دریا نیوزبرگزاری دومین مجمع سلامت شهرستان بندرخمیر

، 08:46   /   کد خبر: 35434   /   تعداد بازدید: 201


سعیده دبیری نژاد/ دومین مجمع سلامت شهرستان بندرخمیر با محور بهبود تغذیه وسبک زندگی سالم به ریاست  فرماندار و دبیری شبکه بهداشت و درمان بندرخمیرو با حضور رییس دبیرخانه سیاست گذاری در سلامت داتشگاه علوم پزشکی هرمزگان، معاونین فرماندار، ائمه جمعه و روحانیون، رییس خانه مشارکت مردم درسلامت شهرستان، بخشداران، مسئولین ادارات، دهیاران، اعضای شورای اسلامی، معتمدین و خیرین برگزار گردید.
 فرماندار شهرستان ضمن تقدیر از حوزه بهداشت و درمان بندرخمیر، یکی از نیازهای اصلی این حوزه را اجتماعی شدن سلامت عنوان کرد، و گفت: انسان موجودی اجتماعی می باشد و اجتماعی شدن سلامت فرآیندی است که به انسان، راه‌های سالم زیستن در جامعه و خانواده را می‌آموزد.
رئیس مجمع سلامت شهرستان بندر خمیربر نقش مشارکت مردم و همکاری دستگاه‌های اجرایی در اجرا و پیشبرد موثر برنامه‌های سلامت در شهرستان تاکید کرده و خواستار مشارکت همه نهادهای جامعه و آحاد مردم، درحفظ و توسعه سلامت شد و اظهار داشت: ارتقای سلامت اجتماعی باید با همکاری همه دستگاه ها صورت گیرد و برای رسیدن به اهداف جامع و کامل سلامت نیاز به حمایت همه‌جانبه نهادهای دولتی و غیر‌دولتی ، سمن‌ها ، مؤسسات خیریه و خیرین سلامت هستیم و نباید تصور شود که شبکه بهداشت و درمان باید در این زمینه به‌تنهایی فعالیت کند.
وی با اشاره به اینکه طی سال های اخیر با اجرای برنامه تحول نظام سلامت در کشور شاهد پیشرفت های خوبی در حوزه بهداشت و درمان کشور هستیم. ابراز امیدواری کرد این نشست بتواند در جهت اجتماعی شدن سلامت، مشارکت مردم و همکاری بین‌بخشی موثر باشد.
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بندرخمیر با اشاره به هدف تشکیل دومین مجمع سلامت شهرستان با محور بهبود تغذیه و سبک زندگی سالم پرداخت، و گفت: هدف از تشکيل مجامع سلامت را همگامي و همراهي همه دستگاه ها جهت اجتماعي شدن و ارتقاي سلامت است وبا توجه به الگوی تغذیه در کشور وضعیت شاخص ها و بیماریهای مرتبط با تغذیه در شهرستان را تشریح نمود.
دبیر مجمع سلامت شهرستان در کنار خدماتی که به منظورمداخلات تغذیه ای در کلیه گروههای سنی از طرف شبکه بهداشت و درمان ارایه می شود، خاطرنشان کرد: ۷۵ درصد از حل مشکلات سلامتی نیازمند کمک و همکاری سایر ارگانها و مشارکت نهادهای غیردولتی حاصل می‌شود.
رییس دبیرخانه سیاست گذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان با بیان اینکه همه باید مراقبت از سلامت را از خودمان شروع كنيم، گفت: بسیاری از بیماریهایی که نیازمند خدمات پرهزینه هستند را می توان به راحتی پیشگیری و یا به تاخیر انداخت به شرط اینکه در قبال سلامتی خود مسئولیت پذیر باشیم.
دکتر حیرانی افزود:  شبکه بهداشت و حوزه های بهداشتی و درمانی با توجه به تخصص محوله ، ارایه دهنده خدمات هستند و درواقع این افراد صاحب نفوذ و ذینفع در هر جامعه ای هستند که می توانند ترویج دهنده سلامت باشند. و تقویت کانون‌های سلامت محلات در شهرستان ها، توسعه سیاست‌های حامی سلامت با دارا بودن پیوست سلامت، توسعه محیط‌های حامی سلامت و مشارکت بیش از پیش مردم در امر اجتماعی شدن و مراقبت از سلامت خود، خانواده و جامعه محور‌های مهمی هستند که در صورت توجه ویژه به آن‌ها می‌تواند در ارتقا و توسعه سلامت مردم موثر واقع شود.
وی با تأکید بر اینکه سلامت بایستی از محلات با انجام فعالیت های داوطلبانه و نگاه سلامت محور شروع و ترویج داده شود، و استفاده از راه حل های بومی برای جلب مشارکت مردم را به عنوان یک راه حل سازنده معرفی کرد و همچنین از فعالیت های خوب و وضعیت مناسب کنترل دخانیات شهرستان بندرخمیر در استان خبر داد.
  در این مراسم از همکاری و مشارکت افراد حقیقی و حقوقی موثر در سلامت با اهدای لوح تقدیر و تندیس قدردانی بعمل آمده وبیانیه تشکیل مجمع قرائت و حاضرین با امضای بیانیه تعهد خود را برای اجرای محور بیانبه اعلام نمودند.