دریا نیوزسکوت و خاموشی چراغ نظارت ناظران: پارک های شکسته وخطرناک سهم کودکان از بازی و تفریح

دریانیوز: آیا واقعا برای مسئولان استان احداث شهربازی سخت است ؟

، 13:28   /   کد خبر: 35312   /   تعداد بازدید: 353


دریانیوز:  پدر، کودک حدود یک و نیم تا دو ساله اش را روی باک موتورسیکلت گذاشته و به بوستان گلشن واقع در سه‌راه گمرک بندرعباس آورده است.
    اما هم تاب شکسته و هم سرسره و نمی تواند فرزندش را تاب و سرسره دهد. با او که صحبت می کنم، می گوید ساکن اطراف پارک شهید دباغیان است. آنجا هم وسایل اسباب بازی که در محوطه بزرگی از سال های بسیار دور بود را جمع کردند و باغ گل ها درست کردند که برای دیدن گل هم باید هزینه پرداخت کنی تا چندتا  گل ببینی که در هیچ شهری اینگونه نیست و در خیابان ها وبلوارها و پارک های شهرشان پر از چنین گل هایی است. وی می گوید: بخشی دیگر از پارک شهر دباغیان هرچند یک تاب و سرسره  گذاشته اند  و برای پارک شهر بندرعباس که بزرگترین و قدیمی ترین پارک شهر است و خیلی از جوانان و پیران از این پارک  خاطره ها دارند و از طرفی مردم از مناطق به این پارک  می آیند، اما کمبود وسایل بازی برای کودکان وجود دارد وبرخی وسایل بازی هم زنگ زده است. همچنین بسیاری از پارک های دیگر نیز وضعیت مشابه پارک گلشن را دارند و وسایل آن شکسته است. پارک دباغیان هم تاریک است وبرخی از لامپ ها و نورافکنها خاموش است. با توجه به حجم جمعیتی که بخصوص پنجشنبه و جمعه به پارک شهر  می آیند، اما تاریکی موجب می شودکه ناامنی ایجاد شود که نیاز است اقدام لازم صورت گیرد.  همچنین سرویس بهداشتی این پارک مانند بسیاری از  پارک های دیگر مایع دستشویی ندارند. شهروندی دیگر می گوید: وسایل بازی در بیشتر پارک ها شکسته شده اند که به  بچه ها آسیب می زنند. بیشتر پارک ها کف پوش ندارد. نمی دانم چرا مسئولان به وضعیت پارکها رسیدگی نمی کنند و پیگیری لازم را  ندارند. حداقل شورای شهر وضعیت  پارک ها را رصد کند وبه متولیان مربوطه تذکر دهند تا  نظارت شان را افزایش دهند. چندین خانواده فرزندان شان  خود را به پارک های مختلف می آورند تا بازی کنند. اما یا تعداد وسایل بازی کم است ویا برخی شکسته  شده اند و با دیدن وضعیت اسباب بازی های  پارک ها، مجبور هستند بروند برخی از پارک ساحلی هم در محاصره قلیان فروشان هستند و کودکان مجبورند در میان دود قلیان های با طعم و بوهای متنوع و مشمئزکننده بازی کنند و  سرفه های شان به گوش برسد که استشمام دود برای کودکانی که آلرژی و آسم دارند، باعث
سرازیر شدن اشک و آب بینی شان می شود وباعث می شود، پارک را به همراه پدر و مادرشان ترک کنند. مقصد بعدی ما پارکی است که روبروی بازار ماهی فروشان واقع گردیده است. آنجا وضعیت بسیار بدتر است. تونل سرسره  کاملا شکسته و تکه سیمانی و بتونی را زیرش گذاشته اند و از داخل  هم احتمال واردکردن آسیب به کودکان وجود دارد.  بخشی از اسباب بازی ها و سرسره بالایی هم گویا شکسته شده  که جمع آوری کرده و آنجا را پلمپ کرده اند. برخی از وسایل بازی در این پارک مانند سایر پارک ها حفاظ ندارند.

