دریا نیوزحکایت دردناک روستاییان نُنگ بندرعباس همسایگان پالایشگاه های گاز بیکارند و بی آب

دریانیوز: 70 نفر از جوانان ننگی که برخی از آنها تحصیل کرده اند، بیکارند

، 09:03   /   کد خبر: 35301   /   تعداد بازدید: 235


دریانیوز: اگر از جاده میناب به سمت بندرعباس بروید، چند متر بعد از پلیس راه میناب بندرعباس در ضلع شمالی جاده دو تابلو نظر شما را جلب می کند. بر روی یک تابلو نوشته شده است: به روستای نانگ، زادگاه سردار شهید حسن ذاکری نانگی خوش آمدید و بر روی تابلوی دیگر اسامی پالایشگاه گاز، منطقه ۶ عملیات انتقال گاز و شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی به چشم می‌خورد. وارد این جاده که می شویم، می بینیم که جاده دوبانده شده است؛ اما هنوز روشنایی تامین نشده است. این جاده دوبانده تا پالایشگاه ها ادامه دارد و پس از آن جاده بسیار باریک و دو طرفه، پیچ در پیچ و بدون علائم و تاریک می شود تا می رسد به روستای نانگ یا همان ننگ.
  روستا دارای محلات مختلفی است. محلات این روستا البته علیرغم اینکه در این منطقه پالایشگاه های گاز وجود دارد، اما همچنان در فقر و محرومیت بسر می‌برد. جاده‌های روستا آسفالت نیست و در بارندگی با اندک طغیان رودخانه‌ها، مسیرها مسدود می شود. روستا فاقد آب لوله کشی از سدهاست و فقط از پالایشگاه هر دو هفته به یکی از محلات آب می رسد و آنها مجبور به ذخیره‌سازی آب هستند که در تابستان مشکل آب در این روستا بیشتر می شود.
  در محله کوه سردو که بر روی مسیر پرشیب قرار دارد، خانمی با دختر دانش آموزش زندگی می کند و شوهرش فوت کرده است. تمام دارایی یک اتاق است حدود ۱۲ متری که سقف چوبی دارد و نور از آن به درون خانه می تابد و در بارندگی پر از آب می شود. این خانه که سقفش شبیه آبکش است، هم اتاق خواب است و هم آشپزخانه و پذیرایی و.... و جلویش را با سوبند درخت نخل بسته اند.
   این مادر و دختر تحت پوشش کمیته امداد  ۲۸۰ هزار تومان مستمری دریافت می کنند و با مشکلات فراوانی مواجهند و  پیگیری شان برای بازسازی خانه بی نتیجه مانده است. کمیته امداد منطقه3 بندرعباس به آنها قول داده که هم سقف خانه (اتاق) تعمیر کند و هم یک اتاق دیگر نیز به خانه شان اضافه کند و آنها همچنان چشم انتظار تحقق این وعده هستند.
سال گذشته گویا 800 هزارتومان به آنها داده اند که توانسته‌اند یک کولر دست دوم بخرند. چراغ گاز مناسبی ندارند.

 

 


