دریا نیوزفروش آزادانه مواد مخدر در خيابان هاي بندرعباس

دریا نیوز: مدت ها بود توجه ام را جلب کرده بود از زمان دانشجويي که هميشه راهرو دانشگاه پر بود از تيکه هاي کوچک مربعي شکل، بعد از مدت ها فهميدم که آن تيکه هاي کوچک نوعي مواد مخدر است و به آن مي گويند ناس يا بي تي

، 14:29   /   کد خبر: 35133   /   تعداد بازدید: 383


دریا نیوز: مدت ها بود توجه ام را جلب کرده بود از زمان دانشجويي که هميشه راهرو دانشگاه پر بود از تيکه هاي کوچک مربعي شکل، بعد از مدت ها فهميدم که آن تيکه هاي کوچک نوعي مواد مخدر است و به آن مي گويند ناس يا بي تي.

از آن به بعد که شناختم اين تيکه هاي کوچک چيست هميشه در خيابان ها پياده روها حتي در تاکسي و خيلي از مکان ها اين مواد را مي ديدم و گاهاً متوجه مي شدم در گوشه لبان بسياري از افراد متورم است و مواد مخدر استفاده مي کنند.

ناس نام يک ماده گياهي اعتيادآوري است که با برگ تنباکو ساخته مي‌شود؛ حالت پودري سبزرنگ، با بو و طعم بسيار تندي دارد. اين ماده خيلي راحت و با بسته بندي هاي کوچک در فروشگاه هاي مواد غذايي، عطاري‌ها دست فروش ها، کفاش ها عرضه مي شود و متقاضي آن هم اکثرا جوانان هستند. وقتي هميشه مرکز شهر براي رفتن به بازار مي روم و يا به محل کار، کفاش هاي زيادي را مي بينم که کنار بساط واکس و برس کفش، بسته هاي کوچکي را به رنگ هاي سبز و قهوه اي به نام «ناس» گذاشته اند در کنار آن بسته بندي شکيل تر به نام بي تي، که در درجه نئشگي و طريقه مصرف فرقي با هم ندارند فقط از نظر شکل ظاهري و بهداشتي بودن با هم متفاوت هستند.

حتي يکي از اين فروشندگان که دقيقا در مرکز شهر در ميان پرترددترين پياده رو بساط دارد هميشه توجه من را جلب مي کند، ديگر واکس هم نمي فروشد و به طور مستقيم فقط انواع ناس را مي‌فروشد. از پلاستيک ساده سبز رنگ تا بسته‌بندي که جعبه هاي آن داراي آيينه کاري است و توجه هر رهگذري را جلب مي کند.

چندين بار براي اينکه اين فروشندگان را زير نظر بگيرم کنار آنان ايستاده ام يا از سمت ديگر خيابان زير نظر گرفته ام، عمدتاً خريداران آنان نوجوانان بودند، اين مسئله در جامعه و شهر ما بسيار اهميت دارد. حتي پسران 10 تا 12 سال هم در بين خريدان وجود داشتند. ماده مخدر ناس توسط اتباع افغاني، پاکستاني و هندي وارد کشور شده و شهرستان هاي شرق استان هرمزگان به علت همجواري با پاکستان بيشترين آمار مصرف را دارد که در اين بين جاسک در رتبه اول مصرف قرار دارد.

«ناس» که ريشه گياهي دارد و البته جزو خانواده مواد مخدر نيست امّا اعتيادآور بوده و به شکل زير زباني استفاده و تفاله آن دور ريخته مي‌شود. ناس که قبلاً ويژه افغان‌هاي مقيم ايران بود ولي الان مي‌بينيم که مشتري ايراني هم پيدا کرده است.بسيار جالب است با اينکه ناس يک ماده مخدر است و عوارض زياد و مضري هم دارد، مردم و مسئولان انگار چندان آن را جدي نگرفته‌اند و پيدا کردنش در مغازه‌ها، دکه‌ها و عطاري‌ها سخت نيست. حتي براي مقابله با آن هيچ گونه اقدامي انجام نمي دهند.

به کنار يکي از فروشندگان رفتم و قيمت اين بسته‌ها را پرسيدم . فروشندگان اين محصول عمدتاً پاکستاني هستند. فروشنده با تعجب زيادي من را نگاه کرد . چند بار سوال را پرسيدم تا جواب داد. بي تي که با بسته بندي بود 5000هزار تومان و بسته بندي هاي دست ساز 1000تومان.

يکي از عمده ترين دلايل روي آوردن جوانان و نوجوانان به اين ماده مخدر در دسترس بودن آن است. از سوي ديگر ناس به شدت ارزان بوده و قيمت آن حتي از سيگار نيز کمتر است و همين عامل سبب مي شود تا افزايش مصرف را در قشر نوجوان داشته باشيم اما از سوي ديگر اين ماده محرک بوده و خطر جدي براي اين قشر محسوب مي شود.

