دریا نیوزمحلات قديمي قامت راست نمی‌کنند

دریانیوز: محله شیر سوم بعد از بيست سال هيچ تغييري در آن رخ نداده است

، 10:01   /   کد خبر: 35938   /   تعداد بازدید: 189


قسمت اول:


دریانیوز: پس از سال ها به محله شيرسوم يکي از محلات قدیمی رها شده بندرعباس که از دوران کودکي خاطرات زيادي از آن داشتم؛ رفتم. از آنجائيکه در بچگي زياد به اين محله رفت و آمد داشتم و بسياري از خاطرات دوران کودکي ام در اين محله شکل گرفته است ديدن محله بعد از چند سال بسيار جذاب بود اما برايم سوال بود بعد از سال ها حداقل گذشت دو دهه چرا هيچ تغييري در اين محله احساس نمي کنم؟! محله بعد از بيست سال هيچ تغييري در آن رخ نداده است. وارد کوچه پس کوچه ها مي شدم فقط آسفالت جديد شده بود. به ياد دارم در آن سال ها همه افراد خانواده در يک محله زندگي مي کردند اگر بچه ها هم ازدواج مي کردند باز هم در همان محله سکني ميگزيدند و همه افراد دور هم جمع بودند و اين يکي از مزيت هاي خوب محلات قديمي بود. صلح و صفاي بسياري برقرار بود. در محله شير سوم هم به همين منوال بود. وقتي آخر هفته‌ها به ديدن اقوام در اين محله مي آمديم همه خانواده و فاميل دور هم جمع بوديم و حس نزديکي زيادي وجود داشت. اما وقتي کوچه‌ها را نگاه مي کردم در حال حاضر فقط افراد مسن در اين محله بودند و جوانان از اينجا رفته بودند. کوچه‌ها را يکي پس از ديگري رد مي شويم.با اينکه بيشتر محلات سطح شهر بندرعباس به سيستم فاضلاب شهري مجهز شده‌اند اما در اين محله هنوز فاضلاب ها در کوچه ها رها مي‌شوند و بچه‌هاي کوچک هم در کوچه ها و در کنار همين فاضلاب‌ها در حال بازي هستند.

از بچه ها سوال مي پرسم در اين محله پارک و يا فضاي سبزي براي بازي وجود دارد؟ مي گويند نه ما در همين کوچه بازي مي کنيم. از سه راه برق تا پل خواجو که درنظر مي گيرم هيچ پارک و يا فضاي سبزي وجود ندارد. بچه ها مي گويند حتي کتابخانه هم نداريم که از آنجا کتاب قرض بگيريم و يا اينکه کلاس هايي در آنجا برگزار شود و ما شرکت کنيم. تفريح ما فقط در کوچه بازي کردن است. از ما مي پرسند شما براي چه کاري به محله ما آمده ايد و سوال مي پرسيد؟ مي گوييم براي گزارش آمده ايم. باز مي‌گويند مي شود بنويسيد براي ما يک پارک درست کنند يا زمين فوتبال ، برايمان خيلي سخت است تا به يک نقطه ديگري از شهر براي فوتبال بازي کردن برويم . گفتم ما تمام سعي و تلاش خود را انجام مي دهيم.يکي از کوچه ها را که ادامه مي دهيم و از سربالايي که داشت بالا مي رويم تا به انتها برسيم. به نقطه اي ميرسيم که تمام محله زير پايمان مشخص است و از بالا مي توانيم تمام محله را ببينيم. دقيقا بالاي تپه اي قرار داريم که چند خانه روي آن ساخته شده است به ياد داريم که بچگي روي همين کوه ها مي نشستيم و مثل سرسره به پايين ميرفتيم، اين بازي برايمان بسيار جذابيت داشت. فکر نمي کردم هنوز بچه ها اين کارها را انجام بدهند وقتي به کوه رسيديم هنوز دو بچه بالاي آن تپه ها نشسته بودند.مي گويند هر روز همين جا مي‌نشينيم و سر مي خوريم. با خود فکر مي کنم چرا با پيشرفت شهر و جامعه، هنوز بچه ها نبايد يک پارک کوچک در محله خود داشته باشند؟

پارکي کوچک و يا يک زمين ورزشي کمترين امکاناتي است که در يک شهر آن هم شهري اقتصادي و رو به رشد، مسئولين مي توانند براي شهروندان خود مهيا کنند. فکر نمي کنم در بين خرج هاي گزافي که اين روزها صورت مي گيرد هزينه زيادي باشد. وقتي از بالا محله را نگاه مي کرديم مي بينيم که تمام تير چراغ برق ها هنوز چوبي است و تعويض نشده اند. بسيار خطرناک است چند تير چراغ هم افتاده است و احتمال آتش سوزي وجود دارد.يکي از ساکنان محله آقاي احمدي با ما به گفتگو مي پردازد و مي گويد: من سي سال دارم و در همين محله به دنيا آمده ام پدر و مادر من هم سال هاي بيشتري در اين محله بوده اند. با اينکه چند سالي است که يک خيابان جديد در محله احداث شده است که البته استاندارد هم نيست. وقتي يک ماشين از روبرو مي آيد و اگر ماشيني هم در خيابان پارک باشد ديگر جاي ماشين ديگري براي عبور وجود ندارد. احمدي مي گويد: کوچه هايمان هنوز وضعيت مطلوبي ندارد. از کمترين امکانات هم برخوردار نيستيم. کوچه ها روشنايي ندارد و شب ها بسيار تاريک است و همين تاريکي باعث بسياري از اتفاقات همچون دزدي در محله مي شود. افراد معتاد بسياري در کوچه ها رفت و آمد دارند و باعث ناامني در محله شده است. همچنين مشکل اصلي ديگر اينکه اينقدر کوچه هاي ما باريک است که ماشين آمبولانس و آتش نشاني وارد کوچه نمي شود. اين چنين مسائلي شايد براي محلات ديگر و يا شهرهاي ديگر مسئله‌اي بسيار پيش پا افتاده است. اما براي ما هنوز يک دغدغه است.
ادامه دارد...

 

سعیده دبیری نژاد/ دریا