دریا نیوزتبعیض و بی عدالتی در محلات حاشیه ای: گلستان بندرعباس در کم مهری مسئولان خشکیده است

دریانیوز: مسئولان اگر روحیه جهادی مانند حاج قاسم سلیمانی داشته باشند، می توانند مشکلات مردم را برطرف نمایند

، 12:15   /   کد خبر: 35386   /   تعداد بازدید: 293


دریانیوز: در حالی که قرار بود یک بلوار ۲۴ متری، ۲ بلوار بیست متری و یک بلوار ۱۶ متری در محله چاهستانی های بندرعباس احداث شود؛ اما هیچگاه این بلوارها به سرانجام نرسیدند و وعده ها محقق نشد و تبعیض وبی عدالتی در محلات حاشیه ای و بافت های فرسوده بندرعباس و هرمزگان همچنان مشهود است.
  بلوار ۲۴ متری که سال قبل قرار بود افتتاح شود و بسیاری از مسئولان کشوری ازجمله رئیس جمهور نیز از روند اجرای این طرح عمرانی بازدید داشتند؛  اما همچنان نیمی از این بلوار24متری هم نیمه  تمام رها شده است و نیمی دیگر بدون پیاده روسازی و... اجرا شده است. یکی از بلوارهای ۲۰ متری نیز که تملک املاک آن انجام شد و از کنار مسجدحمزه(ع) و مدرسه  بلال نخل پیرمرد بازگشایی انجام و خاکی رها شده که در بارندگی ها و چند روز پس از آن دانش آموزان مجبورند از میان گل و لای به محل تحصیل شان بروند؛ اما این طرح نیز بی سرانجام رها شده است. دیگر بلوار 20متری هم که قرار بود در امتداد همین بلوار تا بلوار جمهوری اسلامی واز میان هتل معروف محله احداث شود، اما تاکنون اقدامی برای تملک املاک آن صورت نگرفته است.
 بلوار دیگر قرار بود به عرض ۱۶ متر در کوی گلستان محله چاهستانی ها احداث شود که فقط تعدادی از املاک تملک شد و این پروژه نیز بی سرانجام رها شده است. البته یکی از گلایه‌های ساکنان این است که از یک طرف بلوار ۲۴ و16و20 متری همچنان نیمه تمام مانده است و مشکلاتی برای عبور و مرور ساکنان ایجاد شده است و از طرف دیگر نخاله هایی که در مناطق مختلف این محله بر اثر تخریب املاک در مسیر بازگشایی معابر ریخته شده است و تا کنون جمع نشده و این خانه های تخریب شده به پاتوق معتادان تبدیل شده است که ساکنان بارها به راه و شهرسازی و شهرداری مراجعه کرده‌اند؛ اما تاکنون برای جمع آوری نخاله ها اقدامی نشده است. رضایی یکی از ساکنان و معتمدین محله وکوی گلستان می گوید حتی به مسئولانی که به مساجد محله آمده اند، گفته ایم و به شهرداری مرکزی و شهرداری ناحیه مربوطه نیز مراجعه کردیم و آنها پاسخ دادند که لودر بزرگ برای جمع آوری نخاله ها را ندارند. بخشی از نخاله ها دقیقا روبروی مسجد ابراهیم بن محمدرسول الله(ص) کوی گلستان ریخته شده است که حتی در گزارشی که چند ماه قبل و در تابستان از این محله منتشر کردیم؛ این نخاله ها نیز بود و پس از انتشار این گزارش تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفت. کوی گلستان علاوه بر این، مشکلات دیگری نیز دارند. اهالی می گویند مسئولان به وعده‌های خود عمل نمی کنند و اگر این بلوار ۱۶ متری اجرا می شد و آن طور که قول داده بودند،  بلوار احداث می شد و از طرفی دیگر لاین بندی معابر اجرایی می گردید، بخشی از مشکلات این محله مرتفع می‌شد.


  مرکز جامع سلامت
   برخی از اهالی اسکلت نیمه تمام مرکز جامع خدمات سلامت را در ضلع شرقی محله و ضلع جنوبی فرهنگسرای گلستان نشان می دهند که همچنان نیمه تمام و رهاشده باقی مانده است وتقاضای اتمام این پروژه را دارند.


  مدرسه دخترانه و پسرانه
  یکی دیگر از مشکلات ساکنان این محله و سایر محلات اطراف این است که در این منطقه هیچگونه مدرسه ای وجود نداشته است تا اینکه سه سال قبل یک مدرسه دخترانه برای پایه اول تا نهم احداث شده است و قرار بوده در قطعات دیگری که  کاربری آموزشی داشته، مدرسه دخترانه برای پایه های دهم تا دوازدهم احداث شود و همچنین مدرسه دیگر برای پسران  دانش‌آموز احداث شود. آن طور که اهالی می‌گویند این زمین ها که کاربری آموزشی داشته، به مسکونی تغییر کاربری داده اند و دانش آموزان مجبورند برای مدرسه رفتن به سایر مناطق شهر بروند. یکی از ساکنین هم می‌گوید: به دلیل دور بودن مدارس، باعث می شود برخی از خانواده ها که با مشکل مالی مواجه هستند، نتوانند فرزندان خود را به مدرسه بفرستند. ساکنان چاهستانی ها، کوی گلستان، شرق محله که به کوی امیر معروف است، شهرک امام رضا(ع) و محلات اطراف از مسئولین می خواهند که قطعه زمینی که با کاربری آموزشی در کوی امیر بین کوچه های امیر چهار و شش بوده است و آن را از آموزشی به مسکونی تغییر کاربری داده اند، به آموزشی برگردانند و در آنجا مدرسه احداث شود تا دانش آموزان بتوانند در آنجا تحصیل کنند.


