دریا نیوزمدیرشعب بانک قرض‌الحسنه مهرایران استان هرمزگان: 86 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه به مردم استان اعطا شده‌است

، 13:57   /   کد خبر: 35219   /   تعداد بازدید: 155


دریانیوز: مدیرشعب بانک قرض‌الحسنه مهرایران استان هرمزگان گفت: قرض‌الحسنه یکی از جلوه های زیبای یاری و دستگیری نیازمندان بشمار می رود و بدون تردید از دیدگاه تمام آیین ها نیز مورد اهمیت می باشد و اسلام توجه ویژه ای به مسئله قرض‌الحسنه نموده است بطوریکه ریشه در قرآن و سنت پیامبر(ص) دارد.
  به گزارش خبرنگار روزنامه دریا، کرامت‌اله مصطفی‌پور پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته بندرعباس افزود: در قرآن «قرضاً حسناً» که از آن تعبیر به قرض الحسنه می شود، به معنای انفاق است که این انفاق بسیار مطلوب خداوند می باشد و خداوند در قرآن کریم در آیاتی چند به آن اشاره فرموده‌است اما مسئله مهمی که جا دارد به آن اشاره نمود، وجود انگیزه‌های ارزشمندی همچون ایثار، پاداش اخروی، کسب اخلاق پسندیده و تعاون و همیاری برای این سنت حسنه است که بر اهمیت ترویج فرهنگ غنی قرض الحسنه می افزاید.
 مصطفی‌پور اظهارداشت: بانک قرض‌الحسنه مهرایران با سرمایه اولیه 15هزار میلیارد ریال و مشارکت بانک‌های دولتی 22 آذرماه سال 1396 افتتاح و با گسترش و توزیع موزون شعب خود در سراسر کشور آغاز به کار نمود و هم‌اکنون با بیش از 530 شعبه فعال و نزدیک به 3 هزار پرسنل جوان، متخصص و کارآزموده در سراسر کشور فعالیت می کند. وی ادامه‌داد: این بانک با تاكيد بر الگوي بانكداري اسلامي در راستاي توانمندسازي و تقويت توان اقتصادي قشرهاي مختلف مردم جامعه و همچنين تلاش براي فقر زدايي و رفع محروميت‌هاي اقتصادي به ويژه در مناطق كمتر برخوردار فعاليت مي كند.مصطفی‌پور عنوان‌کرد: پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در حوزه های اشتغال و کارآفرینی، معیشت، ازدواج، درمان و حمایت از مددجویان سازمان های حمایتی و سازمان‌های مردم نهاد از جمله خدمات این بانک است که این امر به‌طور چشمگیری به بهبود شاخص های اقتصادی در جامعه کمک می کند. پرداخت وام های قرض الحسنه به 6 میلیون نفر حاصل خدمات این بانک در طی 12 سال فعالیت بوده است.  
  وی خاطرنشان‌کرد: در بانک قرض الحسنه مهر ایران در راستای توسعه بانکداری الکترونیک و تحقق بانکداری بدون کاغذ برنامه های اصلاح ساختار الکترونیکی کردن عملیات اجرایی بانک و ایجاد یک بانک تمام الکترونیک، سامانه ها، ابزارها و امکاناتی شامل تهیه اسناد و فرم های دیجیتالی،آرشیو الکترونیکی اسناد، اتصال به سامانه ثبت احوال و احراز هویت بیومتریک، استفاده از پدهای امضای الکترونیک مشتریان، راه‌اندازی داشبورد ارزیابی عملکرد شعب و راه اندازی اتوماسیون اداری (چارگون) و همچنین گسترش خدمات بانکداری الکترونیک مانند افتتاح حساب و درخواست تسهیلات به صورت آنلاین در کنار سایر خدمات موبایل بانک و اینترنت بانک فراهم شده است.
  این مسئول اضافه‌کرد: با این اقدامات تمامی عملیات بانکی در این بانک به صورت غیر حضوری و بدون استفاده از کاغذ قابل انجام است. این امکان نقش بسزایی در حفاظت از محیط‌زیست، حذف رفت و آمدهای غیر ضروری و تسریع در ارائه خدمات بانکی به مشتریان ایفا می کند.
