دریا نیوزخبر، حبس در قفس

، 12:34   /   کد خبر: 35165   /   تعداد بازدید: 125


   دریانیوز:  در عصری که در دهکده جهانی هستیم و اخبار و اطلاع رسانی لحظه ای صورت می گیرد و کسی نمی تواند از آن جلوگیری کند، برخی از مدیران گویا هنوز به این موضوع واقف نیستند و تصور می‌کنند که می توانند جلوی انتشار اخبار را بگیرند.برخی از مدیران با عدم پاسخگویی و سکوت شان باعث می شوند که شایعات در جامعه افزایش یابد که راه جلوگیری از شیوع شایعات، پاسخگویی بموقع مدیران است. اما متاسفانه بیشتر اوقات مشاهده می شود که بسیاری از مدیران علی رغم شعار پاسخگو بودن، اما در عمل از پاسخگویی طفره می روند و حاضر به مصاحبه نمی شوند و به رسانه‌ها پاسخ سوالات مردم را نمی دهند.در موضوع سهمیه بندی بنزین و مشکلاتی که برای برخی اقشار پیش آمد و از جمله رانندگانی که برای تعویض رمز کارت سوخت شان با مشکل مواجه شدند، نتوانستیم پاسخ متولیان این بخش را جویا شویم و فقط بخشی از مشکلات رانندگان را در این حوزه بدون پاسخ مسئولان منتشر کردیم.

درجلسه کارگروه فضای مجازی که باحضور تعدادی از فعالان این بخش، خبرنگاران و... ظهر یکشنبه در اداره کل ارشاد هرمزگان نیز برگزار شد و بر لزوم اطلاع‌رسانی از مجاری مربوطه تاکید شد، یکی از گلایه های مشترک رسانه ها، پاسخگو نبودن بیشتر مدیران بود. متاسفانه برخی از مدیران دستگاه های اجرایی تصور می کنند اطلاع رسانی این است که خبری که خودشان تمایل دارند را از طریق روابط عمومی به رسانه ها و فضای مجازی ارسال کنند و چندان تمایلی ندارند که پاسخگوی رو در رو یا تلفنی خبرنگاران باشند که این موضوع باعث وقوع شایعات و نشر آنها در جامعه می شود و تا زمانی که اگر آن دستگاه بخواهد پس از چند ساعت یا چند روز پاسخ را از طریق روابط عمومی اعلام کند، شاید شایعه اثرش را گذاشته باشد و این پاسخگویی چندان اثرگذار نباشد.از طرفی انتظار می رود که برخی از روابط عمومی ها و بخصوص روابط عمومی هایی که رسانه ای ها نیز در آن حضور دارند، به موضوع اطلاع رسانی اهمیت بیشتری دهند که متاسفانه در برخی از این دستگاه ها این موضوع دیده می شود و ارتباط با رسانه‌ها محدودتر شده و یا حتی به قطع ارتباط می انجامد.

اطلاع رسانی بموقع و صحیح، حق مردم است و نمی توان خبر را در قفس حبس کرد. اگر از مجاری رسمی اخبار منتشر نشود و اطلاع رسانی لازم صورت نگیرد، اطلاع رسانی و اخبار و شایعات از مجاری غیررسمی در جامعه منتشر می شود که باعث تشویش افکار عمومی می شود. در خصوص بحث سهمیه بندی بنزین و اثرات مثبت و منفی و راهکارهای کاهش اثرات منفی و نوع نظارت‌ها نیز بایستی اطلاع‌رسانی روشنی صورت گیرد و مدیران مربوطه پاسخگوی رسانه ها به عنوان نمایندگان افکار عمومی باشند تا التهابی که بواسطه شایعات و اخبار کذب ایجاد می‌شود، را کاهش داده و مردم به پاسخ سئوالات شان دست یابند و از سوء استفاده برخی افراد نیز جلوگیری شود. امیدواریم مدیرانی که به موضوع پاسخگو بودن به رسانه ها اهمیت لازم نمی‌دهند، در این خصوص تجدید نظر کنند تا عدم پاسخگویی شان باعث افزایش شایعات و اخبار کذب نشود.

 علی زارعی / دریا