دریا نیوزدانش آموزاني که دو دهه مدرسه ندارند؛ اعتراض ساکنان 8 منطقه بندرعباس به تغيير کاربري آموزشي به مسکوني

دریا نیوز: ساکنان محلات چاهستانی ها، کوی گلستان، شهرک امام رضا علیه السلام، شهرک نور ، شهرک اندیشه فرهنگیان،کوی امیر، مجتمع شهید درویشی، مجتمع جانبازان و برخی محلات دیگر نسبت به تغییر کاربری قطعه ۲۰ تفکیکی از ده و نیم هکتاری کارکنان نیروی دریایی که در سال ۷۹ در جلسه تفکیکی به عنوان کاربری آموزشی و احداث دبیرستان‌پسرانه درنظر گرفته شده است، اعتراض کردند

، 14:46   /   کد خبر: 35385   /   تعداد بازدید: 311


دریا نیوز: ساکنان محلات چاهستانی ها، کوی گلستان، شهرک امام رضا علیه السلام، شهرک نور ، شهرک اندیشه فرهنگیان،کوی امیر، مجتمع شهید درویشی، مجتمع جانبازان و برخی محلات دیگر نسبت به تغییر کاربری قطعه ۲۰ تفکیکی از ده و نیم هکتاری کارکنان نیروی دریایی که در سال ۷۹ در جلسه تفکیکی به عنوان کاربری آموزشی و احداث دبیرستان‌پسرانه درنظر گرفته شده است، اعتراض کردند.
 اهالی این محلات در نامه های جداگانه به مسئولان مختلف از جمله استاندارهرمزگان، فرمانداربندرعباس، مدیرکل راه و شهرسازی استان در دو سال اخیر نسبت به تغییر کاربری 6 هزار و 854 مترمربع از آموزشی به مسکونی گلایه مندند و می گویند در سال گذشته بخشی از این زمین به مسکونی تغییر کاربری داده شد و امسال نیز سه هزارو 763 مترمربع که جهت احداث دبیرستان باقی گذاشته بودند به کاربری مسکونی تغییر دادند و دانش آموزان پسر همچنان از  داشتن مدرسه محروم شده اند. آنطور که اهالی می گویند این منطقه هیچگونه فضای آموزشی نداشت که۳ سال قبل یک مدرسه دخترانه توسط شرکت نفت احداث شده است و هزار نفر از دانش آموزان دختر اول تا نهم در این مدرسه دوازده کلاسه تحصیل می کنند و البته متقاضی بیشتری برای تحصیل در این مدرسه وجود دارد که این مدرسه گنجایش لازم را ندارد. از طرفی دیگر قرار بود در کنار این مدرسه در  قطعه زمین دیگر به متراژ ۴ هزار مترمربع مدرسه‌ای را برای پایه دهم، یازدهم و دوازدهم دخترانه احداث شود که آن قطعه زمین را نیز به مسکونی تغییر کاربری دادند و
دانش آموزان برای مقاطع بالاتر از نهم بایستی به سایر مناطق شهر بروند که رفت و آمد به سایر مناطق شهر نیز با مشکلاتی برای بسیاری از خانواده‌ها مواجه است.
  نبود مدرسه پسرانه
  از طرفی دیگر در  این منطقه هیچ گونه مدرسه پسرانه ای وجود ندارد و علیرغم سکونت هزاران نفر در این منطقه در محلات مختلف ؛ آنها از داشتن مدرسه‌پسرانه محروم هستند و مجبورند به مناطق دیگر شهر بروند. این وضعیت باعث بروز مشکلاتی برای برخی خانواده ها شده است. این وضعیت باعث شده است که خانواده ها برای تحصیل فرزندانشان با مشکل مواجه شوند و بازمانده از تحصیل به دلیل فقر مالی و عدم توانایی جهت گرفتن سرویس مدرسه و... برای برخی از دانش آموزان محروم بخصوص در محله چاهستانی ها و کوی گلستان و...  دور از انتظار نیست. برخی از ساکنان کوی امیر و کوچه امیر6و ۴ نیز با گلایه از این تغییر کاربری از مسئولان می خواهند که کاربری مسکونی را به آموزشی برگردانند و برایشان مدرسه و در منطقه ای دیگر فضای سبز احداث کنند تا فرزندان آنها نیز بتوانند از مدرسه و پارک در کنار منازل شان استفاده کنند.
 آرش رضایی مدیرکل فعلی راه و شهرسازی هرمزگان در ۲۲ مرداد ۹۷ که مدیر کل دفتر فنی امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک استانداری بوده است در خصوص این درخواست اهالی، نامه ای به آموزش و پرورش و راه و شهرسازی زده است و حال که خودش مدیرکل راه و شهرسازی است؛ اهالی انتظار دارند که از این تغییر کاربری جلوگیری کند.البته وی در 5 خرداد 98در نامه ای به شماره9682 به مدیرکل آموزش و پرورش استان با موضوع ابلاغ صورتجلسه تخصیص نوشته است: به پیوست صورتجلسه یک قطعه زمین واقع در شمال شهرک امام رضا(ع)شماره یک تفکیکی واقع در پلاک 56158فرعی از3به مساحت 05/3763 مترمربع با کاربری آموزشی جهت استحضار و هرگونه بهره برداری بحضور ارسال می گردد.
  از طرفی کمبود شدید فضای آموزشی در این منطقه  توسط آموزش و پرورش به راه و شهرسازی و سایر دستگاه های مرتبط به کرات در نامه های مختلف تاکید شده است  و اعلام شده در این منطقه با توجه به تراکم بالای جمعیتی و نبود فضای آموزشی جهت تحصیل در مقاطع ابتدایی، متوسطه اول، متوسطه دوم، فنی و حرفه ای و کار و دانش پسرانه و دخترانه نیاز است که در خصوص واگذاری یک قطعه زمین به شماره قطعه ۲۰ از ده ونیم هکتاری کارکنان نیروی دریایی اقدام شود.
 نامه نمایندگان مجلس
  بنا به درخواست اهالی و گلایه های ساکنان مناطق شمال بلوار امام حسین(ع)، برخی از نمایندگان مجلس از جمله احمد مرادی نیز در نامه ای به تاریخ ۱۵ آذر ۹۷ خواستار واگذاری زمین جهت احداث مدرسه شده است. از طرفی نامه‌هایی  توسط مدیران سابق و فعلی آموزش و پرورش به راه و شهرسازی در این خصوص هم ارسال شده است و دغدغه‌های اهالی و نیازهای آموزشی در این منطقه منعکس کرده است؛ اما علیرغم نیاز شدید به احداث مدرسه در این منطقه، قطعه زمین با کاربری آموزشی به مسکونی تغییر کاربری داده شده که ساکنان خواستار برگشت این تغییر کاربری به آموزشی و احداث مدرسه پسرانه هستند. همچنین در تاریخ 9تیر97 نوسازی مدارس هرمزگان در نامه ای به رییس سازمان برنامه و بودجه هرمزگان تقاضای تامین اعتبار جهت احداث مجتمع آموزشی بر اساس نامه های آموزش و پرورش و مدیرکل دفتر فنی استانداری را در این منطقه نموده است.
 «رضایی»یکی از معتمدین کوی گلستان که پیگیری هایی را در این خصوص انجام داده است؛ هم می گوید: چند روز قبل به دفتر فرماندار بندرعباس رفتم و آقای فرماندار نیز در این خصوص با راه وشهرسازی تماس گرفت و این پاسخ را شنیدم که این قطعه زمین واگذار شده است تا به ساکنان محله چاهستانی ها جهت بازگشایی معابر و بازسازی بافت این منطقه واگذار گردد . متاسفانه مسئولان مربوطه به چندین هزار دانش آموز این مناطق توجه نکرده اند و بجای ساخت چندین مدرسه دخترانه و پسرانه، این قطعه زمین که در صورتجلسه طرح تفکیکی سال79به کاربری آموزشی تخصیص یافته است را تغییر کاربری به مسکونی داده اند که اعتراضاتی را در این خصوص شاهدیم و مردم خواستار احداث مدرسه هستند و از حق شان هم کوتاه نمی آیند. دانش آموزان پسر ساکنان این منطقه، مدرسه ندارند و هرخانواده ای مجبور است که فرزندانش را در یک منطقه ای ثبت نام کند و اگر این مدارس پسرانه در مجتمع آموزشی احداث می شد، بسیاری از خانواده ها از دغدغه کمبود دو دهه ای مدرسه در این منطقه خارج می شوند.

\r\n

علی زارعی/دریا