دریا نیوز« احمد مرادی» نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد تبعات منفی اخذ مالیات از سفرهای خارجی برای اقتصاد کشور

دریانیوز: در صورت اجرايي شدن اخذ مالیات خروج از کشور بیشترین ضرر متوجه مردم استانهای مرزی است

، 09:23   /   کد خبر: 35408   /   تعداد بازدید: 389


دریانیوز: مرادی با بیان اینکه اخذ مالیات از سفرهای خارجی برای اقتصاد کشور تبعات منفی دارد، گفت: در صورت اجرايي شدن اخذ مالیات خروج از کشور بیشترین ضررمتوجه مردم استانهای مرزی است.
 « احمد مرادی »، نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، بندرخمیر و حاجی آباد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار دریانیوز در پاسخ به آثار و تبعات احتمالی تصویب ماده ۳۳ لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس، اظهار کرد: سفرهاي خارجي غالبا داراي ماهيت اقتصادي، فرهنگي، علمي يا تفريحی  هستند كه هر كدام براي مردم مزيتي اجتناب ناپذير دارند. وی افزود: اين كه دولت در كنار عوارض خروج از كشور، ماليات مضاعف براي سفرهاي خارجي، اخذ كند تبعات منفي دارد كه آثار زيانبار آن در بلند مدت بر اقتصاد كشور پديدار خواهد شد.
  مرادی عنوان کرد: اصولاً در كشورهاي مختلف دنيا با توجه به قوانين آن كشورها مالياتهاي مختلفي بر درآمد و دارايي و غيره وضع مي شود كه مبناي همه آنها بر اساس درآمد اشخاص است، اما سفر هاي خارجي غالباً كسب درآمد براي اشخاص ندارند هرچند در  مصوبه مجلس سفرهاي آموزشي معاف شده است اما سازوكاري براي شناسايي و اثبات آموزشي بودن سفر مشخص نشده ضمن آنكه تجربه ثابت كرده استفاده از اين معافيت ها آنقدر درگير بوروكراسي مي شود كه مشمولان از آن صرف نظر مي‌كنند. وی تصریح کرد:  در استان هاي مرزي از جمله هرمزگان مردم مراودات مرزي و خويشاوندي با كشورهاي همسايه دارند در صورت اجرايي شدن اين مصوبه مردم استانهاي مرزي بيشترين ضرر را خواهند كرد. نماینده مردم بندرعباس  با اذعان به اینکه درست است كه كشور با كاهش درآمد روبرو است اما به نظر مي رسد اين مشكل ناشي از سومديريت هايي است كه در كشور وجود دارد و فشار بر مردم با افزايش ماليات نوع ديگري از اين بي تدبيري ها است، گفت: چرا دولت تلاش نمي كند كاهش درآمد خود را از راه مبارزه با دانه درشت هايي جبران كند كه با فرار مالياتي يكي از  عوامل عمده اين كاهش درآمد هستند. وی، تحميل هزينه ها بر دوش مردم را امري ناپسند دانست و افزود: بنده هم در مجلس مخالف اين رويه هستم و اميدوارم شوراي محترم نگهبان با در نظر گرفتن جميع جهات راهكارهاي بهتري را در اصلاح اين مصوبه به مجلس شوراي اسلامي پيشنهاد کند.
 گفتنی است؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی  روز سه‌شنبه مجلس ماده ۳۳ لایحه مالیات بر ارزش افزوده را بررسی کرده و آن را به تصویب رساندند که براساس این ماده سازمان مالیاتی مکلف است بابت خروج هر مسافر ایرانی به جز موارد تبصره ۳ این ماده از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی وجوهی را به عنوان مالیات از مسافران دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند.