دریا نیوزهیولای گرانی بر سر خانواده ها: گرانی بنزین، سفره ها را کوچکتر می کند؟

دریانیوز: مردم: نظارت بر بازار روز وجود دارد، اما بر فروشگاه ها و مغازه های دیگر نقاط شهر، محلات و روستاها نظارت ها کمتر است

، 14:10   /   کد خبر: 35157   /   تعداد بازدید: 380


دریانیوز: درحالی دو هفته از سهمیه بندی بنزین می گذرد که دولت تلاش کرد با افزایش نظارت ها، از صعود قیمت ها جلوگیری کند.

شاید بتوان گفت این نظارت ها باعث شد قیمت ها در برخی بخش ها و بعضی مناطق اندکی کنترل شود؛ اما در بیشتر حوزه ها قیمت ها افزایش دو تا سه برابری داشت. کرایه های داخل شهری و برون شهری خودروهای شخصی و تاکسی تلفنی و.... که 200تا300 درصد افزایش یافتند و گرچه با نظارت هایی که صورت گرفت، افزایش کرایه های تاکسی ها کمتر است؛ اما بعضی مسافران با برخی رانندگان بدلیل گران شدن کرایه های شان درگیری لفظی بدون نتیجه ای داشتند.

خانمی می گوید از مرکز شهر تا ابتدای صمدو که قبلا کرایه تاکسی دوهزارتومان می گرفتند، الان دو هزار و 500 تومان پرداخت کردم و با خودروی شخصی از شهر نمایش که قبلا هزارو 500 تومان دریافت می کردند، مجبور شدم سه هزار تومان بپردازم و درگیری های لفظی نیز اثرگذار نبوده است و رانندگان می گویند بنزین گران شده است و نمی توانیم همان کرایه قبلی را بگیریم.

برخی دیگراز شهروندان می گویند اگرچه کرایه تاکسی بصورت رسمی افزایش نیافته است؛ اما برخی رانندگان بین 500تا هزار تومان از هر مسافر بیشتر دریافت می کنند.

کرایه های وانت بارها نیز افزایش قابل توجهی داشت و مردم از افزایش دو تا سه برابری کرایه وانت بارها خبر می دهند. هنگامیکه برای تهیه گزارش به بازار روز بندرعباس رفتم، برخی از میوه فروشان که میوه و تره بار خود را از میدان میوه وتره بار بندرعباس می آورند، از افزایش کرایه های وانت ها گلایه مندند و می گویند بایستی کرایه بیشتری را بپردازیم و از آن طرف به ما گفته می شود که نرخ های فروش میوه و تره بار را افزایش ندهیم، درحالی‌که کرایه ها حداقل دو برابر شده است.

یکی از کسبه بازار روز می گوید کرایه وانت پیکان از 30 به 50 تا 60 هزار تومان و نیسان از 50به 90تا 100 هزار تومان افزایش یافته است و فشار زیادی به کسبه وارد می شود. وی مدعی است حتی در دو هفته اخیر بدلیل افزایش کرایه ها، شهروندان هم کمتر به بازار می آیند و از مغازه های محله و خیابان های خودشان خرید می کنند تا متحمل افزایش کرایه رفت و آمد نشوند که بر میزان فروش ما اثرگذار شده است. از یک طرف هزینه ها افزایش یافته است و از طرفی دیگر درآمدها کاهش یافته است. تعدادی از کارگران مغازه های این بازار عنوان می کردند، آنها بیمه نیستند و اداره کار و تأمین اجتماعی نیز از حقوق شان در این بخش حمایت نمی کند.آنها می گویند: حقوق مان هیچ تغییری نداشته است و از آن طرف هزینه زندگی مان افزایش داشته است و بیشتر اقلام و کرایه ها افزایش یافته است و از آن طرف درآمد مغازه داران بازار افزایش نیافته است و آنها هم حقوق مان را افزایش نداده اند و اگر این روند ادامه یابد، شاید برخی از مغازه ها، تعداد کارگران شان را هم کاهش دهند و این کارگران روز مزد بدون بیمه و مستمری، بیکار شوند.

