دریا نیوزگروه‌هاي جهادي گره گشاي محلات حاشيه اي؛ آتش به اختياري جهادگران انقلابي هرمزگان

دریا نیوز: محلات حاشيه اي شهر بندرعباس مثل نخل پيرمرد، سنگ کن، نخل ناخدا، شهناز، درخت سبز، شيراول، کمربندي، کوي ملت و ... به لحاظ وسعت، بخش نسبتا زيادي از شهر را شامل مي شوند و به نسبت، جمعيت قابل توجهي از شهروندان بندرعباسي را در خود جاي داده اند

، 10:00   /   کد خبر: 35315   /   تعداد بازدید: 358


دریا نیوز: محلات حاشيه اي شهر بندرعباس مثل نخل پيرمرد، سنگ کن، نخل ناخدا، شهناز، درخت سبز، شيراول، کمربندي، کوي ملت و ... به لحاظ وسعت، بخش نسبتا زيادي از شهر را شامل مي شوند و به نسبت، جمعيت قابل توجهي از شهروندان بندرعباسي را در خود جاي داده اند.

اين محلات گوشه اي از واقعيت تلخ زندگي فقير و غني در يک شهر و در کنار يکديگر را به تصوير مي کشند. به فاصله بسيار اندکي از محله ي شهناز (کوي آيت الله غفاري) که در اذهان عمومي به عنوان مرکز بزه، توزيع مواد مخدر و ... . شناخته مي شود، محله اي ديگر قرار دارد که از نظر برخورداري از امکانات شهري ، خوشنامي و حتي ارزش ريالي زمين هايش، زمين تا آسمان با محله ي شهناز متفاوت است و حال آنکه اين دو محله تنها به وسيله ي يک خيابان چند متري به نام بلوار مادر از هم جدا مي شوند. در جايي ديگر محله ي سنگ کن واقع شده که با اندک مسافت شايد پنج دقيقه اي از محله ي خيابان دانشگاه به آنجا مي رسيم . تفاوت اين دو محله چنان است که انگار ظرف مدت پنج دقيقه با يک هواپيماي مسافري فوق سريع از شهري با تمام امکانات، خانه‌هاي چند طبقه ي زيبا و آدم هاي رنگ و وارنگ و ماشين هاي لوکس به روستايي دور افتاده از مرکز استان با آدم هاي ساده ، يک دل و کم توقع سفر کرده باشيد. اين همه تناقض و تفاوت بسيار ناراحت کننده است. اما اين داستان پر فراز و نشيب تنها به ساختمان و خيابان و کوچه ختم نمي شود که اگر درد مردم اين محلات همين ها بود، زياد غصه نمي خورديم. کافي است پاي درد دل اين مردم محروم و مشکلات کوچک و بزرگشان بنشينيد، بايد يقين بدانيد که طاقت شنيدن درد ها، آلام و عقده هاي در دل مانده شان را نداري و نخواهي داشت؛ مگر آنکه خودت اين درد ها را چشيده باشي تا بتواني با تمام وجود احساس کني. اين مردم محروم چه مي گويند؟چه مي کشند؟ و حرف دلشان چيست؟

