دریا نیوزدرخواست وکیل هرمزگانی از رییس قوه قضاییه جهت تشکیل کمیته ویژه یا شعب تخصصی قضایی جهت بررسی علل و عوامل بروز و شیوع ویروس کرونا از حیث ابعاد حقوقی

دریانیور: سعید نصیری وکیل هرمزگانی با ارسال نامه ای به ریاست قوه قضائیه با اشاره به موضوع شیوع ویروس کرونا در کشور با استناد به برخی قوانین، درخواست نموده است تا در جهت صیانت از حقوق عامه در حوزه سلامت پیگیری ویژه صورت گیرد

، 15:00   /   کد خبر: 35547   /   تعداد بازدید: 577


دریانیور: سعید نصیری وکیل هرمزگانی با ارسال نامه ای به ریاست قوه قضائیه با اشاره به موضوع شیوع ویروس کرونا در کشور با استناد به برخی قوانین، درخواست نموده است تا در جهت صیانت از حقوق عامه در حوزه سلامت پیگیری ویژه صورت گیرد.

 در بخشی از این نامه در خواست شده است تا ضمن موکول نمودن رسیدگی های جاری شعب قضایی به زمان دیگر، شعب ویژه رسیدگی به نحوه تامین مایحتاج مردم و حوزه سلامت تشکیل گردد.

 متن نامه ارسالی به شرح زیر است:

 بنام خداوند یکتای بی همتا      

محضر ریاست محترم قوه قضائیه

با درود و احترام

همانطور که مستحضر هستند ، مدتی است که بروز و شیوع ویروس کرونا به دلائل معلوم و نامعلومی !!؟؟ بعنوان سوغات کشور چین وارد کشور عزیزمان شده است و به سرعت در حال انتشار می‌باشد و موجبات تهدید جانی و سلامت بهداشت عمومی جامعه گردیده است ، علاوه بر اینکه آسیب های روحی و‌ روانی به هموطنانمان تحمیل نموده است. با توجه به اهمیت موضوع و رسالت حفظ کرامت و جان انسان‌ها ،امنیت جانی و رعايت سلامت جامعه که از مصادیق حقوق عامه و در زمره حدود صلاحیت و اختیارات عام قوه قضاییه محسوب می‌شود و به صراحت ماده ۲۲ قانون آیین دادرسی کیفری و تکلیف مقرر در ماده ۲۹۰ قانون مذکور و با عنایت به مواد ۲ و ۵ دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه ،دادسراها متولی حفظ حقوق عامه بوده، از محضر شریف استدعا دارد به موارد و پیشنهادات ذیل عنایت ویژه مبذول فرمایند ؛

 ۱ - همانطور که عنایت حضرتعالی در خصوص تعیین تکلیف وضعیت زندانیان در زمان اخیر که شیوع ویروس کرونا مطرح است بسیار ارزشمند و قابل تقدیر می‌باشد.بعنوان عضوی کوچک در خانواده بزرگ سمنها و نهادهای مردمی و تحصیل‌کرده حقوق، و عنایتی که به حفظ حقوق عامه وجود دارد شایسته است جهت پرهیز از مراجعات عموم به دادسراها و مراجع قضایی به غیر از موارد ضروری بنا به تشخیص آن مرجع قضایی محترم، اوقات رسیدگی به وقت دیگری موکول گردد .

 ۲- استدعای تشکیل کمیته ویژه قضایی و شعبات ویژه در مراکز استان‌ها ، تا در جهت نظارت بهتر و بیشتر در خدمات رسانی به مردم در حوزه سلامت و نظارت بر ارائه صحیح مایجتاج بهداشتی و دارویی به عموم جامعه بطور یکسان و فراگیر در کل کشور و مناطق پر خطر از حیث شیوع ویروس و رسیدگی به تقصیرات و کوتاهی که در این حوزه امکان وقوع آن وجود دارد ، هر چند سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان بازرسی سازمان صمت در حدود مقررات خاص خود هستند لکن صلاحیت و اختیارات عام قوه قضاییه در حوزه حفظ حقوق عامه جامعه جامع الشمول و گسترده است. ‌ همانطور که شعبات خاصی در حوزه های رسیدگی متعددی تشکیل می‌شود مثلا در زمان انتخابات شعب ویژه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی که بسیار حایز اهمیت هستند ،در مقطع حاضر که امنیت جانی و سلامت جامعه مورد تهدید قرار دارد و توجه و نظارت بر عملکرد حوزه سلامت دارای حساسیت خاص می‌باشد تشكيل کمیته های ویژه و تخصصی مورد استدعا می‌باشد.

 ۳- از منظر قانون مجازات اسلامی بطور مثال ماده ۶۸۸ که در موارد تهدید علیه بهداشت عمومی تکالیفی وضع نموده و مواد ۳ و ۱۰ آیین نامه مربوط به بهداشت محیط نیز تکالیفی مقرر داشته به سازمانهای متولی، و همچنین مواد ۲، ۸، ۱۳، ۹۴ منشور حقوق شهروندی تاکیداتی در این حوزه دارد و نیز ماده ۲۵ اعلامیه حقوق بشر در حوزه سلامت و بهداشت انسان‌ها و جوامع بشری تاکیدات و مباحثی مطرح مینمایند بیش از پیش توجه به سلامت و جان آدمی متذکر می‌شوند.

 ۴- استدعا دارد علل و عوامل بروز و شیوع ویروس کرونا از منظر حقوق داخلی و حقوق بین‌الملل با بهره مندی از ظرفیت های علمی حقوقدانان و فرهیختگان در جهت حفظ حقوق جامعه و جوامع بشری مورد عنایت قرار گیرد .

با سپاس و تقدیر از توجه حضرتعالی و آرزوی توفیق و سلامتی برای همه ایرانیان و جامعه بشریت - ایرانی آباد و سربلند و قدر دان زحمات کلیه عزیزانی که در حوزه سلامت به مردم به نحو مطلوب ارائه خدمت مینمایند.

سعید نصیری (وكيل پايه يك دادگستري )

 و موضوع است که شایسته است برای آن تدابیری اندیشیده شود و در پیشنهاد موضوع متن به محضر ریاست محترم قوه قضاییه مطرح شده است ۱- تشکیل کمیته های ویژه یا شعب تخصصی با موضوعیت صیانت از حقوق عامه در حوزه سلامت ۲- بررسی ابعاد حقوقی بروز و شیوع ویروس کرونا و تهدیدی که به حوزه سلامت جامعه دارد علاوه بر ملاحظه نظرگاه تخصصی پزشکی و درمانی بروز و علل شیوع آن ، در جهت صیانت از حقوق عامه