دریا نیوزمحله اي خسته از بي مهري ها: بازگشايي معابر در چاهستاني هاي بندرعباس ابتر ماند

دریانیوز: اهالي منتظرند معابر وبخصوص بلوار24متري محله زودتر احداث وتکميل شوند

، 09:52   /   کد خبر: 35370   /   تعداد بازدید: 536


دریانیوز: از ضلع شرقی خور گورسوزان به سمت اتوبان شهید رجایی بندرعباس که می خواهید بروید، وارد خیابان و محله نخل پیرمرد(بخشی از محله چاهستانی ها) می شوید که کوچه هایش را به نام نخل نامیده اند.
  اول برخی از کوچه ها تابلویی وجود دارد و برخی از خانه ها تا داخل خیابان نخل سرک می کشند و از پیاده رو در سمت شرقی خیابان خبری نیست. مشخص نیست چرا خانه هایی که در خیابان مانده اند، هنوز اصلاحات لازم صورت نگرفته است؛ اینجا هم مانند چندخانه ای است که در ضلع غربی خورگورسوزان و روبروی کوچه طلیعه 9و11 از سال های دور در خیابان جامانده اند وقرار بود عقب نشینی شود و خیابان اصلاح شود و وعده هایی در زمینه تحقق آن داده شد و عملیاتی نشد.


  بازگشایی معابر بی سرانجام
   در محله چاهستانی قرار بود در آن یک معبر24متری، دو معبر20 متری و یک معبر 16 متری احداث شده و کوچه ها لاین بندی شود و وعده داده شده بود که سال گذشته بلوار24متری محله که از شهرک امام رضا(ع) تا نخل پیرمرد و روبروی دوراهی ایسینی بطول هزار متر امتداد دارد، افتتاح شود و رئیس جمهور هم از این بلوار در اواخر سال گذشته بازدید کرد که تاکنون فقط نیمی از آن آسفالت شده است و نیمی دیگر بدون آسفالت وخاکی رها شده است. چندمرتبه که پیگیری کردیم، مسئولان راه وشهرسازی عنوان می کردند که تعدادی ملک در بالای کوه در ضلع شرقی این بلوار 24متری وجود دارد که بایستی تخلیه وتخریب شوند تا در زمان کارکردن ماشین آلات، نلرزند وفرونریزند که صاحبان این املاک حاضر به هیچ گونه همکاری نشده اند واین پروژه نیمه تمام مانده است. اهالی هم از بلاتکلیفی این پروژه گلایه مندند و می گویند از دستگاه های متولی انتظار داریم با توافق و... با صاحبان این املاک، پروژه را به سرانجام برسانند.

 