يک خيابان شهر بندرعباس را حدود بيست دقيقه پياده رفتم در اين خيابان بيش از 6 کفاش نشسته بودند، که از بين اين کفاش ها فقط يکي از آن ها ناس نداشت و يا اينکه در ديد عموم قرار نداده بود. در استان هايي همچون سيستان و بلوجستان هرمزگان و کرمان به دليل مهاجرپذيري اين ماده بسيار علني به فروش مي رسد. در استان هاي ديگر هم اين مواد مخدر به فروش مي رسد اما بسيار جالب و حائز اهميت است که در استان هرمزگان اين مواد مخدر به صورت علني و در همه مکان ها به راحتي يافت مي شود . و هيچ ارگاني هم براي جلوگيري از فروش اين ماده مخدر اقدامي انجام نمي دهد.

مواد اوليه اين محصول خطرناک، تنباکو، آهک، خاکستر، ادويه هاي معطر، ساخارين (ماده بسيار سرطان‌زا) و براي افزايش قدرت نئشگي و سرخوشي ترکيبات مخدر و يا توهم ‌زايي چون ترياک و حشيش و ترکيبات شيميايي ديگري چون آرسنيک، منيزيم، سرب و حتي داروهاي روان‌ گردان از قبيل اکستازي گزارش شده است. که از طريق بزاقِ دهان مصرف مي‌ شود. بزرگ ‌ترين فاجعه اين مخدر ويران‌ گر که در بسته بندي هاي بسيار شيک و با طعم انواع ميوه ها با قيمت حتي کم ‌تر از 500 تومان در برخي سوپر مارکت‌ها نيز يافت مي‌شود و مانند ساير مواد مخدر سنتي و صنعتي، قشر بزرگ سال، جوان و يا حتي نوجوان را مورد هجمه قرار داده است؛ اين سرطان بي صدا نوک پيکان شومش را به سمت کودکان و خردسالان دانش آموز نشانه رفته است و گويا قصد دارد تمام جامعه را شخم بزند!

با يکي از مصرف کنندگان ناس که از قبل مي‌شناختم صحبت کردم او مي گفت: نزديک به دو سال است که ناس و تنباک استفاده مي کنم بين اين دو تفاوت چنداني وجود ندارد فقط يکي درجه نئشگي و اينکه بي تي بهداشتي تر است و راحت‌تر مي توان استفاده کرد. هيچ کس هم متوجه نمي‌شود، هيچ بويي هم ندارد. اين مواد را گوشه لب در کنار لثه مي گذاريم تا با بزاق دهان ترکيب شود و محتواي آن وارد بدن شود وقتي اثرش تمام شد آن را از دهان بيرون مي اندازي. فرد با استعمال ناس وارد چرخه اعتياد مي شود سپس وابستگي وي به مرور زمان تغيير پيدا مي‌کند و مواد مخدري که استفاده مي کند عوض مي شود.

سرگيجه، سردرد، تهوع، از دست دادن تعادل حرکتي و رفتاري، ايجاد حرکات غيرطبيعي در چشم، دندان‌قروچه، اختلال در خواب، وابستگي روحي رواني، لرزش، تغييرات فشارخون و ضربان قلب تنها بخشي از عوارض کوتاه‌مدت اين ماده‌ي مخدر است.عوارض بلندمدت اين ماده شامل بي‌خوابي، عدم تعادل رفتاري، زودرنجي، اختلالات تمرکز، اختلالات رفتاري، تأثير در مخچه، بيماري‌هاي دهاني، سرطان حنجره، اختلالات و سرطان روده‌ي بزرگ و نارسايي‌ کليوي و همچنين سرطان لثه مي‌شود. تنباکو خود به‌تنهايي سرطان‌زاست. حال وقتي اين ماده با آهک نيز مخلوط مي‌شود، اثرات مخرب شديدتري را بر سلامت مصرف‌کننده مي‌گذارد.  اگر مصرف سيگار در جوانان را مي‌شد از بو يا آثار برجا مانده‌اش، رديابي کرد، مصرف ناس بي سر و صدا بوده و امکان اطلاع از اعتياد يک جوان به اين ماده اعتياد آور، بسيار دشوار است. بسيار جالب است که استعمال ناس جرم محسوب نمي شود و در ليست مواد ممنوعه قرار ندارد. امروزه خريد و فروش و مصرف ناس از سوي دستگاه‌هاي متولي ممنوعيت ندارد و با آن مانند سيگار و قليان برخورد مي‌شود، حال آنکه رواج بيشتر اين ماده به دليل عوارض بسيار شديد و تهديد کننده‌اش، سلامت جامعه خصوصا جوانان را تحت الشعاع قرار مي‌دهد.  اما متوليان امر تا انجام قانون گذاري هاي جديد، بايد از ظرفيت هاي قانوني موجود استفاده و با عرضه آن برخورد کنند که اگر متوليان بهداشت و اصناف به طور جدي ورود پيدا کنند و از فروش اين مواد در عطاري، مغازه ها و ... خودداري کنند به طور حتم ميزان مصرف نيز کاهش مي يابد.

سعیده دبیری نژاد/دریا