دریا نیوزقطع جاده های سیل زده جاسک و بشاگرد؛ سیل زدگان بشاگرد بدون آذوقه فراموش شدند

دریا نیوز:   در حالی بیش از دو هفته از سیل سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان می گذرد که در همان روزها هم مقام معظم رهبری در پیامی بر خدمات‌رسانی به سیل زدگان تاکید کردند

، 14:22   /   کد خبر: 35424   /   تعداد بازدید: 428


دریا نیوز:   در حالی بیش از دو هفته از سیل سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان می گذرد که در همان روزها هم مقام معظم رهبری در پیامی بر خدمات‌رسانی به سیل زدگان تاکید کردند.
  معظم له در پیام شان فرمودند: «بارندگی‌های شدید در استان سیستان و بلوچستان و برخی نقاط دیگر در جنوب شرقی کشور که به آب‌گرفتگی مشکل‌ساز برای مردم و در مواردی ویرانگر و خسارت‌بار انجامیده است، ایجاب می‌کند که در کنار خدمات‌رسانی قابل تقدیری که تاکنون صورت گرفته است، دستگاه‌های دولتی و مجموعه‌های مردمی هر چه بیشتر به یاری مردم عزیز آن سامان شتافته از وقوع خسارت‌های بیشتر جلوگیری نمایند.از خداوند متعال خیر و برکت ماندگار برای همگان مسألت می کنم.»در واقع توده بارشی جمعه و شنبه 20 و 21 دی ماه استان های جنوب شرقی کشور از جمله هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان را فرا گرفت که به علت طغیان رودخانه جگین و سرریز شدن سدی به همین نام، بسیاری از روستاهای شهرستان جاسک در محاصره سیل قرار گرفتند و سیلاب وارد شماری از روستاهای این شهرستان شد.بارش باران در روزهای پنجشنبه سوم و جمعه چهارم بهمن ماه نیز موجب به راه افتادن سیلاب و طغیان رودخانه ها در شهرستان بشاگرد و به تبع آن ادامه دار شدن انسداد راه های ارتباطی مناطق روستایی این شهرستان شد.گرچه امدادرسانی ها توسط دستگاه های دولتی و مردمی آغاز شد، اما تمرکز بیشتر برسیستان و بلوچستان بود و حتی رسانه ملی هم بر این منطقه بیشتر متمرکز شد. از جاسک اندکی گزارش منتشر شد و کمتر از بشاگرد گفته شد. روستاهای جاسک مشخص شد که بسیار خسارت دیدند و خانه های شان تخریب شدند ویا خسارت زیادی دیدند و فرمانده سپاه نیز روز شنبه در بازدید از این منطقه به جاسکی های سیل زده قول داد که تا پایان خدمات‌رسانی و احداث وتعمیر خانه ها در کنار شان می باشد وبه همراه دولت از آنها حمایت می کند که باعث خوشحالی سیل زدگان این منطقه شد. اما از آن طرف گویا مسئولان هم خودشان از وضعیت بشاگرد چندان خبری ندارند که بازدیدی از بشاگرد صورت نمی گیرد تا سپاهیان اسلام به بشاگردی ها هم اعلام کنند که در کنار دولتمردان، یاریگرشان هستند. این درحالی بود که دهها روستای بشاگرد در محاصره سیل بوده وهست و جاده های خاکی روستاها در رودخانه ها غرق شدند و مسیر تردد روستاییان مسدود شد و کار به جایی رسید که بدلیل قطع ارتباط جاده ای و در برخی موارد  تلفنی بیشتر روستاهای سیل زده، روستاییان در این مناطق نه امکان تردد و عبور ومرور ورفتن به شهر و... داشته ونه امکان برقراری ارتباط با مسئولان برای بیشتر روستاییان سیل زده فراهم شد و از طرفی هم آذوقه و گاز  بیشتر روستاییان تمام شد و به مصرف ریشه و خرمای نخل پناه بردند و حتی آردی برای پخت نان نداشتند.


  درز اخبار

  بعد از گذشت حدود دو هفته اخباری درز شد که نشان می داد برخی از روستاها در شرایط بحرانی قرار دارند واگر امدادرسانی فوری و هوایی بدلیل انسداد روستاها جهت تامین آذوقه و آرد صورت نگیرد، مرگ ناشی از گرسنگی دور از انتظار نخواهد بود که به برخی از روستاها اندکی امدادرسانی شد و برخی دیگر همچنان در فراموشی قرار دارند وامدادرسانی زمینی به بیشتر روستاها آنطور که فرماندار شهرستان بشاگرد اعلام کرد، میسر نیست وبه همین دلیل وی درخواست مشارکت بیشتر نظامی ها جهت توزیع اقلام غذایی و... به این مناطق را داشت. در واقع باید گفت جهت رفع مشکلات در مناطق سيل زده جاسک و بشاگرد در شرق هرمزگان نیازمند حمایت های استانی و ملی دولتی و مردمی است و امدادرسانی فعلی پاسخگوی نیازها نیست و بنظر می رسد ضرورت دارد که در نوع امدادرسانی ها تجدید نظر شود تا هیچ منطقه روستایی سیل زده از لیست خدمات‌رسانی حذف نشود که در بشاگرد بدلیل وضعیت خاص روستاها و انسداد جاده ها و قطع ارتباط حدود 190 روستا، امکان خدمات‌رسانی وجود ندارد. در برخی مناطق اندک ارتباط بصورت پیاده ویا با الاغ و موتور سیکلت و با سختی بسیار ممکن است. اما بیشتر امدادرسانی ها بایستی هوایی صورت پذیرد وبا وضعیت فعلی جان بیماران در خطر قرار می گیرد.


