دریا نیوزنارضایتی شهروندان از کمبود سیلندرگاز در هرمزگان

دریا نیوز:شهروندان بندرعباسي در چند روز اخیر مانند برخی از شهرستان های دیگر استان با مشکل کمبود سیلندر گاز مواجهند و نمی توانند سیلندر موردنیازشان را به راحتی تامین کنند

، 13:16   /   کد خبر: 35375   /   تعداد بازدید: 330


دریا نیوز:شهروندان بندرعباسي در چند روز اخیر مانند برخی از شهرستان های دیگر استان با مشکل کمبود سیلندر گاز مواجهند و نمی توانند سیلندر موردنیازشان را به راحتی تامین کنند.
  این کمبود سیلندر که در هفته های گذشته نیز وجود داشت ودر چند روز گذشته به اوج رسید، در روزهای اخیر در فضای مجازی و رسانه های رسمی نیز بازتاب هایی را داشت و همچنان شهروندان  با گلایه از بازار سیاه ایجاد شده در این بخش،سیلندر به دست به جایگاه های مختلف مراجعه می کنند و در این جایگاه ها نیز کمتر سیلندر یافت می شود.ساعت 16و30دقیقه دوشنبه که به جایگاه پشت زندان مرکزی بندرعباس رفتم که چندی قبل نیز خودرویی بدلیل تخلیه گازمایع به داخل مخزنش آتش گرفت؛ اولین صحنه ای را که مانند سایر جایگاه ها در ایام مختلف مشاهده کردم، وارونه شدن سیلندرهای گاز به داخل مخازن خودروها بود. در این جایگاه به غیر از تعدادی  سیلندر گاز بوتان، بقیه سیلندرها خالی بودند و شهروندان نمی توانستند سیلندر مورد نیازشان را تامین کنندکه این سیلندرهم در مخازن خودروها تخلیه می شد و در دقایقی که آنجا بودم، شهروندان سیلندرهای خالی انواع دیگر گازها را آورده بودند.
  برخی از شهروندان از نبود سیلندر در جایگاه‌های مختلف شهر گلایه مند بودند ومی گفتند در این چند روز به جایگاه های مختلف رفته ایم، اما کمبود سیلندر است و نتوانسته ایم سیلندر موردنیازمان را تهیه کنیم.

  نبود جایگاه پیک‌نیک پرکنی استاندارد

در این جایگاه شهروندانی که پیک‌نیک های خودشان را آورده بودند، با وارونه کردن تنها نوع سیلندر موجود، پیک‌نیک ها بصورت غیرایمن و غیراستاندارد پر می شد که شهروندان از نبود جایگاه پیک‌نیک پرکنی در سطح شهر هم گلایه مند بودند ومی گفتند فقط در شرکت گاز مربوطه، پیک‌نیک را استاندارد و در کمترین زمان ممکن پر می کنند و بدلیل نبود جایگاه پیک‌نیک پرکنی در سطح شهر، مجبوریم در خانه ها و اماکن دیگر پیک‌نیک خود را پر کنیم.
شهروندی دیگر می گوید:سیلندر خود را از هفته گذشته در خودرو گذاشته ام و به چند جا رفته ام، اما می گویند سیلندر نداریم و در برخی جایگاه‌ها هم صف های طولانی تشکیل می شود. چرا متولیان مربوطه سیلندر گاز مورد نیاز مردم را تامین نمی کنند؟
  بازار سیاه برخی شهروندان هم از بازار سیاه ایجاد شده برای سیلندر گاز  در استان صادرکننده گاز می‌گویند که در برخی خانه ها که سیلندر می‌فروشند، سیلندر را با قیمت های 15تا30 هزار تومان هم می فروشند که وقتی سیلندر نیست، مجبوریم با هر قیمتی بخریم. اگر خودروهای توزیع سیلندر، کپسول را در خانه ها تخلیه نکنند و در محلات بیاورند ویا در جایگاه های رسمی سیلندر توزیع کنند تابا قیمت مصوبه به دست مردم برسد، کمبود سیلندر هم برطرف می شود.

