دریا نیوزرئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان خبرداد: فعالیت ناظران صید، سوخت و محیط زیست در هرمزگان

، 10:33   /   کد خبر: 35418   /   تعداد بازدید: 174


دریانیوز: در استان هرمزگان ٩٢ ناظر صید، 27ناظر سوخت، 22ناظر محیط زیست و ٤٢ مسئولين فنی حوزه آبزي پروري زیست فعالیت می‌کنند.
  رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان در گفتگو با دریانیوز با بیان این مطلب گفت: این سازمان در حال حاضر بیش از 3500نفر عضو دارد که به لحاظ تعداد عضو، جزو سه استان آخر و به لحاظ عملکرد جزو سه استان اول کشور هستیم. حمیدرضا نصیری افزود: سازمان نظام مهندسی کشاورزی منابع طبیعی در واقع برگزاری دوره های آموزشی تخصصی، اشتغال زایی اعضا(طرح جذب ناظرين، مشاورين(طرح نويسان))، انجام كارهاي مربوط به رتبه بندی اعضای حقیقی و حقوقی، انعقاد تفاهم نامه همکاری با سازمان ها و ادارات خصوصی و دولتی در زمینه های مختلف و صدور مجوزها را برعهده دارند.
نصیری اظهار داشت: صدور مجوز در  حوزه گیاهپزشکی، گلخانه، دام و طیور و شیلات  به عهده این سازمان است. وی با بیان اینکه صدور مجوز در سه حوزه دام، طیور، گلخانه وشیلات خلاصه می شود؛ افزود: در واقع صدور مجوزها در بخش های دام، طیور، گلخانه، کلینیک، پرورش قارچ، سایت پرورش میگو، فروشگاه سموم، ضد عفونی، انسکتاریوم، پرورش میگو، پرورش ماهی در قفس، آبیاری تحت فشار، سوخت، ناظرين صید فانوس ماهیان، ناظرين محیط زیست، مسئول فنی و  پلاک‌گذاری و... توسط اين  سازمان در حال انجام مي باشد.
  رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان خاطرنشان کرد: همچنین تفاهم‌نامه های ناظرین سوخت و  پلاک گذاری ماشین آلات کشاورزی با سازمان جهاد کشاورزی استان، تفاهم نامه محیط زیست با سازمان محیط زیست هرمزگان، تفاهم‌نامه ناظرين صید شناورهای صیادی با اداره کل شیلات هرمزگان، تفاهم نامه نظارت بر ساخت واحدهای مستقر در شهرک های کشاورزی با شرکت شهرک های کشاورزی استان، تفاهم‌نامه آموزش، پذیرش طرح ها و اشتغال اعضا با  بانک کشاورزی استان و  تفاهمنامه امور اراضی با مدیریت امور اراضی جهاد کشاورزی و تفاهم نامه آبیاری تحت فشار با مدیریت آب و خاک و امور زیربنایی جهادکشاورزی در سال های 97 و98  منعقد شده است. وی گفت: در استان ٩٢ ناظر صید، 27ناظر سوخت، 22ناظر محیط زیست و ٤٢ مسئولين فنی حوزه ابزي پروري زیست فعالیت می کنند.
  نصیری با اشاره به تنوع پروانه های شیلاتی صادر شده توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان گفت: صدور مجوز  آرتمیا، پرورش کروکودیل، پرورش ماهی در قفس، پرورش ماهیان زینتی آب شور، پرورش میگوی عادی، متراکم و فوق متراکم، تکثیر ماهیان دریایی، تکثیر میگو، تکثیر ماهی، تکثیر و پرورش جلبک و تکثیر و پرورش کرم خونی توسط سازمان انجام می شود.
  وی گفت: در بخش دام و طیور  نيز داراي دستورالعمل‌های جداگانه برای صدور مجوز در حوزه شترمرغ، بز، شتر و... مي باشد که مجوزهایی که اخذ می‌شود، كه در اين امور کارشناسانی برای بازدید واحدهاي مذكور بعنوان ناظر و برخی هم در قالب مشاور طرح توجيهي فني و اقتصادي را انجام مي دهند  كه خود موجب  اشتغالزایی می گردد.نصیری گفت: متقاضی پرورش الاغ، سگ، قورباغه و... هم در اين استان نيز داریم.
 رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان گفت: در بخش گلخانه تا پارسال مقام دهم کشور را داشتیم و امسال پس از برگزاری جلسات با استاندار و رئیس سازمان جهاد کشاورزی و حمایت‌های‌شان و باحذف استعلام ها در صدور مجوز  برای مالکان زمین و آب که ابتکار عمل هرمزگان بود و با دستورمعاون وزیر در سایر استان ها اجرایی شد، جهش چشمگیری در حوزه صدور مجوز گلخانه اتفاق افتاد؛ درصورتیکه تاکنون در تاریخ استان 285هکتار گلخانه تا پارسال، مجوز صادر شده بود که در سه ماهه اول امسال، مجوز 300هکتار گلخانه در استان صادر شد که مقام نخست کشوری  از لحاظ صدور مجوز، سطح زیرکشت و ساخت در سه ماهه اول و دوم سال جاری نصیب هرمزگان شد که هر 300هکتار گلخانه در حال ساخت وبهره برداری می باشد. وی افزود: مجوز ها یک روزه با ارائه طرح توجیهی و مدارک مالکیت زمین و آب و بدون اخذ استعلام،  صادر می شود.
  نصیری گفت: در منطقه شهدادی حاجی آباد میزان زیادی گلخانه احداث شده است واشتغالزایی بالایی دارد که نیروهای مورد نیازشان از روستای خودشان و سایر روستاهای هرمزگان تا بشاگرد و استان های همجوار تامین کنند که در سال های آتی افزایش اشتغالزایی دارند و صادرات گوجه دارند.
  رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان افزود: در رودان در مدت 40 روز، 15هکتار گلخانه احداث گردیدکه رکوردی در این بخش ثبت شده است.وی اظهار داشت: هرمزگان از برنامه پیش‌بینی شده 5 ساله گلخانه های کشور جلوتر است. در شهرک‌های کشاورزی استان نیز بیش از 2500 هکتار گلخانه شناسایی، مطالعه و زیرسازی در حال آماده سازی است.
نصیری افزود:در بخش دام و طیور  علی رغم اینکه استان کوچک تری نسبت به سایر استان ها هستیم، اما در میزان ظرفیت مقام دوم در شش ماهه اول سال داریم. زیرا جلسات داخلی نظام مهندسی و جهاد در این زمینه داریم و همکاری و حمایت های لازم را از فعالان بخش کشاورزی داریم.
  رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان گفت: هرمزگان مقام اول پرورش میگو وماهی در قفس را دارد و در بخش ماهیان خاویاری هم که تا چندسال قبل  هرمزگان پیشنهادی نداشت؛ در حال حاضر بدلیل پشتکار اعضای سازمان نظام مهندسی و شیلات، هرمزگان جزو مستعدترین استان کشور برای پرورش ماهی خاویاری در کشور است که در حاجی‌آباد، بندرعباس و رودان و میناب ماهی خاویاری تولید می‌شود. وی درخصوص فعالیت های سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی که فقط در هرمزگان صورت می گیرد؛ نیز گفت: در استان ناظرين صید را داریم که با توجه به حساسیت بر صیدبی رویه و کشتی‌های چینی که بوجود آمد، الان هر کشتی که مجوز صید دارد، بایستی ناظر صید که کارشناس آموزش دیده در بخش ملوانی و.... توسط شیلات است را برای هر دوره 45روزه صید به همراه شناور داشته باشد که درحال حاضر ٩٢ ناظر صید در استان داریم.
  نصیری اظهار داشت: ناظرين صید نظارت می کنند که شناورها در مناطق مشخص شده و ارقام غیرممنوعه و بر اساس مجوزهای صادر شده صیدکنند و ناظران در زمان صید و مکان تخلیه صید حضور دارند و بر نحوه و شرایط نگهداری صید و اینکه صید در چه عمقی صورت گیرد، نظارت می کنند.