دریا نیوزتوسط دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان برگزار شد: همایش توجیهی آموزش‌های هنگام ازدواج

 دریانیوز: همایش توجیهی «آموزش‌های هنگام ازدواج » با حضور جمعی از اساتید وزارت و مسئولین دانشگاه علوم پزشکی در سالن اجتماعات هتل هما برگزار شد

، 08:58   /   کد خبر: 35469   /   تعداد بازدید: 330


 دریانیوز: همایش توجیهی «آموزش‌های هنگام ازدواج » با حضور جمعی از اساتید وزارت و مسئولین دانشگاه علوم پزشکی در سالن اجتماعات هتل هما برگزار شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با تبریک دهه فجر گفت: امیدوارم در سایه انقلاب شاهد پیشرفت هرروزه کشورمان باشیم. دکتر محمود حسین پور افزود: جای این برنامه ها در سطح جامعه ما کم و بیش خالی است و پاسخگویی ما به گفتارهای اجتماعی کاری با تاخیر است. واقعیت این است که شاخص های اجتماعی و جامعه در کشور به طور مرتب در حال تغییر است.وی ادامه داد: این تغییرات نیازمند این است که ما هم یک برخورد مناسب و صحیح را در امور داشته باشیم و یکی از تغییراتی که در دهه اخیر در دوره معاصر اتفاق افتاده تغییراتی در حوزه نوجوانی است.
  حسین پور افزود: تعریفی که  روانشناسان ، پزشکان و جامعه شناسان در مورد دوره نوجوانی روی آن توافق دارند این است که می‌گویند دوره نوجوانی دوره ای است که از تغییرات فیزیولوژیکی و بروز صفات ثانویه جنسی شروع می‌شود و با مسئولیت پذیری اجتماعی خاتمه پیدا می‌کند.
  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار کرد: درگذشته فرد در 15-16 سالگی دوره نوجوانی را طی می کرد و به عنوان یک فرد مسئولیت پذیر با مسئولیت های اجتماعی خودش و شاخص‌های اجتماعی خودش در اجتماع آشنا شده بود و می‌توانست هم خودش و هم اطرافیانش را مدیریت کند.حسین پور گفت: اما در سالهای اخیر ما شاهد تغییراتی در حوزه نوجوانی هستیم به گونه ای که  این سال ها بسیار طولانی شده است؛ یعنی این صفات ثانویه زیستی جنسی و آگاهی های جنسی خیلی زود شروع می شود.وی تصریح کرد: اما فاصله ای که فرد باید پخته شود و مسئولیت اجتماعی را فرا بگیرد و آماده شود برای تشکیل خانواده و بتواند از عهده یک زندگی موفق بربیاید خیلی طولانی شده است.
  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان عنوان کرد: بنابراین نیاز هست ما با یک مداخله صحیح سعی کنیم که با آموزش هایی که می دهیم و با کمک های که می کنیم جوانانمان به مسئولیت پذیری بیشتر در همه حوزه‌ها هدایت کنیم.وی بیان کرد: یکی از حوزه‌های بسیار مهم زندگی مشترک و ازدواج است.
حسین پورافزود: متاسفانه تا الان ما آنچه که به متقاضیان ازدواج آموزش می‌دادیم، فقط آموزش‌های تخصصی حوزه خودشان زناشویی و بهداشت باروری بود و نیاز به این بود که به طور جامع و کامل آموزش‌‌های دیگر را اینها ببیند.
  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ادامه داد: این برنامه باید این توانایی را داشته باشد که در سطح وسیع تری حتی قبل از ازدواج هم گسترش پیدا کند و فرد هم با مسئولیت‌های خودش در زندگی مشترک در همه ابعاد آشنا شود و بتواند وقتی تصمیم به ازدواج گرفت که یک زندگی مشترک را شروع کند بتواند یک برنامه ریزی جامع و کامل با شناخت از خصوصیات خودش و طرف مقابلش و اطرافیانش در رابطه با زندگی مشترک داشته باشد.