 

قیمت گوشت

 

قیمت گوشت گوساله در چند قصابی بازار روز بین 84 تا 95 هزار تومان و گوشت گوسفندی نیز 98تا105 هزارتومان به فروش می رفت. قصابی ها تفاوت قیمت را بدلیل تقاضای مشتری برای گوشت درهم یا بدون چربی و... عنوان می کردند. مرغ هم 13 هزارو 700 تومان بود که بیشتر مرغ فروشی ها هم 200تومان بابت تکه کردن هرکیلو مرغ از مشتریان شان دریافت می کردند و اما هیچ نرخنامه یا مجوز مکتوبی جهت هزینه تکه کردن مرغ و یا حتی قیمت مرغ ارائه نکردند . آنها می گویند نرخنامه ای برای قیمت مرغ به آن‌ها داده نمی شود و روزانه از طریق اتحادیه قیمت به یکی از مرغ فروشی های معتمد بازار اعلام می شود و تمام مرغ فروشی ها باهمان قیمت مرغ را به شهروندان می فروشند. یکی از مرغ فروشان می گوید از ده روز قبل مرغ را کیلویی 300 تومان و روز پنجشنبه 400تومان گران‌تر خریداری کرده اند و از 12هزار و 500 به 12هزار و 800و 900 تومان افزایش یافته است، اما قیمت فروششان تغییر نکرده است. یکی از مرغ فروشی ها نیز می گوید بعد از 40 روز گرانی بنزین و با پرورش مرغ ها جدید، احتمال گرانی مرغ زیاد است. البته یکی از شهروندان می گوید: مرغ را در بندرلنگه 14هزار و130 و گوجه فرنگی را تا 15 هزار تومان و پیاز تا حدود4هزارتومان هم خریده اند. یک شهروند هم می گوید: در سطح شهربندرعباس هم مرغ بین 13هزار تا13هزار و700تومان به فروش می رسد.

برخی از قصاب ها در بازار بندرعباس می گویند افزایش قیمت بنزین بر قیمت گوشت و مرغ اثرگذار نبوده است و ناظران چند مرتبه در روز از بازارشان بازدید می کنند، اما انسداد ورود دام از شیراز باعث افزایش قیمت گوشت در کشتارگاه بندرعباس شده است و هرکیلو گوشت در چند هفته اخیر5هزارتومان در کشتارگاه های استان گرانترشد.

بعضی از فروشندگان گوشت از کاهش قابل توجه مشتری در روزهای اخیر گلایه مند بودند و می گفتند اوایل هر ماه بیشترین مشتری را داشتیم و پایان ماه کاهش می یافت که از اوایل آذرماه تاکنون و پس از گرانی بنزین، تعداد مشتریان مان بسیار کم شده است. یکی از قصاب ها می گوید: عصر چهارشنبه فقط یک مشتری داشتم و تا ظهر پنجشنبه که برای تهیه گزارش رفته بودم هم می گفت فقط یک مشتری داشته است و بازارشان شدیداَ کساد می باشد.

در برخی قصابی ها، گوشت خارج از یخچال و جلوی درب ورودی آویزان شده بود که نشان می داد، ناظران فقط به قیمت ها توجه دارند و چندان به وضعیت نگهداری گوشت و شرایط بهداشتی نگهداری و عرضه آن توجهی ندارند که گوشت با این شرایط نامناسب و غیربهداشتی عرضه می شود.

برخی نیز می گفتند کرایه مغازه ها در بازار بسیار بالاست و برخی از مغازه ها ماهیانه بیش از ده میلیون تومان اجاره بایستی بدهند که با وضعیت رکود بازار، شرایط درآمدزایی بسیار سخت می شود و شاید منجر به اخراج کارگران و یا تعطیلی واحد کسب گردد.

