دریا نیوزلزوم افزایش نظارت ها بر نانوایی ها وفروشگاه ها

، 10:31   /   کد خبر: 35614   /   تعداد بازدید: 103


دریانیوز: در حالی که با شیوع بیماری ویروسی کرونا به مردم توصیه شده بود که کمتر از خانه‌ها خارج شوند که به آن کمتر توجه شد و بخشی از شهروندان عنوان می کنند گاهی برای خرید از فروشگاه ها و نانوایی ها، قصابی ها و ماهی فروشی ها مجبوریم به داخل شهر برویم و از خانه خارج شویم که در این بخش نیاز است به شهروندان توصیه شود که در هر دفعه خروج از منزل میزان بیشتری از نیازها را بخرند تا تعداد خروجی ها کاهش یابد و بیشتر درخانه بمانند و زنجیره ارتباط و انتقال ویروس کرونا را قطع کنند.

در این بخش نیاز هست که به فروشگاه های مختلف و نانوایی ها نیز توسط مسئولان مربوطه تذکر داده شود؛ از جمله اینکه در فروشگاه ها بهتر است یا در جلوی نانوایی ها با رنگ مشخص شده که شهروندان با فاصله از یکدیگر قرار گیرند یا این که یادداشت هایی در معرض دید شهروندان قرار گرفت که این موضوع را رعایت کنند. از طرف دیگر اینکه بهتر است توصیه شود که شهروندان در هر مرتبه خرید برای حداقل یک تا دو هفته  اقلام و نیازشان را تهیه کنند. متاسفانه دیده می شود که برخی از فروشگاه ها و نانوایی‌ها همکاری لازم را ندارند و به بهانه‌های واهی از خرید نان زیاد یا اقلام دیگر توسط شهروندان جلوگیری می کنند. در صورتی که اگر شهروندی بتوانند نان به تعداد زیاد را خریداری کند و در یخچال خانه خود نگهداری نموده و به طور مرتب از یخچال بیرون آورده  و استفاده نماید یا سایر اقلام از فروشگاه های دیگر نیز برای مدت طولانی تری تهیه نماید، میزان و دفعات خروج از خانه شهروندان کاهش می یابد و نیازی نیست که در هفته چند مرتبه از خانه فقط برای خریدن نان و... خارج شوند و می توانند نان برای مدت طولانی هر بار خرید کنند.

از طرفی دیگر اینکه همانطور که ساعت کاری فروشگاه‌های زنجیره ای  افزایش یافته است، بهتراست ساعات کاری نانوایی ها نیز افزایش یابد تا شهروندان با خیال راحت تر اقدام به خرید نمایند. موضوع دیگر اینکه در برخی از نانوایی ها مشاهده می شود که فروشندگان و کارکنان موارد بهداشتی را رعایت ننموده و از ماسک و دستکش استفاده نمی کنند و عنوان می کنند به دلیل کمبود، این اقلام بهداشتی را نمی توانند تهیه کنند که در این بخش نیاز است مسئولان مربوطه کمبودها را برطرف نمایند و یا نظارت داشته باشند تا کارکنان فروشگاه ها و نانوایی‌ها، قصابی ها و... از اقلام بهداشتی استفاده نمایند تا از ابتلا به کرونا وانتقالش جلوگیری شود. در روزهای گذشته گهگاهی اخباری از ابتدای برخی از کارکنان این مراکز به گوش می‌رسید که نیاز است نظارت‌ بیشتر شود و با تخلفات برخورد شود تا طرح فاصله گذاری اجتماعی مردم و اصناف بخوبی اجرا شود. موضوع دیگر این است که برخی از صنوف و کارکنانشان گلایه مندند که آنها با مشکلات اقتصادی مواجه شده و نیاز است از آنها حمایت شود و بخصوص اقشاری که فاقد بیمه هستند و درآمدشان روز مزد بوده و درآمد ثابت نداشته و کارمند نیستند، بایستی به دغدغه های شان توجه شده و حداقل های هزینه های سنگین زندگی روز های سخت کرونایی شان تامین شود که  متاسفانه تعداد آنها نیز کم نیست وبایستی تدابیری برای رفع مشکلات آنها اندیشیده شود.

علی زارعی/ دریا