دریا نیوزباگذشت بیش از یک ماه؛ مصوبه ممنوعیت عرضه قلیان در ساحل بندرعباس اجرا نشد

، 15:09   /   کد خبر: 35360   /   تعداد بازدید: 139


دریا نیوز:  پس از انتشار گزارش های رسانه ها از گلایه های شهروندان از افزایش عرضه قلیان در ساحل، 18 آذرماه سال جاری بود که فرمانداری بندرعباس مصوبه ای را درخصوص عرضه قلیان در ساحل بندرعباس داشت. فرماندار بندرعباس هم پس از جلسه ای که این مصوبه را به همراه داشت، در مصاحبه ای  گفت: عرضه قلیان در طول نوار ساحلی بندرعباس در برخی ساعات ممنوع است.
  عزیزاله کناری اظهار داشت: براساس تصمیم اتخاذ شده، عرضه قلیان از ساعت 16 الی 22 در ساحل بندرعباس ممنوعیت دارد.وی افزود: با توجه به ضرورت بهره‌گیری شهروندان و خانواده‌ها از ساحل زیبا و باطراوت و دریای آبی، از ساعت 16 تا 22 عرضه قلیان از ساحل سورو تا غدیر ممنوع است وبا متخلفان توسط شهرداری، نیروی انتظامی و دستگاه قضایی برخورد می‌شود.همچنین در محدوده ساحلی توسط شهرداری، بهداشت و درمان، محیط زیست و سایر دستگاه‌های مرتبط، پیام‌های ارشادی و تشویقی و... جهت آشنایی بیشتر شهروندان با مضرات استفاده از قلیان با نصب بنر و... اطلاع رسانی و هشدار داده می‌شود.کناری اظهار امیدواری کرد: با همراهی شهروندان، میزان مصرف قلیان در ساحل به حداقل ممکن برسد و ساحل عاری از آلودگی داشته باشیم تا خانواده‌ها به راحتی بتوانند در ساحل حضور یابند و به تفریح بپردازند.

یک ماه گذشت

درحالی بیش از یک ماه از این مصوبه می گذرد نه از نصب بنرها و پیام های ارشادی و هشداری درخصوص استعمال قلیان توسط دستگاه های متولی خبری شد و نه محدودیت‌های عرضه قلیان در ساحل اجرایی شد و از آن طرف میزان عرضه قلیان در ساحل بندرعباس افزایش یافت. در اماکنی که توسط شهرداري نیمکت گذاشته شده است تا شهروندان بنشینند و به ساحل و دریا نگاه کنند و لذت ببرند؛ اما بیشتر آنها به تصرف عرضه‌کنندگان قلیان درآمده است و خانواده‌ها چندان نمی توانند از ساحل استفاده کنند. چند روز پیش هم مشاهده کردم در کنار المان مقاومت که شهرداری منطقه2 بندرعباس در اقدامی قابل تحسین تندیس شهیدان رئیسی و دارا را نصب کرده است و تعدادی نیمکت هم در اطراف المان گذاشته است که چندین عرضه کننده قلیان در این مکان هم بساط کرده بودند و بیش از 50 قلیان فقط در همین منطقه عرضه می شد. باتوجه به اینکه هیچ ممنوعیت و محدودیتی در عرضه قلیان علی رغم واردکردن ضربه شدید به سلامتی شهروندان وجود ندارد، بسیاری از مهاجران و برخی از بومیان با خاطری آسوده اقدام به عرضه قلیان می کنند و گفته می شود برخی به غیر از قلیان، اقدام به عرضه قرص‌های روان گردان، مشروبات و... نیز می کنند و سکوت معنادار مسئولان مربوطه در مقابل این صحنه ها و عدم اجرای مصوبه فرمانداری جای تامل دارد و بطور حتم عرضه‌کنندگان قلیان از این موقعیت و سکوت ادامه دار متولیان حداکثر سوء استفاده را می‌برند. وضعیت عرضه قلیان در ساحل بندرعباس در حال حاضر بگونه‌ای است که خانواده ها و کودکان از استفاده ساحل محرومند و کسانی که به ساحل می آیند، محکومند به ورود دود قلیان به ریه های شان و سلامتی شهروندان قرباني سود کلان قلیان فروشان و بی توجهی متولیان مربوطه شده است. انتظار می رود با اجرای مصوبه شهرداری، حداقل در ساعاتی از شبانه روز، ساحل عاری از قلیان داشته باشیم تا خانواده ها نیز بتوانند از ساحل بهره‌مند شوند. نباید کودکان از بازی و حضور در ساحل بدلیل تصرف نوار ساحلی توسط قلیان فروشان محروم شوند.
  بنظر می رسد در گام نخست بایستی ساعات ممنوعیت عرضه قلیان در نوار ساحلی ازطریق نصب بنر و... در ساحل اطلاع رسانی شود و در گام بعدی هم شهرداری و بهداشت و درمان با همراهی نیروی انتظامی و با محوریت فرمانداری نسبت به اجرای این مصوبه اقدام کنند تا شهروندان از ساحل عاری از دود محروم نشوند.

علی زارعی/دریا