دریا نیوزگلایه رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان: بیمارستان شریعتی و آمبولانس های دریایی در کمبود اعتبارات خاک می خورند

دریانیوز:400میلیارد تومان بدهکاریم و 210میلیارد طلبکار

، 10:36   /   کد خبر: 35291   /   تعداد بازدید: 388


دریانیوز: ئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: بیمارستان شریعتی بندرعباس و آمبولانس های دریایی در کمبود اعتبارات و گمرک خاک می خورد.
     حسین فرشیدی در جمع خبرنگاران افزود: در حال حاضر منفی 25میلیارد تومان هزینه کرده ایم ودر مجموع 65 میلیارد تومان جهت احداث و تجهیز این پروژه نیاز است. فرشیدی اظهار داشت: بیمارستان 130 تختخوابی شریعتی که از سال 93 بازسازی آن آغاز شد، نیازمند تامین اعتبار است و از دولت و صنایع هم انتظار داریم مشارکت و حمایت داشته باشند. وی خاطرنشان کرد : به وزارت بهداشت ودرمان درخواست 20میلیارد تومان داریم که وزیر برای پرداخت 15میلیارد تومان قول داده اند که امیدواریم زودتر محقق شود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: بیمارستان شریعتی آبروی استان و اولویت نخست است که 90درصد پیشرفت فیزیکی دارد. وی بابیان اینکه از منابع داخلی دانشگاه برای احداث بیمارستان شریعتی بندرعباس تاکنون هزینه شده است؛ گفت:اگر همین الان 30میلیارد تومان به دانشگاه تخصیص یابد، بیمارستان تا قبل از پایان سال به بهره برداری می رسد. فرشیدی گفت: سه آمبولانس دریایی خریداری شده از هلند نیز در گمرک بندرعباس خاک می خورد و تفاوت های ارزی ایجاد شده باعث شد برای ترخیص مشکل داشته باشیم و درصورتی که این آمبولانس ها وارد مدار خدمات‌رسانی شوند، تحولی عظیم در ارتقای خدمات ایجاد می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اظهار نارضایتی از پیمانکار بیمارستان 531 تختخوابی بندرعباس با 54 هزار مترمربع زیربنا؛ گفت: علی رغم اینکه این پروژه دارای اعتبارات خوبی است، اما فقط 25درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
  وی گفت: حاضریم هرگونه حمایتی را از احداث بیمارستان های خصوصی و واگذاری تمام بخش های دولتی به بخش خصوصی براساس قانون داشته باشیم. فرشیدی افزود: قرار است تنها بیمارستان تخصصی خصوصی استان بزودی در بلوار راه آهن بندرعباس وارد فاز اجرا شود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: دو پروژه بیمارستان خصوصی دیگر در استان در حال پیگیری جهت واگذاری زمین هستیم. وی تاکید کرد: از نمایندگان مجلس انتظار داریم مصوبه ای داشته باشند تا در قانون بودجه سال 99 درآمد حاصل از فروش املاک به دستگاه های اجرایی و دانشگاه جهت اجرای پروژه ها تخصیص یابد وبه خزانه واریز نشود که به استان برنمی گردد. فرشیدی گفت: قرارداد سوم ام آر ای دولتی دانشگاه نیز منعقد شده است و وزارت بهداشت پرداخت 50درصد هزینه آن را متقبل شده است. البته اولین دستگاه خراب و ازکارافتاده است و دومین دستگاه توسط بخش خصوصی با تعرفه دولتی در بیمارستان شهیدمحمدی به ارائه خدمات می پردازد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از اجرای طرح هر خانه یک پایگاه سلامت بزودی در بندرعباس خبرداد. وی افزود: وضع درمان استان خوب نیست.
فرشیدی تصریح کرد: علی رغم  اقدامات صورت گرفته در بخش‌های  بهداشتی، درمانی، بيمارستاني و... در استان؛ اما این اقدامات در ادوار مختلف در حد نیاز استان نیست. رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت:در هشت ماه که از پذیرش ریاست دانشگاه توسط بنده می گذرد، اما به آنچه که بدنبالش بودم، نرسیدم.وی گفت: شکاف عظیمی از وضعیت استان و متوسط کشوری در حوزه های مختلف بهداشت ودرمان  داریم. فرشیدی گفت: هرمزگان استانی است که از بکارگیری پتانسیل های موجود محروم نگه داشته شده است و در حال حاضر بامشکل مواجهیم. وی گفت: در سه ماه اخیر 743نفر بیمار تنفسی و آنفلوآنزا بستری شدند که از  129نمونه گیری شد که 18نفر آنفلوآنزا مثبت داشتند.
فرشیدی افزود:البته از کل این بیماران 16نفر فوت کردند که سه نفرشان آنفلونزا داشتند که دو نفرشان مادر باردار بودند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به کمبود پرستار در برخی مراکز درمانی استان گفت: به دلیل مشکلات مالی نمی توانیم از کمک پرستاران هم استفاده کنیم. وی گفت: امسال 30درصد افزایش جذب پزشکان فوق تخصص داشتیم و80 نفر جذب کردیم که 4نفر در بخش اطفال، دونفر فوق تخصص خون بزرگسال و دونفر نفرولوژی، یک فوق تخصص ریه و... جذب شده اند. به گفته فرشیدی متخصصان داخلی و اطفال در بیمارستان بشاگرد به ارائه خدمات می پردازند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نسبت به دخالت در امر پزشکی در برخی عطاری ها هشدار داد و گفت: فقط کسانی می توانند به ارائه خدمت در این بخش بپردازند که دارای مدرک استاندارد مرتبط باشند.

وی سیب سلامت را نشانه معتبر بودن کالاها دانست و عرضه آن را در عطاری ها و... بلامانع دانست و گفت: در صورت نداشتن تاریخ اعتبار، فاسد بودن و... بایستی نسبت به جمع آوری آنها اقدام شود. فرشیدی با اشاره به بدهی 400میلیاردتومانی دانشگاه به بازار، شرکت های دارویی، تجهیزاتی و...  که باعث بروز مشکلاتی برای دانشگاه شده است؛ گفت: از آن طرف 128میلیارد تومان از بیمه سلامت و 80 میلیارد تومان از بیمه تامین اجتماعی و 4میلیارد تومان از سایر بیمه ها طلب داریم .وی گفت: درصورتیکه براساس قانون بیمه سلامت بایستی 60 درصد هزینه را پس از ارائه اسناد پرداخت کند وسپس بررسی ها را انجام دهند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: 60 هزار افاغنه ثبت شده و تعداد زیادی ثبت نشده در استان داریم که بسیاری از آنها خدمات درمانی را بدون پرداخت هزینه دریافت می کنند. وی گفت: سال گذشته بیمه سلامت سقف پرداخت را 265میلیارد تومان اعلام کرد که 40میلیاردتومان مازاد داشتیم و هنوز پرداخت نکرده اند و امسال سقف اعلامی را قبول نکردیم .

وی به شناسایی 58بیمار مالاریا در سال گذشته و 38بیمار در سال جاری در استان خبرداد که همگی تبعه افغانستان و پاکستان بودند. فرشیدی با اشاره به کمبود1600 پرستار در استان، افزود: متاسفانه اعلام کرده اند که تقاضا برای جذب پرستار ندهیم و حتی برای جذب کمک پرستار با مشکل اعتباری مواجهیم و اگر اکیپی از وزارت بهداشت چند روزی در استان باشند و وضعیت کمبود پرستار را مشاهده کنند، آنگاه شاید اثرگذار باشد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در یک ماه اخیر اجرای بیمارستان 264تختخوابی پالایشگاه نفت ستاره پس از توقف چندماهه، شتاب گرفته است که امیدواریم این روند تداوم یابد. وی گفت: روستاییان خواهان راه اندازی  مراکز شبانه روزی بهداشتی درمانی هستند که در بسیاری از روستاها به لحاظ قانونی نمی توانیم این اقدام را داشته باشیم.