دریا نیوزافزايش مشکلات همسران و فرزندان: اژدهای تنش های خانوادگی در سایه بی تدبیری متولیان

  دریانیوز: امام جمعه بندرعباس در چند ماه اخیر در خطبه های نماز جمعه به آسیب های اجتماعی و مشروبات الکلی پرداخته است، اما مسئولان و متولیان مربوطه در این حوزه سکوت اختیار کرده اند واقدامات لازم را انجام نمی دهند

، 08:21   /   کد خبر: 35475   /   تعداد بازدید: 380


 قسمت اول


  دریانیوز: تحکیم خانواده در گرو مهارت هایی در زندگی است که امروزه به این مهارت ها کمتر توجه شده است و عدم آشنایی با آنها و از طرفی دیگر مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و.... نیز مزید بر علت شده است. از طرفی دیگر به موضوع آموزش مهارت های زندگی بخصوص در استان هرمزگان کمتر توجه شده است و نیاز است که جلسات عمومی و برای جمعیت محدود و نامحدود در این بخش برگزار شود تا با آموختن مهارت‌های زندگی در زمینه های مختلف از جمله قبل، حین و بعداز ازدواج، مهارت های کلامی والدین با یکدیگر و با فرزندان وبا دیگران، همسرداری، فرزندپروری، همسایه داری و... گامی در جهت کاهش تنش های اجتماعی و خانوادگی برداشته شود.بسیاری از نوجوانان و جوانان گلایه مندند که آنها درک نمی‌شوند وخانواده ها و جامعه به خواسته ها و نیازهای‌شان توجه ندارند و خودشان هم بدلیل نداشتن تجربه و آگاهی، گاهی اوقات تصمیماتی می گیرند و اقداماتی انجام می‌دهند که جز پشیمانی سودی ندارد. گاهی برخی برای فرار از جوحاکم بر خانواده و تنش‌های موجود، اقدام به ازدواج هایی می کنند که در مدتی کوتاه، زندگی مشترک شان به اختلافات و جدایی و... ختم می شود. درحالیکه بنظر می رسد دستگاه ها و نهادهای مختلف در جهت کاهش تنش ها و اختلافات در خانواده ها با اتخاذ تدابیر و برنامه ریزی های مدونی وظیفه دارند؛ اما بنظر می رسد در این بخش موفق عمل نکرده اند که نتیجه آن در جامعه مشهود است. در همین راستا قصد داریم در سلسله گزارش هایی نظرات شهروندان را در این خصوص جویا شویم و پس از آن به سراغ کارشناسان و متولیان مربوطه رفته و نظرات آنها را جویا شویم.


  دغدغه شهروندان
  برخی از شهروندان گلایه مندند که به موضوع آموزش مهارت های زندگی در استان چندان توجهی نمی شود و به همین دلیل مشکلات خانواده ها در حوزه های مختلف روزبه روز در حال افزایش است و آمار بزه، طلاق، خیانت، جنایت، خودکشی، مردم آزاری، همسرآزاری، فرزندآزاری، اعتیاد، مصرف مشروبات و... درحال افزایش است و نیاز است که در این حوزه بصورت تخصصی پرداخته شود و از طرفی دیگر متولی این بخش مشخص نیست که کدام دستگاه اجرایی است و مردم بایستی دغدغه های شان را به کدام نهاد منعکس کنند و از آنها راهنمایی و مشاوره بطلبند. امام جمعه بندرعباس در چند ماه اخیر در خطبه‌های نماز جمعه به آسیب های اجتماعی و مشروبات الکلی پرداخته است، اما بنظر می رسد مسئولان و متولیان مربوطه در این حوزه سکوت اختیار کرده اند و اقدامات لازم را انجام نمی‌دهند. درصورتیکه مصرف موادمخدر و مشروبات باعث شده است که خانواده هایی با مشکلات زیادی مواجه شوند و گاهی فرد معتاد بدلیل مصرف مواد مخدر صنعتی که در حالت عادی قرار ندارد، حتی همسرش را نیز با چاقو زخمی کرده است و به فرزندش آسیب رسانده است و یا اقدام به فروش لوازم منزلش کرده تا هزینه موادش را تامین کند و نباید چنین مواردی مورد بی توجهی قرار گیرد. اینها باعث ایجاد تنش و اختلاف و... در خانواده های زیادی شده است و روزبه روز هم در حال افزایش است و گویا عزمی هم برای رفع این مشکلات وجود ندارد.