  مصطفی‌پور خاطرنشان‌کرد: بانک قرض الحسنه مهر ایران در استان هرمزگان دارای هفده شعبه در شهرستان‌های مختلف است و تاکنون توانسته است86هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه به مردم استان اعطا نماید. وی گفت: بهبود شرایط اقتصادی و معیشتی مردم در اولویت قرار دارد. در این بین اقشار محروم و دهک‌های پایین درآمدی بیش از دیگران در مضیقه هستند. مهر ایران به‌عنوان بانکی قرض‌الحسنه، با اشراف به این مسئله،به‌طور ویژه تأمین مالی نیازمندان را از طریق وام‌های قرض‌الحسنه مد نظر قرار داده است. در این راستا حمایت از مددجویان کمیته امداد، بنیاد برکت، بهزیستی و سایر سازمان‌های مردم‌نهاد و حمایتی مد نظر این بانک بوده، به‌طوری که اعطای کمک‌های بلاعوض و تسهیلات قرض‌الحسنه به سیل‌زدگان با معرفی کمیته امداد امام خمینی، تسهیلات قرض‌الحسنه‌ای را نیز برای مددجویان ارائه کرده است.  مدیرشعب بانک قرض‌الحسنه مهرایران هرمزگان عنوان‌کرد: در کشور ما به‌علت عدم رشد و توسعه کافی بازار سرمایه، نقش بانک‌ها در تأمین مالی بنگاه‌ها پررنگ‌تر شده است. این باعث می‌شود که بانک‌ها برای حمایت از تولید داخلی وظیفه بیشتری بر دوش خود داشته باشند. بانک قرض‌الحسنه مهرایران سعی کرده تا وام‌های قرض‌الحسنه‌ای که به این منظور ارائه می‌کند، در راستای رونق کسب‌وکارهای داخلی و البته توسعه پایدار اقتصادی در سطح کلان باشد. برای رسیدن به این هدف،حمایت از صنایع دانش‌بنیان و متکی به فناروی بالا به‌طور خاص مدنظر بوده است. اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به خرید موتورسیکلتهای سازگار با محیط زیست در این راستا بوده که در فاز نخست آن حمایت از خرید حدود 4500 موتورسیکلت صورت پذیرفته است.
  وی اظهارداشت: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران اخیراً طرح حمایت از کالا و خدمات ایرانی را اجرایی کرده است. در چارچوب این طرح، اشخاص حقیقی و حقوقي مرتبط با حوزه توليد، توزيع و همچنین فروش کالا و خدمات مي‌توانند با انعقاد تفاهم‌نامه همکاري با بانک قرض‌الحسنه مهر ايران، از امتيازات در نظر گرفته شده در قالب تسهيلات خريد استفاده کنند. تسهیلات، به مشتريان معرفي شده از سوي این اشخاص تعلق می‌گیرد و مشتريان آنها از این طريق قادر خواهند بود تا هزينه‌هاي خريد محصولات را از طریق دریافت تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد صفر تا 4 درصد پرداخت كنند.
  وی خاطرنشان‌کرد: مشتریان بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به حدود هشت میلیون نفر رسیده است و این بانک تا پایان مهرماه منابعی را به ارزش 458 هزار میلیارد ریال در قالب تقریباً 6 میلیون فقره تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار داده است.
  مصطفی‌پور ادامه‌داد: تعداد تسهیلات پرداخت شده بانک در طول سال‌های گذشته روندی افزایشی داشته به‌طوری که از 500 هزار مورد در سال 1395 به 752 هزار مورد در سال 1396 و یک میلیون و 230 هزار مورد در سال 1397 رسیده است. مبلغ تسهیلات پرداخت شده نیز از 82 هزار میلیون ریال در سال 1396 به 130 هزار میلیون ریال در  سال 1397 افزایش یافته است. در ابتدای سال اعطای یک میلیون و 500 هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه با اعتباری بالغ بر یکصد و پنجاه هزار میلیارد ریال پیش بینی شده است، در حالی که باتوجه به عملکرد بانک تاکنون بیش از یک میلیون و 370 هزار فقره تسهیلات به ارزش 123 هزار میلیارد ریال پرداخت شده است و پیش بینی می شود تا پایان سال به 2 میلیون نفر وام قرض الحسنه پرداخت شود.
  وی خاطرنشان‌کرد: بانک قرض‌الحسنه مهرایران، با پیشتاز بودن در ارائه برخی خدمات الکترونیک برای نخستین بار در شبکه بانکی کشور، گامی مهم در تسریع فرآیند ارائه خدمت به مشتریان خود و همچنین کمک به حفظ محیط زیست از طریق کاهش مصرف کاغذ و حذف مراجعات غیرضروری مشتریان به شعب برداشته است. این بانک برای نخستین بار خدمات افتتاح حساب، محاسبه معدل حساب و درخواست تسهیلات را به‌صورت آنلاین ارائه کرده است.