يکي ديگر از اين محلات حاشيه اي بندرعباس، محله ي نخل‌پيرمرد است .محله اي که ساکنان نجيب و مومنش به خاطر هم محله بودن با شهيد مدافع حرم ، خليل تختي نژاد به خود افتخار مي کند و نوجوان و جوانش خود را بچه محل خليل مي‌دانند. بله! روي ديگر اين محلات همين است! مردمي که در عين نداري و فقر و مشکلاتشان، انسان هايي با ايمان، شرافتمند و با آبرويي هستند که به حق، اين انقلاب و کشور متعلق به همين ها است. اين مردم همان کساني هستند که در همه ي مراحل سخت و دشوار کشور همواره حامي و مدافع اسلام و انقلاب بوده اند و البته از همه ي مدعيان پر سر و صداي بي‌عمل يا کم عمل، در خط مقدم دفاع از داشته ها و دستاورد هاي انقلاب اسلامي ايستاده و حاضرند جان ها براي دفاع از اسلام، اهل بيت (ع) و کشور فدا کنند. کسي چه مي داند شايد در همين خانه هاي پر مشکل و کوچه هاي تنگ و خاکي اين محلات، ده‌ها و بلکه صد ها خليل در حال زندگي باشند.اين مردم نه توقع حقوق هاي چند ده ميليوني دارند و نه خواهان پست و مقام هاي زود گذرند و نه از پشت پرده بازي ها و بگو مگوهاي سياسي که برخي از آن به دنبال منافع شخصي يا حزبي هستند سر در مي آورند و نه خواسته هاي عجيبي مطالبه مي کنند. خواسته‌هاي اين مردم همان چيز هايي است که همه ي اهالي شهرشان در محله هاي گلشهر، خيابان دانشگاه، داماهي، بهشت بندر و ... به سادگي مي توانند از آن بهرمند شوند. خانه اي امن مي خواهند تا شب را به آسايش در آن سپري کنند. خانه اي که سقفش بوي نم و رطوبت ندهد ،خانه اي که براي استحمام و سرويس بهداشتي لازم نباشد به خانه ي همسايه ها مراجعه کنند. خانه اي که هر لحظه از ترس ريزش سقف و ديوارها وحشت به دلشان راه نيابد، خانه اي که نگران چاه فاضلاب و جمع شدن آب و بيمار شدن فرزندانشان نباشند.اين مواردي که مطرح شد نه توهم است، نه سياه نمايي و نه تخيل و داستان سرايي. اين ها واقعيت هاي شهري است که دوره اي آن را پايتخت اقتصادي مي خواندند و دوره اي ديگر آن را شهري رو به دنيا صدا زدند. اگر پايتخت اقتصاد است پس چرا نمي تواند مشکلات اقتصادي مردم خودش را حل کند و اگر شهري رو به دنيا است ،آيا نبايد با چهره اي زيبا خود را به دنيا نشان دهد؟

بايد باور کنيم اگر قرار است مشکلات مردم حل و فصل شود نبايد منتظر بخش نامه هاي اداري و جلسات پرفراز و نشيب‌شان معطل ماند. البته که مسئولان وظايف مشخصي دارند و بايد به آنها عمل و نسبت به عملکرد خود به مردم پاسخگو باشند. ولي حرکت اصلي مي بايست از طرف خود مردم و با مطالبه گري، شروع ، برنامه ريزي و اجرا شود. يکي از اين حرکت ها ،گرو هاي جهادي هستند که از جان و مال خود براي خدمت به نيازمندان خرج مي کنند و در مقابل عملکردشان مزد و تعريف و تمجيد طلب نمي کنند؛ زيرا خود را خادم، ناصر و حامي مستضعفين مي دانند و براي فعاليت‌هاي خود مثل اعمال عبادي ارزش قائل هستند و خودستايي در اين امر را موجب بروز ريا ، نفوذ شيطان و در نهايت محروم ماندن از خدمت به مستضعفين مي بينند.

جهادگران انقلابي هرمزگان

جهادگران انقلابي هرمزگان ، نام يکي از اين گروه هاي جهادي است که با هدف خدمت به نياز مندان و محروميت‌زدايي برنامه‌هاي مختلف عمراني، فرهنگي، آموزشي و اجتماعي متعدد و فراواني را در شهر بندرعباس اجرا مي‌کنند. سجاد حيدري مسئول اين گروه جهادي در خصوص فعاليت‌هاي اين گروه گفت: اين گروه جهادي از سال 1393 فعاليت هاي خود را آغاز کرده و در زمينه محروميت زدايي خدمت هاي متعددي را ارائه مي دهند.حيدري افزود: اين گروه در آغاز کار خود با جذب خواهران و دختران نوجوان در مناطق ايسين و تازيان فعاليت خود را آغاز کرد و اقدامات متعددي را انجام داد.