  بیکاری جوانان در کنار پالایشگاه ها
  جوانان و خانواده های ننگی بسیار گلایه‌مندند که علیرغم اینکه پالایشگاه های مختلفی در نانگ وجود دارد؛ اما آن ها بیکار هستند و یا مجبورند بصورت روزمزد در کشاورزی سرخون و گاهی چند روز برای پیمانکاران پالایشگاه ها کارگری کنند؛ اما در هیچ جا بیمه نیستند و آینده درخشانی را برای خود متصور نیستند. ننگی ها برای دریافت خدمات بهداشتی درمانی مجبورند به شهر بندرعباس بروند. آنها برای رفت و آمد به شهر نیز مجبورند دربست بگیرند و حداقل ۶۰ هزار تومان برای این رفت یا برگشت باید بپردازند. جاده داخل روستا خاکیست و اگر بارندگی شود، جاده بسته می‌شود.
  دهیار این روستا نیز می گوید :در این روستا که بر اساس آخرین سرشماری ۸۲۸ نفر در قالب ۲۸۰ خانوار زندگی می‌کنند؛ اما مسئولان استان از جمله استاندار، فرماندار و بخشدار مسئولان آب، نمایندگان مجلس وعده هایی برای رفع مشکل آب روستا داده اند؛ اما تاکنون وعده ها محقق نشده است. شعیب شریعت پناه می گوید: روزانه ۵ ساعت آب از پالایشگاه گاز به روستا می دهند؛ امابه دلیل پراکندگی محلات در روستا، هر ۱۵ روز به طور متوسط به یکی از محلات آب می رسد. وی می گوید: برای پیگیری رفع مشکلات روستا به مجلس شورای اسلامی در تهران هم رفتیم و وعده هایی داده شده که هنوز مشکلات برطرف نشده است.
وی می گوید با پیگیری زیاد توانستیم ورودی روستا را باهمکاری بنیاد مسکن آسفالت کنیم، اما داخل روستا طرح هادی اجرا نشده است. زمین ورزشی مناسبی نداریم و احمد مرادی نماینده مجلس پیگیر احداث زمین چمن مصنوعی روستاست و با توجه به اینکه ایشان فرد پیگیر و خوش قول هستند؛ جوانان امیدوارند زمین چمن مصنوعی روستا زودتر احداث شود.
  وی نیز از بیکاری جوانان می گوید که علی رغم وجود مجتمع های پالایشگاهی و گازی در این منطقه، جوانان بیکارند و نیروهای این صنایع از سایر استانهای کشور تامین می شود. چرا جوانان این منطقه باید بیکار باشند؟ مسئولان مشکلات این منطقه را می دانند؛ اما اقدام مناسبی تاکنون انجام نشده است. در این روستا، برخی از خانه ها روی کوه قرار دارند و احتمال ریزش در اثر بارندگی و سیل و زمین‌لرزه وجود دارد. تعداد انگشت شماری نخل در نانگ دیده می‌شود.

 


  وقتی با یکی از زنان روستا صحبت می‌کنیم؛ وی نیز مانند سایر اهالی، اولین مشکل و دغدغه های شان را  بیکاری جوانان و مردان روستا عنوان می کند و می گوید مردان روستا بایستی برای کارکردن به صورت روز مزد به سرخون بروند و آنجا  همیشه کار نیست. روزی 30تا ۴۰ هزار تومان می‌گیرند و از آن طرف هزینه های زندگی بالاست. وی دختر معلول ذهنی چهار ساله  هم دارد و برای تهیه پوشاک و هزینه هایش با مشکل مواجه است. خانه های آنها فقط یک کولر دارد که در تابستان چندان خنک نمی کند. آبگرمکن ندارند و روی چراغ گاز آب را گرم و حمام می کنند.
  برخی نیز از عدم واگذاری انشعاب برق خانه هایی که از چندسال قبل برای فرزندانشان ساخته اند، گلایه مندند. برخی هم از جدل هایی که در تابستان بر اثر کمبود آب  صورت می گیرد، می گویند.
جوانان از زمین خاکی فوتبال روستا می گویند که تعدادی از  چراغ‌های نورافکنش سوخته شده است. آقای منصف که از حدود ۴۰ روز قبل کارگاه تولیدی قارچ را در روستا راه‌اندازی و در آن سه نفر از روستاییان را  مشغول به کار کرده است، می گوید مدرسه فرسوده روستا خالی است واگر آن را در اختیارش قراردهند، می تواند میزان تولید قارچ و اشتغال‌زایی را افزایش دهد.
  یکی از جوانان روستا می گوید شغلی ندارد و گاهی برای پیمانکار پالایشگاه چندروزی کار می‌کند، اما بیمه نمی کند. بعضی روزها به سرخون برای کار در کشاورزی می رود.