  کدام دستگاه متولی است؟
  یکی از شهروندان بندرعباسي می گوید: بنظر می رسد موضوع اختلافات خانوادگی که در جامعه در حال افزایش است، اما مسئولان هیچ تصمیمی برای کاهش آن با اتخاذ راهکارهایی ندارند. برخی تصور می کنند که این اختلافات فقط به موضوع اقتصادی برمی گردد که در واقع اینگونه نیست و خانواده هایی هم که مشکلات اقتصادی ندارند، اما با اختلافات شدیدی مواجه می شوند و گاهی به شکایت و دادگاه و حتی طلاق هم ختم می شود. تنش های خانوادگی دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که مشخص نیست کدام نهاد در این کشور وچه میزان وظیفه دارد وچه اقدامی کنند؟ چرا تنش ها و اختلافات کاهش نمی یابد و متاسفانه در بین قشرهای مختلف در حال افزایش است.


  وظیفه مدرسه بر دوش والدین
  شهبازی، کارمند یکی از ادارات دولتی بندرعباس هم می‌گوید: من عقیده دارم بچه 5 ساعت در مدرسه است که حدود یک ساعت و نیم زنگ تفریح هست که کنترل و هدایت فکری و تربیت آنان بر عهده معلم پرورشی و ناظم و معلم بهداشت هست و بقیه آن با معلم مربوطه است.بچه‌ها باید در منزل از محبت والدین و آرامش خانه و خانواده بهره‌مند باشند تا از زندگی لذت ببرند.اما مدارس طوری عمل می کنند که سنگینی یادگیری و آموزش را به دوش والدین هم می اندازند. در حالیکه 5 ساعت در روز زمان کمی برای آموزش نیست؛ باید تحقیق شود علل ناموفق بودن مدارس در آموزش چیست؟ مطلب دیگر اینکه خانه و خانواده باید قوانین کوچکی داشته باشد برای تربیت بچه‌ها از جمله زمان بیدار شدن، غذا خوردن و آداب آن، ندویدن در خانه، آهسته راه رفتن، یعنی قوانین بیشتر از 5 تا نباشد که فرزند ما زده نشود. در خانواده مهمترین موضوع محبت کردن به فرزندان است.پدر و مادری که شاغلند، همین که در روز یک ساعت با بچه‌هایشان بازی یا تفریح کنند، تعادل برقرار می شود. تکالیف بچه ها باید برای خانه کم باشد تا بچه ها انجام بدهند. از مشکلات آموزشی تعداد زیاد دانش‌آموزان در یک کلاس و وسایل آموزشی است که باعث می‌شود بخشی از امورات مدرسه به خانه منتقل شود و گاهی خانواده را با مشکل مواجه نماید.

دریانیوز: امام جمعه بندرعباس در چند ماه اخیر در خطبه های نماز جمعه به آسیب های اجتماعی و مشروبات الکلی پرداخته است،
اما مسئولان و متولیان مربوطه در این حوزه سکوت اختیار کرده اند واقدامات لازم را انجام نمی دهند