  مصطفی‌پور اضافه‌کرد: از اکنون با اجرایی شدن کامل احراز هویت از طریق ابزارهای بیومتریک، نیاز به فرم‌های کاغذی در شعبه بیش از پیش کاهش می‌یابد به‌گونه‌ای که احراز هویت مشتری صرفاً با اثر انگشت وی و دریافت کارت ملی امکان‌پذیر است.وی عنوان‌کرد: بانک مهر ایران با الکترونیکی کردن بایگانی پرونده‌های شعب و حذف کاغذ و همچنین توسعه سیستم اتوماسیون موفق شده تا استفاده از کاغذ را به حداقل برساند. ما به‌طور جدی در تلاشیم تا با حذف حداکثری کاغذ بتوانیم به بانکداری سبز بیش از پیش نزدیک‌تر شویم.
  این مسوول اظهارداشت: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران موفق شد در سال جاری دو موفقیت مهم در عرصه بین‌المللی کسب کند که برای نظام بانکی کشور مایه مباهات است بر اساس آخرین رتبه‌‌بندی برترین مؤسسات مالی اسلامی در جهان که توسط نشریه بین‌المللی بنکر در سال ۲۰۱۸ انجام شده، این بانک به‌عنوان سومین بانک قرض‌الحسنه برتر در سطح جهان شناخته شد. علاوه بر این، جایزه «نخبه اقتصادی جهان اسلام» از سوی سازمان همکاری اسلامی نیز به این بانک تعلق گرفت. اصلی‌ترین عوامل دست‌یابی به این دو موفقیت مهم، عملکرد شفاف بانک و همچنین افزایش ارزش دارایی‌های بانک مبتنی بر عقود اسلامی بوده است.
  مصطفی‌پور گفت: بانك قرض‌الحسنه مهر ايران با هدف افزایش قدرت تسهیلات‌دهی و پرداخت وام به نیازمندان، سرمايه خود را از ۱۵ هزار ميليارد ريال به ۲۵ هزار ميليارد ريال افزايش داده است.این اقدام، به قدرت تسهيلات‌دهي بانک کمک کرده و باعث می‌شود تا بانك قادر باشد خدمات و طرح‌هاي تسهيلاتي بيشتري را در حوزه‌هاي مختلف از جمله اشتغال‌زايي و كارآفريني، رفع مايحتاج ضروري و همچنین بهداشت و درمان به نيازمندان واقعي جامعه پرداخت كند.وی اظهارداشت: بزرگترین بانک قرض‌الحسنه کشور هرگز از ایفای نقش خود در حوزه مسئولیت اجتماعی غافل نشده است. مهر ایران با چشم‌انداز «تلاش برای توسعه رفاه اجتماعی و دستیابی به جامعه توسعه يافته» برنامه‌های مسئولیت اجتماعی خود را به انجام رسانده است که برخی از این اقدامات شامل مشارکت درساخت بیمارستان 300 تخت خوابه بیماران اعصاب وروان به اعتبار 25 میلیارد ریال، احداث4مدرسه و 3خانه بهداشت روستایی آسیب دیده در زلزله کرمانشاه و پرداخت 2هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه، احداث مدرسه در استان سیستان و بلوچستان و پرداخت تسهیلات قرض الحسنه برای تسریع در تکمیل پروژه های بازچرخانی فاضلاب با هدف حمایت از محیط زیست می‌باشد.
  مصطفی‌پور در پایان به برخی از برنامه‌های بانک قرض‌الحسنه مهرایران در سال جاری اشاره کرد و گفت:  کمک به رونق بازار از طریق تقویت تقاضا برای خرید کالاهای ایرانی از جمله فرش دستباف، صنایع دستی و گردشگری و صنایع کوچک با طرح مهرکارت، اجرای طرح‌های اشتغال و کارآفرینی؛ توسعه همکاری و حمایت از طرح‌های دانش بنیان برای کمک به اشتغال‌زایی و کارآفرینی، توسعه خدمات برای ناتوانان جسمی، در راستای توسعه عدالت اجتماعی و ارتقای رفاه و امنیت اقتصادی همه اقشار جامعه از برنامه‌های بانک قرض‌الحسنه مهرایران در سال جاری می‌باشد.
امین زارعی/ دریا