 

مرغ و گوشت ارزانتر

 

فروشگاه بزرگی در ضلع شرقی شیلات که بیشتر اجناسش را از زمان افتتاح تاکنون با تخفیف عرضه می کند، گوشت گوساله را 69هزار و500، گوشت گوسفندی راهم 95هزار تومان و مرغ را 12هزار و700تومان به فروش می رساند که نسبت به سایر فروشگاه ها ارزانتر است. البته گویا فشارهایی به این فروشگاه نیز وارد می شود که قیمت هایش را گرانتر کند و مسئولان فروشگاه جهت حمایت از مردم و کمک به معیشت شهروندان تاکنون ایستادگی کرده اند. البته این سئوال پیش می آید که چرا حمایت و تشویق چنین فروشگاه هایی در دستور کار متولیان مربوطه قرار نمی گیرد؟

 

سامانه اعلام قیمت ها

 سازمان صنعت معدن و تجارت هرمزگان از ماه ها قبل سامانه  sayagh.asnafhormozgan.ir  را جهت اطلاع شهروندان از قیمت کالاهای مختلف اعلام کرده است تا شهروندان به راحتی بتوانند قیمت ها را ببینند. صبح روز گذشته قیمت گوشت را نگاه می کردم و متوجه شدم، گوشت گوساله مخلوط را 80 هزار و 330 تومان و گوشت بدون استخوان و قلوه گاه را 84هزار تومان و گوشت گوسفندی را هم 85هزار تومان اعلام کرده است که در قصابی های بازار، قیمت ها بیش از این بود و مشخص نیست چرا قیمت های اعلام شده در سایت و قیمت های واقعی در بازار اینقدر تفاوت دارند و نظارتی نمی شود؟

قیمت میوه

درحالی‌که شهروندان عنوان می کنند قیمت میوه در مناطق مختلف در دوهفته اخیر افزایش یافته است؛ اما در بازار روز بندرعباس تفاوت فاحشی بین قیمت هایی وجود داشت که توسط دستفروشان عرضه می شود و میوه هایی که در مغازه ها عرضه می شود. البته در مغازه ها نرخ گذاری بیشتر اقلام بر اساس نرخنامه بود و میوه هایی هم که در نرخنامه قید نشده است، براساس قیمت خرید محاسبه می شود که میوه فروشان می گویند با30 درصد سود به فروش می رسانند. مردم البته قیمت هایی را که براساس نرخنامه اعلام شده است؛ گران می دانند و برخی عنوان می کنند ماه ها نتوانسته اند میوه بخرند. شهروندی که فرزندش بیماراست و توانایی خرید میوه را ندارند، از یکی از آشناها پول قرض گرفته تا بتواند میوه برای فرزند بیمارش بخرد.

انار در دستفروشی ها بین 4تا7هزار تومان و در مغازه ها بین 9تا 13 هزار تومان، پرتقال دستفروشان 4تا5 هزارتومان و در مغازه ها تا حدود 9هزار تومان به فروش می رفت و خیار سبز اصلاحی در چند روز اخیر گران شده و در مغازه های بازار تا 10هزار تومان هم به فروش می رسد.

در نرخنامه ای که هفتگی به میوه فروشی ها اعلام می شود و چهارشنبه گذشته نرخنامه برای شنبه 9 آذر تا پایان هفته به آن‌ها داده شده بود،مانند نرخنامه هفته قبل، قیمت برخی اقلام مانند گوجه فرنگی، سیب زمینی، پیاز، فلفل قلمی ریز نو، خیار اصلاحی، کلم بروکلی و... قید نشده و نوشته شده زیر نظر اتاق اصناف و اتحادیه بایستی انجام شود و آنطور که برخی میوه فروشان عنوان می کردند، با30 درصد سود این اقلام عرضه می شوند.

خانمی که به همراه همسرش به بازار مراجعه کرده است هم می گوید گوجه خوب نایاب است و این گوجه هایی که چندان دلچسب و مرغوب هم نیستند بین ده تا دوازده تومان می فروشند.

قیمت تخم مرغ که برخی از شهروندان می گویند تا چند هفته قبل بین 14تا16هزار تومان می خریدند، در حال حاضر شانه ای 21تا 22هزار تومان می خرند. البته برخی مارک ها بین 18تا19هزار تومان است که تخم مرغ هایش ریز هستند.

