دریا نیوزمسکن در هرمزگان مُسکِن ندارد مالکان و دلالان، سلطان قیمت گذاری املاک

دریانیوز: چرا دولت در این سال هابرای رفع مشکل مسکن اقدامی نکرد؟ 

، 09:05   /   کد خبر: 35343   /   تعداد بازدید: 432


دریانیوز: قیمت خانه در هرمزگان از هیچ قانون و قاعده ای پیروی نمی کند و مالکان و دلالان بخش مسکن سلطان قیمت گذاری شده اند وبازار قیمت مسکن را در دست دارند وهیچ نظارتی براین بخش وجود ندارد.
     در حالیکه تا چندسال قبل، قیمت خانه ها معمولا در بنگاه های املاک قیمت گذاری می شد و مشاوران املاک نقش مشاوره را هم برعهده داشتند؛ اما در چند سال اخیر این قیمت گذاری به دست مالکان و دلالان بخش مسکن افتاده است.متاسفانه پس از بی توجهی دولت یازدهم و دوازدهم به اجرای طرح مسکن مهر و مزخرف خواندن این طرح توسط وزیر سابق راه و شهرسازی و عدم اجرای طرح مسکن اجتماعی که این وزیر وعده اجرای آن را داده بود و عدم اجرای هیچ طرح ساخت و ساز مسکن در این سالها، باعث شد که قیمت ملک سیرصعودی گرفته و بطور غیرقابل باوری قیمت ها افزایش چندبرابری یافت.


  عدم اجرای قانون اخذ مالیات از خانه های خالی
   از آن طرف قانون اخذ مالیات از خانه های خالی اجرایی نشد و احتکار مسکن ادامه یافت و این وضعیت به گونه ای ادامه یافت که خانه اولی ها از فایل خرید مسکن خارج شدند و به رهن و اجاره پناه آوردند و به دلیل تقاضای زیاد در این بخش، افزایش اجاره بها نیز باعث شد که برخی حتی قادر به اجاره نشینی نشدند و برخی به مناطق حاشیه ای شهر پناه بردند و برخی در کنار پدر ومادرشان زندگی می کنند و گاهی هم شنیده می شود برخی که به هیچ وجه نتوانستند خانه ای را بخرند یا اجاره کنند و این وضعیت به اختلافات شدید خانوادگی تبدیل شد؛ به بن بست زندگی رسیدند و راهی جز جدایی و طلاق را در مقابل خود ندیدند و برخی فرزندان هم مجبور شدند پدر یا مادر را انتخاب نموده و قربانی سیاست هایی شوند که قیمت مسکن را نجومی افزایش داد. از برخی مناطق هم شنیده می شد که برخی اقدام به خودکشی کردند تا شرمنده همسر و فرزندان شان نشوند که بیشترشان از مرگ نجات می یافتند.شهروندان از نابسامانی قیمت مسکن بشدت گلایه مندند و از دولتمردان می خواهند چاره ای بیندیشند تا قیمت ها منطقی شده و خانه های خالی وارد بازار مسکن شوند و دست دلالان از بازار قیمت گذاری کوتاه شوند تا افراد بی خانمان بتوانند خانه دار شوند.


  نارضایتی بنگاه داران
  البته در این نابسامانی قیمت مسکن، برخی از بنگاه داران املاک نیز ناراضی هستند. یکی از بنگاه داران می گوید: اولا برخلاف گذشته که بنگاه دار املاک به نوعی به مالک مشاوره می داد و می گفت که ملکش چقدر می ارزد که در این
سال ها و بخصوص دو سه سال اخیر، مالک هر قیمتی را بخواهد بر روی ملکش می گذارد و می گوید همین قیمتی که من می گویم بایستی بفروشید. اگر مشتری داشت که بفروش و اگر نداشت که خانه ام را نگه می دارم تا مشتری با قیمتی که می خواهم، برایش بیاید. برخی خانه ها را ما هم می دانیم که ارزشش خیلی کمتر از قیمتی است که صاحب ملک می گوید، اما وقتی حاضر نیست قیمت ملک را کمتر کند، ما نیز نمی توانیم کاری کنیم. اگر دولت سیاست هایی را برای تعدیل قیمت ها نداشته باشد؛ وضعیت روزبه روز بدتر می شود و مردم عادی نمی توانند خانه بخرند و یا حتی خانه های خوب که اجاره اش بالاست را بخرند.


