دریا نیوزشهردار بندرعباس: مشکل اصلی شهر بندرعباس پساب فاضلاب است

دریا نیوز: شهردار بندرعباس در بیست و نهمین نشست روسای سازمان های مدیریت پسماند کلان شهرهای ایران در بندرعباس، گفت: در حال حاضر مشکل اصلی شهر بندرعباس  مسئله پساب فاضلاب است

، 13:33   /   کد خبر: 35328   /   تعداد بازدید: 131


دریا نیوز: شهردار بندرعباس در بیست و نهمین نشست روسای سازمان های مدیریت پسماند کلان شهرهای ایران در بندرعباس، گفت: در حال حاضر مشکل اصلی شهر بندرعباس  مسئله پساب فاضلاب است. در این زمینه در شهر بندرعباس بحث و درگیری های مختلف وجود داشته است. اما در حال حاضر مباحث قضایی وجود دارد که در حال پیگیری هستیم تا به نتیجه برسیم.
  به گزارش خبرنگار دریا؛ امینی مطرح کرد: موارد و موازین زیست محیطی به عنوان یک اصل و یک عامل اساسی توسعه پایدار بوده و خواهد بود. ما اگر بخواهیم در این راستا هم به لحاظ علمی و تجربی کاری را انجام دهیم، بهترین شکل این است که الگوی مناسب تجربه شده را برای خودمان انتخاب کنیم و بر اساس این الگو حرکت کنیم. شهردار بندرعباس در ادامه افزود: ما برای شهر بندرعباس به لحاظ شرایط طبیعی و جغرافیایی و وضعیت دریا و موارد مختلف موجود  الگوی شهر سبز را انتخاب کردیم. در الگوی شهر سبز در حوزه برنامه ریزی شهری، 9 آیتم کلی برای توسعه پایدار متناسب با محیط زیست مد نظر قرار داده است، که بر گرفته از ایده هایی است که در دنیا از آن استفاده کرده اند.
  امینی در زمینه انتخاب الگوی شهر سبز گفت: علت اینکه این الگو را برای شهر بندرعباس مد نظر قرار دادیم، وضعیت موجود شهر بندرعباس است. شهر سبز دارای 9 الگو است که حمل و نقل، انرژی، پسماند، پساب، فضای سبز و... را شامل می شود. وی بیان کرد: وضعیت ما به شکلی است که باید به موضوع فضای سبز توجه کنیم. در حوزه فضای سبز استفاده از پساب فاضلاب به عنوان یک عامل اصلی، هم نگهداشت و هم توسعه در اقلیم خشکی که ما هستیم  بسیار حائز اهمیت است. با اینکه ما در کنار دریا قرار داریم ولی آب دریا شور است و بارندگی به شدت کاهش پیدا کرده است. اما پساب فاضلاب به عنوان یک عامل نگهداشت و توسعه بسیار خوبی برای ما خواهد بود.
  امینی زاده گفت: استفاده و کاشت درختان مثمر از دیگر نکات قابل اهمیت در زمینه فضای سبز است. ما در پارک های مان درخت های مختلفی را می کاریم،اما اگر بخواهیم بهره برداری بهتری از فضای سبزمان داشته باشیم درختان مثمر می توانند بسیار به ما کمک کنند.وی با بیان اینکه پساب فاضلاب عامل توسعه و نگاهداشت فضای سبز و پس‌ازآن استفاده از درخت‌های مثمر نیز باید در دستور کار باشد، ادامه داد: یکی از مشکلات پساب فاضلاب نیاز به سرمایه‌گذاری کلان است زیرا باید دو تصفیه میکروبی و ایسی آن صورت بگیرد تا برای بهره‌برداری در بخش فضای سبز مورد استفاده باشد.
  شهردار بندرعباس با اشاره به اینکه پنج سال است که  به دنبال این موضوع هستیم و ابتدا پیشنهاد تحویل این طرح را به شهرداری دادیم که مورد موافقت وزارت نیرو قرار نگرفت، اظهار کرد: سرانجام قراردادی بستیم تا پساب را از سرمایه‌گذار مورد معرفی وزارت نیرو خریداری کنیم.
  امینی زاده تصریح کرد: بخش دیگر این الگو می پردازد به پسماندهای مختلف در زمینه  پسماندهای تر در شهر بندرعباس که به دلیل اینکه هوا بسیارگرم است، با مشکلات مختلفی روبرو هستیم که باید شیوه مناسبی در نظر بگیریم تا به سرعت بتوانیم پسماندها را جمع آوری کنیم و اگر بشود بازیافت را انجام دهیم تا شهر را با مشکل روبرو نکنیم.
  امینی زاده با بیان اینکه طرح تپش با همین موضوع و دستورکار مشارکت مردمی در بهبود خدمات شهری در بندرعباس در حال اجراست، اضافه کرد: شهر بندرعباس دارای ۴۳ درصد بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی است و این موضوع خود مدیریت تنظیف و بهداشت را با مشکل مواجه می‌کند. وی افزود: ما در حوزه الگوی شهر سبز توجه به انرژی در حوزه حمل و نقل داریم. ما اتوبوس هایی که خریداری کردیم یورو 4 در نظر گرفتیم  با این دید که بتوانیم آلودگی سوختی و فسیلی که در این جا انجام می شود به حداقل برسانیم و در کنار آن مردم هم از حمل و نقل بهترو قوی تری استفاده کنند.
   شهردار بندرعباس در پایان افزود: ما به لحاظ محیط زیستی به دریا هم وابسته هستیم همکاران ما در حوزه پسماند، دریا را هم به شدت مد نظر قرار داده اند. بهداشت و پاکسازی دریا را هر روز با هزینه هایی بیشتر از بخش های دیگر انجام می دهند تا دریا که سرمایه ملی و فراملی ما است را حفظ کنیم.