در یکی از مغازه ها قیمت ماش سبز اعلاء را 18 هزار تومان، سویا ده هزار تومان، دال عدس 9هزار تومان، لپه 15هزار تومان، عدس 9هزار تومان، نخود ده هزار تومان، لوبیا13 هزار تومان به فروش می رسد و فروشنده می گوید اجناس ایرانی تغییری در دوهفته اخیر نداشته است، اما خارجی ها گران شده است و دلیل آن هم افزایش کرایه است که این کالاها از شهرهای اطراف با خودرو یا قایق به بندرعباس می رسند.

وی و برخی دیگر از فروشندگان از جمله یک روغن فروش از افزایش کرایه هایی می گویند که اگر تداوم یابد و اجناس جدید را بخواهند با کرایه های فعلی بیاورند، بر قیمت ها اثرگذار خواهند بود. برخی از شهروندان هم از توزیع برنج هندی استخوانی با کارت ملی گلایه مندند. برخی دیگر می گویند نظارت بر بازار روز وجود دارد، اما بر فروشگاه ها و مغازه های دیگر نقاط شهر، محلات و روستاها نظارت ها کمتر است و قیمت در این مناطق بسیار افزایش یافته است. برخی هم می گویند توان خرید گوشت را از سال قبل نداشته و از سفره غذایی شان حذف شده و با گرانی های اخیر در برخی کالاها و اجناس، سفره شان کوچکتر می شود.

شهروندی می گوید در منطقه تخت و قلعه قاضی تخم مرغ را شانه ای 25هزار تومان خریده است. برخی هم از سیلندرهای گاز می گویند که هفت هزار و 800 تومان قیمت مصوب دارند و آنها مجبورند بین 11تا 25هزار تومان در مناطق مختلف استان خریداری کنند و هیچگونه نظارتی وجود ندارد و از آن طرف کمبود شدید سیلندر هم وجود دارد. راننده ای هم می گوید تا قبل از گرانی بنزین، گاز سوز کردن خودرو دو میلیون و800تومان هزینه داشت و اکنون به حدود5میلیون تومان رسیده است. اینکه ارتباطی به گرانی بنزین ندارد که قطعات مخازن گران شود.چه کسی بایستی براین بخش نظارت کند؟ اگر خودروها گازسوز شوند، کرایه ها گران نمی شوند. اما وقتیکه بنزین سه هزارتومانی بزنیم، مجبوریم که کرایه ها را افزایش دهیم.

یکی از میوه فروشان جریمه ای که توسط بازرسان شده را نشانم می دهم و فاکتور و نرخنانه ای که بر اساس آن نرخنانه انار ممتاز را 13هزار تومان فروخته است و به وی گفته اند، این انار کوچک و بزرگ قاطی شده است و می گوید: از میدان میوه و تره بار همینطوری خریده است و پایین جعبه، انارها کوچک تر هستند. حال باید تاوان تخلفی که نکرده ایم را بپردازیم.

نان بدون تغییر قیمت

قیمت نان در بندرعباس که چند ماه قبل افزایش یافته بود، در دوهفته اخیر هیچگونه تغییر قیمتی نداشته است؛ اما مردم از کیفیت و وزن و اندازه نان با آن چیزی که در مشخصاتی که بر سردرب نانوایی ها نصب شده و عنوان می شود، رضایت ندارند و نان ها وزن نمی شوند وگاهی نان ها کوچک یا خمیر در اختیار مشتری قرار می گیرد.

اما از آن طرف شهروندان از گرانی لوازم خانگی در دو هفته گذاشته گلایه مندند و می گویند بازرسان فقط چندقلم کالا و جنس خوراکی در بازار روز را مورد بازرسی قرار داده اند و از سایر بازارها غافل شده اند و از آن طرف تجربه سال های گذشته نشان می دهد که بازرسی ها فرمالیته است و گرانی ها ادامه دارد و کسبه و بازاریان و مهمتر از آنها دلالان و محتکران در قیمت گذاری اثرگذارند.