  شرایط اقتصادی
  سرمدی، شهروند دیگری است که معتقد است متاسفانه شرایط سخت اقتصادی جامعه باعث شده است که پدر و مادر در  بیشتر خانواده ها شاغل هستند که برخی کارمند و برخی شغل آزاد و برخی دستفروش و... بوده که این وضعیت باعث می شود آنها کمتر در خانه باشند؛ در حالی‌که در گذشته پدر در بیرون از خانه اشتغال داشت و مادر تمام شبانه روز به فرزندان رسیدگی داشت و امورات منزل را انجام می داد و فرزندان بهتری تربیت می شدند و رسیدگی به آن‌ها بهتر انجام می شد. اما امروزه حتی زن وشوهر کمتر فرصت دیدن و صحبت کردن با هم را دارند و هر دو در طول روز و تا ساعاتی از شب مشغول کار هستند و فرزندان هم رها شده و خودشان را با بازی های کامپیوتری، ماهواره، فضای مجازی، دوستان ناباب، گاهی مواد و مشروب و... سرگرم می کنند و این وضعیت باعث می شود که آنها به سمت بزه و خلاف هم بروند و به همین دلیل می بینیم که روزبه روز وضعیت جامعه بدتر می شود. فرزندی که کمتر محبت پدر و مادر را می چشد و والدینی که تصور می کنند محبت کردن به فرزند فقط پول دادن به اوست، آیا چنین خانواده ای دچار انحراف نمی شود؟ چه کسی بایستی حق و حقوق همسران به همدیگر وبه فرزندان را به آنها بیاموزد؟  
یک موضوع دیگر اینکه والدین که فرصت ندارند در کنار فرزندشان باشند، این کمبود را سعی می کنند با مهدکودک، پرستار بچه و... جبران کنند و برای درس فرزندشان هم معلم خصوصی می گیرند که بطور حتم فرزندشان از این افراد ومحیط ها اثرپذیری دارند و از آن طرف از کجا مشخص است که همه اثرپذیری ها مثبت باشد و چه نوع برخوردی با فرزندمان می شود. گاهی شنیده می شود که در مهدکودکی، کودکان را با خوراندن قرص یا موادی خواب می کنند ویا در جایی دیگر آموزش رقص می دهند و.... . فرزند داشتن مساوی است با مسئولیت داشتن در قبال این فرزند وبایستی فرزندانی آینده ساز را تربیت کنیم و زمانی که کودکی و نوجوانی فرزندمان سوخته شود، نمی‌تواند جوانی آینده ساز شود و بایستی دولت نیز شرایط لازم را برای تربیت فرزندان توسط خانواده ها فراهم نماید ویاریگر خانواده ها شود.


  توانایی تحمل تفاوت ها
  چشم براه، شهروند دیگری است که معتقد است توانایی تحمل تفاوت‌ها، راهکاری برای دوری از تنش در خانواده‌هاست و دلایل تنش به وجود تفاوت( فرهنگی، تحصیلات و غیره) والدین، مدل شخصیتی و  بیماری هایی مانند پارانویا برمی گردد. افراد پارانوئید معمولاً فکر می‌کنند که دیگران برای آزار و اذیت آن‌ها می‌کوشند یا فکر می‌کنند که دیگران به دنبال توطئه علیه آن‌ها هستند


  جنگ با مشکلات
  شهروندی دیگر می گوید: مشکلات مردم در حوزه‌های مختلف و بی تدبیری دولت باعث شده است که مردم خودشان مجبور شوند برای رفع مشکلات شان با مشکلات بجنگند و دولت و متولیان هم آنها را تنها گذاشته اند وهمین موضوع باعث تنش در خانواده ها و جنگ اعصاب برای اعضای خانواده و بخصوص پدرها می شود. البته مادرانی هم که  شاغل هستند و خسته و کوفته به خانه می آیند و برخی که به دلیل مشکلات اقتصادی و عدم توانایی مرد خانواده در تامین مخارج زندگی و یا برعهده داشتن سرپرستی خانواده به دلیل فوت یا جدایی همسر و... به شغلی مانند دستفروشی و... مشغول است و تقریبا از صبح تا شب بیرون کار می کنند هم نمی توانند به فرزندشان رسیدگی لازم را داشته باشند.


  اقتصاد و معیشت
  دبیری، کارمند و فوق لیسانس است و مشكلات اقتصادي و معيشتي كه خانواده ها درگير آن هستند را عامل تنش‌های موجود در خانواده ها می داند.


  درد زن سرپرست خانوار
 خانمی که از همسرش جدا شده و دو فرزندش نیز با پدرشان زندگی می کنند و خودش به تنهایی در یکی از روستاهای بندرعباس زندگی می کند و تحت پوشش کمیته امداد است که درآمدی ندارد و خانه اش فرسوده و سقفش سوراخ است و در باران مثل آبکش است که کمیته هم گفته به زنان سرپرست خانواری که تنها هستند، نمی تواند خدمات دهد و خانه بسازد یا خانه شان را تعمیر کند و در کنار درد جدایی از همسر و فراق فرزندان، حال رنج نداشتن خانه ایمن را دارد که در بارندگی، امکان زندگی در این خانه را ندارد و این مشکلات باعث ایجاد تنش های زیادی در زندگیش شده است و نمی داند دردش را به چه کسی بگوید تا درمان شود.