 خانواده کانونی برای تمرین و تقویت روحیه همکاری، تفاهم و همیاری
  نماینده ولی فقیه در بندرعباس در این مراسم گفت: شاهد شرایطی در کشورمان هستیم که کیان خانواده از هر طرف مورد تهدید و تهاجم قرار گرفته است.
محمد عبادی زاده افزود: اگر یک خانواده بتوانند ماموریت هایی که مورد انتظار از یک خانواده، جامعه عمل بپوشاند حقیقتاً این خانواده، خانواده سالم و موفقی است.وی اضافه کرد: نقش هایی که در حوزه سلامت به جامعه وارد است  برمی گردد به بن‌مایه جامعه که بن مایه جامعه امروز خانواده است.
  عبادی زاده تصریح کرد: جامعه مرکب از همین خانواده‌هاست وخانواده اگر موفق و سالم بود، این سلامت به جامعه سرایت می کند.وی ادامه داد: قطعاًهر میزان که در مورد سلامت جامعه نقدی داریم باید برویم در ریشه‌ها و بن‌مایه‌ها جستجو کنیم.
  امام جمعه بندرعباس عنوان کرد: آیا خانواده توانست حقوق اعضای خودش را ترمیم کند و این حقوق چیست؟ وی بیان کرد: اعضای خانواده چه حقی برای هم دارندو آیا  توانسته ایم یک معنا و مفهوم روشنی از حقوق خانواده برای جامعه مان تبیین کنیم.
  عبادی زاده خاطرنشان کرد: در راستای حقوق زن و سلامت زن، برای این که عقب نمانیم در مقابل اوج اتهاماتی که کشورهای فمینیستی درمورد زنان مسلمان می‌گویند برای اینکه بتوانیم پاسخگویی داشته باشیم گاهی بودجه هایی را در مجلس شورای اسلامی تصویب می‌کنیم و اختصاص می‌دهیم به زن یا نه؟
  نماینده ولی فقیه عنوان کرد: مهمترین جایی که شخصیت زن معنا پیدا می‌کند در زندگی در خانواده است این بودجه به سمت خانواده برود اینها همه نگاه ناشی از این است که ما هنوز به کارکردهای اصلی عناصر حدیثی جامعه مان فکر نکردیم. وی گفت: از خانواده چی می خواهیم؟ تعبیر قرآن کریم است که از خانواده می‌خواهیم که بر پایه عشق و محبت شکل بگیرد.
  عبادی زاده افزود: عشق یک خانواده را حفظ می‌کند اگر این عشق در خانواده ها بود شاهد طلاق در خانواده‌ها نبودیم. نماینده ولی فقیه در استان اضافه کرد: زیر سایه خانواده، انسان رشد می‌کند و فکرش تعالی پیدا می‌کند. وی تصریح کرد: آیا نقش هایی که برای هر کدام از اعضا لازم است، متناسب با جایگاه و منزلت اعضای خانواده این نقش‌ها را به خوبی تعریف کرده‌ایم؟ هر کدام از اعضا چه نقشی دارند؟ نقشی که اعم از مسائل حقوقی نقش آن کارکردهایی که در بیرون به عنوان یک خانواده، این کارکردها را به ظهور و بروز برساند آیا اینها را برایشان تعریف کرده ایم یا نکرده ایم؟ عبادی زاده گفت: خانواده کانونی برای تمرین و تقویت روحیه همکاری، تفاهم و همیاری و تفاهم متقابل است.
امام جمعه بندرعباس افزود: از خانواده انتظار داریم نسل بشر را نگذارد متوقف شود که جزء ماموریت های اصلی خانواده است.وی بیان کرد: سرمایه انسانی در جامعه که همین افراد هستند، کاهش پیدا کرده است. کشور ما دارد به کشوری پیر تبدیل می‌شود. کشور جوان کشور خلاق و اثرگذار است و می‌تواند از خودش دفاع کند و می‌تواند در بخش اقتصادی فعال و خلاق باشد.