مشکل جوانان برای ازدواج

صفری شهروندی دیگر است که می گوید برادرم از سال گذشته در چند مرحله خواست که مراسم ازدواجش را برگزار کند که بدلیل گرانی ها نتوانسته است. قرار بود بعد از ماه محرم و صفر با وام، مراسمش را برگزار کند و در حال تدارک مراسم بود که با گرانی دو هفته اخیر، باز هم برنامه اش متوقف شود. به دلیل گرانی ها، دیگر بسیاری از جوانان نمی توانند برای ازدواج شان برنامه ریزی کنند و فساد در جامعه افزایش می یابد. مسئولان هم فقط شعار می دهند و تا عمل فرسنگ ها فاصله دارند. الان وضعیت طوری شده که دیگری مردم عادی نمی توانند خانه یا خودرو بخرند و تفریحات و مسافرت های شان حذف می‌شود. سفره های شان که روز به روز کوچکتر می شود و هیچکس دردشان را هم نمی بیند و نمی شنود. از شما رسانه ها می خواهیم به محلات حاشیه ای و روستاها بروید و فریاد درد مردم این مناطق را به گوش مسئولان برسانید و واقعیت ها را منعکس کنید، اگر که مسئولان ببینند و بشنوند.

شهروندی دیگر می گوید بسیاری از خانواده ها توانایی خرید گوشت و ماهی و میگو را ندارند و در این سال ها با حبوبات و گوجه و پیاز، یک وعده می گذرانند و بیشتر شب ها مجبورند با شکم گرسنه سربه بالین بگذارند که همین ها هم گران شد. الان هم که دوباره موج گرانی ها شروع شده است و این گرانی ها باعث افزایش سرقت ها هم می شود.

 

افزايش سرقت با گرانی ها

برخی نیز گرانی ها را باعث افزایش سرقت ها می دانند و خواستار اتخاذ تدابیری برای پیشگیری از دزدی ها هستند تا امنیت افزایش یابد. از مناطق مختلف نیز شهروندان از سرقت هایی می گویند که افزایش یافته است و ناامنی هایی که در این حوزه ایجاد شده است و نیاز است با سارقان نیز برخوردهای شدیدتری صورت گیرد.

شهروندی که ساکن کوچه بعثت4خیابان مدرس آیت ا... غفاری است و در کوچه شان هر روز سرقت وجود دارد و کمتر کسی در این منطقه زندگی می کند که خانه و خودرویش و... مورد سرقت قرار نگرفته باشد و کیف قاپی و زورگیری هم زیاد اتفاق می افتد؛ می گوید سحرگاه پنجشنبه گذشته سارقان موتورکولر اسپلیتش را زمانی که خواب بوده اند، دزدیده اند. البته چندمرتبه دیگر از خانه شان وخانه همسایه های شان دزدی شده است. مردم این محله در فقر و محرومیت بسر می برند و با وام و سختی برخی اقلام و لوازم خانگی شان را می خرند که از دست سارقان درمانده شده اند. بارها به پلیس گفته اند واثرگذار نبوده است. با این گرانی ها و بی پولی دیگر نمی توانیم برای سه چهارماه دیگر که گرما شروع می شود، موتور کولر بخریم. همین الان چقدر قرض و بدهی داریم و درمانده شده ایم. دولت هم که به فکر مردم نیست. با گرانی بنزین که افزایش قیمت در بیشتر محصولات را به همراه داشته است، مشکلات مردم بیشتر می شود. الان بنزین، لوازم یدکی خودروها و... هم که گران شده و رانندگان کرایه ها را بیشتر کرده اند و مردم نمی توانند به دیدوبازدید وروستاها و... بروند.

کمبود تاکسی و اتوبوس

برخی شهروندان می گویند: تاکسی و اتوبوس هم که در تمام مسیرها بخصوص محلات حاشیه ای و مسکن مهر پیامبر اعظم (ص) و مهرآوران بندرعباس وجود ندارد و مجبوریم با دربستی و تاکسی تلفنی برویم. تاکسی 133 هم چند مرتبه زنگ زدیم، بیشتر اوقات می گویند تاکسی نداریم. البته کرایه شان هم اندکی افزایش داده اند، ولی کرایه تاکسی تلفنی ها بیش از دوبرابر شده است. اسنپ هم در تمام محدوده های شهر نیست. بایستی خودروهای شخصی را هم ساماندهی کنند و به آنها سهمیه بنزین بدهند و نظارت شود تا کرایه ها افزایش نیابد. مسیرهای بین شهری که تا سه برابر کرایه ها افزایش یافته است. اگر این اقدام صورت نگیرد، بطور یقین کرایه ها بیشتر می شود.

