دریا نیوزاجازه احتکار را ندهید

، 12:05   /   کد خبر: 35160   /   تعداد بازدید: 100


  دریانیوز: گهگاهی شنیده می شود برخی ها از شرایط موجود سوء استفاده نموده و به بهانه گرانی بنزین اقدام به احتکار کالاهای مختلف کرده اند.برخی لوازم یدکی فروشان هم می گویند که کارخانه ها و دلالان و واسطه های این بخش به راحتی لوازم یدکی را به آنها نمی دهند و در انتظار تعیین تکلیف قیمت ها هستند و گویا مانند سال گذشته که نوسانات وگرانی دلار وجود داشت و لوازم یدکی و کالاها احتکار شده بود، حال نیز می خواهند از همین بهانه سوء استفاده کنند و بازار را ملتهب نموده تا با کمبودها، گامی به سوی افزایش قیمت ها بردارند که دستگاه های ناظر بایستی از احتکار و افزایش قیمت ها جلوگیری کنند تا مردم با مشکل مواجه نشوند. برخی از لوازم یدکی فروشی ها می گویند از یک طرف فقط حدود 20درصد از لوازم یدکی مورد درخواست شان به آنها داده می شود و از طرفی دیگر خودرویی که لوازم یدکی را برایشان می آورد، کرایه اش را بین دو تا سه برابر کرده است که بر قیمت لوازم یدکی خودرو اثرگذار است.

درنتیجه راننده مجبور است هزینه بیشتری را برای تعمیر و تعویض لوازم یدکی خودرویش بپردازد و این موضوع هم بر افزایش کرایه ها و... اثر می گذارد که بایستی در این بخش نیز تدبیری اندیشید تا از افزایش قیمت ها جلوگیری شود. از طرفی پیک موتوری ها نیز  کرایه های شان افزایش یافته که نیاز است سهمیه بنزین به پیک موتوری ها نیز تخصیص یابد تا از افزایش کرایه ها در این بخش نیز جلوگیری شود.متاسفانه برخی تلاش می کنند از هر فرصتی سوء استفاده نموده تا بر مردم فشار اقتصادی وارد شود و نارضایتی و اعتراضات افزایش یابد. مقام معظم رهبری نیز چند روز قبل تاکید فرمودند که اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت منجر به گرانی کالا نشود و گرانی هست و نباید این طرح، گرانی را به همراه داشته باشد.

به همین دلیل هم اعلام شده است که دستگاه های نظارتی با جدیت تلاش می کنند که هیچ کالا و خدمتی در جامعه گران نشود که در برخی بخش ها مردم شاهد افزایش نرخ ها هستند که بایستی با این افزایش نرخ ها مقابله کرد و یا زمینه های افزایش نرخ با کاهش عرضه و احتکار را فراهم نیاورد تا فشار مضاعف اقتصادی بر مردم وارد نشود. از طرفی دیگر با درآمدی که دولت از افزایش سوخت دارد؛ بایستی زیرساخت ها حمل و نقل عمومی را فراهم نماید. در شهری مانند بندرعباس که برخی از مسیرها بخصوص در مناطق حاشیه ای، مسکن مهر و... فاقد اتوبوس و تاکسی می باشند و شهروندان مجبورند با خودروهای شخصی و تاکسی تلفنی و... تردد کنند؛ با گرانی بنزین مجبورند کرایه بیشتری را بپردازند که بر زندگی آنها فشار مضاعفی می آید و بایستی برای توسعه حمل و نقل عمومی، دولت سرمایه گذاری کند تا مشکلات مردم کمترشود.

  علی زارعی/ دریا