دریا نیوزوضعیت سفید یا قرمز؟

، 14:56   /   کد خبر: 35628   /   تعداد بازدید: 238


دریا نیوز: درحالی رئیس جمهور استان های هرمزگان، سیستان وبلوچستان وبوشهر را جز استان های با وضعیت سفید کرونا اعلام کرد که رئیس ستاد ملی مقابله باکرونا اعلام کرد تمام استان ها وضعیت قرمزی دارند.
درحالی‌که انتظار می رود اظهارنظرها از یک مرجع دولتی صورت گیرد، اما حتی گاهی برخی از وزارتخانه ها نيز اقداماتی می کنند که با نظر ستاد ملی کرونا مخالف است واین تناقض ها باعث سردرگمی مردم شده است.
اما سوال اینجاست که بر چه مبنایی این استان ها سفید اعلام شدند و برپایی کلاس های درس بلامانع تشخیص داده شد؟
برچه مبنایی از یک طرف از مردم خواسته می شود که در خانه بمانند و از آن طرف ادارات باز است که چندین میلیون کارمند وارباب رجوع در ادارات رفت وآمد می کنند؟برچه مبنایی قرار است برخی از صنوف بازگشایی شوند که شهروندان بسیاری را به سمت خود خواهد کشید؟
 در این ایام که یک دفعه موضوع قشم مطرح شد و حال موضوع هرمزگان، مردم استان از موضع گیری های رئیس دولت نسبت به این موضوعات گلایه مندند. بیان چنین مواردی باعث رنجش خاطرشان شده است. از طرفی دیگر وقتی عنوان می شود که هرمزگان در وضعیت سفید قرار دارد، این موضوع باعث می شود که برخی تصورکنند که هیچ خطری وجود ندارد وراحت می توانند مسافرت کنند واز خانه خارج شوند ودر شهرگشت وگذار داشته باشند که وقوع آن فاجعه بار خواهد بود و سیستم بهداشت ودرمان که درحال حاضر برای درمان بیماران با مشکل و کمبود مواجه است، آنگاه که حجم بیماران چند برابر خواهد شد، آیا نباید انتظار افزایش تلفات این بیماری را داشت؟
انتظار واقعی این است که دولتمردان خطرات کرونا را بسیار پررنگ و حاد نشان دهند و از ابزارهای مختلف برای رعایت موازین بهداشتی و قرنطینه خانگی توسط شهروندان استفاده شود؛ نه اینکه وضعیت را سفید کنند تا ترس ولرز ونگرانی از این بیماری پایان یافته و زنجیره انتقال محکمترشود و فاجعه همه گیری چندبرابر شود.
همین حالا وباهمین شرایط متاسفانه هنوز برخی از شهروندان کرونا را جدی نمی گیرند ودر کوچه وخیابان ومعابر وساحل و پارک در حال تفریح و گشت وگذار ورانندگی هستند و گویا هیچ ترس ونگرانی از ابتلا به کرونا را ندارند، آنگاه وقتی بالاترین مقام اجرایی کشور اعلام کند که وضعیت سفید است، باخاطری آسوده حتی کسانی که خود را قرنطینه خانگی کرده بودند، وارد جامعه می شوند و آنگاه کنترل بسیار سخت تر است. زمانی که اعلام کردند گرما در عدم ابتلا به کرونا موثر است، بسیاری از هموطنان از سایر استان ها به سمت استان های جنوبی سرازیر شدند و موج ابتلا اتفاق افتاد و آمارها افزایش یافت. متاسفانه گاهی در اظهارنظرها چندان توجه لازم صورت نمی گیرد و مردم و حتی دولت بایستی تاوان این اظهارنظرها را بدهند. پس از اعلام بازگشایی مدارس بدلیل وضعیت سفید هرمزگان، بسیاری از شهروندان هرمزگانی از این موضوع اظهار نگرانی کردند تا اینکه استاندار هرمزگان اعلام کرد مدارس در هرمزگان مانند سایر استان‌ها تا پایان فروردین تعطیل است و مردم نگرانی شان کمتر شد.

 علی زارعی/دریا