دریا نیوز11 سال بلاتکلیفی و بی‌خانمانی

 دریا نیوز: وقتي که طرح مسکن مهر مطرح و کار به تعاوني‌هاي مسکن سپرده شد، با انتقاد بسياري از انبوه سازان روبرو شد که معتقد بودند بايد کار ساخت و ساز به اشخاص حرفه‌اي و متخصص داده شود که در گذشته هم سابقه اجراي پروژه‌هاي بزرگ ساختماني را داشتند

، 12:29   /   کد خبر: 35351   /   تعداد بازدید: 480


 دریا نیوز: وقتي که طرح مسکن مهر مطرح و کار به تعاوني‌هاي مسکن سپرده شد، با انتقاد بسياري از انبوه سازان روبرو شد که معتقد بودند بايد کار ساخت و ساز به اشخاص حرفه‌اي و متخصص داده شود که در گذشته هم سابقه اجراي پروژه‌هاي بزرگ ساختماني را داشتند.

اما در اوايل کار، ثبت نام از متقاضيان به اين تعاوني‌ها سپرده شد و مردم هم با اطمينان از اينکه اين تعاوني‌ها زيرنظر دولت کار مي‌کنند و دولت بر آنها نظارت دارد، در تعاوني‌هاي مسکن مهر ثبت نام کردند.البته در همان زمان هم برخي از اين تعاوني‌ها با شگردهايي سعي داشتند تا از مردم پول بيشتري را مطالبه کنند.اما همان عده اي که در تعاوني‌ها ثبت نام کرده بودند پس از مدتي که از اجراي اين طرح گذشت و هنوز واحدهايشان به سرانجام نرسيد، متوجه عمق فاجعه و مشکلاتي که براي آنها بوجود آمده است، شدند.يکي از اين تعاوني‌ها که از سال 86 ثبت‌نام از اعضا را شروع کرده بود، تعاوني مسکن مهر فاطميه بندرعباس است. متقاضيان هم که از نظارت اداره تعاون بر اين شرکت مطمئن بودند؛ براي تحقق روياي خانه دار شدن، تمامي درخواست‌هاي شرکت تعاوني را پاسخ مي‌گفتند.

اما بعد از گذشت يک دهه، اين تعاوني نتوانسته است هيچ واحدي را به اعضاي خود تحويل دهد و اعضا با مشکلات متعددي روبرو شده اند .

آنگونه که برخي از اعضاي اين تعاوني مسکن عنوان مي کنند؛ مديرعامل اين تعاوني وجوه واريزي اعضاء به تعاوني را به پيمانکارن سپرده و آنان هم کار را انجام نداده و رفته اند .تعدادي از اعضا روز يکشنبه15 دي ماه 98 در نمازخانه اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعي هرمزگان جمع شده بودند و از مسئولين خواستار پيگيري حق و حقوقشان بودند واز همه مهم تر مشخص شودکه اين تعاوني که قراربود 210 خانه را بسازد؛ ولي چطور به 343 نفر خانه فروخته است و اين امر بر چه اساسي بوده است!؟

بعد از بحث و صحبت هاي متعدد بين اعضا و مدير عامل فعلي تعاوني مسکن فاطميه، اداره تعاون خواست پرونده ها به اين اداره منتقل شود تا همه آن ها را بررسي کند.

يکي از اعضاي اين تعاوني مي گويد: ما با اميد خانه دار شدن در سال 92 و با معرفي يکي از آشنايان وبا اين عنوان که اين تعاوني پول کمتري را دريافت مي کند و خانه را هم زود تحويل مي دهد، به اين تعاوني مراجعه کرديم و تمام پس انداز خود را واريز کرديم. در آن سال کل هزينه ساخت خانه 17 ميليون تومان بود، که با هزينه انشعاب آب و برق 20 ميليون تومان واريز کرديم. بعد از واريزسهم آورده، هر موقع پيگير ساخت و روند تکميل اين پروژه مي شديم؛ به ما پاسخ مي دادند که اعضا بايد تکميل شوند و چيزي نمانده است و حتي به ما مي گفتند شما مراجعه نکنيد وپولتان تکميل است. بعد از يک سال با ما تماس گرفتند که 10 ميليون ديگر بايد واريز کنيد. ما هم با قرض و وام بقيه پول را پرداخت کرديم. اما سال 96 اعضا تعاوني متوجه شدند که کار ساخت خانه ها پيش نمي رود وتخلف صورت گرفته است. جلسات متعددي با حضور اعضا برگزار شد. بارها به استانداري مراجعه کرديم، اما نتوانستيم با استاندار ملاقات داشته باشيم. حتي يک بار هم به ما گفتند که شما اغتشاش گر هستيد و در استانداري هيچ پاسخي به ما داده نشد.

