دریا نیوزلزوم حذف دلالان و واسطه ها

، 13:58   /   کد خبر: 35391   /   تعداد بازدید: 65


دریانیوز: حذف واسطه ها و دلالان و سودجویان در هر بخشی باعث کاهش هزینه ها می شود و درصورتیکه بتوان محصولات را بصورت مستقیم عرضه نمود، بطور حتم ارزان تر شدن قیمت مصرف کننده را به همراه دارد.

اما متاسفانه کسانی که در مسیر عرضه مستقیم کالا، منافع شان به خطر می افتد، تلاش می کنند با جوسازی، شایعه پراکنی، برچسب زدن، واردکردن فشار و... از عرضه مستقیم کالا و اجناس، میوه و تره بار و... جلوگیری کنند. در حالیکه از یک دهه قبل قرار بود غرفه هایی در سطح شهر بندرعباس برای عرضه مستقیم میوه وتره بار راه اندازی شود تا قیمت های کاذب شکسته شود، اما متاسفانه این غرفه ها از مسیر اصلی خارج شد و شهرداری این غرفه ها را باشرایط خاص و فراخوان مزایده به متقاضیان واگذار کرد که با این وضعیت، غرفه هاکه هدف اصلی از راه اندازی شان، عرضه مستقیم میوه وتره بار بود، نتوانستند این هدف را محقق کنند و قیمت ها شکسته نشد و میوه و تره بار با قیمت های بالا عرضه می شود وحتی این غرفه ها، مرغ، تخم مرغ و... نیز توزیع می کنند که فقط به جنبه اقتصادی آن توجه می شود و کاهش قیمت ها برای استفاده شهروندان مدنظر نیست.

تعاون روستایی هم که قرار بود عرضه مستقیم را اجرا نماید، مورد حمایت قرار نگرفت و اجازه فعالیت آنطور که پتانسیلش را داشت، نیافت. در صورتیکه اگر دهها غرفه عرضه مستقیم میوه وتره بار، مرغ و گوشت و تخم مرغ و کالاهای اساسی توسط تعاون روستایی در مناطق مختلف شهر بندرعباس و سایر شهرهای استان راه اندازی شود، با عرضه مستقیمی که در آن صورت می گیرد، می توانند با 20تا30 درصد ارزان‌تر از قیمت بازار، اجناس مختلف و میوه وتره بار را در اختیار شهروندان قرار دهند که تحقق این موضوع باعث خواهد شد قیمت های حبابی و کاذب در بازار شکسته شود و جهت تحقق این مهم، می طلبد که ستاد تنظیم بازار استان و دستگاه های نظارتی از راه اندازی غرفه های عرضه مستقیم کالا و میوه و تره بار و مرغ و گوشت و.... توسط شرکت تعاون روستایی حمایت کند و شهرداری را ملزم کند که در خصوص واگذاری زمین جهت راه اندازی چنین غرفه هایی که اشتغالزایی بالایی را نیز به همراه خواهد داشت، همراهی لازم را داشته باشد.

در حال حاضر هم که تعاون روستایی عزم خود را جزم کرده است تا چندین مرکز عرضه مستقيم مرغ و گوشت و... در سطح شهر بندرعباس راه اندازی نماید، می طلبد که دستگاه های مسئول موانع این مسیر را پاکسازی نمایند تا مردم در بحران اقتصادی امروز، بتوانند کالاهای مورد نیازشان را با قیمت ارزان‌تری تامین کنند.مدير تعاون روستایی هرمزگان هم گفته: در راستای برنامه های ستاد تنظیم بازار استان، دومین مرکز عرضه مستقيم مرغ و گوشت در بندرعباس راه اندازی شده است. سومین مرکز نیز به زودی در خیابان آیت ا... غفاری بندرعباس، چهارمین مرکز در مسکن مهر شهرک پیامبراعظم (ص)، پنجمین مرکز در سه راه جانباز ویا سورو راه اندازی می شود تا با عرضه محصولات و اقلام اساسی با قیمت های زیر قیمت بازار، شهروندان بیشتری بتوانند گوشت و مرغ و... مورد نیازشان را تامین کنند.

علی زارعی/ دریا