دریا نیوزبرگزاری آیین یکمین سالگرد تاسیس بوکتاب، بهترین مجموعه فرهنگی ایران

دریانیوز: اولین سالگرد افتتاح مجموعه بوکتاب برگزار شد.

، 10:00   /   کد خبر: 35415   /   تعداد بازدید: 359


دریانیوز: اولین سالگرد افتتاح مجموعه بوکتاب با حضور تعدادی از مسئولین استان، مدیرعامل شرکت توسعه محصولات فرهنگی هنری ماه پیشونی، رئیس هیئت مدیره شرکت ماه پیشونی و مدیر مجموعه بوکتاب و تعدادی از هنرمندان و فعالان هنری و فرهنگی استان و تعدادی از شهروندان با اجرای موسیقی ترانه و پارسا، قصه‌خوانی و اجرای گروه چیکو برگزار شد.


  40 درصد از مردم بندر عباس از وجود بوکتاب خبر ندارند
  مدیرعامل شرکت توسعه محصولات فرهنگی هنری شرکت دنیای ماه پیشونی در مصاحبه اختصاصی با دریانیوز گفت: هدف شرکت توسعه محصولات فرهنگی ماه پیشونی با برند بوکتاب، توسعه محصولات فرهنگی برای کل کشور است. از سال 1396 که اولین فروشگاه بوکتاب در باغ کتاب تهران افتتاح شد در صدد توسعه ویترین برای مرکز استان های دیگر بودیم که دومین فروشگاه بوکتاب در بندرعباس افتتاح شده است. محمد مجری سازان توسی اظهار کرد:فروشگاه‌های بوکتاب در بندرعباس و تهران وسعت خیلی زیادی دارند و در هیچ جای کشور و حتی در خیلی از جاهای دنیا چنین فروشگاهی با این وسعت وجود ندارد.
  وی افزود: وجود چنین فروشگاه هایی، فرصت خیلی خوبی را در اختیار مردم شهر می گذارد تا با مراجعه به این مکان‌ها ضمن استفاده از کتاب و محصولات فرهنگی، در توسعه فرهنگ مطالعه و رشد و شکوفایی کودکانشان تاثیر بلندمدتی را داشته باشند.
  مدیرعامل شرکت دنیای ماه پیشونی اذعان داشت: از مجموعه‌های فرهنگی نباید انتظار بازدهی زودهنگام را داشت و در بلند مدت است که می شود تاثیر این گونه مراکز را مشاهده کرد. امیدوارم با اطلاع رسانی که به خانواده های این شهر می شود و با مراجعه مردم به اینجا این مجموعه رونق بیشتری داشته باشد تا بتواند به توسعه فرهنگ این شهر کمک کند. توسی ادامه داد: هدف ما این نیست که بوکتاب فقط یک فروشگاه بزرگ باشد. ما تلاش می کنیم که ضمن جمع‌آوری و فروش محصولات فرهنگی با برگزاری کارگاه‌ها در زمینه‌های مختلف جاذبه های لازم را ایجاد کنیم.و با برنامه‌هایی نظیر برگزاری کارگاه ها مثل کارگاه قصه‌گویی، کارگاه های مهارت افزایی،کارگاه های بازی و...بتوانیم باعث جذب بچه ها به این مجموعه شویم به طوریکه بچه ها با علاقه بسیار به مجموعه بوکتاب بیایند و این مکان را به عنوان فضایی برای گردشگری فرهنگی بدانند. چرا که شعار ما از روز اول افتتاح بوکتاب مکانی برای گردشگری فرهنگی بود و همچنین هدف ما توسعه بوکتاب در شهرهای مختلف کشور است.
  مدیرعامل شرکت دنیای ماه پیشونی در خصوص آینده بوکتاب در بندرعباس گفت: با توجه به گزارشات دقیقی که از استقبال مردم بندرعباس درقسمت های بازی، تحریر، کتاب و قسمت های دیگر دارم، زمینه بسیار رو به توسعه ای را برای آینده بوکتاب در بندرعباس پیش بینی می کنم و تصور می‌کنم که اگر اطلاع رسانی کامل انجام شود استقبال بی‌نظیری از بوکتاب می شود.مطمئن هستم که تا کنون بیشتر از 40درصد مردم از وجود بوکتاب آگاهی ندارند،ممکن است اسم بوکتاب را شنیده باشند ولی نمی دانند بوکتاب چیست و کجاست.
  توسی ادامه داد: از خانواده هایی که با این مجموعه آشنا شده اند، می شود انتظار داشت که در ایام نوروز که شهر بندرعباس، گردشگران و مهمانان زیادی دارد،  وجود بوکتاب را به مهمانان اطلاع رسانی و از این مجموعه بازدید کنند.مردمی که از شهرهای دیگر به این مجموعه می آیند با دیدن اینجا گرایش پیدا می کنند که در شهر خودشان هم، چنین مجموعه ای را داشته باشند و همین امر زمینه توسعه بوکتاب را در بقیه شهرها فراهم می کند.
  وی اظهار کرد: از مسئولین هرمزگان، آموزش و پرورش و صداوسیما انتظار دارم که با اطلاع رسانی به مردم به مجموعه بوکتاب کمک معنوی کنند. آموزش و پرورش دانش آموزان را برای بازدید به این مجموعه بیاورد، زمانیکه دانش آموزان چنین مجموعه ای را بازدید کنند و چنین فضایی را ببینند، قطعا با خانواده هایشان هم به این مجموعه می آیند.آموزش و پرورش و صدا وسیما با معرفی این مجموعه در واقع مبلغ فرهنگ شده اند و هر کدام از ما با تبلیغ مکان های فرهنگی و مبلغ فرهنگ بودن تازه رسالت خود را انجام می دهیم.
  مدیرعامل شرکت دنیای ماه پیشونی در خصوص آثار مولفان، ناشران و نویسندگان استان گفت: سعی کردم آثار هر مولف، مترجم و ناشری که در بندرعباس است و حتی آنهایی که ساکن بندرعباس نیستند ولی آثارشان در بندعباس است را در مجموعه بوکتاب عرضه کنیم تا آثار این عزیزان توسط همشهریانشان دیده شود.
  توسی در پایان گفت: خوشبختانه مردم بندرعباس اهل فرهنگ و دوستدار کتاب هستند و نه تنها با دایر کردن این فروشگاه بلکه از سال های گذشته از استقبال باشکوه مردم از نمایشگاه کتاب به این موضوع پی برده بودیم. در واقع مردم بندرعباس به ما امید دادند که برای توسعه فروشگاه‌های کتاب تلاش کنیم از تمام این عزیزان تشکر و قدر دانی می کنم.


