دریا نیوزمدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان تاکید کرد: کارگاه های تاسیسی بعد از سال80 مشمول قانون مشاغل سخت

دریانیوز: پرستاران مشمول قانون کار هم مشمول بهره مندی از مزایای  مشاغل سخت وزیان آور برای بازنشستگی هستد

، 10:20   /   کد خبر: 35432   /   تعداد بازدید: 394


دریانیوز:   مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان گفت: اجرای قانون مشاغل سخت وزیان آور برای کارگاه های تاسیسی بعداز سال 80 متوقف نشده است.
 هادی ابراهیمی در پاسخ به گلایه کارگرانی که به آنها اعلام شده است به کارگران شرکت هایی که بعد از سال 1380تاسیس شده اند، مزایای مشاغل سخت و زیان آور تعلق نمی گیرد؛ اظهار داشت: چنین موضوعی صحت ندارد و تمامی کارگران مشمول این قانون مربوط به هر سالی می توانند درخواست دهند و در کمیسیون های مربوطه به درخواست های شان رسیدگی می شود. ابراهیمی افزود: شرایط کاری اینگونه کارگران نیز مانند سایرکارگران مورد بررسی قرار می گیرد و نسبت به آن تصمیم گیری می شود و تلاش می شود حق کارگران مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آور تضییع نشود.
وی از حذف دلال ها و واسطه های این بخش خبرداد و گفت: کارشناسان مربوطه به درخواست ها رسیدگی می کنند و تمامی موارد سختی کار، آلایندگی محیط و... توسط متخصصین مربوطه سنجیده می‌شود. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان در خصوص زمانبر بودن بررسی درخواست‌های متقاضیان مشمولیت قانون مشاغل سخت و زیان آور گفت: تلاش می‌شود تقاضاها در مدت چند هفته و یا چندماه مورد بررسی قرار گیرد.به گفته وی هفته ای 100تا150درخواست در حوزه مشاغل سخت و زیان آور به این اداره داده می شود.
  این مقام مسئول افزود:پرستاران مشمول قانون کار هم مشمول بهره‌مندی از مزایای  مشاغل سخت وزیان آور برای بازنشستگی هستد و به درخواست های شان رسیدگی می شود.
  ابراهیمی در خصوص فعالیت کارگران بدون بیمه و حقوق قانون کار در صنوف مختلف هم گفت: براساس قانون، کارگر پس از شروع بکار در هر صنفی بایستی بیمه شده واز حقوق قانونی بهره مند شوند ودرصورتی که به اداره کار شکایت کنند، به خواسته آنها رسیدگی می‌شود.
  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان نسبت به عدم پرداخت حقوق یا حق بیمه سال های گذشته برخی کارگران نیز گفت: درصورت اعلام کارگری، این موضوع بررسی شده و احقاق حق می شود. وی افزود: اخراج کارگران را مورد پیگیری قرار می دهیم و به شدت با اخراج کارگران مخالفیم وتاکید داریم حقوق کارگران بایستی براساس جدول طرح طبقه بندی مشاغل مورد تایید وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی پرداخت شود.
  ابراهیمی به کارفرماها و ادارات و شهرداری‌ها هشدار داد که در پرداخت حقوق کارگران تعلل نکنند و اداره کار مدافع حقوق قانونی کارگران خواهد بود.
  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان گفت: در موضوع شهرداری بندرعباس نیز سه شرکت پیمانکاری رد صلاحیت شدند و پرونده مابقی پیمانکاران در حال بررسی است و بایستی حقوق و معوقات کارگران شان را پرداخت کنند و درصورت عدم پرداخت، شهرداری را به دادگاه معرفی می کنیم. وی برنقش حمایتی اداره کار از جامعه کارگری استان تاکید کرد.