دریا نیوزبارندگی های خوب این روزها و سیلاب های همیشگی بندرعباس

، 14:45   /   کد خبر: 35367   /   تعداد بازدید: 123


دریا نیوز: سامانه بارشی در حالی استان هرمزگان را ترک می کند که دو روز بارانی خوب را برای هرمزگانی ها رقم زد.بارانی که از یک هفته قبل اعلام کرده بودند که بی سابقه است و خود شهر بندرعباس و قشم را بیشتر از نقاط دیگر تحت تاثیر قرار می دهد.
سامانه ای که موج جدید سرما و برف و کولاک و بارش های بسیار سنگین را به همراه خود دارد. همچنین اعلام شده بود که از ظهر جمعه تا صبح یکشنبه در چند استان به خصوص استان های جنوبی کشور بارش ها بسیار سنگین است که  سیلاب های سنگینی به همراه دارد.ستاد بحران خودش را آماده کند و آمادگی لازم را داشته باشد. بارها در شهر بندرعباس و استان هرمزگان باران هایی بسیار کم و کوتاه باریده بود و در عرض همان نیم ساعت تمام شهر به زیر آب رفت. در حدی که عبور و مرور در شهر امکان نداشت  ویا شاهد اتفاقات ناگوار بعد از بارش باران بودیم. افتادن درخت ها، آبگرفتگی معابر، افتادن موتورسیکلت و ماشین در چاله ها و خورها و... همه این ها و بسیاری اتفاقات دیگر همیشه با شهر ما بوده و هست.
بسیار جالب است در محدوده ساحلی که کاملاً کنار دریا است و به راحتی می‌توانیم مسیر های آب را به دریا هدایت کنیم چرا باید اینگونه جاده مسدود باشد و اما جالب‌تر اینکه یک طرف خیابان چه در محدوده ساحلی و چه در محدوده های دیگر شهر، آب جمع می شود و سیل به راه می افتد و عبور و مرور یا مسدود می‌شود و یا به کندی و سختی انجام می شود. نمی دانم زیر ساخت و مهندسی به چه صورت انجام شده است؟!
ما با وجود چند خور در مرکز شهر و هدایت مسیرهای آب به خورها و جاری شدن به سمت دریا به راحتی می توانیم از اتفاقات ناگوار بسته شدن مسیرها و هزینه های هنگفت که بعد از هر باران متحمل می شویم جلوگیری کنیم.
البته باید این را هم در نظر بگیریم که درست است که سال ها با بارش باران به جای شعف و خوشحالی و تفریح در شهر همیشه نگران بوده ایم در خانه مانده ایم و شاهد اتفاقات ناگواری چون از دست دادن هموطنان و برق گرفتگی، قطع شدن برق شهر و... بوده ایم، اما در چند باران اخیر که در شهر بندرعباس باریده شده است و باران‌های سیل آسا و شدیدی هم بوده است، مسئولین استانی به خصوص شهرداری با تشکیل کمیته های مختلف و آماده باش و برنامه ریزی مناسب تا حدودی این وضعیت را کنترل کرده اند و از اتفاقات تلخ جلوگیری  شده است و ما توانسته ایم بعد از باران در شهر حضور داشته باشیم.اگر در حین باران و یا بعد از آن گشتی در شهر می‌زدیم بسیاری از افراد را می دیدیم که در حال خدمات رسانی هستند و این امر جای بسی خوشحالی داشت.درست است که مشکلات به طور 100 درصد رفع نشده است و هنوز مجبوریم بعد از هر باران مدارس را تعطیل کنیم و یا حتی بسیاری از کارمندان هم به دلیل آبگرفتگی محلات و خیابان ها نمی توانند به محل کار خود برسند. باید در این زمینه به نکته دیگری جز مدیریت شهری و هماهنگ بودن ادرات، پیشگیری های لازم قبل از وقوع بحران و... توجه داشته باشیم.
شهر بندرعباس در تمام نقاطش همچون مرکز شهر، بلوار ساحلی، بلوار امام حسین، خیابان دانشگاه، میدان باهنر و... دارای زیر ساخت مناسبی نیست و  همانطور که در اول مطلب هم اشاره کردیم شاهد این هستیم که در یک طرف خیابان سیلی به راه افتاده و در طرف دیگر آسفالت خشک است. مسئولین می باسیت از سال ها قبل، قبل از اینکه شهر گسترش پیدا کند، خانه های زیادی ساخته شود، خیابان های متعدد به شهر اضافه شود برای زیر ساخت شهر با برنامه ای کارشناسی شده و مدون و طرحی جامع که شهر بندرعباس با باریدن 10 دقیقه بارندگی ملایم دچار مشکل نشود؛چاره ای می اندیشیدند.
 شاید در حال حاضر دیگر نتوانیم محله ای، خیابانی و یا اداره ای را تخریب کنیم و شیب مناسب برای آن ایجاد کنیم، اما می توانیم برای خروج آب ها از سطح شهر، کانال هایی ایجاد کنیم که به خور و یا دریا منتهی شوند و یا از پیشنهادهای کارشناسانه تر ومناسب شهرسازی که مسئولین مربوطه بهتر می توانند در این زمینه نظر بدهند، بهره ببریم.

سعیده دبیری نژاد/ دریا