دریا نیوزانتقاد تند رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس: از شهرداري شهرداری تا کی باید تاوان فعالیت های انتخابی برخی مدیران را بدهد؟

، 10:20   /   کد خبر: 35321   /   تعداد بازدید: 179


دریانیوز: رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: پشت پرده افرادی که قرار است تبدیل وضعیت شوند در آستانه انتخابات چیست؟
 فاطمه جراره در نطق پیش از دستور خود در یکصد و پنجاه و یکمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس تذکری به شهردار بندرعباس درخصوص تبدیل وضعیت نیروهای شهرداری داد.وی افزود: لیست 874 نفره از کارمندان قراردادی وجود دارد که به همه ی آنها به گونه ای قول داده شده است که تبدیل وضعیت می شوند.رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس ادامه داد: درون این لیست  نور چشمانی نیز دیده می شوند که عمدتا سوابق کاری چندانی نداشته و از نزدیکان مسئولین شهرداری و یا حتی متأسفانه مسئولین نظارتی شهرداری هستند، این در حالی است که تبدیل وضعیت این افراد از شرکتی به قراردادی نیز روال معمول درون شهرداری را طی نکرده است و به سرعت این افراد از شرکتی به قراردادی تبدیل شدند . جراره بیان کرد: مگر آن 724 نفر با این 150 نفر چه تفاوتی دارند؟ آیا فقط این موضوع نگاه به چند ماه آینده و انتخابات پیش رو نیست!!!؟


وی تصریح کرد:  پشت پرده افرادی که قرار است تبدیل وضعیت شوند در آستانه انتخابات چیست؟
رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس تاکید کرد:  افراد متعددی که هم اکنون به صورت شرکتی مشغول به خدمت هستند و به آنها وعده داده شده که تبدیل به قراردادی خواهید شد و هزینه هایی را که انجام دادند و آزمایش هایی را که متحمل شده اند، با چه نیتی و با چه قصدی بدون اینکه ظرفیت وجود داشته باشد آنها را معطل و به اصطلاح سرکار می گذارید؟
 جراره در پایان خاطرنشان کرد: تذکر جدی به شهرداری داده می شود که دست از فعالیت های انتخاباتی با بودجه عمومی شهر بندرعباس برداشته و این مخفی کاری ها را تمام کند.

اسماعیل بواشه، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز  در نطق پیش از دستور خود به عدم وجود روشنایی و وسایل بازی و تفریحی مناسب در بوستان های بندرعباس از جمله بوستان 2.5 هکتاری، کاکتوس و خلیج فارس اشاره کرد و افزود: شاهد هستیم روزانه ۵۰۰ هزار نفر در بوستان خلیج فارس ورزش می کنند، از خواسته های ورزشکاران این است که فضایی در ضلع شرق این بوستان برای پیاده روی احداث شود و متاسفانه گوش شنوایی نیست.وی افزود : با اینکه برای مساله روشنایی ردیفی هم در بودجه دیده شده است ولی متاسفانه شهرداری انجام نمی دهد و یا به سال بعد موکول می کند.بواشه ادامه داد:  ورزشکاران باید بین ماشین ها حرکت کنند و اگر اتفاقی بیفتد شهرداری باید پاسخگو باشد و برخی مواقع ناامنی عجیب و تاریکی مطلق است و به خصوص خانم ها نمی توانند در آن بوستان به ورزش و تفریح بپردازند.وی بیان کرد: این همه نیرو در شهرداری استخدام می شوند لاقل از این نیروها در این بوستان ها استفاده شود تا مشکلات امنیتی بوستان های شهر بندرعباس حل شود.
بواشه خاطرنشان کرد: بسیاری پلاک و جدول و کارهای بیهوده توسط شهرداری انجام می شود اما مسئله امنیت مردم در بوستان ها در نظر گرفته نمی شود و جای تاسف دارد.معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری بندرعباس در خصوص نطق جراره اظهار کرد: تبدیل وضعیت کارکنان شهرداری در دو بخش صورت می‌گیرد و برابر قانون ما نمی‌توانیم شخصی را به نیروی پیمانی تبدیل کنیم و باید از طریق آزمون صورت بگیرد .
  محمدمهدی جهانبخش بیان کرد: ۲۶۰ نفر مشمول طرح پیمانی شدن نیروها می‌شدند و از این میان ۱۴۶ نفر معرفی شدند اما قرار نیست سایر افراد مشمول این طرح نشوند، ده‌درصدی که قرار شد بر اساس چارت معرفی شوند ، بر مبنای سوابق، مدرک تحصیلی و شایستگی، توسط استانداری در حال پیگیری است و هیچ شائبه‌ای در این زمینه نیست.وی در پایان تاکید کرد: مجوز قراردادی کردن نیروهای شرکتی در دستان ما نیست.
  در ادامه جلسه به دستورکار «اخذ عوارض مازاد از واحدهای صنفی که به‌صورت مجتمع اداره می‌شوند»  پرداخته شد.مسئول درآمد و جانشین مدیر درآمد شهرداری بندرعباس نیز در خصوص این دستورکار، اظهار کرد: در نظر داریم از مجموعه تعمیرگاهی به‌عنوان صنوف مزاحم در سطح شهر که به‌صورت مجتمع اداره می‌شوند عوارض مازادی اخذ شود.لطفی زاده ادامه داد: به عنوان مثال اگر در یک تعمیرگاه چند صنف همزمان مشغول هستند مانند صافکاری، نقاش و تعمیر کار و غیره ... به ازای هر صنف 20 درصد به عوارض افزوده شود .وی بیان کرد: باوجود فشارهایی که به همه مردم وارد شده اما در خصوص این مسئله باید عدالت برقرار شود، یک نفر ۵ تعمیرکار و ۵ استادکار دارد چرا باید به‌اندازه یک صافکار عوارض پرداخت کند.
سخنگوی شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه اظهار کرد: شهرداری می‌خواهد از مردمی پول بگیرد که پول ندارند، اخذ عوارض مازاد از واحدهای صنفی که به‌صورت مجتمع اداره می‌شوند ممکن است به برخی صنوف فشاری وارد کند.فیصل دانش افزود: در این اوضاع اقتصادی هزینه هایی به کسبه تحمیل می شود از جمله اجاره مکان در بعضی موارد و یا مالیات ها و غیره که در اختیار مانیست اما موضوع  اخذ عوارض که با رای شورای شهر صورت می پذیرد را  می توان مدیریت کرد به
 گونه ای که نه به شهرداری و نه به مردم فشاری بیاید.وی تاکید کرد: ما به عنوان نمایندگان مردم در این پارلمان محلی نباید اجازه دهیم به مردم فشاری وارد شود،بنابراین تا زمانی که از این بابت مطمئن نشدیم باید در مقابل تصویب این دستور کار مقاومت نماییم.
عضو دیگر شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در این جلسه عنوان کرد: کسی که در یک فضا یک صنف دارد  و  کسی که در همان فضا سه صنف دارد باید مبلغ عوارض متفاوتی را پرداخت کنند.
 رضا حیدری زاده عنوان کرد: در راستای برقراری عدالت باید اختلاف قیمت عوارض در این خصوص وجود داشته باشد به‌گونه‌ای که کمترین ضرر صورت بگیرد.گفتنی است رسیدگی  به این دستورکار جهت بررسی و ارائه آمار دقیق تر به جلسات بعدی موکول گردید.


مریم منصف/ دریا