  آبگرفتگی محله
  یکی از ساکنان کوچه نخل4 هم می گوید: در زمان بارندگی در این محله آب باران تا ارتفاع نیم متر بالای می آید که در بارندگی روز وشب جمعه، محله را آب گرفت و گل ولای تا روزها باقی می ماند واهالی و دانش آموزان مجبورند با لباس های پر از گل ولای رفت و آمد کنند که اگر این بلوار احداث وتکمیل و آسفالت و پیاده روها احداث  می شد واز طرفی آبراهه، آب را به خورگورسوزان منتقل می کرد، هم برای رفت وآمد اینقدر مشکل نداشتیم و هم امنیت افزایش می یافت.زمانی که وارد بلوارنیمه تمام 24 متری شدم، اولین صحنه ای که جلب توجه می کند، نبود پیاده رو و وجود کانکس فلزی شهرداری است.
 که سال گذشته شهرداری با اهالی برای تملک املاک شان در آن رایزنی می کردند و حالا رها شده و زنگ زده است.گرچه که شهرداری در تملک املاک بلوار 24متری شاید بتوان گفت موفق عمل کرد، اما برای تملک املاک بلوار20 متری موفق نشد و فقط تعدادی از املاک را تملک کرد و آنطور که شهردار منطقه2 چندی پیش عنوان می کرد بدلیل اینکه راه وشهرسازی به وعده خود در واگذاری زمین به شهرداری جهت واگذاری به ساکنان املاکی که در مسیر اجرای بازگشایی معابر و احداث بلوارها قرار داشتند، عمل نکرد و بخشی از زمین های واگذاری در شهرک پیامبر اعظم(ص) نیز دارای معارض و صاحب می باشد، آنها برای تملک املاک با مشکل مواجه شده اند.خانه های در مسیر بازگشایی خیابان 20متری از بلوار24 متری تا بعد از مسجد حضرت حمزه(ع) تملک شده اند ومدرسه بلال هم عقب نشینی داشته است  واهالی می گویند انتظار داریم این بلوار به اتوبان شهید رجایی متصل شود تا رفت وآمد تسهیل شده و از بن بست خارج شویم  که این طرح نیز بلاتکلیف رها شده است و به بلوار خاکی تبدیل شده است ودانش آموزانی که به مدرسه بلال می روند، بایستی در بارندگی و چند روز پس از آن از داخل گل ولای بگذرند. امتداد این بلوار که قرار است به بلوار جمهوری اسلامی متصل شود وقرار بود خانه هایی که به هتل معروف است ونیازمندان در اتاق های9متری وباحمام وسرویس بهداشتی مشترک ودر بدترین شرایط  زندگی می کنند ، در طرح احداث بلوار 20متری تخریب شوند که هنوز بلاتکلیف مانده و حتی تملک بسیاری از املاک هم انجام نشده است. اتاق هتل معروف این محله هم در بارندگی آسیب دیدند وساکنانش با مشکل مواجه شدند و با گذشت چند ماه از انتشار گزارش از این هتل معروف محله، مسئولان اقدامی نکرده اند.


  خانه های بدون سند
   یکی از اهالی می گوید: از یک طرف بسیاری از خانه ها فاقد سند و فرسوده هستند و علی رغم وعده برای اعطای سند رایگان به ساکنان محله چاهستانی ها، اما همچنان خانه هایی بدون سند مانده اند والان هم هزینه صدور سند افزایش یافته است واز طرفی دیگر این خانه های فرسوده در هر بارندگی خسارت می بینند ومانند آبکش عمل می کنند و املاک بدون سند از تسهیلات نوسازی بانکی نیز نمی توانند استفاده کنند.برخی از اهالی از عدم جمع آوری نخاله های ساختمانی پس از تخریب خانه های تملک شده، محوطه های پراز فاضلاب و جوهای فاضلاب های روان و پراز سگ که باعث بیماری می شود  و تاریکی وناامنی و بی توجهی مسئولان نسبت به رفع مشکلات این محله بسیار گلایه مندند.یکی از اهالی می گوید: در این محله که در چندین خانه سیلندر گاز را تا دو برابر قیمت مصوب هم به فروش می رسانند و پیک نیک نیز بصورت غیرایمن پرمی شود که اگر خودروهای سیلندر فروشی مانندگذشته به داخل محله می آوردند، اهالی برای تامین سیلندر کمتر مشکل داشتند. از طرفی سطل زباله کنار زمین ورزشی امید محله هم که شکسته بود وبردند تا سطل نو بیاورند ونیاوردند. کنار این زمین ورزشی هم پراز گل و لای است ورفت و آمد به سختی صورت می گیرد.