 


  گریه کودکان
  چندین کودک گریه می کنند و می خواهند تاب بازی کنند که تاب ها شکسته شده اند و  نمی توانند سوار شوند.شهروندان از وضعیت موجود در این پارک و بسیاری از پارک های دیگر چندان رضایت ندارند و می گویند وسایل بازی در پارک ها یا زنگ زده اند و یا شکسته  شده اند. چرا بعد از نصب وسایل بازی نسبت به نگهداری و رسیدگی به آن ها اقدام  می کنند؟ پارک ها را به بخش خصوصی واگذار کرده اند اما رسیدگی لازم به آنها صورت  نمی گیرد.یکی از شهروندان می گوید: البته باید در این حوزه به دو موضوع توجه کرد. اول اینکه مسئولان مربوطه و شهرداری وقتی که پارک را  احداث می کنند، و وسایل و ست بازی و یا ست ورزش  را نصب می کنند، بایستی به طور مرتب رسیدگی داشته باشند. اگر شکستگی و زنگ‌زدگی وجود داشت، فوری نسبت به
رنگ آمیزی و تعمیر شکستگی اقدام نمایند، زیرا که تداوم این وضعیت باعث آسیب رساندن به کودکان می شود و دست و پای آنها را خراش می دهد یا آسیب جدی می‌بینند. از طرفی دیگر برخی از شهروندان باید در حفظ و نگهداری وسایل بازی دقت کنند و
برخی ها با وارد کردن فشار بر اسباب‌بازی‌ها و پریدن بر روی آنها باعث می شوند که شکسته شوند که بایستی در حفظ و نگهداری اسباب بازی های توسط شهروندان دقت بیشتری شود. شهروند دیگری دو قطار را روی ریل در یک محوطه دایره ای در پارک روبروی بازار ماهی فروشان نشانم می دهد که بوی گازوئیل از اینجا به مشام می رسد و هرچند دقیقه بایستی بر روی ریل، گازوئیل ریخته شود تا قطار راحت تر بر روی ریل حرکت کند. به دنبال اظهار نظر یکی از شهروندان که می گفت پارک اکولوژی نیز فاقد کفپوش است و زمانی که به آنجا رفتم، مشاهده کردم که آب باران بر روی زمین سیمانی جمع شده است و بیشتر وسایلش شکسته شده اند وکودکان راحت و ایمن وسالم نمی توانند بازی کنند.و والدین شان ترس و دلهره دارند. برخی از شهروندان نیز از وضعیت  پارک های محله ای گلایه‌مند اند. گوروندی ساکن محله نخل پیرمرد می گوید: در کنار زمین ورزشی امید محله، یک پارک محله ای را دوسال قبل احداث کردند که روشنایی آن هیچگاه تامین نشد.دو تاب وسرسره و وسایل ورزشی گذاشتند که زنگ زدند و خراب شدند.  ساکنان محله به دلیل شرایط مالی نمی توانند فرزندان خود را به مرکز شهر ببرند. حداقل تعدادی پارک مناسب در محله بسازند تا کودکان بازی کنند. چرا در حق ساکنان محلات حاشیه ای اجحاف و تبعیض روا می شود؟ مگر کودکان مان حق بازی و تفریح را ندارند؟ در این محله در زمان بارندگی کوچه ها پر از گل می شود و طرح بازگشایی معابر هم اجرا نشد و
کوچه ها پر از خاک شده اند. در زمان بارندگی هم برای رفت و آمد با مشکل مواجهیم و کسانی که خودرو دارند بایستی خودروی شان را  در خیابان بگذارند و دانش آموزان از میان همین گل ولای به مدرسه بروند. به محلات چندان رسیدگی نمی شود و وسایل بازی و تفریحی برای کودکان هم وجود ندارد. ناصری شهروند دیگریست که می گوید: کمبود شدید وسایل اسباب بازی و پارک در محلات جدید و قدیمی شهر بندرعباس وجود دارد و خانواده ها برای تفریح خودشان و فرزندانشان با مشکل مواجه اند و در این شهر به راحتی فضای سبز را تغییر کاربری می دهند. فضای سبز کوی شفای بندرعباس را تبدیل به مجتمع تجاری ومسکونی کردند و پیگیری و اعتراض های مردم نیز اثر گذار نبود.گویا مسئولان  بندر عباس و استان هرمزگان فکر می‌کنند که مردم نیازی به فضای سبز ندارند و به راحتی فضای سبز را به مجتمع های تجاری و مسکونی تبدیل می‌کنند؛ غافل از اینکه مردم برای تنفس به اکسیژن نیاز دارند. فضای سبز در واقع ریه های شهر است و هرچه فضای سبز کمتر باشد، آلودگی نیز بیشتر می‌شود و مردم جایی  برای تفریح و گردش ندارند.

