دریا نیوزمعتادان، ناقلان کرونا

، 12:42   /   کد خبر: 35588   /   تعداد بازدید: 114


  دریانیوز: درحالی‌که به شهروندان توصیه می شود از تماس با سطوح اجتناب شود و رفت وآمدها کاهش یابد اما کمتر به این موضوع توجه می شود؛ موضوعی دیگر که در سطح محلات و شهر بندرعباس به چشم می خورد این است که معتادان به عنوان ناقلان انواع بیماری ها در مناطق به راحتی رفت و آمد می‌کنند و امکان سرایت بیماری کرونا از این معتادان بشدت در محلات حاشیه‌ای وجود دارد. در این محلات به راحتی معتادان می‌نشینند و مواد مخدر استعمال و تزریق دارند و حتی سرنگ‌های آلوده در کوچه ها می ریزند و احتمال سرایت به ساکنان اینگونه محلات وجود دارد و مسئولان و متولیان مربوطه تاکنون در این بخش اقدام مناسبی انجام نداده اند. در برخی از این محلات، معتادانی که حتی از سایر شهرهای استان به هرمزگان و بندرعباس آمده‌اند، به راحتی زن و مردم در ملاء عام می نشینند و مواد مصرف می‌کنند و حتی از لحاظ بصری وضعیت نازیبایی را ایجاد می‌کنند و نیاز است که برای این وضعیت چاره ای اندیشید.

حاشیه‌نشینان که دو سوم شهری مانند بندرعباس را نیز شامل می شوند، از این وضعیت بسیار گلایه مندند و در برخی محلات مانند آیت‌ا... غفاری بندرعباس که وضعیت بدتر است و برخی کوچه ها مملو از معتادانی است که با خیالی راحت در کوچه‌ها نشسته‌اند و مواد مصرف می کنند که خطر آفرین است. با توجه به شیوع بیماری مسری کرونا انتظار این بود که مسئولان برای جمع‌آوری معتادان از سطح شهر و محلات اقدام مناسبی انجام دهند که متاسفانه تاکنون اینگونه نبوده است و جان حاشیه‌نشینان در خطر قرار دارد.

از طرفی دیگر در محلات حاشیه ای مردم برای تامین موادضدعفونی کننده، ماسک ودستکش و... با مشکلاتی مواجهند واین وضعیت باعث شد که خانواده های محروم و مستمند و بخصوص حاشیه نشینان و روستاییانی که توان مالی خرید این اقلام گران احتکاری را نداشته، از مصرف کنندگان این اقلام پیشگیرانه خارج شوند و شانس ابتلای آنها به این ویروس وحشی افزایش یافت و نیازمند تدبیر دولت و خیرین در این بخش می باشد. مرکز نیکوکاری امام حسن مجتبی (ع) مسجد حضرت حمزه(ع) محله نخل پیرمرد منطقه چاهستانی های بندرعباس که بیش از 500خانواده ایتام، بی سرپرست، بدسرپرست و محروم را تحت پوشش دارد؛ نیز از خیرین برای تامین موادضدعفونی کننده، مایع دستشویی و اقلام حفاظت شخصی درخواست کمک کرد.خانواده های ساکن در چنین محلاتی که برخی تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند و برخی بدون حامی می باشند وبا مشکلات سخت معیشتی دست و پنجه نرم می کنند و توانایی خرید این اقلام را ندارند و در خانه های فرسوده زندگی می کنند؛ نیازمند حمایت ویژه دولت و خیرین می باشند. بایستی متولیان و مسئولان استان برای رفع مشکلات حاشیه نشینان و پاکسازی این مناطق اقدام کنند تا از آلودگی بیشتر چنین مناطقی جلوگیری شود.

  علی زارعی/ دریا