دریا نیوزدر راستاي برنامه هاي ستاد تنظيم بازار استان صورت گرفت: راه اندازي دومين مرکز عرضه مرغ وگوشت تعاون روستايي هرمزگان

دریانیوز:  راه اندازی دومین مرکز عرضه مرغ وگوشت تعاون روستایی هرمزگان،در راستای برنامه های ستاد تنظیم بازار استان صورت گرفت.

، 08:40   /   کد خبر: 35397   /   تعداد بازدید: 133


دریانیوز: پس از آنکه نخستين مرکز عرضه مستقيم مرغ، گوشت و ماهي در خيابان طلوع بندرعباس با قيمتي بسيار ارزان‌تر از بازار راه اندازي شد و استقبال گرم، چشمگير و رضايت شهروندان را به همراه داشت؛ دومين مرکز عرضه گوشت و مرغ و... در خيابان بروجردي، ورودي شهرک انديشه بندرعباس نيز راه اندازي شد تا گامي اساسي در تنظيم بازار داشته باشد و شهروندان بتوانند بخشي از اقلام مورد نيازشان را از اين مرکز تامين کنند.متاسفانه به دلايلي، قيمت اقلام مختلف در هرمزگان وبخصوص شهر بندرعباس بيشتر از ساير مناطق کشور است و شهروندان براي تامين بسياري از اقلام اساسي مورد نيازشان با قيمت واقعي و مناسب با مشکل مواجهند و حتي برخي از فروشگاه هايي که اقدام به عرضه اجناس با قيمت ارزان‌تر مي کنند وسود شان را در عرضه ميزان بيشتر اجناس با افزايش رضايت شهروندان مي جويند؛ اما آنها با فشارهايي از اين طرف و آن طرف مواجه مي شوند تا آنها را وادار کنند تا اجناس شان را گران‌تر بفروشند که متاسفانه از ارزان فروشان چندان حمايتي توسط دستگاه هاي دولتي و نظارتي صورت نمي گيرد ودر نتيجه فشار اقتصادي بيشتر به شهروندان و بخصوص قشر محروم و ضعيف جامعه وارد مي شود؛ گرچه که اين فشارهاي اقتصادي را حتي کارمندان و کارگران به سختي تحمل مي کنند و بايستي تدابيري انديشيده شود تا با حذف دلال ها و مافيا از بخش هاي مختلف، جمعيت بيشتري از شهروندان و روستاييان بتوانند اقلام مورد نياز را در سبد خانوار و سفره شان جاي دهند.تعاوني ها و بخصوص تعاوني هاي روستايي مي توانند با عرضه مستقيم ميوه ، تره بار و گوشت ومرغ و... و حذف واسطه ها، قيمت ها را بشکنند و برخي که منافع شان به خطر مي افتد، کمتر اجازه تحقق اين مهم را به اين بخش مي دهند و نياز است که ستاد تنظيم بازار استان، استانداري، تعزيرات حکومتي و... از تعاون روستايي حمايت بيشتري را داشته باشد تا بتوانند مراکز عرضه محصولات را در مناطق مختلف شهر و استان افزايش داده تا اينکه منجر به حذف واسطه ها و کاهش حبابي قيمت ها شود که اين مهم چندان تاکنون محقق نشده است و در ماه هاي اخير زمزمه هايي مبني بر افزايش حمايت از اين بخش با توجه به اثرگذاري شان بر کاهش قيمت ها شنيده مي‌شود. جهت آشنايي بيشتر با فعاليت‌هاي تعاون روستايي استان در اين حوزه با مدير تعاون روستايي هرمزگان و مديرعامل اتحاديه تعاون روستايي خليج فارس استان نيز مصاحبه اي داشتيم.

هدف گذاري و راه اندازي مراکز عرضه مستقيم

مدير تعاون روستايي هرمزگان گفت: در راستاي برنامه هاي ستاد تنظيم بازار استان، دومين مرکز عرضه مستقيم مرغ و گوشت تعاون روستايي در بندرعباس راه اندازي شده است.

سيروس اسدپور افزود: سومين مرکز نيز به زودي در خيابان آيت ا... غفاري بندرعباس، چهارمين مرکز در مسکن مهر شهرک پيامبراعظم(ص)، پنجمين مرکز در سه راه جانباز و يا سورو راه اندازي مي شود تا با عرضه محصولات و اقلام اساسي با قيمت هاي زير قيمت بازار، شهروندان بيشتري بتوانند گوشت و مرغ و... مورد نيازشان را تامين کنند.