  درخواست از استاندار
   والدین دانش آموزان در این مناطق از استاندار هرمزگان به عنوان نماینده عالی دولت در استان می خواهند که از تضییع حق آنها در داشتن مدرسه جلوگیری کند و اجازه ندهد که اراضی با کاربری آموزشی به مسکونی تبدیل شوند. زیرا در این منطقه که چندین هزار خانوار زندگی می کنند از داشتن مدرسه پسرانه محروم هستند و حق آنها می باشد که فرزندان را در مدرسه ای نزدیک به محل زندگیشان تحصیل نمایند. حتی یک مدرسه دخترانه برای پایه اول تا نهم احداث شده است و دارای هزار دانش آموز است که در دو شیفت تحصیل می کنند و باز هم کمبود مدرسه در این منطقه حتی برای این پایه های دخترانه وجود دارد و نیاز است که مدارس دیگری نیز احداث شود؛ اما مسئولان مربوطه به جای اینکه به احداث مدرسه اقدام نمایند، حتی زمین های با کاربری آموزشی را تغییرکاربری به مسکونی تغییر داده‌اند و در واقع دانش‌آموزان این مناطق را از تحصیل در مدرسه نزدیک محل زندگی شان محروم کرده اند. برخی از اهالی می گویند اگر به درخواست شان توجه نشود، آنها به استانداری می روند و از استاندار می خواهند که به خواسته شان رسیدگی شده و از این تغییرکاربری جلوگیری شود. گلستان نشینان از  شرایط موجود بسیار گلایه‌مند هستند که به مشکلاتشان رسیدگی نمی شود. یکی دیگر از ساکنان کوی گلستان می‌گوید: در سال گذشته تملک برخی از املاک جهت احداث خیابان ۱۶ متری انجام شد و بعد از مدتی این طرح رها شده واز یک سال گذشته تا کنون اقدامی صورت نگرفته است.


  طرح جمع آوری فاضلاب شهری
  اهالی می گویند شهرداری و راه و شهرداری اجرای این طرح‌های عمرانی در این منطقه را رها کرده‌اند و به وعده های خود عمل نکرده اند. این وضعیت باعث شده فاضلاب در کوچه‌ها رها شود که اگر بازگشایی معابر و لاین بندی کوچه ها به طور کامل اجرا شده بود، شرکت آب و فاضلاب استان قادر بود طرح فاضلاب شهری را در این منطقه اجرا کند تا از روان شدن فاضلاب  غیر بهداشتی در کوچه ها جلوگیری شود که متاسفانه در حال حاضر در کوچه های محله  روان هستند و گاهی برخی ازکودکان در همین کوچه ها بازی می کنند و به امراض پوستی و بیماری های گوارشی، اسهال و دیگر  بیماری ها مبتلا می شود. آنها از مسئولان مربوطه می خواهند که برای رفع مشکلات موجود در محله،به بازگشایی معابر و اجرای طرح جمع آوری فاضلاب در این محله اهتمام داشته باشند. از طرفی کمبودهایی در بخش اماکن تفریحی، فرهنگی، ورزشی در این منطقه وجود دارد. زیرا در حال حاضر فضاهای آموزشی، فرهنگی، ورزشی، تفریحی و... در محله بزرگ چاهستانی ها به میزان مورد نیاز وجود ندارد. ساکنان از تبعیض موجود رنج می‌برند و شرایط موجود را حق خود نمی دانند. آنها می گویند مسئولان وکاندیداها  فقط در زمان انتخابات و رای گیری به محله شان می آیند و وعده‌هایی را می دهند و پس از مدتی و بعد از انتخابات تمام وعده ها به فراموشی سپرده می‌شود. این موضوع باعث شده است اعتماد مردم به مسئولان و کاندیداها سلب شود. وضعیت فعلی باعث شده است که ساکنان این مناطق بسیاری از حقوق اولیه خود نیز محروم شوند که از این بابت بسیار گلایه مندند. آنها از شورای شهر هم که نسبت به پیگیری جهت رفع مشکلات مردم بی تفاوت هستند، هم گلایه مندند. آنها  می گویند فقط مسئولان اگر روحیه جهادی مانند حاج قاسم سلیمانی را داشته باشند وبه فکر محرومین و مظلومین باشند، می توانند مشکلات شان را برطرف نمایند و اگر می خواهند به عنوان مدیر ومسئول، فقط پشت میزنشین باشند که مشکلات مردم هم همچنان باقی می ماند واقدام لازم صورت نمی گیرد.

علی زارعی/ دریا