  خودمان با غفلت و اطلاع ندادن به مردم باعث محرومیت فرهنگی می شویم
  رئیس هیئت مدیره توسعه محصولات فرهنگی هنری شرکت دنیای ماه پیشونی در مصاحبه اختصاصی با دریانیوز گفت: فروشگاه بوکتاب بندرعباس در حقیقت بهترین کتابفروشی ایران است، این حرف من نیست نظر کارشناسانی است که از این مجموعه بازدید کرده اند و معترف شده اند که این مجموعه از لحاظ تنوع محصولات، جامعیت کتاب و محصولات فرهنگی در حوزه کودک و نوجوان،از نظر زیبایی، دکور، تنوع در قفسه ها وامکان دسترسی آسان به محصولات با توجه به موضوع بندی در چینش کتاب بی‌نظیر و نمونه است که این ها همه فرصت بی نظیری است که خوشبختانه در بندرعباس اتفاق افتاده است.
  محمدرضاتوکل صدیقی اظهارکرد: هدف ما این بود که ویترین کتاب مخصوصا کتاب کودک و نوجوان را که آینده سازان این کشور و جامعه هستند توسعه دهیم. معتقد بودیم و هستیم که مردم به کالای فرهنگی نیاز دارند و ضرورت وجود کتاب و کالای فرهنگی را برای آینده فرزندانشان حس می‌کنند. دسترسی به کتاب در جامعه ما بسیار محدود و نامناسب است. باید ویترین در این حوزه توسعه پیدا کند و فروشگاه های بزرگی با انواع کتاب و محصولات فرهنگی با نیازهای گوناگون جامعه دایر شود.
وی ادامه داد: تجربه اول در باغ کتاب تهران انجام شد که بخش کودک و نوجوان باغ کتاب تهران را با فضای 4هزار متر مجموعه بوکتاب اداره می کند و استقبال مردم از مجموعه بوکتاب باغ کتاب تهران بسیار خوب است. طبق آماری که باغ کتاب تهران گرفته است 69درصد از مراجعین به باغ کتاب اول از فروشگاه بوکتاب را بازدید می کنند و این نشان دهنده توجه جامعه به حوزه کتاب است.خوشبختانه در بوکتاب بندرعباس نیز کتاب بیشترین مخاطب را داشته است و همین موضوع ما را بیش از پیش امیدوار کرده است.
  رئیس هیئت مدیره شرکت دنیای ماه پیشونی تاکید کرد: از روز اول به مسئولین استان از جمله استاندار هرمزگان گفتیم که ما نیازی به کمک مادی نداریم بلکه نیاز ما کمک معنوی از جمله اطلاع رسانی به مردم است.ما عمرمان را در کار اقتصاد و فرهنگ گذرانده ایم و کاملا آگاهی داریم که چگونه پدیده‌ای را که پایه گذاری کرده ایم را اداره و چرخه اقتصادی آن را مدیریت کنیم.الان مهم اطلاع رسانی به مردم و استقبال مردم از بوکتاب است، تا الان چندین گام برای اطلاع رسانی برداشته شده ولی اصلا کافی نیست. از صدا و سیما به شدت انتظار داریم که مردم را مطلع کنند و این اتفاق بزرگ فرهنگی را به گوش مردم برسانند.در شهر تهران حدود 500کتابفروشی وجود دارد ولی صداوسیمابه طور مرتب از شبکه های مختلف در باغ کتاب حضور و گزارش پخش می کند.
  وی ادامه داد: دائما اسم محرومیت فرهنگی را می آوریم.محرومیت را چه کسی ایجاد می کند؟خودمان باغفلت و اطلاع ندادن به مردم باعث محرومیت فرهنگی می شویم و فرصت ها را در دسترس مردم قرار نمی دهیم. ازاینکه برای اطلاع رسانی از بوکتاب در آن حد مطلوب اطلاع رسانی نشده است گله مندم.وظیفه همه است که این مشعلی که روشن شده را نه تنها حفظ بلکه شعله ورتر کنند.


