دریا نیوزجاده سیاهو احمدی همچنان قربانی می گیرد

دریا نیوز:  جاده هایی در بخش مرکزی شهرستان بندرعباس وجود دارند که علی رغم نیاز جدی به بازسازی اساسی، همچنان قربانی می گیرند.

، 12:27   /   کد خبر: 35319   /   تعداد بازدید: 175


دریا نیوز:  جاده هایی در بخش مرکزی شهرستان بندرعباس وجود دارند که علی رغم نیاز جدی به بازسازی اساسی، همچنان قربانی می گیرند.
  به گزارش خبرنگار روزنامه دریا؛ جاده به عنوان یک راه مواصلاتی از منطقه ای به منطقه دیگر کاربردهای ویژه‌ای برای بشر داشته است، جاده ها از قدمت های زیادی برخودار هستند که نمونه آن را می توان از جاده های خاکی تا جاده های آسفالت شده حال حاضرعنوان کرد. با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از دستگاه های مکانیکی و مکانیزه همواره جاده ها دستخوش تغییرات اساسی بوده‌اند و شکل و شمایل های مختلفی را از سال های پیش تاکنون به خود گرفته اند.
استان هرمزگان و شهرستان بندرعباس یکی از شاهراه‌های اقتصادی کشور ایران اسلامی محسوب می شود، با توجه به قرارگیری در جوار خلیج نیلگون همیشه فارس و برخورداری از استراتژیک ترین ظرفیت ها در خاورمیانه این استان از درجه اهمیت بالایی برخودار است.
  به طور حتم نام و آوازه بندر شهید رجایی بندرعباس به عنوان بزرگترین بندر تجاری خاورمیانه را شنیده اید، یکی از بخش هایی که توانسته رونق اقتصادی در این بندر تجاری را فراهم سازد صنعت راه سازی بوده است، چرا که اگر این صنعت به خوبی نقش خود را ایفا نمی کرد کالاها به خوبی در حوزه صادرات و واردات قرا نمی گرفتند و از این رو وجود جاده با ضریب ایمنی بالا را می توان یکی از بهترین پتانسیل ها در این استان و حتی برای کشور عنوان کرد. مقدمه نویسنده با هدف بیان اهمیت مسیر های مواصلاتی بازگو شده است، اما نکته ای که در اصل ماجرا قرار است به آن پرداخته شود بدین شرح می باشد.
  در اطراف بخش مرکزی شهرستان بندرعباس و حتی در شمالی ترین نقطه این استان روستاهایی قرار گرفته اند  که بی شک دارای ظرفیت های فروانی برای هرمزگان هستند که نمونه آن را می توان بخش سیاهو و روستاهای تابعه آن نامید که با دارا بودن زمین های حاصل‌خیز و قطب تولید میوه نارنگی در کشور جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است.
  اما نکته ای که حائز اهمیت است، عدم برخورداری مناسب مردم بخش سیاهو و بخش احمدی از جاده مواصلاتی مناسب است که این موضوع از دو جهت قابل بررسی می‌باشد.
  در مبحث اول باید گفت که راه ارتباطی استان هرمزگان به شمال کشور از سمت جاده بندرعباس به حاجی آباد از تونل تنگه زاغ می گذرد که اگر بخواهیم راه دومی را به‌عنوان بستر ارتباطی جایگزین به شهرستان حاجی آباد و شمال کشور مشخص کنیم، مسیر بندرعباس به سیاهو و در ادامه احمدی به حاجی آباد به عنوان مسیر دوم شناخته می‌شود، حال اگر روزی جاده  ترانزیتی بندرعباس به حاجی آباد از سمت تونل تنگه زاغ به هر دلیلی بخواهد مسدود شود راه جایگزین آن مسیر سیاهو احمدی به حاجی آباد خواهد بود که متاسفانه از شرایط مناسبی برخودار نیست و قابلیت تردد وسایل نقلیه ترانزیتی را نخواهد داشت.
 در مبحث دوم باید گفت که امنیت جانی روستائیان مناطق سیاهو، سیخوران، نامدر، جغدر و روستاهای تابعه بخش احمدی در گرو ایجاد بستر ارتباطی مناسب از سوی دولتمردان است چرا که این جاده از سویی به پرتگاه ها و از سویی دیگر از مجاور کوه ها احداث شده است که عرض کم جاده از مشکلات راه های مواصلاتی روستاهای نامبرده است.عدم وجود گاردریل در بخش اعظمی از نقاط حادثه‌خیز باعث شده است که به دلیل رخداد نقص فنی برای برخی از خودروها به درون دره سرازیر شوند و خسارت های جانی و مالی فراوانی را برای مردم منطقه ایجاد کند.
  عدم بهسازی روکش آسفالت از بخش سیاهو به سمت بخش احمدی نیز استهلاک های زیادی را برای خودروهای در حال تردد در این مسیر روستایی ایجاد کرده است.
 یکی ازمهم ترین نکته هایی که می توان عنوان کرد ریزش کوه ها در منطقه سیخوران است که با اندکی بارش باران جاده باریک در این منطقه مسدود می شود  و بازگشایی جاده در مرحله اول به دست خود روستائیان اتفاق می افتد و آثار بجا مانده از این ریزش ها تا مدت زمان زیادی در جاده قابل مشاهده است.
 طرح تعریض جاده بندرعباس سیاهو نیمه تمام مانده است
  طرح تعریض جاده بندرعباس به سیاهو با پیشرفت عملیاتی خوبی همراه بود که متاسفانه به یکباره ضربان اجرایی آن از کار افتاد و مردم منطقه سیاهو همچنان منتظر پیشرفت عملیاتی در این جاده روستایی هستند، اما مطالبه‌ای که مردم از مسئولین دارند فقط به بهسازی این فاصله محدود ختم نمی شود بلکه یکی از خطرناک ترین جاده های استان هرمزگان از منطقه  گردشگری سیخوران به سمت بخش احمدی رنگ و بوی مرگ رابه خود گرفته است. قابل بیان است که مناطق سیاهو، هماگ و احمدی از نقاط زیبا، مستعد و پرگردشگر استان محسوب می شوند که اگر جاده های مواصلاتی این مناطق به همت مسئولان استانی تعریض، ترمیم و بهسازی شود، می تواند در اقتصاد مردم روستایی و همچنین جذب بیشتر گردشگران، موثر واقع شود.

 محمدامین عالی پور/دریا