وي گفت: در بخش هاي آموزشي کلاس هاي متعدد درسي و کمک درسي، قرآن، آموزش خياطي، گلدوزي، شيريني پزي، آرايشگري برگزار شده است. در حوزه بهداشت و درمان نيز ارائه مشاوره هاي روانشناسي و روانپزشکي ويژه خانواده‌هاي محروم انجام شده و اردوهاي جهادي پزشکي و تحويل داروي رايگان از ديگر برنامه هاي اجرا شده توسط اين گروه جهادي است. درزمينه طب اسلامي و ايراني نيز دوره هاي آموزشي برگزار شده است.حيدري ادامه داد: در بحث عمراني طي 3 سال گذشته چهل منزل مسکوني در مناطق مختلف و حاشيه اي شهر مورد بازسازي قرار گرفته است که از اين تعداد حدود 4خانه نيز به طور کامل مورد ساخت و ساز قرار گرفته و ساير خانه ها نيز تحت بازسازي و تعميرات قرار گرفته اند.

به گفته وي در زمينه اشتغال زايي نيز بعد از آموزش و برگزاري دوره هاي خياطي، کارگاه توليدي خياطي راه اندازي و چند نفر در آن مشغول به کار شده اند. در زمينه شيريني پزي نيز بعد از برگزاري دوره هاي آموزشي طي هماهنگي با چند فروشگاه سطح شهر، توليدات اين افراد به فروش مي رسد، توليدات صنايع دستي، ترشي جات، پخت غذا هاي خانگي نيز از ديگر فعاليت هاي اشتغالي مي باشد.

250 جهادگر

وي در خصوص اعضا و فعالان اين گروه جهادي تشريح کرد: تعداد جهاد گران فعال اين گروه حدود 250 نفر از برادران و خواهران است که بيشتر اين افراد نيز خودشان از افراد نيازمند و محروم حاشيه هاي شهر بندرعباس هستند. اقشار و افرادي ديگري که با اين گروه همکاري مي کنند شامل دانشجويان، طلبه ها، زنان، دانش آموزان، کارمندان بخش هاي مختلف دولتي، غير دولتي، صاحبان مشاغل آزاد و ... هستند.

وي در خصوص برگزاري اردوي جهادي با حضور دانش‌آموزان پايه هشتم دبيرستان نور بندرعباس در محله نخل‌پيرمرد گفت: نظر ما اين است که در انجام فعاليت‌هاي جهادي مي بايست از همه ي امکانات و ظرفيت‌ها براي پيشبرد کارها و خدمت به نيازمندان استفاده شود و دانش‌آموزان مدارس مي توانند يکي از بهترين اين فرصت ها باشند. در اين زمينه خيلي از مدارس از اين گونه اردوها استقبال مي کنند و ما آمادگي اين را داريم که با يک برنامه ريزي منظم از حضور دانش آموزان در اجراي اردو هاي جهادي بهره ببريم.

حيدري فعاليت هاي صورت گرفته در اردوي جهادي دانش‌آموزي محله نخل پيرمرد را اين گونه تشريح کرد: اين اردوبا محوريت مسجد حضرت حمزه سيد الشهدا (ع) برگزار و شامل فعاليت هاي مختلف عمراني ، فرهنگي، آموزشي و خدمت رساني بود که در بخش عمراني موزائيک کاري يک واحد مسکوني در محله ي درخت سبز، آماده سازي ديوار‌هاي يک واحد مسکوني دويست متري براي کچ کاري، ايجاد سقف سرويس بهداشتي وحمام براي خانه اي ديگر و تعمير برخي از جوي هاي آب محله با کمک و همکاري دانش‌آموزان جهادي انجام شد.

مسئول گروه جهادي ادامه داد: يکي ديگر از برنامه هاي اين اردوي يک روزه توزيع بسته هاي غذايي وفرهنگي بين نيازمندان بود که بعد از بسته بندي مواد غذايي که توسط يک خير تهيه شده بود بسته هاي غذايي توسط معتمدين محل و تعدادي از دانش آموزان به نيازمندان تحويل داده شد و در خانه 5 نفر از آنها نيز نهال هاي ليمو کاشته شد.