کرایه ماهی فروشان

برخی از ماهی فروشان نیز می گویند ماهی هایی که از شهرستان ها به بندرعباس با خودرو حمل می شوند، تحت تاثیر گرانی بنزین، کرایه های شان را افزایش یافته است. البته قایق های صیادی هم سهمیه ای از بنزین ندارند که آنها هم مجبور به افزایش قیمت ماهی و میگو شدند و بایستی سهمیه ای برای شان درنظر گرفته شود.

برخی از شهروندانی هم که برای خرید ماهی به بازارهای رسمی و غیررسمی در مناطق مختلف شهر مراجعه می کنند، از قیمت های بالای ماهی و میگو در شهر ساحلی بندرعباس چندان رضایت ندارند و از بی تدبیری متولیان مربوطه در این بخش که منجر به گرانی قیمت آبزیان شده اند، بشدت گلایه مندند و می گویند مسئولان بجای شعار دادن در خصوص ارزانی و کنترل قیمت ها، به میان مردم بیایند و از آنها واقعیت ها را بشنوند. چرا اینقدر فاصله بین مردم و مسئولان وجود دارد که باعث شده است از شنیدن و دیدن واقعیت فاصله بگیرند. کمر مردم زیر بار گرانی خم شده است و برخی حتی بدلیل نداشتن هزینه درمان، با انواع بیماری ها دست و پنجه می کنند و برخی نیز تسلیم مرگ می شوند و متولیان مربوطه گویا هیچ اتفاقی نیفتاده است و نسبت به رفع مشکلات بی تفاوت هستند. بیماران خاص الان با مشکل کمبود شدید دارو و از طرفی گرانی دارو مواجهند و این قشر دیده نمی شوند. مردم همواره در کنار مسئولان و نظام و دولت بوده اند، اما مسئولان همواره خود را از مردم دور نگهداشته اند و همین موضوع باعث افزایش فاصله طبقاتی در جامعه شده است و مردم برای معیشت، تحصیل فرزندان شان، درمان بیماری ها و... با مشکل مواجهند و متولیان هم نسبت به این موضوعات بی تفاوت هستند و روزبه روز مشکلات مردم بیشتر می شود. برخی ها به دلیل مشکل مالی حتی مجبور شده اند فرزندانشان را از رفتن به مدرسه محروم کنند.

جوانی هم که برای گرفتن داروی همسر بیمارش به داروخانه مراجعه کرده است و هزینه دارویش زیاد شده و توان پرداخت تمام هزینه اش را ندارد، می گوید: با چند نفر از آشناها و دوستان هم با حالت شرمندگی تماس گرفته است و آنها هم نتوانسته اند، مشکلش را حل کنند. وی می گوید: بدلیل بیماری که همسرش چندین ماه است که به آن مبتلا شده و روند درمان هم زمان بر و هزینه دارد، اگرچه عقد کرده ایم، اما هنوز نتوانستیم مراسم ازدواج مان را برگزار کنیم. چندمرتبه همسرم گفته حالا که بدلیل مشکلات مالی و... نمی توانیم هزینه ها را تامین و مراسم ازدواج را برگزار کنیم و درمانم هم هزینه بر است، پس بهتر است که طلاق بگیریم تا مشکلات مان کمتر شود که تاکنون مقاومت کرده ام. حالا هم که با گرانی بنزین، اجناس گران‌تر شده است و کرایه ها هم نجومی افزایش یافته است. جوان ها با این وضعیت نمی توانند ازدواج کنند و بیماران هم نمی توانند روند درمان شان را تکمیل کنند.

علی زارعی/ دریا