دریا نیوزدرخواست بندرعباسی ها از آیت ا... رئیسی: برخورد قاطع دستگاه قضایی با گرانفروشان مسکن

دریانیوز:  باید بال های دلالان و مافیای مسکن که منجر به بی خانمانی شهروندان بسیاری شده است قیچی شود

، 14:52   /   کد خبر: 35438   /   تعداد بازدید: 459


دریانیوز: در حالی از سال گذشته قیمت صعودی مسکن در بندرعباس باعث وارد شدن شوک به شهروندان و بی خانه ها شده است و ردپای دلالان در این گرانی ها مشهود می باشد که مردم از مسئولان دستگاه قضایی خواستار برخورد قاطع با گرانفروشان و مافیای مسکن و دلالان املاک در این شهر هستند.
  برخی از شهروندان می گویند: به دلیل اینکه به بندرعباس لقب قطب اقتصاد کشور داده شده است و از خارج از استان تصور می شود که ساکنان هرمزگان و بندرعباس متمول و ثروتمند هستند، قیمت تمامی اجناس گران تر از سایر مناطق کشور است و هیچ نظارتی هم وجود ندارد و قیمت مسکن اگرچه در کشور از سال گذشته گران تر شد؛ اما در بندرعباس این گرانی قیمت مسکن بیشتر ازسایر شهرهای دیگر کشور است و دلالان و سودجویان قیمت املاک را حبابی و افسارگسیخته افزایش داده اند و گویا دولت هم هیچ نظارتی بر ملک و قیمت مسکن ندارد و به همین دلیل از رئیس دستگاه قضایی کشور که برخورد با متخلفان، مفسدین و... را شروع کرده اند؛ انتظار داریم که با مافیای مسکن و دلالانی که قیمت ملک را افزایش داده اند؛ برخورد داشته باشند تا مردم به خانه دار شدن امیدوار شوند. درحال حاضر وضعیت به گونه ای شده است که بسیاری از اقشارجامعه حتی توانایی رهن و اجاره خانه را هم ندارند و اجاره ها هم در بسیاری از مناطق شهر میلیونی شده است. با این شرایط سخت اقتصادی که مردم حتی دیگر توانایی پس انداز کردن را هم ندارند؛ چطور می توانند اجاره های غیرمتعارف و میلیونی را بپردازند. افراد بسیاری هم که از سال های اول زندگی شان پس انداز کرده بودند و چندین وام گرفته بودند؛ حالا با افزایش چند برابری قیمت املاک نمی توانند برای خودشان خانه بخرند و درمانده شده اند.


  نارضایتی بنگاه داران
   این وضعیت باعث شده است که بیشتر بنگاه داران املاک هم از وضعیت موجود ناراضی باشند و بازارشان کساد شود و ملک چندانی به آنها جهت رهن و اجاره و فروش سفارش داده نمی شود و برخی از آنها هم به دلال املاک تبدیل شده اند.یکی از بنگاه داران بندرعباس می گوید: با این وضعیت بازار مسکن، بنگاه داران هم مشکل دارند و می دانیم که یافتن مسکن مناسب با قیمت واقعی برای مستاجران و خریداران مشکل است که این وضعیت بر درآمد بنگاه داران هم اثرگذاشته است.الان برخلاف گذشته، فروشنده تعیین کننده قیمت ملک است و گرچه که می دانیم قیمت واقعی ملک گاهی 30تا 40درصد کمتر از قیمتی است که مالک یا سازنده عنوان می کند، اما به نظر مشاور توجهی ندارند و می گویند اگر شما نفروشید، می گویم بنگاهدار دیگری ملک یا زمینم را بفروشد.وی با ذکر مثالی می گوید یک نفر پارسال یک ملک دو طبقه به متراژ240متر در منطقه الهیه جنوبی(سامکو) را 730میلیون تومان خرید و مقداری زیباسازی کرد و امسال همان را دو ونیم میلیارد تومان برای فروش گذاشته است.مالک آپارتمان 116متری 5سال ساخت که حدود 560میلیون تومان حداکثر قیمتی است که این ملک ارزش داردرا بیش از 800میلیون تومان برای فروش گذاشته است.وی می گوید: خانه ویلایی که در سال 92 متری کمتر از یک میلیون تومان در بهشت بندر بود را الان متری 8تا 15میلیون تومان برای فروش گذاشته اند. با این قیمت ها، مصرف کننده های واقعی نمی توانند خانه دار شوند و املاک و زمین بین دلالان و سازندگان دست به دست می شود و آنها باعث گرانی املاک شده اند. 

 
  قیمت های نجومی
  یکی از شهروندان بندرعباس می گوید: می خواستم در خیابان دارو پخش بندرعباس یک واحد مسکونی بخرم. یک واحد75متری 9سال ساخت در خیابان داروپخش را 480میلیون تومان، واحد92متری ده سال ساخت را 510 میلیون تومان و63متری را 410میلیون تومان برای فروش گذاشته اند. واقعا برچه اساسی این واحدهای آپارتمانی که عمر مفیدشان هم گذشته است ، قیمت گذاری
 می شود؟ چرا هیچ نظارتی صورت نمی گیرد؟ من و همسرم کارمندیم و 200میلیون تومان هم وام گرفته ایم و با پس انداز ده ساله مان 350میلیون تومان جمع کردیم تا خانه بخریم و قسط هم می دهیم. با این وضعیت نتوانسته ایم خانه ای مناسب بخریم. مشخص نیست چرا هیچ نظارت و کنترلی بر قیمت مسکن در بندرعباس وجود ندارد و دلال بازی باعث شده است که مردم نتوانند خانه مورد نیازشان را بخرند. مگه قیمت ساخت مسکن به ازای هر مترمربع چقدر هزینه دارد که اینقدر گران است. از بس سود این بخش زیاد است که برخی از پزشکان و... نیز وارد ساخت و ساز شده اند. بنظرم بایستی دستگاه های نظارتی، مجلس، قوه قضائیه و دولت برای کنترل قیمت مسکن اقدامی عاجل و ضربتی داشته باشند.