 از مسئولین انتظار دارم که مجموعه بوکتاب را به عنوان جاذبه فوق العاده فرهنگی کشور، به دنیا نشان دهند
   عضو هیئت مدیره شرکت توسعه محصولات فرهنگی هنری دنیای ماه پیشونی در مصاحبه اختصاصی با دریانیوز گفت: در سال 69با مجموعه ای از ناشران دور هم جمع شدیم و با نگاه خاصی که به حوزه کتاب کودک داشتیم توجه کردیم که متاسفانه ویترین کتاب در کشور برای کتاب کودک جایگاهی ندارد،با در نظر گرفتن این شرایط درسال 69شروع به برگزاری نمایشگاه های مختلف در پارک ها و خیابان‌ها کردیم و از جاذبه های بصری مانند چادرهای رنگی و فعالیت‌های جمعی استفاده کردیم که خوشبختانه برای مردم خیلی کار جدید و جذابی بودو به حدی رسید که بیش از هزار نمایشگاه را در کشور برگزار ویک عدد قابل توجهی را هم کتاب عرضه کردیم.حتی در یکی از پروژه ها درهفته کتاب به طور همزمان در 100 شهر،  نمایشگاه برگزار کردیم که شهر های بندر عباس، حاجی آباد، قشم و میناب در استان هرمزگان هم جز همان 100شهر برای برگزاری نمایشگاه بودند.
  محمدتقی حق بین ادامه داد:یکی از خاطرات خوبی که در برگزاری نمایشگاه در استان هرمزگان داشتیم این بود که بچه‌هایی که از طرف مدرسه ها برای بازدید از نمایشگاه می‌آمدند در دست های خود یک،50تومانی یا100تومانی که در هوای شرجی بندرعباس مچاله شده بود داشتند، این در حالیست که در آن زمان قیمت کتاب 5 تومان بودو دیدن این منظره برایم خیلی جالب و جذاب بود در صورتیکه چنین منظره هایی را در شهرهای دیگر کمتر می دیدم وما در نمایشگاه های برگزار شده در بندر عباس از فروش قابل توجه و استقبال خوبی برخوردار بودیم. برگزاری این نمایشگاه ها تا یک زمانی جذابیت خود را از دست داد و ما باید به ویترین های ثابت می رسیدیم.
  وی ادامه داد: بعد از همفکری با دوستان به این نتیجه رسیدیم که شرکت ماه پیشونی با برند بوکتاب را تاسیس و ابر فروشگاه‌ها را ایجاد کنیم و در مجموعه ای که امروزه با دوستانمان هستیم 61 درصد از کتاب کودک و نوجوان کشور را تولید و در کشور عرضه می کنیم.
  عضو هیئت مدیره شرکت دنیای ماه پیشونی تاکید کرد:اگر به این اصل که اساس کتابخوانی در کودکان است توجه کنیم، در دراز مدت می توانیم نسل های آینده کتابخوانی را در جامعه داشته باشیم.حالا که توان تولید بالا را در کشور داریم توان عرضه کتاب را هم با ایجاد ابر فروشگاه ها بالا ببریم تا حداقل 50 درصد کتاب تولیدی کودکان را به نمایش بگذاریم.
حق بین اظهار داشت:فروشگاه بوکتاب بندرعباس نه تنها در ایران بلکه در دنیا بی نظیر است، این را فردی می گوید که بیش از 60کشور دنیار را به منظور نمایشگاه کتاب و یادیدن فعالیت های حوزه کتاب در واقع دیده است. همکاری و استقبال باشکوه مردم شهرستان های این شهر در برگزاری نمایشگاه های کتاب ما را تشویق کرد که شعبه دوم بوکتاب را در شهر بندرعباس دایر کنیم.
  وی در آخر گفت:از مسئولین استان، صداوسیما و جامعه مطبوعات انتظار دارم که مجموعه بوکتاب را به عنوان یکی از جاذبه ها و پتانسیل های فوق العاده فرهنگی کشور، به استان هرمزگان، کشور و به کل دنیا نشان دهند و  افتخار کنند چنین مجموعه ای در استانشان وجود دارد.


