دریا نیوزمدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي هرمزگان عنوان کرد؛ عزم جدي هرمزگان براي پايتختي کتاب

دریا نیوز:مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي هرمزگان گفت : عزم هرمزگان براي رسيدن به پايتختي کتاب کشور جدي و استوار است.

، 11:40   /   کد خبر: 35153   /   تعداد بازدید: 314


دریا نیوز:مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي هرمزگان گفت : عزم هرمزگان براي رسيدن به پايتختي کتاب کشور جدي و استوار است.

   به گزارش خبرنگار دريا ، رضا کمالي زرکاني در گفتگو با خبرنگاران در خصوص پايتخت کتاب گفت : انتخاب يک استان به عنوان پايتخت کتاب کشور چندين سال است که آغاز شده و در گذشته استان هايي همچون يزد ، بوشهر و ... به اين جايگاه دست يافته اند و هرمزگان نيز با توجه به ظرفيت هاي موجود و اراده قوي مسئولان و شهروندان مي تواند به اين مهم دست يابد.وي به مجموعه فعاليت هاي مورد نظر براي پايتختي کتاب اشاره کرد و افزود : پايتخت کتاب شامل مجموعه فعاليت هايي مي شود که در حوزه ترويج فرهنگ کتابخواني ، مطالعه و مهيا کردن زيرساخت هاي مورد نياز صورت مي گيرد که پس از ارزيابي اين فعاليت ها ،شاخص ترين استان بعنوان پايتخت کتاب کشور معرفي مي شود.

   مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي هرمزگان اضافه کرد : اين فعاليت ها شامل برگزاري نمايشگاه هاي مختلف کتاب ، اهداي کتاب ، ايجاد ايستگاه هاي مطالعه ، ساخت المان هاي مناسب کتاب در اماکن عمومي، چاپ کتاب ، حمايت از نويسندگان ، شناسايي و تجليل از مولفان، نشست ها و کارگاه هاي مطالعه ، گسترش کتابفروشي ها و ... مي باشد.کمالي زرکاني به نقش ارگان ها و سازمان هاي مختلف در محقق شدن اين جايگاه پرداخت و گفت : رسيدن به اين جايگاه مهم نيازمند عزم جدي در همه بخش هاي استان مي باشد و جا دارد از فريدون همتي استاندار هرمزگان که دستور اکيد براي عملياتي شدن اين پروژه را صادر کرده اند تشکر نمايم.وي اضافه کرد : نقش شهرداري ها در ايجاد زيرساخت هاي موجود و ساخت المان هاي مناسب با فرهنگ مطالعه در اماکن عمومي و ايجاد ايستگاه هاي مطالعه در پارک و ناوگان حمل و نقل عمومي شهر و ... بسيار حائز اهميت است و همچنين دستگاه هاي فرهنگي استان نيز در راس برنامه هاي اين پروژه عظيم قرار دارند.

   مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي هرمزگان و دبير پايتخت کتاب استان يادآور شد : تاکنون چندين نشست در سطوح مختلف با ادارات و سازمان هاي مختلف ، فعالان حوزه کتاب و مطالعه ، هنرمندان ، اصحاب رسانه و ... برگزار شده است و اميدوارم با عزم جدي که وجود دارد به اين جايگاه دست يابيم.

زرکاني به ديگر طرح هاي مرتبط با اين پروژه اشاره کرد و بيان داشت : طرح روستاهاي دوستدار کتاب و... باشگاه هاي کتابخواني از ديگر برنامه هاي حوزه ترويج فرهنگ مطالعه است که روستاهاي داراي اين ظرفيت شناسايي شده اند و جام باشگاه هاي کتابخواني نيز در همه شهرهاي هرمزگان برگزار مي شود.