وي درخصوص يکي از اهداف اردو گفت: اين برنامه موجب شد که در کنار کمک به نيازمندان، دانش آموزان با اوضاع زندگي برخي اهالي محل آشنا و قدر داشته ها و نعمت هايي که در زندگي خود شان دارند را بفهمند.

سجاد حيدري در خصوص ساير فعاليت هايي که با همکاري دانش آموزان در اردو انجام شد گفت: دانش آموزان با همراهي استاد کاران نقاش بخش هايي از ديوار مسجد را رنگ آميزي کردند. همچنين با کمک دانش آموزان بخش هايي از حياط مسجد مورد نظافت و تميز کاري قرار گرفت.

   مسئول گروه جهادگران انقلابي هرمزگان ادامه داد: يکي ديگر از اقدامات انجام شده رنگ آميزي بخش هايي از حياط دبستان بلال بود که در اين برنامه نيز پنجره ها و تيرک هاي زمين فوتبال مدرسه رنگ آميزي شد.

وي درخصوص برگزاري کلاس هاي درسي در اين اردو توضيح داد: فعاليت هاي اين اردو به کارهاي عمراني خلاصه نمي شود و يکي از برنامه هاي مهم اين اردو برگزاري کلاس هاي تقويتي درسي براي دانش آموزان کم بضاعت ،ولي توانمند محله نخل پيرمرد بود. که دانش آموزان مدرسه نور با برگزاري کلاس هاي درسي در ساعات صبح و بعد از ظهر به فعاليت پرداختند که اين برنامه نيز مورد استفاده و رضايت دانش آموزان محله نخل پيرمرد قرارگرفت.

سجاد حيدري بيان داشت: ايجاد ايستگاه صلواتي توزيع شربت و نان محلي نيز يکي ديگر از برنامه ها بود که اين برنامه با همکاري چند تن از خواهران مسجد حضرت حمزه و بچه‌هاي مدرسه نور به مرحله اجرا در آمد.

مسئول گروه جهادگران انقلابي هرمزگان به عنوان آخرين برنامه جهادي اجرا شده در اين اردو گفت: با همکاري واحد خواهران مسجد حضرت حمزه (ع) يک برنامه جشن تولد براي دو نفر از کودکان نيازمند با حضور دانش آموزان مدرسه نور در حياط مسجد برگزار و باعث خوشحالي و شادماني اين کودکان شد و خاطره اي به يادماندني را به وجود آورد.

وي در خصوص همکاري ساير شهروندان با گروه جهادي گفت: اين گروه جهادي وابسته به هيچ نهاد يا ارگاني نيست و بيش از 80 درصد فعاليت هاي صورت گرفته بوسيله خود مردم ، اعضاي گروه و خيرين انجام مي شود. هرچند که برخي مواقع نهاد هايي مثل کميته امداد که نيازمندان، تحت حمايت آن بوده اند بخشي از هزينه ها را تقبل کرده اند.

حيدري ادامه داد: اعضاي اين گروه جهادي در زمينه هاي مختلفي داراي تخصص و توانايي هستند اين تخصصات شامل امورفني مثل جوشکاري، بنايي ، کچ کاري و ... مي‌شوند. برخي ديگر از اعضا در امورات فرهنگي و آموزشي داراي تخصصات خاص و ويژه هستند برخي ديگر در امور اشتغال‌زايي و فعاليت هاي اقتصادي مشغول به خدمت هستند. همچنين اين گروه آمادگي اين را دارد تا افراد علاقمند با تخصص هاي متعدد را براي ارائه خدمت و همکاري با روي باز بپذيرد و با يک برنامه ريزي مناسب هرکدام را در امورات مختلف به کار بگيرد.مسئول گروه جهادگران انقلابي هرمزگان ياد آورشد:يکي از فعاليت هاي پيش روي اين گروه جهادي جمع آوري کمک هاي مردمي به منظور تهيه جهيزيه براي چند زوج جوان مي باشد که تا کنون بخش زيادي از آن تامين شده و براي برآورده شدن ساير مبالغ مورد نياز به کمک همه خيرين نياز داريم و کساني که علاقمند به همکاري با گروه جهادي هستند مي توانند به آدرس @jehadgarbnd در پيام رسان سروش مراجعه کنند و از برنامه هاي اجرايي مطلع شوند.