  همه متعهد شویم که از مراکز فرهنگی حمایت کنیم
  نماینده مجلس شورای اسلامی شهرهای بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و بندر خمیر درمراسم یک سالگی افتتاح بوکتاب گفت: خوشحال و خرسندم که در این لحظه و ساعت در جشن یک ساله تاسیس این مجموعه فرهنگی بزرگ و بی نظیر در استان هرمزگان شرکت کردم. حدود دو سال قبل که بازدیدی از باغ کتاب تهران و نشستی که با مدیران این مجموعه داشتم زمانی که موضوع ایجاد مجموعه فرهنگی مشابه باغ کتاب در هرمزگان مطرح شد بسیار خوشحال شدم و یکی از آرزوهای دیرینه من این بود که شاهد چنین مجموعه ای در استان باشم و قول و تعهد دادم که در کنار مجموعه بوکتاب باشم که این اتفاق میمون و مبارک در استان بیفتد.
   احمد مرادی اظهارکرد: اثرات مثبت این اتفاق فرهنگی را در آینده می بینیم.وقتی بچه ها با سنین مختلف به مجموعه بوکتاب می آیند وکتاب های مختلف را می بینند و می خوانند این خود در شکل گیری این عزیزان در آینده نقش بسیار خوبی دارد و خود یک تحول و اتفاق بسیار بزرگ فرهنگی است. همه متعهد شویم که از چنین مراکز فرهنگی که واقعا اثرگذار است وبه درد استان،کودکان استان و حتی خودمان هم می‌خورد حمایت کنیم. امیدوارم توفیق همراهی و حمایت به این مجموعه را داشته باشم.