  قدردانی از معلمان و والدین
  مرزبان شهروند دیگری است و می گوید درست است که فرهنگ مردم بالا رفته است، ولی ای کاش شیوه هایی در مدارس حاکم بود تا دانش آموزان ضمن قدردانی از زحمات معلمان و والدین، بجای اینکه وقت خود را به سرگرمی‌های کاذب در بازی‌های رایانه ای که بعضا در حد و اندازه آنها نیست بگذرانند؛ به درس و مشق خود بپردازند. البته که بی‌تفاوتی برخی مربیان نیز خود مزید بر علت شده است؛ چون در مقابل کم کاری دانش آموزان اقدام لازم را انجام نمی دهند.


  عدم تفاهم
  شهرزاد هم در خصوص تنش های خانواده ها می‌گوید: یکی از مواردی که باعث بروز اختلاف در زندگی افراد می‌شود، عدم  تفاهم طرفین است. در اختلاف های خانوادگی همیشه  دو طرفین مقصر هستند. مثلا موردی را دیدم این بود که مرد به خاطر شرایط کارش، مجبور است همیشه شیفت باشه و بیشتر در حال ماموریت است و وقتی هم بیاد خانه،  زن به جای اینکه همسر را درک کند،  انتظار دارد که مرد بچه هم نگه دارد وخیلی وقتها شنیدم که به جای اینکه محیط خانه را برای حضور همسر امن کند، با سرو صدا باعث دعوا و اختلاف بیشتر می شود. بر اساس همین اتفاق‌‌ها هم پسر و دختر جوانشان که در خانه هستند، اعصابشان خرد شده و کلا خودشان را در اتاق حبس می‌کنند و با پدر و مادر ارتباط نمی‌گیرند و به اینترنت و دنیای مجازی پناه آوردند که همین هم ممکن است در زندگی آینده آنها نیز اثرات منفی داشته باشد. وقتی با این خانم در مورد اینکه چرا اینجوری برخورد میکنی، دوستانه صحبت می‌کنم؛ میگه آخه شوهرم کارش همش ماموریت به شهرهاست و در حین ماموریت تفریح هم می‌کند.پرسیدم مگر شما سالی ۲ بار مسافرت خانوادگی نمی روید؟ میگه بله. باز می پرسم پس به خانواده بی توجه نیست و شرایط شغلش اینجوری است. میگه مسئولیت بچه ها همش با من است و خسته میشم. گفتم اگر همسرت کار نکنه که زندگی ایده آل و خونه خوب نداشتی.  میگه که همسرم چیزی کم نمیزاره و همه چی مهیاست برامون. با این حال به خانم میگم برو پیش مشاور. میگه من دیوانه نیستم. گفتم وقتی همسرت میاد  خسته است و درکش نمیکنی، میگه چون اونم وقتی میاد به من توجه نمی‌کند. سر یک فرصت با همسرش صحبت کردم و گفتم چرا با همسرت بیرون نمیری به یک کافی شاپ و جایی دیگر و  هدیه ای بخر برایش. حرفی که زد جالب بود، گفت بعد از چند روز  خسته از سرکار میام تا میرسم خونه، آشوب به پا می‌کند و همین حرکتش باعث میشه بهش توجه نکنم. انتقادپذیر نبودن زن و شوهر در بروز مشکلات احتمالی اثرگذار است. مورد دیگر مشکلات  مردهای بیکار هستند که زیاد شاهد آن هستیم. لج بازی همسران با هم در بروز مشکلات اثرگذار است. در بعضی موارد زن مذهبی، مرد غیرمذهبی یا برعکس و عدم همراهی اعتقادی و اخلاقی با هم، عدم تعادل مذهبی و... باعث بروز خیلی مشکلات در جامعه شده است.

علی زارعی/ دریا