دریا نیوزمدیرکل امور مالیاتی هرمزگان خبر داد: آماده اخذ مالیات از خانه‌های خالی هستیم

، 10:16   /   کد خبر: 35468   /   تعداد بازدید: 189


دریانیوز: مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان گفت: آماده اخذ مالیات از خانه‌های خالی هستیم.
شاکررضا مریدی افزود: براساس ماده 54مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از 100هزار نفر به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور که به‌عنوان واحد خالی شناسایی می شوند، از سال دوم به بعد مشمول معادل مالیات بر اجاره می‌شوند. مریدی افزود: در سال دوم، معادل یک دوم مالیات متعلقه، در سال سوم معادل مالیات متعلقه ودر سال چهارم و به بعدهم معادل یک و نیم برابر مالیات متعلقه به خانه های خالی مالیات تعلق می گیرد.وی تصریح کرد: براساس اجرای تبصره7 ماده 169مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، وزارت راه وشهرسازی موظف است حداکثر شش ماه پس از تصویب این قانون ، سامانه ملی املاک و اسکان کشور را اجرا کند که از نیمه دوم سال 95بایستی این سامانه اجرایی می شد.
  مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان افزود: در صورت ارسال لیست خانه های خالی، براساس قانون مکلف به اجرای آن هستیم و می توانیم از خانه های خالی مالیات اخذ کنیم.
  وی با اشاره با مشکلات فعلی جامعه در بخش مسکن بخصوص برای خانه اولی ها؛ تصریح کرد: با اجرای مفاد این قانون شکی نیست که باعث کنترل اجاره بها و از طرفی دیگر شفافیت بین معاملات مسکن خواهد شد.
  مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان گفت: برای دلالان مسکن و دارندگان حساب های اجاره‌ای، پرونده های مالیاتی تشکیل می دهیم.
مریدی با هشدار به شهروندان افزود: مردم به هیچ وجه شماره حساب بانکی خود را در اختیار دیگران قرار ندهند و گردش حساب ها کنترل شده و صاحب حساب برای مان، مودی مالیاتی محسوب می شود و حسب مقررات از آنها مطالبه مالیات صورت می گیرد.
  مریدی اظهار داشت: تمامی حساب های اجاره ای قابل شناسایی هستند. وی تصریح کرد: با اجرای مفاد ماده 77 قانون مالیات های مستقیم، درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هرنوع ساختمانی حسب مورد مشمول مقررات مالیات بر درآمد می باشد ودر راستای اجرای تبصره3آن ، شهرداری ها موظفند همزمان با صدور پروانه ساخت و همچنین در هنگام صدور پایان کار، مراتب به منظور تشکیل پرونده  مالیاتی به اداره امورمالیاتی ذیربط ارسال نمایند.  
  مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان گفت: در همین راستا مکاتبات لازم با شهرداری بندرعباس صورت گرفته است و اطلاعات مربوط به صورت ماهیانه اخذ ودر حال تشکیل پرونده حسب مقررات و مطالبه صورت می گیرد.
  به گفته وی همچنین با بررسی تراکنش های بانکی و...، دلالان مسکن شناسایی شده و برای شان پرونده مالیاتی تشکیل می شود.