 


  درخواست از دستگاه قضایی
برخی از شهروندان بندرعباسی از دستگاه قضایی می‌خواهند که اجازه ندهند فضاهای سبز و اماکن تفریحی و... تغییر کاربری داده شوند و با متخلفین در این بخش به شدت برخورد شود و از مسئولان مربوطه بخواهند که سرانه فضای سبز در شهر بندرعباس افزایش دهند. در سایر مناطق کشور که هوا خنک و سرد می باشد، اما فضای سبز و درختان و پارک های زیادی دارند؛ اما در بندرعباس که بیش از نیمی از سال هوا گرم می باشد و بایستی فضاهای سبز و پارک ها توسعه یابد؛ امادر این بخش کمبود شدید فضای سبز و پارک وجود دارد. یکی از شهروندان از پارک های خانگی می گوید که تعدادی وسایل بازی در اتاق وسالنی در مجتمع های تجاری و مسکونی گذاشته شده است تا بچه ها بازی کنند که گاهی از استاندارد و ایمنی لازم برخوردار نیستند. برخی دیگر از شهروندان از نبود شهربازی در بندرعباس به شدت گلایه مندندو می‌گویند چگونه در شهری که با این درآمد و جمعیت بالای ۸۰۰ هزار نفر که مهاجرت های زیادی نیز به این شهر می شود، اما حتی همانند شهرهای اطراف مثل سیرجان و شیراز و... هم شهربازی ندارد و کودکان به ما می گویند ما را به سیرجان و شیراز ببرید تا در شهربازی تفریح وبازی کنیم. آیا واقعا برای مسئولان استان احداث شهربازی سخت است یا اینکه آنها از حقوق کودکان و نوجوانان غافل هستند و فقط به دنبال اجرای پروژه هایی هستند که منفعت اقتصادی برای شان داشته باشد؟ مردم حتی از وجود برخی پارک بادی ها در سطح شهر که فاقد ایمنی هستند، بسیار گلایه‌مندند و می گویند:این پارک بادی ها ایمنی لازم را ندارند و کودکان در زمان بازی آسیب می بینند و نیاز است نظارت لازم صورت گیرد.  اگر اتفاقی برای کودکی افتاد، چه کسی پاسخگوست؟
  به دلیل اینکه کمبود فضای سبز و پارک در شهر بندرعباس وجود دارد و برخی از خانواده مجبور می‌شوند که کودکانشان را به این اماکن ببرند، در واقع مسئولان در این زمینه کم کاری کرده اند که منجر به این وضعیت شده است. از مسئولان انتظار داریم که نظارت را بر پارک ها افزایش دهند.


  خوابیدن معتاد
خانم هاشمی ساکن گلشهر، خیابان شلمچه کوچه فروزان ۱۰ هم می گوید دختر کلاس دومم دقایقی قبل از رفتن به مدرسه خواست در پارک روبروی خانه مان بازی کند که یک دفعه متوجه شد یک معتاد داخل تونل سرسره خوابیده است ، بسیار ترسید و مشاهده این وضعیت، حال خوش من و  دخترم را دریک صبح پاییزی و بارانی خراب کرد .
 فرزندم با یک شوق و ذوق فراوانی به سمت پارک رفت و وقتی دید یک نفر در سرسره پارک  خوابیده و  می لرزد ذوقش کور شد و از ادامه بازی منصرف شد.  


  عدم پاسخگویی مسئولان‌
  البته برای گفتگو با مسئولان مربوطه تلاش کردیم که نظرات آنها را نیز جویا شویم؛ اما علی رغم گذشت بیش از ده روز از تهیه گزارش مربوطه و انتظار برای معین کردن زمان مصاحبه، آنها حاضر به پاسخگویی در این زمینه نشدند.

علی زارعی/ دریا