دریا نیوزتراژدی تکراری آبگرفتگی و خسارت بارندگی

، 10:33   /   کد خبر: 35361   /   تعداد بازدید: 133


 دریانیوز: آبگرفتگی معابر، خیابان ها، محلات  و بروز خسارت های بارندگی به جاده ها، خانه ها، کشاورزی و.... آنقدر در هرمزگان تکراری شده است و بعد از هر بارندگی به وقوع می پیوندد که این موضوع نشان می دهد متولیان مربوطه حتی یک درصد هم به موضوع پیشگیری توجهی ننموده و اقدامی در این بخش صورت نمی‌گیرد. در زمان بارندگی، آبگرفتگی در خیابان ها تکرار می شود و تا بارندگی بعدی چه اقدامی صورت گرفته است که آبگرفتگی تکرار نشود؟ محلات حاشیه ای و فرسوده همچنان در بارندگی غرق می شوند و به خانه ها خسارت وارد می شود و این روند در هر بارندگی تکرار می شود و عزمی برای برون رفت از این چالش ها که می تواند به بحران تبدیل شود، وجود ندارد. مسکن مهر نیز همچنان دچار آبگرفتگی می شود و ساکنان را با مشکل مواجه می‌کند. این وضعیت در هر بارندگی که البته میزان و تعدد بارش ها در استان در دو دهه اخیر کم بوده و استان با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند، هیچگونه بهبودی نیافته است.

خیابان هایی که احداث می شوند نیز مانند خیابان های گذشته دچار آبگرفتگی می شوند. سقف و دیوار خانه های قدیمی و فرسوده خسارت می بینند و این سناریو تکرار می شود و بجای اینکه مالکان اینگونه خانه‌ها تشویق و حمایت شوند که خانه های‌شان را بازسازی و مقاوم سازی کنند، آنها را با موانعی مواجه می کنند تا نتوانند برای بازسازی خانه های شان اقدام کنند. خانه ها در بسیاری از محلات فاقد سند هستند و نمی توانند از تسهیلات نوسازی استفاده کنند و در برخی محلات به بهانه‌های مختلف نظیر قرار گرفتن در حریم 60 متری دریا، متعلق بودن اراضی به افراد حقیقی یا حقوقی و... از صدور سند املاک ساکنان خودداری می شود ویا در برخی محلات مانند آیت ا... غفاری بندرعباس، آنقدر قیمت صدور سند را افزایش داده اند تا مردم نتوانند برای املاک شان سند بگیرند که این روند باعث شده است، خانه ها همچنان فرسوده و آسیب پذیر بمانند و گویا برای هیچ مسئولی هم مهم نیست که در اثر بارندگی شدید ویا زمین لرزه ای، این خانه های فرسوده و غیرایمن بر سر ساکنان آوار شود و دهها نفر کشته شوند که اگر مهم بود که تاکنون اقدام شده بود.

در زمان بارندگی، آنقدر آبگرفتگی‌ها در سطح بالایی است که به راحتی می توان در برخی مناطق شهری و روستایی، قایق سواری، اسکیت روی آب و... داشت و متولیان مربوطه در زمان بروز حوادث ناشی از بارندگی وعده‌هایی را می‌دهند و پس از بارندگی به فراموشی سپرده می شود تا بارشی دیگر و خسارتی دوباره و چندباره. بنظر می رسد مسئولان مربوطه عزم چندانی برای برطرف کردن چالش های موجود در زمان بارندگی ندارند و حل این مسئله عزمی الگو گرفته از شهید حاج قاسم سلیمانی در مسئولان را می‌طلبد تا بتوان این چالشی که سالها مردم استان با آن دست و پنجه نرم می کنند و متحمل خسارت جانی و مالی می شوند را برطرف نمود.


علی زارعی/ دریا