان تنها گذاشته می شوند و تا روز پرستار سال دیگر چندان یادی از این قشر نمی شود. قشری که بیشتر از سایر اقشار پازل بهداشت ودرمان، حضورش در بیمارستان مشهود است و در مناطقی مانند هرمزگان که با کمبود بیش از هزار و 600 نفری پرستار مواجه است، بایستی بطور متوسط حدود دوبرابر استاندارد خدماترسانی نماید وشیفت های سنگین بر بالین بیماران بمانند و اما حدود دوبرابر حقوق دریافت نمی کند. حدود دوبرابر از تکریم برخوردار نیست و در بیشتر اوقات بیمار و همراه بیمار و بالادستی و پایین دستی از وی ناراضی هستند. اما بیشتر پرستاران صبوری را پیشه خود می کنند و زمانی که تلاش های شان منجر به بهبودی یک بیمار می شود، لبخند رضایت بیمار و خانواده شان، لبخندرا برلب پرستار هم می نشاند و خستگی از تنش خارج می شود و گاهی هم اگر تلاش‌های شان نتیجه بخش نباشد و بیماری جانش را از دست دهد، آنها نیز غمگین و ناراحت می شوند. با اجرای طرح تحول سلامت که فقط میزان مراجعات بیماران را به مراکز درمانی افزایش داد؛ اما بر تعداد پرستاران افزوده نشد و همین موضوع باعث افزایش فشارکاری پرستاران شد.

از طرفی دیگر قانون مشاغل سخت وزیان آور نیز همچنان برای شغل پرستاری اجرایی نشده است و این قشر بجای 20سال مجبورند 30 سال در شرایط سخت و زیان آور خدمت‌رسانی کنند که عدم اجرای این قانون را می توان اجحاف در حق قشر پرستار جامعه خواند و تاکنون هیچ دستگاهی نیز برای تامین این حق قانونی پرستاران و خواسته بجای این قشر پیش قدم نشده است.روزنامه دریا، در راستای انتشار مشکلات پرستاران و درخواست های شان از مسئولان نظرات تعدادی از پرستاران را جویا شد. برخی از پرستاران از شیفت های سنگین، تعویق چندماهه کارانه، عدم تطابق حقوق با سختی کارشان و برخورد نامناسب برخی از همراهان بیماران در برخی موارد گلایه مندند و می گویند: متاسفانه هنوز در جامعه، پرستار از جایگاه واقعی خود علی رغم اثرگذاریش در سیستم بهداشت ودرمان برخوردار نیست واین قشر هم با مشکلاتی مواجه است که کمتر برای رفع آنها اقدام شده است. حتی متولیان سیستم بهداشت و درمان برای رفع مشکلات پرستاران اقدامی نکرده و نمی کنند.

پرستاری دیگر می گوید: اگر کسی عاشق این شغل نباشد، بنظرم در این حرفه نمی ماند. اگر عشق کمک به همنوع در پرستار نباشد، زود از شغلش خسته می شود. برخی از پرستاران در شرایطی خدمت می کنند که افراد عادی با دریافتی چند برابری حاضر نیستند در آن شرایط باشند وکار کنند. برخی بخش ها عفونی و ویروسی هستند و امکان سرایت بیماری های خطرناک مثل کرونا هم به این قشر علی رغم مراقبت های فراوان وجود دارد. از آن طرف شیفت های ممتدی که پرستاران می دهند، باعث فرسودگی زودرس و بیماری شان می شود و گاهی برخی پرستاران مجبور می شوند برای ادامه روند درمان خودشان به خارج از استان اعزام شوند. سختی های شغل پرستاری دیده نمی‌شود و تصمیمات را غیرپرستاران برای مان می‌گیرند که شرایط کاری و سختی شغل مان را لمس نکرده اند. سیستم وزارت بهداشت، پزشک محور و پزشک سالار است و به خواسته‌های پرستاران چندان توجهی نمی شود که در طرح تحول سلامت نیز مشاهده کردیم که درآمد پزشکان چندبرابر افزایش یافت و خواسته های پرستاران علی رغم اعتراضات گسترده شان مورد توجه قرار نگرفت.
ادامه دارد...

 

علی زارعی/ دریا