دریا نیوزرئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان خبرداد؛ نظارت ناظران محیط زیست بر سایت های پرورش ميگو

دریا نیوز: ناظران محیط زیست بر شاخص های زیست محیطی سایت های پرورش میگو در استان نظارت می کنند

، 09:18   /   کد خبر: 35402   /   تعداد بازدید: 190


دریا نیوز: ناظران محیط زیست بر شاخص های زیست محیطی سایت های پرورش میگو در استان نظارت می کنند.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان در گفتگو با خبرنگار دریا با اعلام این خبر و بابیان این که ناظران محیط زیست فقط در هرمزگان فعالیت می کنند؛ گفت: یک سوم اعضای مان معادل 990 نفر فارغ التحصیل شیلات و محیط زیست هستند که 22نفر از آنها در حال حاضر به عنوان ناظر محیط زیست فعالیت می کنند که در مراحل ساخت سایت های پرورش میگو بر شاخص های زیست محیطی این سایت ها نظارت می کنند. وی افزود: ٤٢ نفر هم فارغ التحصیل شیلات دوره های آموزشی دیده اند تا در سایت های پرورش میگو به عنوان مسئول فنی در زمان اخذ پروانه بهره برداری نظارت نمایند که بایستی صاحبان طرح با مسئولان فنی قرارداد ببندند که تاکنون از ٤٢نفر، ٢٠نفر در این بخش در زمان بهره برداری مزارع پرورش میگو مشغول بکار شده اند. رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان خاطرنشان کرد :ناظران سوخت نیز کارشناسان آموزش دیده هستند که ماشین آلات کشاورزی، گلخانه ها، مرغداری ها و... را مورد بازدید قرار می دهند و مستند سازی می کنند و در واقع  کاهش مصرف سوخت را بدنبال داشته و  از قاچاق سوخت جلوگیری شده است که ماهیانه دو میلیون لیتر سوخت با فعالیت ناظران سوخت در استان کاهش یافته است.وی افزود: 27 نفر ناظر سوخت در استان فعالیت دارند که این ناظران می توانند در حوزه های مختلف یاریگر فعالیت های جهادکشاورزی باشند.نصیری اظهار داشت: مجوزهای آبزی پروری برای متقاضیانی صادر می شود که درخواست راه اندازی مجتمع های آبزی پروری برای پرورش ماهی و میگو باهمدیگر دارند. وی گفت: مجوز بارانداز نیز صادر می شود تا دلال ها حذف شوند و مانند بورس به کشاورزان مجوز می دهند که یک کشاورز که تولید محصول بالایی را دارد، بتواند محصولات اندک سایر کشاورزان را هم بخرد و به خریدار کلان صادراتی بفروشد.
   وی افزود: حذف استعلام جهت صدور مجوز گلخانه برای مالکان آب و زمین  که شروع آن از امسال از هرمزگان بود وتا 31 خرداد بصورت آزمایشی اجرا کردیم ونامه اش را به وزارت جهادکشاورزی ارسال کردیم و از اول تیر ماه، معاون وزیر جهاد کشاورزی این شیوه را به کل کشور ابلاغ کرده است و اجرایی شده است که در کاهش زمان و هزینه ها اثرگذار بود و میزان درخواست های صدور مجوز گلخانه افزایش یافت. نصیری افزود: این روند باعث شده است که برای متقاضی با ارائه طرح توجیهی و مدارک مالکیت آب و زمین، یک روزه مجوز گلخانه صادر می شود. وی افزود: با تفاهم با بانک کشاورزی و برگزاری دوره طرح نویسی توسط این بانک، متقاضی همان طرحی را كه توسط سازمان  نظام مهندسي نوشته مي شود ،  به بانک جهت اخذ تسهیلات بانکی ارائه می دهد و میزان هزینه طرح نویسی کاهش یافته است و نیازی به تهیه دو طرح نیست واین طرح مورد تایید بانک و جهادکشاورزی استان نیز می باشد. وی افزود: در جهت افزایش اشتغالزایی و تسهیل در روند صدور مجوزها، دستورالعملی صادر شده که مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی در روستاها و شهرها فعالیت کنند تا در زمینه  های مختلف ازجمله صدور مجوز، آموزش و... سایر بخش ها که سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی فعالیت دارد، به ارائه خدمات در همان مناطق روستایی و شهری  بپردازد و نیازی به مراجعه به مرکز استان نخواهد بود.
نصیری افزود: سامانه نظام مهندسی درحال حاضر بگونه ای طراحی شده است که بعد از صدور مجوز، به متقاضی بصورت پيامكي اعلام می شود و با كد كاربري و كلمه عبور خود مي تواند پرینت مجوز را گرفته واز آن استفاده نمايد ونیازی به مراجعه حضوری جهت دریافت مجوز نیست.نصیری اظهار داشت: سامانه ارجاع کار نیز در استان فعال است تا حقی از کارشناسان و اعضای سازمان ضایع نشود و انحصاری نباشد که در این سامانه، اعضا براساس رتبه، مدرک و سوادی که دارند، سامانه آنها را ارزیابی می کند وبراساس آموزش ها وسوابق، کار به آن‌ها ارجاع می شود و نمی توان پارتی بازی و سلیقه گرایی در واگذاری ها داشت و سقف واگذاری ها که پر شد، سامانه برایشان قفل می شود و به کارشناس بعدی ارجاع می شود و بین اعضای سازمان عدالت برقرار شود.وی گفت: تلاش کرده ایم دوره های آموزشی با توجه به تاکید مقام عالی وزارت در بحث آموزش و مهارت آموزی این سازمان با برگزاری دوره‌های آموزشی و بازدید های عملی با تدریس مدرسین مجرب ملی و بین المللی به منظور ارتقای دانش فنی و علمی اعضای سازمان و ایجاد زمینه اشتغال اعضاء  اقدام نموده ايم.
  به گفته وی ٤٢ مسئول فنی پرورش میگو، 36مسئول فنی تکثیر و 45نفر آموزش های مربوط به امور اراضی فراگرفتند.نصیری افزود:  در سال ۹۸ با حضور اساتید داخلی و خارجی، دوره های آموزشی برای مسئولین فنی واحدهای تولیدی تکثیر میگو، اصول و روش های نوین مدیریت در کارگاه های تکثیر، دوره ناظرین دام، دوره ناظرین گلخانه (تغذیه)، اصول و روشهای نوین عمل آوری و فرآوری آبزیان، سمینار تخصصی میگو، بازآموزی مسئولین فنی فروشگاه ها، کشاورزی طرح نویسی ( توسط بانک کشاورزی)، آفات و بیماریهای گلخانه، تغذیه صیفی جات، اصول و روش های نوین پرورش خیار دریایی، اتوکد، جی پی اس، جی ای اس gis، گوگل ارث اشاره کرد که این دوره ها بر اساس نیاز به بر اساس واگذاری کار و اشتغال اعضاء برگزار شده است. وی اظهار داشت: از کرواسی، هند، یونان و...  برای کارگاه های آموزش ماهی در قفس، تکثیر میگو و صنایع بسته بندی میگو اساتیدی آمدند و در اسفندنیز اساتیدی که از کرواسی
 برای آموزش در حوزه طرح های ماهی در قفس به استان می آیند باعث شده است نظام مهندسی از ادبیات وتئوری محوری به سمت عملیات محوری برود.