  استفاده گاز خانگی در خودروها

 تعداد زیادی از شهروندان البته کمبود سیلندر گاز را بدلیل استفاده خودروها از سیلندرهای گاز عنوان و اظهار می کنند: درصورتیکه سیلندرهای 11کیلویی برای مصارف خانگی است، اما بیشتر این سیلندرها در مخازن خودروها تخلیه می‌شوند و مردم برای استفاده گاز در خانه با مشکل مواجهند.چرا مسئولان مربوطه در این بخش اقدامی نمی کنند؟ چرا جایگاه گاز ال پی جی برای این خودروها راه اندازی نمی شود؟  از زمانی که قیمت بنزین افزایش یافت و خودروهای بیشتری از گاز ال پی جی استفاده می کنند، کمبود سیلندر گاز خانگی بیشتر شده و مردم متحمل هزینه زیادی برای خرید سیلندر گاز می شود.
 یکی از ساکنان خواجه عطاء  بندرعباس می گوید: کارمندم و نمی توانم اشتراک سیلندر گازبگیرم؛ زیرا زمانی سیلندر می آورند که خانه نیستم. هرموقع سیلندر گازم تمام می شود، مجبورم خودرویی دربست بگیرم و بروم سیلندر خالی را پر کنم. الان چند روز است که به چند جایگاه رفته‌ام و نتوانسته ام سیلندرم را پر کنم و بیش از 100 هزارتومان هم کرایه داده ام. مجبور شدم چند مرتبه بروم خانه همسایه و غذایی نیمه آماده را گرم کنم و بخوریم. واقعا چرا هیچکس نسبت به این کمبودها پاسخگو نیست؟
  شهروندی دیگر می گوید:.این چند روزه سیلندر گاز بسیار کمیاب شده است. نمی دانم دلیلش چیست؟ در گذشته خودروهای سیلندر فروشی به داخل محلات می آمدند و مردم مشکلی نداشتند. اما پس از سهمیه بندی بنزین که منجر به استفاده خودروها از گاز خانگی شده است، کم وبیش کمبود وجود دارد و هرجایی که می رویم، چه در جایگاه های رسمی و چه خانه ها و...، صف‌هایی از  خودروهایی را می بینیم که سیلندرهای گاز را به داخل مخازن شان تخلیه می کنند. اگر سیلندرها را به خودروها داده نشود، این مشکلات و کمبودهای سیلندر برطرف می شود. با این وضعیت فکر کنم بایستی مانند قدیم از چوب و ذغال برای پخت و پز استفاده کنیم.
  همچنین در این مورد نجفی از رودان می گوید در شهرستان رودان بخصوص روستاها سیلندر گاز بسیار کم است و با سختی و مشقت زیاد باید به دنبال سیلندر گاز باشیم . به صورت روزانه  فقط دو خودرو از بندرعباس سیلندر گاز به شهر رودان می آورند و مردم ساعت ها در انتظار این دو خودرو درصف هستند و بسیار اتفاق می افتد با توجه به اینکه ساعت ها انتظار کشیدند سیلندر گاز به آنها نرسیده و تمام می شود از مسئولین مربوطه درخواست دارم این مشکل رودان را برطرف کنند و مردم را ازاین  گرفتاری نجات دهند .
  برخی از شهروندان مدعی هستند که میزان گاز، در سیلندرها 11کیلو نیست و زودتر از قبل تمام می شود و از طرفی قیمت مصوب رعایت نمی‌شود وگرانتر به فروش می رسد.