  امکان رفت و آمد فقط با بالگرد/قطع راه‌های ارتباطی ۱۸۴ روستای بشاگرد

   درپی بارندگی‌ها، راه‌های ارتباطی ۱۸۴ روستای سیل زده شهرستان بشاگرد مجدداً مسدود شد.به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خلیج فارس؛ فرماندار شهرستان بشاگرد گفت: رفت و آمد به روستا‌ها فقط با بالگرد امکان پذیراست و نیازشدید به تجهیزات راهداری شامل لودر، بولدوزر و لجستیک برای گشایش راه‌های روستا‌ها دارد.احمد محمودی خواستار کمک رسانی فوری مدیریت بحران استانداری هرمزگان و استان‌های دیگر شد.وی گفت: محور اصلی بشاگرد –جاسک کاملاً تخریب شده و بشاگرد –میناب به سختی رفت و آمد انجام می‌شود.فرماندار بشاگردافزود: هم اکنون مردم نیاز شدید به آرد، برنج، حبوبات، روغن، پوشاک، کنسرو، لوازم گرمایشی، پتو و شوینده‌ها دارند.محمودی گفت: مردم کمک‌های خود را به سپاه و هلال احمر و کمیته امداد تحویل دهند تا به دست نیازمندان برسد.


 ۲۷۰ روستایی سیل زده تومان احمد بشاگرد در خطر مرگ

  دهیار روستای تومان احمد اواخر هفته گذشته گفت: 57خانوار و ۲۷۰ نفر از سیل زدگان روستای تومان احمد بخش گافروپارامون  شهرستان بشاگرد که با گذشت 12 روز از بارندگی در محاصره سیل هستند و هنوز هیچ گونه خدمات امدادی دریافت نکرده اند؛  در معرض خطر مرگ قرار دارند. محمد طاهریان  گفت: این روستا از سردشت مرکز شهرستان بشاگرد ۸۵ کیلومتر و از مرکز بخش گافر و پارامون ۵۵ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل سیلابی بودن منطقه،  راه زمینی بسته شده است. طاهریان افزود: تاکنون هیچگونه امدادرسانی هوایی به روستا صورت نگرفته است و برای رسیدن به مرکز شهرستان بایستی یک مرتبه از رودخانه جگین و هفت مرتبه از رودخانه گابریک عبور کنیم که سیل مسیر را بسته است. وی گفت: مواد غذایی و آرد روستاییان تمام شده است و بدلیل بسته بودن جاده، نمی‌توانند برای خرید آرد به مرکز شهرستان بروند و برخی  از خرما و برگ درختان نخل تغذیه می کنند و کودکان شرایط مناسبی ندارند. به گفته دهیار تومان احمد، فرماندار بشاگرد گفته آرد  را به روستای نیک دشت نظیر در35 کیلومتری روستای نیک احمد ارسال شده است؛ در حالی که ما نمی توانیم از مسیر زمینی به آنجا برویم. وی گفت: اگر  جاده باز بود خودمان برای خرید آرد و موادغذایی اقدام می کردیم‌؛ اما با بسته بودن جاده در محاصره سیل قرار داریم و نمی‌توانیم هیچ اقدامی را انجام دهیم. گفتنی است، پس از انتشار این گزارش در رسانه ها، هلال احمر چندین بسته آذوقه 72 ساعته را با هلی کوپتر به این روستا رساند.