جلسه اي تشکيل داديم با حضور اعضا و نماينده اداره تعاون و توانستيم هيئت رييسه جديد انتخاب کنيم تا پيگير مطالبات و کارهاي اداري ما باشد. همه فيش ها و مدارک لازم و پرونده دست مديرعامل قبلي بود و به مديرعامل جديد تحويل داده نمي شد و درگيري بين اين دو وجود داشت.

در ادامه صحبت هاي اين آقا، يکي ديگر از اعضا افزود: شعار مدير عامل جديد اين بود که همه بايد خانه دار بشوند و ما هيچ فرد اضافه اي نخواهيم داشت، اعضا خيالشان راحت باشد. اما يک هفته قبل به طور رسمي اعلام کردند که 143 نفر مازاد هستند. بارها جلسه گرفته ايم، چندين نفر شکايت کرده اند ولي تا به حال به هيچ نتيجه اي نرسيده‌ايم.

واقعا بعد از گذشت اين همه سال نمي دانيم بايد چه کاري انجام بدهيم همه ما مستاجر هستيم و اين پول ها را با وام و قرض و بدهکاري جمع کرده ايم واز همه مهم تر ارزش پول ما بعد از يک دهه بسيار کم شده است.

خانم جواني که مي گويد ما امتياز را از شخصي خريداري کرده ايم که سال 93 ثبت نام کرده بود ، بعد از گذشت 3 يا 4 ماه از خريدمان گفتند که تعاوني مشکل دارد و مازاد هستيم و 130 نفر از اعضا اضافه هستند و ما هم جز اين افراد به حساب مي آييم. صاحب خانه قبلي هم در جريان بوده است که اين تعاوني مشکل دارد،اما فيشش را به ما فروخته است. چند سال است که عقد کرده ايم ومنتظر هستيم خانه ما آماده شود و ازدواج کنيم . در اين چند سال به اداره تعاون، استانداري، فرمانداري و... مراجعه کرديم ولي هيچگونه جوابي به ما نداده اند.

يکي از آقايان در ادامه صحبت ها بيان کرد: مديرعامل قبلي در جواب پيگيري هاي ما مي گفت، پول هاي شما را به پيمانکار ي داده ام تا کار را پيش ببرد ولي رفته است. بعد از پيگيري هاي فراوان پيمانکار را پيدا کرديم واو هم مي‌گفت من اين مقدار پول را نگرفته ام. از مديرعامل شکايت کرديم، و لي با قيد وثيقه آزاد است. تخلف ديگري که صورت گرفته اين است که هئيت مديره تعاوني، نام تعدادي از اعضا را به بانک مسکن داده است و اين افراد قسط خانه را مي دهند که من خودم جز اين افراد هستم، ولي در حال حاضر به عنوان افراد مازاد از طرف تعاوني به حساب مي آيم . خانه اي که آماده نيست، قسطش را مي‌دهم و از طرفي هم مازاد به حساب مي آيم. اصلا چه‌کسي بايد نظارت داشته باشد و پيگير اين اتفاقات باشد، هيچ کس جوابگو ما نيست.

فردي ديگر مي گفت: يکي از اعضا که الان در اين جلسه حضور ندارد، به ديوان عالي کشور شکايت کرده است اما به او پاسخ داده اند که اين تعاوني ها و مسکن مهر در زمان دولت قبلي بوده است و ما نمي توانيم پيگيري کنيم.

يکي از خانم ها که جزو اولين اعضاي اين تعاوني است مي‌گويد: من سال 87 با واريز 30 هزار تومان براي ثبت‌نام به اين تعاوني مراجعه کردم و کم کم پول خود را تکميل کردم. سال 88 ، يک ميليون تومان به نام تعاوني فاطميه واريز کردم، سال 89 يک ميليون و پانصد هزار تومان واريز داشتم و سال 90 هم سه ميليون تومان واريز کردم.در سال 92 نيز شش ميليون و پانصد واريز کردم و کم کم موجودي من افزايش پيدا کرد تا وقتي که دو واريزي آخر به حساب شخص مديرعامل واريز شده است و براي من جاي سوال بود که چرابايد به حساب شخص، پول واريز کنيم ؟! حالا بعد از گذشت 12 سال من را کلاً از تعاوني حذف کردند. حتي مازاد هم نيستم. نميدانم بر چه اساس و چه قانوني من را حذف کردند.ما 12 سال صبر کرديم الان اداره تعاون مي گويد شما بايد به مسکن و شهرسازي مراجعه کنيد که کد رهگيري به شما داده است. به آنجا مراجعه مي کنيم و هنوز پاسخي دريافت نکرديم. همه ما بلاتکليف هستيم . بسيار ي از اعضا در خانه پدر و مادر خود زندگي مي کنند؛ به اميد آماده شدن اين خانه ها. من خود دو فرزند دارم و همسرم کارگر است و در خانه مستاجري زندگي مي کنيم.