  افزایش 200میلیونی
  بنگاهدار دیگری می گوید: صاحب ملکی خانه ای را در آزادگان برای فروش گذاشته بود و با همان قیمتی که گفته بود، مشتری را بردیم تا خانه را ببیند. وقتی آنجا رفتیم، صاحبخانه گفت به قیمت خانه ام 200میلیون تومان اضافه شده است.وقتی دلیلش را پرسیدیم، گفت چون خانه ای که در تهران می خواستم بخرم، 500 میلیون تومان گران تر شده است، من هم فقط 200میلیون تومان خانه ام را گران تر کردم. این موضوع باعث شد که مشتری از خرید خانه منصرف شود و ما هم وجهه کاری مان تخریب شود.


  کمبود ملک
  یک املاکی دیگر می گوید: برخی از صاحبخانه هایی که خانه های شان را برای رهن و اجاره گذاشته اند، زمانی که می بینند مشتری وجود دارد و کمبود ملک برای رهن یا اجاره وجود دارد؛ قیمت ها را افزایش می دهند. در حالیکه در گذشته به دلیل ازدیاد ملک و کمبود مشتری، صاحب ملک حاضر بود که خانه اش را زیر قیمت بفروشد یا رهن و اجاره دهد. اما در بندرعباس که شهری مهاجرپذیر است و افراد بسیاری از مناطق دیگر کشور برای کار کردن می آیند و تقاضا از عرضه بیشتر است؛ این موضوع باعث می شود که مشتری برای خانه های اجاره ای بیاید و بومیان استان و یا خانواده ها برای داشتن سرپناه در خانه ای مناسب با مشکل مواجه شوند که مشکلات این بخش از سال گذشته بیشتر شده است.


  قیمت دلار
  بنگاه دار دیگری می گوید: یک نفر ملک ویلایی خود را با قیمت بالایی برای فروش گذاشته بود که در روزهای اخیر که دوباره نوسانات قیمت دلار بوجود آمد، گفت فعلا خانه ام را با این قیمت نمی فروشم و صبر کنید تا وضعیت دلار مشخص شود.


  گلایه شهروندان
   برخی از شهروندان نیز می گویند برای رهن و اجاره هم با مشکل مواجهند و قیمت ها به حدی غیرمعقول و غیرمنطقی است که باورکردنش بسیار سخت است و از آن طرف هیج نظارتی در این بخش وجود ندارد و مردم با مشکل مواجهند.


  ناامیدی از خرید خانه
  امیری، شهروند بندرعباسی است که 5سال از زندگی مشترک شان می گذرد و از خرید خانه هم ناامید شده است و می گوید: در این سال ها رهن می نشستیم و هر سال ده تا 20میلیون تومان رهن همان خانه و خانه های همسطحش افزایش
می یافت و مجبور بودیم وام بگیریم.با این بازار خراب که درآمدمان کاهش یافته است، برای چندماه دیگر که قراردادمان تمام می شود هم نمی دانیم چه کار کنیم؟ الان هم با همسرم به مشکل برخورده ام و گاهی به جدایی فکر می کنیم که نمی دانیم آیا وضعیت مان بهتر شود یا بدتر؟ دولت هم هیچ اقدامی نمی کند.


  حق کمیسیون بالا
  شهروندی می گوید تصمیم گرفته بودیم که خانه ای ویلایی برای خودمان بخریم.در این چند سال ، من و همسرم هرکدام چندین وام گرفتیم و ارثیه های مان را روی هم گذاشتیم و خانه آپارتمانی کوچک مان را اوایل پارسال فروختیم که یک باره خانه 600میلیون تومانی شد دو میلیارد تومان. یک خانه را به مبلغ یک و نیم میلیارد تومان پیدا کردیم که بنگاه دار می گفت کمیسیون این خانه از هر طرف خریدار و فروشنده 15میلیون تومان و جمعا 30میلیون تومان (معادل دو درصد قیمت ملک و از هر طرف یک درصد) بایستی پرداخت کنید. واقعا این اجحاف در حق مردم است. قیمت ها که اینقدر نجومی بالا بردند و بنگاه داری که فقط خانه یک نفر را به دیگری می فروشد و برای یک معامله 30میلیون تومان باید سود ببرد، فشار زیادی به خریدار می آید. با این وضعیت هنوز نتوانسته ایم خانه بخریم. درآمد یک سالم را باید بدهم به بنگاه.آیا عادلانه است؟