 خطر مرگ با تمام شدن آذوقه روستای سیل زده ذهبارک بشاگرد

  دهیار روستای ذهبارک در بخش گافروپارامون بشاگرد گفت: این روستای سیل زده 230نفره و 52 خانواری فاقد آذوقه و ذخیره غذایی است.حسین خودستان افزود: درحالی 16 روز از سیل می گذرد که در روز چهارم یا پنجم پس از بارندگی منجر به سیل، بسته های غذایی 72ساعته مربوط به ذهبارک را به روستای همجوارمان ذهاب تحویل دادند و با الاغ  و پیاده بسته ها را دوکیلومتر تا روستا بردیم.خودستان اظهار داشت: البته به هرخانواده با هر تعداد جمعیت فقط یک بسته غذایی 72 ساعته داده شد که برخی خانواده ها بیش از 12 نفر جمعیت دارند. وی تاکید کرد: آرد و آذوقه اهالی تمام شده است و روستاییان با مشکل مواجهند و  جاده 75 کیلومتری خاکی که در ایام عادی بایستی 7ساعت تا سردشت می رفتیم و 7 ساعت هم برمی گشتیم که الان بدلیل بسته بودن جاده نمی توانیم برویم و حتی با موتورسیکلت هم نمی توان تردد کرد.به گفته دهیار روستای ذهبارک بشاگرد، 200 راس بز اهالی، شش کف کش آب، دو موتور آب، یک موتور سیجی، یک خاور کمپرسی اهالی را سیلاب برده است و ده باغ و کشاورزی تنباکو، گوجه فرنگی، پیاز، نخل، سبزیجات و... را بطور کامل تخریب کرده است. وی افزود : در 12 اردیبهشت دختر هشت ساله ام که دچار عقرب گزیدگی شده بود، بدلیل نامساعد بودن جاده تا قبل از رسیدن به درمانگاه فوت کرد والان اگر اتفاقی پیش بیاید که مصیبت زده می شویم . خودستان گفت: دکل نورتل روستایی که در روستا نصب شده است واگر برق آن قطع شود، ارتباط تلفنی روستا نیز قطع می شود ونمی توانیم تقاضای امدادرسانی کنیم. دهیار روستای ذهبارک بشاگرد با بیان اینکه به بخشدار، هلال احمر و... از مشکلات شان گفته اند و قول امداد رسانی داده اند؛ اظهار داشت: متاسفانه هنوز هیچ بالگردی به  روستای مان برای امدادرسانی نیامده است و جان اهالی بدلیل نبود آذوقه  در خطر قرار دارد.


  لزوم تسریع در بازگشایی جاده -روستای فراهک که در بی برقی وسیل، بدون آذوقه محاصره شده است

روستای فراهک بشاگرد در بخش مرکزی که 80 کیلومتر با سردشت مرکز شهرستان بشاگرد فاصله دارد، از 17 روز قبل و پس از بارندگی، جاده اش مسدود شده است.مسلم غمدادی یکی از روستاییان فراهک گفت: 5روز پس از بارندگی با یک بالگرد 14کیسه آرد و تعدادی کنسرو به این روستای سیل زده 600 نفره و80 خانواری آورده شده است.به گفته وی بازگشایی جاده هنوز انجام نشده است و دلیل آنرا را فرمانداری کمبود ماشین آلات مکانیکی اعلام کرده است.وی گفت: همچنین از چند روز قبل با سقوط تیربرق در این روستا، برق هم بطور کامل قطع شده است که منجر به قطعی برق تلفن همراه هم شده است ودر هر قطعی برق، سوپرمارکت های روستا نیز متضرر می شوند و اقلام منجمدشان فاسد می شود.به گفته وی این روستا 20کیلومتر جاده خاکی دارد که تا وقتی بازگشایی مسیرهای مسدودشده توسط ماشین آلات مکانیکی صورت نگیرد، هیچگونه خودرویی نمی تواند وارد روستا شود. آنطور که غمدادی می گوید: البته اواخر هفته گذشته تعداد ۶۰ کیسه آرد و ۱۵ عدد بخاری از کمک های مردمی و  پاسداران  به مردم روستا فراهک ارسال و تا ۵ کیلومتری داخل روستا  برده شده است و کسانی که الاغ داشته اند، آرد را به داخل روستا برده اندو ۱۵کیلومتر را پیاده پیموده اند و مابقی آرد در روستای زهبدی گذاشته اند تا پس از بازگشایی جاده بتوانند، آرد را به روستا ببرند. بازگشایی جاده مهمترین خواسته اهالی است تا بتوانند مایحتاج شان را تامین کنند، وگرنه در نبود جاده، در صورت بروز هرگونه بیماری و نیاز به درمان، امکان اعزام به مراکز درمانی وجود ندارد و به قول غمدادی، روستاییان نظاره گر درد و رنج عزیزان شان و خدای ناکرده جان دادن بیمارشان خواهند بود وضرورت دارد هرچه سریعتر این مسیر 20کیلومتری روستا بازگشایی شود. روستاييان فراهک از مسئولان می خواهند که از یک طرف نسبت به بازگشایی جاده و تامین روشنایی روستا اقدام شود و از طرفی  با بالگرد برایشان آرد و آذوقه بیاورند تا جان شان به خطر نیفتد.گفتنی است بدلیل قطع بودن تلفن ها در این روستا امکان ارتباط با رئیس شورا و دهیار میسر  نشد وبا مسلم غمدادی  پسرعموی دهیار ویکی از ساکنان که در جاسک حضور داشت، توانستیم بصورت تلفنی صحبت کنیم.

علی زارعی/دریا