دانش آموزان مدرسه نور

يکي از معلمين دانش آموزان پايه هشتم دبيرستان نور که در اين اردو حضور داشت در خصوص اهداف دبيرستان از برگزاري اين اردو گفت: کمک کردن و خدمت رساني به نيازمندان از وظايف انساني است و دانش آموزان مدرسه نور کار عجيبي انجام نداده اند، نيازمندان و فقرا حقي به گردن ما دارند و ما در اين اردو به عنوان وظيفه اي شرعي و انساني اين حق را ادا کرديم. محمد زارعي ادامه داد: ديدن زندگي افراد کم بضاعت براي ما که گاها در خانه هايمان از همه نوع امکانات بهره مند هستيم، عبرت آموز است و باعث مي‌شود قدر سلامتي، نعمت ها و داشته هاي زندگي خود را بيشتر بدانيم. خيلي وقت ها والدين دانش آموزان گلايه مي کنند که فرزندشان علاقه اي به درس خواندن ندارد، يا دائما در خانه ايراد مي گيرد و يا اينکه هر روز وسيله اي جديد و گران قيمت را از ما مي خواهد. بچه هاي ما در اين اردو ياد خواهند گرفت که قدر نعمت هاي خود که مهمترين آن داشتن خانواده‌اي سالم و مهربان است را بدانند.وي تصريح کرد: يکي از مهمترين دستاورد هاي ما آن است که بچه ها با سختي‌ها، مشکلات و کمبود هايي در اين اردو مواجه مي‌شوند و اين موضوع باعث مي شود که قدرت تحمل، صبر و بردباري آن‌ها نيز بيشتر شود.

اين معلم دبيرستاني بيان کرد: دانش آموزان پايه هشتم دبيرستان نور علاوه بر اينکه با جسم و جانشان در اين اردو شرکت کردند و زحمت ها و سختي هايي را هم متحمل شدند. پيش از آن و براي تامين هزينه هاي مالي اردو ، هر کدام از دانش آموزان به حد دلخواه و در حد توان خود از پول و پس‌انداز خود نيز انفاق کردند. گاهي اوقات و براي بعضي از افراد گذشتن از پول و دارايي بسيار سخت تر از جان دادن است. يعني افرادي هستند که حاضرند جانشان را فدا کنند و به خطر بياندازند، اما سرمايه و پولشان حفظ شود.

زارعي ادامه داد: جاي دارد که از همه ي دانش آموزان وخانواده هاي آنها که براي برگزاري اين اردو مشارکت و همکاري داشتند، قدرداني و تشکر داشته باشيم و البته پاداش و تشکر حقيقي اين کار خير و خدا پسندانه آنها قطعا نزد خداوند محفوظ خواهد بود.

وي در پايان تاکيد کرد: شايد مهمترين پيام اين اردو نيز اين باشد که براي انجام دادن کارهاي بزرگ و رفع مشکل مردم بايد با روحيه جهادي در ميانه ميدان و در بين مردم حضور داشت و با پشت ميز نشيني و سخنراني کردن کاري از پيش نخواهد رفت. زارعي تاکيد کرد: کشور ما در آينده و تا رسيدن به تمدن نوين اسلامي که مقام معظم رهبري وعده شکل گيري و تحقق آن را به دست جوانان مومن داده است به مديران و مسئولاني نياز دارد که چنين روحيه اي داشته باشند و با تمام وجود در خدمت مردم باشند و بدون شک هرکدام از اين دانش‌آموزان در آينده وارد بخش هاي مختلف مي شوند و مسئوليتي را به عهده خواهند گرفت.

 علی زارعی/دریا