  بوکتاب یکی از شاخص های بزرگ فرهنگی برای انتخاب پایتخت کتاب است
  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان گفت: سابقه تاریخی و فرهنگی استان هرمزگان خیلی بیشتر از آن است که شنیده شده است.ما در غرب استان هرمزگان فقط در یک شهر 25 کتابخانه شخصی داشتیم و در شهر جناح هنوز کتابخانه ای شخصی با35هزار جلد کتاب وجود دارد و همین موضوعات به ما این جسارت و امکان را داد که با پنج شهر وارد عرصه انتخاب پایتخت کتاب شویم. وقتی پای انتخاب پایتخت کتاب می آید مجموعه هایی مثل بوکتاب می‌توانند کمک کنند که شاخص های فرهنگی ما برای انتخاب پایتخت کتاب خیلی بالا برود.یکی از شاخص های بزرگ فرهنگی که برای انتخاب پایتخت کتاب عنوان کردیم مجموعه بوکتاب بوده است.خیلی امیدواریم که شهر بندرعباس به عنوان پایتخت کتاب کشور معرفی شود وتمام تلاشمان را برای اینکه به هدفمان برسیم می کنیم.  
دکتر رضا زرکانی ادامه داد:کتاب در دین ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و افتخار ما این است که وقتی پیامبران ادیان مختلف معجزه های خودشان را اعلام می کردند، پیامبر ما معجزه خود را کتاب می دانست. در قرآن هم چندین بار به قلم و کتاب قسم خورده شده است و این خود نشان دهنده این است که کتاب در دین ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وی اذعان داشت :اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان دوست و همراه و حامی مجموعه بوکتاب است.


  نگاهمان به بوکتاب به عنوان یک کار فرهنگی ملی باشد
  مدیر مجموعه بوکتاب در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار دریا گفت: وقتی احساس رضایت مردم را از مجموعه بوکتاب می بینم خیلی خوشحال می شوم و از اینکه مردم بندر عباس همراه همیشگی ما در این مجموعه هستند از این عزیزان کمال قدر دانی را دارم. فرشید میرزایی اظهار کرد:در چنین روزی حضور پررنگ خبر نگاران و اصحاب رسانه برایم خیلی اهمیت داشت و دوست داشتم که از این برنامه استقبال و مجموعه بوکتاب را اطلاع رسانی کنند و با توجه به اینکه صداو سیما، رسما به این مراسم دعوت شده بود  انتظار داشتم که این اتفاق فرهنگی بزرگ را رسانه ای و عموم مردم را از وجود چنین مجموعه ای مطلع کند. وی ادامه داد: انتظارم از مسئولین و سازمان هایی که وظیفه شان کار فرهنگی است این است که به این مجموعه ورود کنند و حامی و همراه بوکتاب باشند و نگاهشان به بوکتاب به عنوان یک مجموعه خصوصی نباشد بلکه به عنوان یک کار فرهنگی ملی به این مجموعه نگاه کنند.  
 فهیمه نبی پور/ دریا