دریا نیوزآماده سازی بندرخمیر برای برگزاری مراسم روز جهانی تالاب ها

دریانیوز: به مناسبت روز جهانی تالاب‌ها این روزها چهره شهر بندرخمیر رنگ دیگر به خود گرفته است.

، 09:50   /   کد خبر: 35446   /   تعداد بازدید: 190


دریانیوز: به مناسبت روز جهانی تالاب‌ها این روزها چهره شهر بندرخمیر رنگ دیگر به خود گرفته است.
بندرخمیر اولین شهر ملی تالابی ایران است و هم اکنون در فرآیند ثبت جهانی قراردارد. لذا مردم این شهر که خود را برای برگزاری بزرگترین رویداد آماده می کنند از روزهای گذشته در کنار شهرداری و دیگر مسوولان شهری مشارکت همه جانبه ای برای برگزاری این رویداد بزرگ  را آغاز کرده اند.به گفته محمودی شهردار بندرخمیر،به همت فعالان و سازمان‌های مردم نهاد حامی محیط زیست و حضور پررنگ بانوان و جامعه محلی طرح پاکسازی از زباله محلات بندرخمیر و حاشیه تالاب خور خوران ،نقاشی و رنگ آمیزی خیابان ها و میادین و المان ها انجام شده است.
وی اضافه کرد:همچنین در جلسه ای که با انجمن صنفی حمل و نقل بندرخمیر برگزار شده، این انجمن نیمی از هزینه های برگزاری این رویداد را تقبل نمود ضمن اینکه پیش از این شرکت راهسازی آتیه سازان بندرخمیر نیز نیمی از  هزینه برگزاری این رویداد را تامین کرده بود.

شهردار بندرخمیر ضمن تقدیر از این مشارکت های مردمی عنوان کرد: قطعا موفقیت در برنامه های متنوع و گسترده اجتماعی برای رسیدن به یک توسعه پایدار، نیازمند استفاده از مشارکت مردمی و همه ظرفیت های تشکل های غیردولتی است که خوشبختانه این وحدت و وفاق این روزها در شهر بندرخمیر بخوبی نمایان است.

 وی در پایان به تشریح برنامه های روز جهانی تالاب ها در بندرخمیر پرداخت  و اظهار کرد:این رویداد از 15 بهمن آغاز و تا روز 17بهمن ادامه خواهد یافت.
در عصر سه شنبه ۱۵ بهمن ماه در مجتمع گردشگری حرا همایش دوچرخه سواری برگزار خواهدشد و در ادامه افتتاح نمایشگاه صنایع دستی ،جشن انقلاب و تالاب با اجرای گروه موسیقی مانگرو وگروه هنری پیل افکن و دلوش  برگزار می شود.

در روز چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه کارگاه آموزشی تالاب و مردم با حضور اساتید و دانشمندان حوزه ی تالاب و جشن انقلاب و تالاب انجام خواهد شد و در روز پایانی پنج شنبه ۱۷ بهمن ماه همایش روز جهانی تالاب ها با حضور مهمانان کشوری و استانی برگزار می شود در این روز مرکز سیپا ،  فاز اول لنج موزه بوم گوهری، اولین رستوران بازیافتی چوبی ایران با نام گارگوپ و میدان حرا افتتاح خواهد  شد.

 سال گذشته همایش بزرگ روز جهانی تالاب‌ها  بصورت ملی با استقبال گسترده علاقه‌مندان در بندرخمیر برگزار شد. در این همایش چهره هایی همچون دکتر کلانتری رئیس سازمان محیط زیست کشور , دکتر باقرزاده مدیر دفتر حفاظت از تالاب ها و نمایندگان مجلس در استان هرمزگان و دکتر همتی استاندار هرمزگان   جمعی از مسئولین ملی , استانی و محلی و سمن های محیط زیستی حضور داشتند.

گفتنی است بندرخمیر به عنوان بزرگترین بندر تالابی جنوب کشور در کنار یکی از مهم ترین تالاب های کشور به نام تالاب خورِخوران با وسعتی حدود یکصد هزار هکتار قرار دارد.

درساره / دریا