اسدپور اظهار داشت: عرضه ميوه و تره بار در سه منطقه شهر بندرعباس شامل کوي پليس، شهرک توحيد روبروي مجتمع مخابراتي امام حسن مجتبي(ع) و شهرک پيامبراعظم(ص) نيز بزودي راه اندازي مي شود.

مدير تعاون روستايي هرمزگان با بيان اينکه در شهرستان‌هاي حاجي آباد، ميناب و بندرلنگه نيز مراکز عرضه مستقيم گوشت و مرغ و ميوه فعال هستند، افزود: در شهرستان هاي قشم، رودان، جاسک نيز بازارچه هاي عرضه مستقيم مرغ و گوشت بزودي راه اندازي مي شود و در بستک و پارسيان قيمت ها مناسب است و در ساير شهرستان ها نيز پيگير راه‌اندازي هستيم البته در بندرخمير و سيريک نيز چنين مراکزي توسط فرمانداري ها با مشارکت بخش خصوصي راه اندازي شده است. وي خاطرنشان کرد: با توجه به نبود ميادين عرضه ميوه و تره بار در سطح شهرهاي استان جهت خريد شهروندان، به معاون امور اقتصادي استانداري هرمزگان و ستاد تنظيم بازار استان اعلام آمادگي کرده ايم که در صورت حمايت، قادريم چندين ميدان عرضه مستقيم ميوه وتره بار و گوشت ومرغ، تخم مرغ و... را با حذف واسطه ها در مناطق مختلف استان راه اندازي کنيم. اسدپور اظهار داشت: مي توانيم تمام محصولات کشاورزي که در مناطق مختلف کشور برداشت مي‌شود را بصورت مستقيم در استان عرضه کنيم؛ البته به شرط اينکه زمين و يا مکان مناسبي جهت عرضه در اختيار تعاون روستايي قرار داده شود و شهرداري هاي استان هم همکاري بيشتر را با اين سازمان داشته باشند.

به گفته مدير تعاون روستايي هرمزگان در حال حاضر نبايد قيمت مرغ بيشتر از 13 هزار تومان در اختيار مصرف کننده نهايي قرار گيرد و گوشت گوساله در بستک و پارسيان 64هزار تومان است و با توجه با افزايش دام در استان و سال‌آوري در محصولات کشاورزي و رويش علوفه و...، قيمت دام بايستي ارزان تر از قيمت فعلي که در بندرعباس عرضه شود، که شبکه تعاون روستايي مي توانند با قيمتي ارزان‌تر از قيمت فعلي، گوشت را عرضه کند.

اسدپور اظهار داشت: يک واحد غرفه ميوه در ميدان ميوه و تره بار جديد نيز توسط اتحاديه تعاون روستايي خليج فارس خريداري شده است که در صورت راه اندازي مي توانيم ميوه وتره بار را بصورت مستقيم به شهروندان عرضه کنيم.

به گفته اين مقام مسئول، تعاون روستايي سهمي از اعتبارات استاني ندارد و حتي از تسهيلات بانکي يارانه دار هم بهره مند نيستيم؛ در صورتيکه نياز است در اين بخش تجديد نظر شود و مستقيما در کميته برنامه ريزي استان عضويت داشته باشد.

وي افزود: تعاون روستايي مي تواند اقتصاد کشاورزي را در استان بيش از پيش رونق دهد و بدنبال اجراي طرح هايي براي تکميل زنجيره پس از توليد با راه اندازي سردخانه، صنايع بسته‌بندي، سورت بندي، فروشگاه هاي مصرف و... هستيم. اسدپور تصريح کرد: به اذعان بسياري از مسئولان، اعتماد مردم به شبکه تعاون روستايي بيشتر است و بايستي از اين شبکه بيش از پيش حمايت شود.

30 درصد ارزانتر از سطح شهر

مديرعامل اتحاديه تعاون روستايي خليج فارس استان هرمزگان نيز گفت: در دومين مرکز عرضه مستقيم مرغ و گوشت، علاوه بر اين دوقلم، ساير اقلام ضروري و مورد نياز شهروندان مانند برنج، روغن، رب گوجه، شکر به قيمت زير قيمت بازار و قيمت در کارخانه عرضه مي شود. سجاد مهديانفر افزود: اقلام عرضه شده بين 20تا30 درصد ارزان‌تر از قيمت بازار است تا شهروندان با خاطري آسوده بتوانند اقلام موردنيازشان را ارزان‌تر تامين کنند. مهديانفرگفت: صبح ها از ساعت 8تا 13 و عصرها از ساعت 16و30 دقيقه تا 21 آماده خدمت رساني به شهروندان هستيم. وي اظهار داشت: شش کانکس عرضه ميوه وتره بار هم در سطح شهر بندرعباس اقدام به عرضه ميوه و تره بار مي کنند.