 جاذبه های دیدنی
  یک عضو شورای اسلامی این روستا نیز از جاذبه های دیدنی روستا می گوید. فریدون نظری ننگی گفت: قنات هایی داریم که با سنگ و ساروج ساخته شده اند. غارهایی وجود دارد که در قدیم زمانی که  کلاه سفیدها یا همان انگلیسی حمله می‌ کردند، مردم روستا به داخل این غارها می رفتند. چشمه آب سرد در روستا وجود دارد و تا ۲۰ سال قبل، آبش جوشان بوده و دامادها برای مراسم سرتراشان به آنجا می رفتند. مرسوم بوده اوایل دی ماه هر سال بین ۲۰ تا ۲۵ دیگ حلیم درست می کردند و بین مردم توزیع می کردند و از خداوند طلب باران و رزق و روزی می کنند. نظری می‌گوید: قرار بود از تصفیه‌خانه بندرعباس به روستا لوله کشی و آبرسانی شود که هنوز این وعده محقق نشده است. این عضو شورا یکی دیگر از مشکلات ساکنان را وضعیت زمین های این روستا می داند که به آنها گفته شده است متعلق به افراد حقیقی و حقوقی می باشد و نمی توانند سند بگیرند. همچنین در این روستا شهرک‌سازی نشده است و مردم برای مسکن فرزندانشان با مشکل مواجه اند. هر چند اداره کل منابع طبیعی هرمزگان به آنها اعلام کرده که اراضی منابع طبیعی را می تواند به بنیاد مسکن جهت واگذاری به اهالی واگذار نماید. وی می‌گوید: سطح آب در روستا بالاست، ولی لایه چربی به دلیل فعالیت پالایشگاه‌ها در این منطقه بر روی آب وجود دارد که این آب برای کشاورزی هم مناسب نیست و به همین دلیل در این منطقه چاه آب و کشاورزی وجود ندارد. یک ست بازی نیز در روستا برای بازی کودکان گذاشته شده است؛ اما نیاز به زیرسازی و دیوارکشی و... دارد که انتظار داریم پالایشگاه‌ها در راستای مسئولیت های اجتماعی خود در این بخش و احداث جاده ها همکاری کنند. وی می‌گوید: اگر ماشین‌آلات راه سازی در اختیار شورا قرار  گیرد؛ آنها می‌توانند زیرسازی جاده را انجام دهندتا بنیاد مسکن هم آسفالت را انجام می‌دهد.


  70جوان بیکار
  این عضو شورا با بیان اینکه ۷۰ نفر از جوانان ننگی که برخی از آنها تحصیل کرده اند، بیکارند؛ از عدم اشتغال زایی پالایشگاه ها برای جوانان بسیار گلایه‌مند است. یکی از موضوعات دیگر این است که در روستا در سال جاری فقط مدرسه ابتدایی فعال است بدلیل این که دانش آموزان باغو که به این روستا می‌آمدند  از امسال به بندرعباس رفتند، تعداد دانش آموزان دبیرستان به حد نصاب نرسیده است و به همین دلیل کلاس های درس دبیرستان برگزار نمی شود ودانش آموزان روستا مجبورند به سرخون در ده کیلومتری ننگ بروند.


  زمین های وقفی
  زمین های وقفی هم گویا در روستا وجود دارد.  یک غسالخانه هم در این اراضی احداث شده است و یک کتابخانه نیز توسط یکی از روستاییان نانگ ساختش شروع می‌شود  و به دلیل فوت ایشان، نیمه تمام مانده است. از موقوفه مرحوم ناصری نیز برای مراسمات در ماه محرم در این روستا استفاده می شود.  نظری می گوید: نقشه های طرح هادی روستا ۱۲ سال قبل طراحی شده است و برای بازنگری در طرح، بنیاد مسکن گفته که باید ۹۰ میلیون تومان واریز شود که توانایی مالی واریز این مبلغ را نداریم. اهالی از وعده‌های بی عمل مسئولان و برخی نمایندگان گلایه دارندو از مسئولان انتظار دارند که مشکل اشتغال جوانان، بی آبی، احداث جاده و... را به اتمام برسانند. حق آنان بیکاری و بدون آب ماندن، نیست.

علی زارعی/ دریا