دریا نیوزقایق داران، فراموش شدگان سهمیه بنزین

، 12:10   /   کد خبر: 35161   /   تعداد بازدید: 120


   دریانیوز: گران شدن بنزین توسط دولت برای جلوگیری از قاچاق بنزین و کاهش فساد، تاثیرات زیادی بر زندگی افراد جامعه نهاده است که بسیاری از این اثرات از چشم مسئولین دور مانده است.یکی از موارد بسیار تاثیرگذار و با اهمیت در این خصوص سوخت قایق ها است که کسی به آن اهمیت نداده است. حتی در لیست قیمت هایی که اعلام شده است قایق ها هیچ جایگاهی نداشته اند، در صورتی که قایق ها نقش تاثیر گذاری بر زندگی خانواده های جنوب کشور داشته و دارند. گرانی بنزین باعث بحرانی شدن وضع معیشت این قشر از جامعه شده است. تا آنجا که بسیاری از قایق داران و صیادان شغل خود را از دست می دهند.

مردمی که صیادی اصلی ترین و شاید تنها منبع درآمد شان می باشد، ولی هیچ گونه سهمیه ای برای آنان در نظر گرفته نشده است. بنزین لیتری ۳هزار تومان با هر بار دریا رفتن برابر است با دویست هزار تومان هزینه بنزین که این نرخ با صید کم ماهی در این فصل توسط قایق ها و قیمت پایین ماهی به ضرر صیادان است. لازم به ذکر است که بر روی هر قایق چند نفر مشغول به کار هستند که شغل خود را از دست می دهند.  قایق داران به جز صیادی فعالیت های دیگری چون حمل بار از جزایر به بندرعباس، جابه جایی مسافران و گردشگران از جزیره ای به جزیره ای دیگر و بندرعباس، داشته اند. این افزایش بنزین و نداشتن سهمیه باعث می شود که همه این فعالیت ها تعطیل شود و یا  مجبور شوند قیمت ها را چند برابر افزایش دهند.

شاید در نگاه اول مسئله با اهمیتی نباشد ولی وقتی به عمق فاجعه دقت می کنیم می بینیم که چه اثرات مخربی بر افراد و خانواده ها می گذارد. وقتی یک قایق خاموش شود و چند نفر شغل خود را از دست بدهند و خانواده های آنان در تنگنا باشند فرزندی که دیگر نتواند به مدرسه برود و پدری که مجبور می شود برای کسب درآمد دست به هر کاری بزند!! وقتی دیگر قایقی نباشد که اجناس را به شهر بیاورد و قیمت ها را نجومی حساب کنند و بسیاری از اتفاقات ریزو درشتی که از چشم ما دور می ماند، رخ می دهد.نمی دانم وقتی مسئولین بنزین را سهمیه بندی و تقسیم می کردند چرا به یاد جنوب کشور و صیادان و قایق داران نبودند آیا جنوبی ها جزیی از این کشور و مملکت نیستند و معیشت آنان برای کسی اهمیت ندارد؟

سعیده دبیری نژاد/ دریا