يکي از اعضا مي گويد من سال 93 ثبت نام انجام داده ام، با واريزي 20 ميليون تومان. سال بعد هم 6 ميليون تومان ديگر واريز کردم . سالي که ثبت نام کردم بارها از طرق مختلف اعلام کردند که جاي خالي در تعاوني موجود است. استعلام از خود تعاوني، مسکن و شهرسازي و اداره تعاون هم گرفتم، حتي کد رهگيري به من دادند و در مسکن و شهرسازي ثبت شد.

بعد از مدتي متوجه شديم که تعاوني اعلام کرده است که ما مازاد داريم . به اين صورت که کساني که از سال هاي اوليه مقداري پول واريز کردند ،اما از آنجايي که مديرعامل از اساسنامه بي اطلاع بوده است به اين اعضاء اخطار نفرستاده بود. بعد از چند سال که اخطار ارسال شد، تاريخ را هم اشتباه زده بودند.

بعد از اين سال ها به اعضايي که بعد از سال92 ثبت نام انجام داده بودند و پول را کامل واريز کردند مي گويند براساس تاريخ، شما مازاد هستيد، در صورتيکه همه مدارک ما قانوني است و ثبت شده و کد رهگيري داريم.

با برکناري مديرعامل ، هيئت مديره جديد روي کار آمدند، ولي نتوانستند اوضاع را درست کنند. اعضاي سال 86 که با خبر شدند که حذف نمي شوند بقيه واريزي خود را هم انجام دادند و در حال حاضر مدعي اصلي هستند.

مشکل اصلي اين تعاوني چه هيئت رييسه قبلي و چه فعلي اين است که متخصص نيستند و کار اجرايي و کارهاي ساخت و ساز انجام نداده اند و اين امر بزرگترين معضل اين تعاوني است. روزي که مجمع برگزار شد و هيئت رييسه جديد مشخص شد، اين حرف را اعلام کردند که يا براي همه خانه تهيه مي کنيم و يا هيچ کس صاحب خانه نمي‌شود، اما بعد از مدتي شعار خود را فراموش کردند و به ما مي گويند از مديرعامل قبلي شکايت کنيد.

اين تعاوني تا به حال 17 ميليارد ورودي داشته است، چه از وجه اعضا و چه وا م هايي که از بانک مسکن گرفته است؛ ولي خانه ها هنوز هيچ پيشرفتي نداشته و مديرعامل قبلي هم مي گويد پيمانکار مقداري از پول ها را گرفته و پيمانکار هم مي گويد من پول اضافي نگرفتم.

اگر همان اول به ما اطلاع ميدادند که مازاد هستيم، همان موقع پول خود را پس مي گرفتيم و راه حلي پيدا مي‌کرديم. بعد از 7 سال همان پول اصلي ما را نمي دهند و اگر بدهند هم نمي توانيم هيچ کاري با اين پول انجام بدهيم. نظارت بر اعضا هيئت مديره وجود ندارد و هيچ ارگاني تقبل تخلفات را بر عهده نمي گيرد و پاسخ نمي دهند اين پول ها کجاست و کجا هزينه شده است.

مديرعامل جديد فقط از طريق گروه ها و فضاي مجازي پاسخگو است و در جواب مي گويد ما در حال پيگيري هستيم، ولي نتيجه اي تا به حال حاصل نشده است و تنها اقدامشان اين است که تعدادي را مازاد اعلام و تعدادي را حذف کرده اند. از دستگاه قضايي مي خواهيم که به مشکلات اعضا اين تعاوني مسکن به صورت ويژه رسيدگي کنند. چون بعد از گذشت 12 سال از شروع به کار اين تعاوني هيچ گونه پيشرفتي وجود نداشته است و پول هاي اين اعضا به صورت راکد مانده است و تمامي اين اعضا بلاتکليف هستند و هيچ ارگاني پاسخگوي اين اعضا نيست.

سعیده دبیری نژاد/دریا