  گاز هست، مشکلی در توزیع نیست

  مدیریت شرکت پرسی ایران گاز استان که شهروندان هرمزگاني به میزان بیشتری از سیلندرهای این شرکت استفاده می کنند‌ هم می‌گوید: مشکلی در توزیع سیلندر گاز وجود ندارد و گاز به اندازه کافی در استان و شهر بندرعباس توزیع می شود و کمبودی نباید وجود داشته باشد وبنظر می رسد بیشتر شایعه سازی است.
  عزت ا... گورهانی با اشاره به بارندگی چند روز اخیر که باعث شد شهروندان بدلیل آبگرفتگی معابر نتوانند به جایگاه ها مراجعه کنند و میزان مراجعه مردم پس از بارندگی ها افزایش یافته است؛ اظهار داشت: در روزهای بارش، میزان خرید سیلندر گاز توسط شهروندان کاهش یافت و به نصف رسید، اما در این چند روز اخیر روزانه بین 110تا 160 تن گاز در استان توزیع شده است وعلی القاعده نباید کمبودی در گاز خانگی وجود داشته باشد.
  گورهانی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات این حوزه، استفاده خودروها از سیلندرهای گازخانگی است که باعث کمبود می شود و اگر این خودروها از گاز سی ان جی استفاده کنند، کمبودها برطرف می شودو از گاز یارانه ای ال پی جی در خودروها استفاده نخواهد شد.
  مدیریت شرکت پرسی ایران گاز هرمزگان گفت: بنظر می رسد میزان مصرف گاز در استان افزایش یافته است. گورهانی افزود: در هفته های گذشته 7تا8هزار سیلندر در سطح شهر بندرعباس توزیع می شد و الان به توزیع روزانه ده تا 11 هزار سیلندر رسیده است ونباید کمبودی وجود داشته باشد.
  مدیریت شرکت پرسی ایران گاز هرمزگان اظهار داشت : افزایش مصرف  بیش از حد سیلندر در خودروهای گازسوز  باعث شده است که مردم با مشکل مواجه شوند. وی افزود: از طرفی انتظار می‌رود که مردم در مناطقی که گازکشی شده است، انشعاب گاز بگیرند تا با مشکل کمتری برای تامین گاز مواجه شود.
گورهانی افزود: سهمیه روزانه گازمان 105 تن گاز است که توزیع می شود و زمانی که در یک روز 10 تا11 هزار سیلندر گاز توزیع می شود، در واقع نیمی از جمعیت بندرعباس بایستی سیلندر گرفته باشند و بطور متوسط هر 3هفته یک  سیلندرگاز تمام می شود که نباید کمبودی وجود داشته باشد.
مدیریت شرکت پرسی ایران گاز هرمزگان گفت: در روزهای آینده میزان توزیع سیلندر گاز در محلات شهر بندرعباس افزایش می یابد.
گورهانی اظهار داشت: شهروندانی هم که اشتراک گاز ندارند، می توانند برای دریافت سیلندر گاز پرسی یا ایران گاز در جلوی منزل با قیمت مصوب 7800تومان با شماره تلفن های 33513255و 33513257 تماس بگیرند.
  وی گفت: در صورت تماس مشترکین در صبح، تا عصرهمان روز سیلندر به آن‌ها می دهیم و اگر عصر تماس بگیرند، تاصبح روز بعد سیلندر تحویل می شود.
مدیریت شرکت پرسی ایران گاز هرمزگان در خصوص راه اندازی جایگاه ال پی جی و پیک نیک در استان هم گفت: آمادگی داریم مجوز به بخش خصوصی جهت راه اندازی جایگاه پیک نیک پرکنی بصورت استاندارد در سطح شهر دهیم. اما برای راه اندازی جایگاه ال پی جی باید از شرکت پخش فرآورده های نفتی مجوز اخذ گردد که درصورت صدور مجوز، شرکت پرسی ایران گاز نیز آمادگی راه اندازی چنین جایگاهی را دارد.
وی در خصوص پرکردن پیک‌نیک ها بصورت غیراستاندارد در جایگاه ها نیز گفت:این شیوه پرکردن پیک‌نیک تخلف است.
مدیریت شرکت پرسی ایران گاز هرمزگان در خصوص کمبود جایگاه عرضه سیلندر گاز بطور رسمی که منجربه فعالیت جایگاه های غیررسمی و عرضه سیلندر در خانه ها شده است، هم گفت: پنج جایگاه رسمی در بندرعباس داریم و از طرفی دیگر باخودرو در محلات توزیع شده و همچنین به مشترکین نیز سیلندر گاز تحویل می شود تا شهروندان مشکل کمتری برای تهیه سیلندر داشته باشد. وی گفت: علی رغم آبگرفتگی محوطه شرکت، اما تلاش شد خللی در پرکردن و توزیع سیلندر ایجاد نشود و آمادگی داریم شبانه روز سیلندرها را پرکنیم.
مدیریت شرکت پرسی ایران گاز هرمزگان گفت: به مردم توصیه می کنیم عجله نکنند و سیلندر موردنیازشان را جلوی خانه شان می آوریم و تحویل می دهیم.

علی زارعی/دریا