  انقلاب ما که یک انقلاب فرهنگی خانواده محور است
  معاون فرهنگی سیاسی نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه گفت: از عوامل  توسعه در کشورها آموزش‌های عمومی است. در کنار این نیز به واسطه توسعه ارتباط های اجتماعی بشر با آسیب های دیگری هم مواجه شده است، آسیب های اجتماعی اختصاص به فرهنگ ما ندارد، سایر فرهنگ ها متناسب با فرهنگ خودشان اقدام به این امر کرده اند.محمد مهدی صالحی افزود: لذا مسئله آسیب های اجتماعی لزوما اختصاص به ما ندارد. یکی از این آسیب های اجتماعی مسئله طلاق است و علت اهمیت آن این است که جامعه ما نسبت به جوامع دیگر خانواده بنیان تر است و بسیاری از آسیب های دیگر به خاطر بی توجهی به مسئله خانواده است. به هر حال هم مبانی دینی ما هم مولفه‌های روان شناسی رشد به ما یاد می دهد که عمده عوامل اعتماد به نفس در سال های ابتدایی شکل می‌گیرد.
  وی عنوان کرد: در جامعه ای که طلاق بر خانواده حاکم شد، اعتماد به نفس که زیرساخت همه تریبت ها است کاهش پیدا می کند، حتما آسیب های اجتماعی رو به رشد خواهد بود .
  صالحی اظهار کرد: از ابزار رسانه نمی توان چشم‌پوشی کرد. امروزه رسانه و ابزارهای رساننده پیام علی رغم برکات فراوانی که در کشور ما و دیگر جوامع بشری به بار آورده اند به خاطر عدم تجهیز به مهارت استفاده از رسانه منشا بسیاری از آسیب های اجتماعی شده است.صالحی بیان کرد: فقدان سواد رسانه ای موجب افزایش بحران های خانواده خواهد شد. در فرمایشات مقام معظم رهبری بیان شده که امروز جنگ اراده هاست؛ نه جنگ واقعیت ها. گرچه واقعیت ها تعریف کننده بخشی از صحنه است، جوامع امروز و دولتمردان آنها بیش از آنکه با واقعیت ها بخواهند خود را ثابت کنند، با اراده‌ها سعی می کنند خود را ثابت کنند.وی خاطرنشان کرد: بخصوص این که هویت ما، انقلاب ما که یک انقلاب فرهنگی خانواده محور بود و دشمنان این ملت با خانواده در ستیز هستند.
صالحی تصریح کرد: مقام معظم رهبری فرمودند دشمنان به دنبال از هم پاشیدن خانواده ها هستند. همه‌ی اینها این ماموریت را ایجاب می کرد که رهبری خودشان به صحنه آمدند و چندین جلسه در حوزه آسیب های اجتماعی صحبت کردند که همه ما هنوز گام مهم و اساسی برنداشته ایم.
  نقش آموزش در پایدارشدن خانواده
  معاون فرهنگی سیاسی نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بیان کرد: آموزش می تواند در پایدار شدن خانواده، نقش خودش را ایفا کند و همه در امر ازدواج ملزم به دریافت این آموزش ها شده اند.
  وی ادامه داد: آموزش حتما اثر گذار است و در پایدار شدن خانواده ها نقش خودش را ایفا می کند. علی‌رغم این هجمه هایی که به بنیان خانواده شده و بخشی به خاطر بی تدبیری های ماست و بخشی به خاطر عملکرد دشمنان است.
  صالحی تصریح کرد: این آموزش ها باید تداوم داشته باشند و باید کاری کرد که احساس نیاز مخاطب به آموزش در افراد تقویت کرد. مهارت اگر در کنار تجربه و گذر زمان قرار نگیرد، ناقص است.
  وی عنوان کرد: ما از اخلاق نظری باید وارد اخلاق کاربردی شویم؛ ارتباط موثر، توجه به احکام. اکثر جامعه ما جامعه متدین است و آخرین پژوهشی که ما داشتیم حدود 96 درصد جامعه اهل نماز هستند. پایه‌های اعتقادی وجود داردو به شریعت و مسئله خانواده اهمیت داده می شود.
  معاون فرهنگی سیاسی نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه خاطرنشان کرد: افزایش طلاق ها به خاطر این است که زوج ما از راه سالم و غیرمخرب نتوانسته آموزش های جنسی سالم را یاد بگیرد.