  افزایش قیمت برچه اساسی؟
   شهروندی دیگر می گوید: برخی افراد که مالک یا دلال هستند و درد افراد بی خانه را حس نمی کنند، خانه های آپارتمانی و ویلایی شان را نگهداشته اند تا فقط قیمت ها را بالا ببرند. یک خانه آپارتمانی که تا دوسال قبل متری سه میلیون تومان بود و مالکش نمی توانست بفروشد را حال متری نه تا ده میلیون تومان برای فروش گذاشته اند. این خانه بر چه اساسی بایستی اینقدر افزایش قیمت داشته باشد؟


  بازارگرمی دلالان
   برخی از شهروندان و بنگاه داران نیز بازارگرمی دلالان را در افزایش قیمت مسکن بی تاثیر نمی دانندو می گویند: آنها به سودهای بادآورده دست می یابند و مردم از داشتن سرپناه مناسب محروم شده اند و گاهی بسیاری از املاک و زمین ها در بین دلالان دست به دست می شود و خودشان قیمت ها را افزایش می دهند که این وضعیت منجر به افزایش قیمت ملک و اجاره بها شده است .شهروندان از دستگاه قضایی می خواهند برای کوتاه کردن دست دلالان از بازار مسکن و متعادل شدن قیمت ها اقدام کند تا مردم به خانه دار شدن امیدوار شوند و بازار مسکن از وضعیت فعلی خارج شوند. این وضعیت نابسامان مسکن باعث شده است که برخی ها نتوانند ازدواج کنند و برخی هم که ازدواج کرده اند با مشکل مواجه شوند وبعضی طلاق بگیرند و باعث افزایش فرزندان طلاق و نابهنجاری های بعدی در جامعه می شود.


  اجاره سه میلیونی
   یکی از شهروندان می گوید: برای اجاره خانه به هر بنگاهی می روم ، اجاره بها بین یک تا سه میلیون تومان برای واحدهای آپارتمانی و ویلایی اعلام می کنند.بنظرتان اقشار کارگر و کارمندی، آیا می توانند این خانه ها را اجاره کنند؟ سال ها مجبوریم در میان کوه در یکی از محلات حاشیه ای زندگی کنیم که نیم ساعت تا خیابان اصلی فاصله دارد و از کوچه هایش خودرو هم عبور نمی کند.آنجا هم اجاره ها بین 500تا 800هزار تومان شده است. بنظرم اگر خانه های مسکن مهر را با رفع نواقصش، اجرا می کردند؛ در حال حاضر وضعیت اینگونه نبود که مردم نتوانند خانه بخرند یا حتی خانه مناسبی رهن و اجاره کنند. چرا دولت در این سال هابرای رفع مشکل مسکن اقدامی نکرد؟ این طرح مسکن ملی هم که شامل همه نمی شود و باید پول زیادی داشته باشید و اصلا معلوم نیست چگونه و کی اجرا شود.برخی از شهروندان هم که توانایی خرید خانه های نوساز ندارند، به سمت خانه هایی با 15تا 30سال ساخت رفته اند که این خانه ها عمر مفیدشان هم به پایان رسیده اند و همین موضوع باعث شده است که قیمت این خانه ها نیز افزایش یابد و برخی نتوانند اینگونه خانه ها را هم بخرند.


  انتظار از مسئولان
   شهروندان از مسئولان اجرایی انتظار دارند با اجرای برنامه هایی برای افزایش ساخت و ساز و اجرای قانون اخذ مالیات بر خانه های خالی ، قیمت املاک را متعادل تر کنند واز  دستگاه قضایی نیز انتظار دارند دست دلالان را از بازار مسکن کوتاه کنند تا قیمت املاک کاهش یابد و بازار مسکن سروسامان یابد و مردم به خانه دار شدن امیدوار شوند.

علی زارعی/ دریا