  پارک محله
  پارک محله که در تاب وسرسره و دو وسیله ورزشی شکسته و زنگ زده و بدون روشنایی و کف پوش خلاصه می شود و کودکان در آب  باران  که حالا به گنداب تبدیل شده است، بازی می کنند که احتمال بروز بیماری پوستی دور از انتظار نیست وعلی رغم وعده شهرداری برای تعویض وسایل بازی و روشنایی آن، تاکنون اقدام نشده است.یکی از اهالی نیز با اشاره به بوی تعفن خورگورسوزان که چندین ماه طول کشید و ساکنان را درمانده کرده بود که پس از رسانه ای شدن موضوع و لایروبی، بو تا حدود زیادی از بین رفت؛ گفت: بنویسید تا مسئولان خور را بتن ریزی وبطور مرتب لایروبی کنند تا گنداب منجر به متصاعد شدن بوی تعفن در این منطقه نشود.در زمان بازدید از محله متوجه خروج لوله هایی از داخل حیاط خانه ها به داخل کوچه ها شدم که فاضلاب را به داخل کوچه رها می کنند واین فاضلاب ها وارد کانال هامی شوند ویا در محله رها شده می مانند و روانه خور شده و این فاضلاب های خانگی از محلات اطراف خور وارد خورگورسوزان شده و تبدیل به گنداب و مانداب شده و بوی تعفن متصاعد می شود که بایستی برای اجرای طرح فاضلاب، با بازگشایی معابر محلات تسریع شود تا ساکنان مجبور نشوند فاضلاب را در کوچه ها رها کنند. برخی از خانواده های تحت پوشش کمیته امداد هم از زمانی که بیمه آنها با بیمه سلامت ادغام شده که منجر به افزایش هزینه های شان شده است،
گلایه مندند و توانایی درمان ندارند. خانه های زیادی در بارندگی آسیب دیده اند که برخی از آنها با پلاستیک بر روی سقف، از ادامه ورود آب باران به خانه های شان جلوگیری شده است.


  مرکز نیکوکاری امام حسن مجتبی(ع)
   مرکز نیکوکاری امام حسن مجتبی(ع) در مسجد حضرت حمزه(ع) این محله که 500خانوار بی سرپرست، بدسرپرست، ایتام و... را تحت پوشش دارد که با همراهی خیرین به بخشی از آنها خدمات‌دهی می کنند ونیازمند یاری خیرین بیشتری است. آنطور که «طاهره عسکری «مسئول اجرایی این مرکز نیکوکاری می گوید: برای برخی زنان سرپرست خانوار دوره های خیاطی، گلدوزی، آرایشگری، صنایع دستی و... برگزار کرده اند و برای برخی سیلندر گاز و چراغ و آرد خریده اند تا با پخت نان محلی، درآمدزایی کنند و گلیم شان را از آب بیرون کشند. برخی نیز روبالشتی، جلدپشتی، تشک و... می دوزند و نیازمند مشتری دائمی هستند. 25 کودک بازمانده از تحصیل راشناسایی و زمینه بازگشت شان به مدرسه را فراهم کرده اند. کلاس های قرآن و اخلاق و احکام نیز برای مددجویان برگزار می شود.

 


 درمان بیماران
  55بیمار خاص هم در این مرکز شناسایی کرده اند که برای درمان مشکل دارند. کودکی9ساله که یک کلیه اش را از دست داده است و کبدش مشکل دارد هر ماه آمپولی رابایستی تزریق نماید که یک میلیون و860هزار تومان هزینه دارد. کودک دیگر حدود چهارساله هم سرطان دارد و در یکی از بیمارستان های تهران بستری است وبخشی از هزینه هایش که بیش از صدمیلیون تومان بوده توسط موسسات خیریه تامین شده و 20 میلیون تومان دیگر نیاز دارد و چشم انتظار خیرین است. البته گویا پدر این کودک نیز توموری در سینه دارد وتوان درمان ندارد. آقایی 40ساله برای عمل جراحی چشمش که براثر اصابت تبر آسیب دیده وعفونت کرده است نیازمند ده میلیون تومان هزینه است. خانمی دیگر که مبتلا به سرطان روده بوده است و بدلیل مشکلات مالی نتوانسته ، درمانش را کامل کند، نیز چند هفته پیش جانش را از دست داده است. دو دانش آموز کلاس هشتم و نهم که مشکل کلیه دارند و پدر و مادرشان نیز بیمار و اجاره نشین هستند، هم چشم انتظار خيران هستند. بیمار پروانه ای هم توسط این مرکز شناسایی شده است. البته بیماران ونیازمندان دیگری توسط مرکز نیکوکاری شناسایی شده اند که یاری سبز خیراندیشان و دستگاه های دولتی، صنایع استان و... را می طلبند. خانواده های نیازمندی نیز شناسایی شده اند که از امکانات زندگی محرومند و خیرین می توانند اقلام نو و کارکرده شان نظیر موکت، فرش، چراغ گاز، ظروف، یخچال، تلویزیون، میز تلویزیون، لباس و... را به آنها بدهند.

علی زارعی/دریا