  املاک خالی از سکنه
  یکی از بنگاه داران املاک هم می گوید: در همین شهر بندرعباس برخی تعداد زیادی واحد آپارتمانی دارند و اجاره نمی دهند و نمی فروشند و همین وضعیت باعث افزایش قیمت ها شده است و اگر قانون اخذ مالیات از خانه های خالی و... اجرا شده بود؛ بطور حتم واحدهای خالی وارد چرخه عرضه می شد و قیمت ها کاهش می یافت. از طرفی دیگر اگر در شهر بندرعباس مانند برخی شهرها، خبرگان و کارشناسان مسکن، قیمت گذاری املاک را برعهده داشتند و قیمت های واقعی املاک را اعلام می کردند؛ آن وقت مردم به عنوان مصرف کننده اصلی راحت تر می توانستند ملک مورد نیازشان را اجاره کنند یا بخرند و از دلال بازی ها کاسته می شد.


  قیمت گذاری توسط کارشناسان دادگستری
   برخی دیگر از شهروندان بندرعباس از دستگاه قضایی می خواهد که تدبیری بیندیشند تا کارشناسان رسمی دادگستری در نرخ گذاری املاک مشارکت داشته باشند تا قیمت های املاک هر منطقه با توجه به متراژ، نوع نما و سازه اش مشخص شود و اگر قیمت ها توسط کارشناسان داگستری و مراکز رسمی بصورت رسمی و عمومی اعلام شود؛ آن وقت مافیای مسکن از بین می رود و دلالان ، مالکان و سازندگان مسکن نمی توانند قیمت املاک و زمین را بطور سلیقه ای تعیین کنند. از طرفی دیگر دولت بایستی برای زوج های جوان، افراد فاقد مسکن و محرومین جامعه نیز برنامه ای عملیاتی برای خانه دار شدن شان داشته باشد. الان وضعیت به گونه ای شده است که این وضعیت مسکن باعث شده که جوانان نتوانند ازدواج کنند، زیرا حتی توانایی پرداخت این اجاره های میلیونی را ندارند. برخی خانواده ها با مشکل و جدایی مواجه می شوند وافزایش بزه و... را بدنبال دارد که بایستی به این موضوع بصورت چند وجهی پرداخت و نسخه ای شفابخش برای برون رفت از بحران مسکن پیچیده شود.
 

رویای خرید خانه ویلایی
   شهروندی دیگر می گوید: خرید خانه ویلایی جهت سکونت به رویایی دست نیافتی برای شهروندان تبدیل شده است و قیمت هایی برای املاک ویلایی که بیشترشان فرسوده شده و برخی کلنگی هستند، گفته می شود که بسیار گران و حبابی است. اگر شخصی بخواهد ملکی ویلایی را برای سکونت بخرد، فروشنده با دیدگاه سازنده ملکی با وی برخورد و حساب و کتاب می کند و می گوید شما می توانید چندین آپارتمان را در آن بسازید و سود آنچنانی ببرید و با این شیوه و ترفند قیمت خانه ویلایی را افزایش می دهند و کمتر کسی می تواند خانه ویلایی برای سکونت بخرد. درصورتیکه اگر دولت اراضی شمال و شرق بندرعباس را به افراد واجد شرایط و زوج های جوان جهت ساخت مسکن مورد نیازشان واگذار می کرد و ویلاسازی را تشویق و حمایت می کردند؛ شاید از بسیاری از افسردگی و ناراحتی ها، بیماری ها و... جلوگیری می شد و حتی در کاهش بزه و خلاف ، زندگی در محیط آرام ویلایی و تحرک بیشتر اثرگذار می شد.


  املاک در فضای مجازی
   برخی از شهروندان و بنگاه داران نیز عرضه ملک و زمین از طریق فضای مجازی و سایت ها را باعث افزایش قیمت ها و کلاهبرداری و... می دانند و عنوان می کنند اگر خریداری سرش کلاه رفت و فروشنده همزمان ملک را به چند نفر فروخت و پیش پرداخت گرفت و رفت؛ چه کسی پاسخگوست؟برخی نیز معتقدند که مشاوران املاک بایستی جهت آشنایی بیشتر با قوانین مرتبط با خرید و فروش و رهن و اجاره املاک و حتی موضوعات شرعی آن، دوره هایی را بصورت مرتب شرکت کنند.


 انتظار از دستگاه قضا
   شهروندان از دستگاه قضایی کشور که روند حمایت از اقشار مختلف و برخورد با مفسدین را با جدیت اجرا می کند؛ انتظار دارند در جهت حمایت از افراد فاقد مسکن و مستاجران و دستیابی به مسکن مناسب با قیمت منطقی و غیرحبابی، تدابیری بیندیشد و باید بال های دلالان و مافیای مسکن که منجر به بی خانمانی شهروندان بسیاری شده است قیچی شود.

علی زارعی/ دریا